Connect with us
Procida

Cestopisy

Procida, malá tečka na mapě, je italské hlavní město kultury 2022

Procida, malá tečka na mapě, je italské hlavní město kultury 2022

Procida je malou tečkou v Neapolském zálivu. Většina lidí ji zná jako ostrov mezi Ischií a Capri. Nebo o ní nevědí vůbec. Brzy se to však může změnit. Již začátkem roku byla totiž vyhlášena za italské hlavní město kultury pro rok 2022. Ostrov v soutěži porazil 9 dalších kandidátů v podobě měst a stal se tak prvním ostrovem, který získal tento titul.

Reklama

Rozloha Procidy je přibližně 2,5 kilometrů čtverečních. Turisté, kteří ji kvůli okolním slavnějším místům přehlíželi, mohou litovat. Je totiž plná pastelových domů, přístavů s kavárnami, úzkých romantických uliček, pláží, historických památek a divoké přírody.

Když ostrov prohlásili za hlavní město kultury, rozezněly se kostelní zvony. Místní jsou na titul patřičně hrdí. „Byla to pro nás chvíle skutečné pýchy,“ uvedl starosta ostrova Raimondo Ambrosino.

Procida
Zdroj: Shutterstock/trabantos

Návrh, díky kterému Procida získala ocenění a milion eur, zahrnuje 44 uměleckých projektů, revitalizaci míst, udržitelnost a další změny. Zapojí se 240 umělců a 40 originálních děl. Ostrov a jeho obyvatelé jsou hrdí na jeho klidnou atmosféru, která je hlavní atrakcí, píše Condé Nast Traveler. Procida je místem pro pomalejší styl cestování a poznávání. Domácím záleží především na zachování tradic.

Jak se na ostrov Procida dostaneš?

Procida leží necelých 23 kilometrů od neapolského pobřeží. Pravidelně sem směřují lodě ze dvou přístavů, Molo Beverello a Porta di Massa. Dostat se sem dá i z města Pozzuioli, jižně od Neapole. Plavba trvá od 40 minut do hodiny. Na ostrov se dá přijet i z Ischie, plavba trvá asi 15-25 minut.

TOP atrakce na ostrově Procida?

Pokud je tvojí vstupní branou hlavní turistický přístav Marina Grande, okamžitě tě okouzlí tradiční domy podél pobřeží natřené na růžovo, žluto, oranžovo či červeně nebo modře.

Procida - Marina Grande
Marina Grande

Hlavní ulicí je Via Roma. Ta tě dovede k restauracím a kavárnám, kde si můžeš vychutnat oběd a pravou italskou kávu. Nezapomeň ochutnat lingua di suocera, tradiční dezert plněný citrónovým krémem.

Okouzlující kostely

Zastav se také u Chiesa di Santa Maria della Pieta, kostela z 18. století s ikonickou barokní zvonicí, a citrónově žlutého kostela s názvem Santa Maria delle Grazie, který byl postaven v roce 1679. Od něj se 15minutovou procházkou do kopce dostaneš k Marina Corrucella, nejstarší rybářské vesnici na ostrově Procida. Na toto místo se dostaneš jen lodí nebo pěšky, díky čemuž je krásnou ukázkou pohodového života na ostrově. Je rovněž plné restaurací, zmrzlináren a barů.

Procida

Nejkrásnější západ slunce na ostrově

Na opačném konci ostrova je další rybářská vesnice Marina Chiaiolella s řemeslnými butiky, staromódními pekárnami a jednou z nejoblíbenějších pláží na ostrově – spiaggia della Chiaiolella. Množství návštěvníků si právě sem přichází vychutnat pohádkové západy slunce.

Highlightem Procidy je Terra Murata, středověká pevnost ležící na nejvyšším a nejsevernějším místě ostrova. Historické centrum Procidy nabízí například i palác z 16. století, Palazzo D’Avalos. Kdysi tu žila vládnoucí rodina, později byla budova předělána na vězení, které zavřeli v roce 1988. Zde najdeš nejkrásnější panoramatické výhledy na ostrov, včetně Neapolského zálivu s ostrovem Capri v dálce.

Procida - Terra Murrata
Terra Murata

TOP pláže na ostrově

K nejkrásnějším místním plážím patří Pozzo Vecchio s černým pískem, spiaggia Chiaia a Ciraccio, nejdelší a nejodlehlejší pláž. Samozřejmostí je již zmíněná Chiaiolella, která nabízí plážové kluby.

Procida
Isola di Vivara

Nezapomeň na přírodní rezervaci Isola di Vivara, která okupuje malý ostrůvek spojený s Procidou dlouhým mostem. Je v soukromém vlastnictví, přesto je otevřena návštěvníkům několikrát v týdnu.

Akční letenky do Itálie

Výhodné pojištění STORNO a pojištění ISTOTA

Až 60 % objednávek aktuálně obsahuje pojištění STORNO nebo ISTOTA, ke kterým Pelikán od 1. června 2021 přidal nové benefity. Kromě krytí storno poplatku před cestou, který cestovní kancelář spustila ještě v lednu 2021, nově kryje i další náklady související s případnou nákazou koronavirem v zahraničí.

Pojištění Pelikán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru