Connect with us

Cestopisy

9 zajímavých tipů, co dělat v Londýně + tipy na letenky

9 zajímavých tipů, co dělat v Londýně + tipy na letenky

Plánuješ kratší výlet po Evropě? Do Londýna se můžeš snadno vydat i na víkend! Letenky z Prahy do Londýna jsou totiž dlouhodobě velmi levné! A jak si Londýn opravdu užít? Připravili jsme pro tebe 9 tipů na nejlepší londýnské atrakce.

Reklama
Londýn a jeho typické červené telefonní budky
Londýn a jeho typické červené telefonní budky

1. Podívej se na Londýn z výšky

Představu o rozloze a uspořádání Londýna nejlépe získáš z výšky. Doporučujeme ti lanovku The Emirates Airline, která spojuje čtvrť Greenwich a stanici Royal Victoria. Lanovkou se můžeš levně projet s kartou London Oyster card, kterou využiješ i na metro nebo vlak. Během 10 minutové cesty pořídíš spoustu pěkných fotografií z výšky. Další nádherný pohled na centrum Londýna je také z věže katedrály St. Paul’s nebo z kabiny Londýnského Oka. Vstupenku na vyhlídkové kolo si snadno zarezervuješ online. Vyrazit můžeš i do jednoho ze stylových střešních barů. Mezi proslavené londýnské „roof top“ bary patří např. Netil360, Radio Rooftop Bar nebo Madison Rooftop.

Z Londýnského Oka je parádní výhled na Londýn
Z Londýnského oka je parádní výhled na Londýn

2. Na piknik nebo za sportem do parku

Pravou atmosféru Londýna nejlépe pasaješ, když budeš provádět běžné aktivity jako místní lidé. Zajdi se proto proběhnout nebo projet na kole do některého z krásných londýnských parků.  Samozřejmě se můžeš jen procházet s kávou v ruce nebo si v parku uspořádat piknik. V Londýně máš mnoho možností, kam se vydat za odpočinkem.

Nedaleko Buckinghamského paláce narazíš na obrovský Hyde Park, ve kterém jsou velmi zajímavé atrakce. Projdi se kolem jezera Serpentine k památníku princezny Diany až do severní části parku. Najdeš tam na roh Speaker’s Corner, kde se v projevech všeho druhu střídají kolemjdoucí řečníci.

Hyde Park je londýnskou oázou klidu
Hyde Park je londýnskou oázou klidu

3. Do Londýna na nákupy

Pokud letíš do Londýna, nech si v batohu místo na nákupy. V hlavním anglickém městě stále koupíš levnější oblečení, kosmetiku nebo třeba elektroniku. Nákupy oblečení lze zahájit v okolí ulice Oxford Street. Nejlevnější oblečení všech možných značek jsme našli v obchodním domě Primark, který má i svou vlastní výrobu.

Do Londýna na nákupy!
Do Londýna na nákupy!

Jsou-li nákupy tvým hlavním cílem v Londýně, počkej si na ten správný čas! Nejvíce slev a výprodejů probíhá po Vánocích nebo koncem léta. Podobně jako v USA, vrcholí nákupní horečka na Černý pátek, tzv. Black Friday. Datum tohoto nákupního dne se mění dle dne Díkuvzdání, které připadá na 4. listopadový týden. Obchody často mění otevírací dobu, otevírají brzy ráno a zavírají až pozdě v noci.

V Londýně koupíš velmi levné oblečení
V Londýně koupíš velmi levné oblečení

4. Kup si vstupenku na fotbal nebo koncert

Londýn je metropolí světových parametrů, a tak ve městě celoročně probíhá mnoho sportovních i kulturních akcí. Velkým lákadlem všech fanoušků sportu je návštěva fotbalových stadionů Arsenalu nebo Chelsea. Vstupenky si zamluv dopředu, neboť stadiony bývají vyprodané. Podívat se můžeš též do muzeí slavných klubů, kde uvidíš všechny slavné trofeje a zázemí hřišť. Levnější vstupenky na nejvyšší fotbalovou ligu (Premiere League) si koupíš u některého z konkurenčních městských klubů. V Londýně totiž hrají i Fulham, West Ham United, Tottenham, Hotspur nebo Crystal Palace.

Fotbalové utkání v Angii
Bouřlivá atmosféra při fotbalovém zápase je v Anglii

Jestli-tě nebaví fotbal, zajdi se podívat na jiný sport, anebo si kup vstupenku na hudební koncert. V Londýně často vystupují světově známí zpěváci a hudební skupiny. Každý den se ve městě něco děje!

Zajdi si v Londýně na koncert!
Zajdi si v Londýně na koncert!

5. Projdi se po Abbey Road jako slavní Beatles

V Londýně mnohokrát koncertovali i nahrávali slavní Beatles. Dodnes zde pravidelně vystupuje Sir Paul McCartney. Přestože je rodištěm Beatles Liverpool, v Londýně na příznivce „Brouků“ čeká rovněž dost atrakcí. Zajeď se podívat do ulice Abbey Road a vyfoť se na přechodu, kde kapela zvěčnila obal stejnojmenné desky. Přijíždí sem turisté a fanoušci z celého světa a je zábavné pozorovat, jak se na ulici fotí a uskakují před projíždějícími auty.

Skupina Beatles je hudební legendou!

O kousek dále zavítej do londýnského nahrávacího studia Beatles s názvem Abbey Road Studios. Z Abbey Road si ještě udělej výlet na Baker Road, kde objevíš oficiální obchod se suvenýry Beatles. Skupina je i po letech světovým fenoménem.

Projdi se po slavném přechodu na Abbey Road
Projdi se po slavném přechodu na Abbey Road

6. Anglická snídaně a čaj!

Výlet v Anglii by nebyl úplný bez pravé anglické snídaně. Ve většině londýnských restaurací máš možnost vyzkoušet „Full English Breakfast“, která je tak vydatná, že na oběd už nebudeš mít ani pomyšlení. Anglickou snídani zpravidla tvoří vejce, párky, toasty, ale i fazole v rajčatové omáčce a houby. Nesmí samozřejmě chybět klasický černý čaj s mlékem. Odpolední tradice pití čaje přetrvává v Anglii generace. K čaji se většinou podává sušenka nebo sendvič.

Za čajem do stylové čajovny

Nejlepší čaj si vychutnáš ve vyhlášených londýnských čajovnách. Vydej se např. do stylových podniků The Wolseley nebo Time For Tea. Výhodné čajové menu nabízí i řada hotelů a restaurací. Čaj „o páte“ často začíná už v 3 hodiny odpoledne!

Pokud nechceš Full English Breakfast snídani, tak vyzkoušej místní koblihy
Pokud nechceš Full English Breakfast, tak vyzkoušej místní koblihy

7. Londýn je město muzeí

Kromě nádherných historických památek, nevynechej ani úžasná londýnská muzea! Jako první jsme se vydali do Britského Muzea (British Museum), protože vstup je úplně zdarma a muzeum se pyšní jednou z největších sbírek na světě. Pozornost si zaslouží především část věnovaná egyptské kultuře a historii. Nad mumiemi a obřími sochami faraonů jsme jen nevěřícně kroutili hlavou. Neméně působivá jsou muzea Natural History Museum a Natural History Museum. Museum of London je dokonce největším městským muzeem na světě.

Britské muzeum v Londýně je obrovské
Britské muzeum v Londýně je obrovské

Velmi slavné je i muzeum voskových figurín Madame Tussauds, které otevřelo pobočky v mnoha zemích. Láká tě více umění? V Londýně najdeš nespočet galerií, výstav a vernisáží všech stylů. V Galerii moderního umění na tebe čekají díla Picassa, Moneta nebo Andyho Warohola. Galerie je navíc zasazena do stylového prostředí bývalé elektrárny.

8. Pivo nebo knihu?

Ráj čtenářů

Anglie je zemí literatury, a proto i v Londýně narazíš na mnoho knihoven a roztomilých knihkupectví. Nejprve jsme se zašli podívat do Britské knihovny, která je opravdu kouzelná. Sbírky knih jsou obrovské a hlavně velmi cenné. Ve volně přístupné expozici uvidíš i originální texty Shakespeara, Newtona nebo Beatles. Londýnští studenti se prý pravidelně scházejí v knihkupectví Judd Books. Obchod slouží částečně i jako antikvariát, a tak tam zakoupíš i velmi levné anglicky psané knihy.

Projdi se ulicemi Londýna a objev zapomenutá knihkupectví
Projdi se ulicemi Londýna a objev zapomenutá knihkupectví

Typické anglické hospody

Dáváš-li před četbou přednost nočnímu životu, vyraz do jednoho z nekonečného množství anglických barů. Zajímavostí je, že bary jsou většinou otevírány na rozích ulic. Počítej s tím, že pinta piva tě bude stát i 4 libry. Soupeřit s cenou českého piva se dá jen těžko. Zážitek z rušného prostředí anglických hospod je však jedinečný!

V Londýně narazíš na nejrůznější bary a kluby
V Londýně narazíš na nejrůznější stylové bary a kluby

9. Harry Potter i další filmoví hrdinové

Londýnské čtvrti a památky se staly častou předlohou filmových zpracování. Jedním z nejznámějších filmů je mladý čaroděj Harry Potter. Slavné filmové nástupiště 9 a 3/4 objevíš na vlakovém nádraží King’s Cross. Připrav se na to, že u Harryho vozíku, který projíždí zdí do jiného světa, se fotí davy lidí. Vedle nástupiště se nachází obchod se suvenýry, který nás svým rozsahem a detaily velmi překvapil. Filmoví fanoušci si tu určitě přijdou na své podobně jako ve filmových studiích Warner Bros, kde si lze zaplatit speciální prohlídku zákulisí filmu – The Making of Harry Potter.

Nástupiště Harryho Pottera
Nástupiště Harryho Pottera

S Londýnem není ale spjat jen příběh Harryho Pottera. Natáčela se zde celá řada filmů jako např.: Šifra mistra Leonarda, Notting Hill, Hercule Poirot, Láska nebeská, Sherlock Holmes, Oliver Twist a mnoho dalších.

Londýn je zkrátka jedním z nejpopulárnějších měst světa a určitě tě bude bavit, ať už vyrazíš za památkami, za nákupy nebo za zábavou!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (20 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru