Connect with us
Itálie

Cestopisy

10 neznámých italských ostrovů, které musíte vidět

10 neznámých italských ostrovů, které musíte vidět

Myslíte si, že se vyznáte v italských ostrovech, protože jste byli na Sicílii, Sardinii nebo Capri? A co když vám řekneme, že ostrovů najdete v Itálie nad 400. Pokud vás láká dobrodružství a místo mimo radar běžných turistů, podívejte se s námi na výběr 10 neznámých italských ostrovů, které čekají na vaše prozkoumání. Vítejne v Itálii! Nebo raději – Benvenuti in Italia!

Reklama

1. Procida, nejvíce autentický Italský ostrov

Nejmenší ostrov Neapolského zálivu je zároveň i jeho nejlépe hlídaným tajemstvím. Ostrovu barevných domků se nějakým záhadným způsobem podařilo vyhnout turistickému ruchu a zachovat si tradiční ráz. Úzké, sluncem zalité uličky tak zůstávají doménou místních. Často v nich můžete vidět matky tlačící kočárky, opálené běžící chlapce nebo živě debatující staré rybáře, kteří vyprávějí historky z dávných časů. Procida je jednoduše silně autentická, a proto ji nejlépe objevíte po vlastních. A co je nejlepší – na pláži Lido di Procida bude vždy místo pro vaši osušku.

Ostrov Procida v Itálii

2. Ponza, Řimský ostrov

Ponza se nachází na jihovýchodě od Říma v Tyrhénském moři. Nikoho tedy nepřekvapí, že obyvatelé Říma tu již po celá staletí tráví své dovolené nebo obyčejné chvíle odpočinku. Kouzlo ostrova je jednoduché a nadčasové – malebné kamenné zátoky a křišťálově čistá voda. Tomu se neubránili ani světové celebrity jakými jsou Rihanna, Mariah Carey nebo Beyoncé a Jay Z. Na té Ponzě asi opravdu něco je.

Italský ostrov Ponza

3. Stromboli, nejvíce výbušný ostrov Itálie

Pokud máte výbušnou povahu, jednoznačně se vyhněte Stromboli! Snad nejslavnější ze sedmi Liparských ostrovů je totiž výbušný více než dost. Na malém vulkanickém ostrůvku se nachází stejně pojmenovaná sopka, která si svými pravidelnými erupcemi vysloužila přezdívku Maják Středozemí. Možná právě kvůli nespoutané přírodní energii si tu vilu postavila kreativní návrhářská dvojice Dolce and Gabbana.

Sopka Stromboli

4. Monte Isola, největší jezerní ostrov Evropy

Při představování tajných ostrovů Itálie rozhodně nemůžeme vynechat jezerní ostrov Monte Isola, který dominuje jižní části jezera Iseo. Zajímavé je na ostrově to, že se jedná o největší jezerní ostrov Evropy. I přes to na něm nenajdete žádná auta. Výjimka platí pouze pro starostu, kněze, záchrannou službu a jiná vozidla s povolením. Nedotknutý, téměř pohádkový ostrov, se však rozhodně vyplatí prozkoumat pěšky. Odměnou za námahu vám bude pohled na překrásné středověké nebo renesanční kostely, honosné vily a svěží zelené zahrady.

Monto Isola

5. Mazzorbo, ostrov v Benátském zálivu

Mazzorbo se nechází nedaleko benátek, Parník vaporetto vás se dopraví za méně než jednu hodinu. Ostrov je klidným místem v Benátském zálivu, na kterém je množství artyčokových polí, vinic a ovocných sadů. Pyšní se skutečně výbornými cestovinami a vínem. Pořádnou porci můžete poté rozchodit procházkou po dřevěném mostě do nedalekého bohémského ostrova Burano, který je proslavený po celém světě svými super fotogenickými domečky. Skvělé místo na krátký únik od ruchu velkolepých Benátek!

Věž na ostrově Mazzorbo

6. Giglio, potápěčský ráj Itálie

Ostrov Toskánského souostroví je známý svými písečnými plážemi a křišťálově čistou průzračnou vodou. Nachází se jen 50 km jižně od Elby a 15 km od pobřeží. Se svým bohatým podmořským životem, jeskyněmi a potopenými starodávnými vrahy se považuje za potápěčský ráj Itálie. Mnohé turistické chodníčky a nedotknutelná příroda ostrova jsou však jasnou zárukou toho, že na své si tu přijdou i všichni milovníci turistiky.

Ostrov Giglio

7. Budelli, růžová pláž Itálie

Budelli se svým růžovým pískem je skutečně výjimečným přírodním úkazem a mnoho lidí ho řadí mezi nejkrásnější pláže v Itálii. Právě tento vzácný písek pobláznil před několika desítkami let turisty, kteří si osvojili zlozvyk, odnášet si písek domů jako suvenýr v kapsách nebo skleněných nádobách. Dnes platí na ostrově striktní pravidla. Turisté ho mohou navštívit pouze během dne, přičemž se musí zdržovat na vyhrazené části ostrova, kde si mohou růžový ráj užít z bezpečné vzdálenosti, která nenaruší delikátní přírodní ekosystém. Návštěva však rozhodně stojí za to.

Pláž na Budeli

8. San Domino, Italský ostrov v Jadranském moři

Největší z Tremitských ostrovů, které jsou jedinými ostrovy v Jadranském moři. Kdysi tu byla trestanecká stanice, tyto časy jsou už ovšem dávno pryč. Dnes jsou ostrovy velmi oblíbenou destinací. I když je San Domino největším ostrovem v celém souostroví, snadno ho projdete pěšky. Rozkládá se totiž na malinké rozloze 2,1 km2. Ostrov se pyšní těmi nejemnějšími pískovými plážemi a azurovou vodou. K tomu přidejte podmořské jeskyně, korálové útesy nebo vrak lodě z římských časů a rychle pochopíte, proč San Domino milují všichni potápěči.

Ostrov San Domino

9. Palmaria, ostrov členitých útesů

Palmaria je úchvatný ostrov v blízkosti proslavené oblasti Cinque Terre. Největší ostrov Ligurie je situovaný přímo naproti přístavu Portovenere, jehož lodě na ostrov pravidelně připlouvají. Palmaria láká návštěvníky zejména na své turistické chodníčky, kterou vedou přes hustou nedotknutou vegetaci, svými členitými útesy, překrásnými plážemi a jeskyněmi, které můžete prozkoumat jen pomocí loďky. Není divu, že od roky 1997 se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Ostrov Palmaria

10. Linosa, Italský ostrov s černými pískovými plážemi

Malý ostrov činí speciálním tři sopky (Monte Vulcano, Monte Rosso a Monte Nero) a jeho černé pískové pláže, ze kterých je nejhezčí asi Pazolana. Ostrov nedaleko Tuniska má jen okolo stovky obyvatelů, kteří tu žijí v jednoduchých barevných domečcích ve vesničce nesoucí stejnojmenný název. Linosa je skutečně magická a nedotknutá. Ostrov je domovem kolonie želv (Caretta caretta), které tu žijí ve vší spokojenosti. Jejich pomalu ubývající život totiž neruší žádná auta, která jsou v Linose zakázána. Při  noční kladení vajec svítí želvám nad hlavami neskutečná noční obloha s hvězdami téměř na dosah ruky. Na Linose zkrátka panuje nevšední pokoj a klid.

Ostrov Linosa

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru