Connect with us
Kanadské jezero Banff

Amerika

Kanada: 25 věcí, které musíš zažít a letenky i na rok 2022

Kanada: 25 věcí, které musíš zažít a letenky i na rok 2022

Úchvatné hory, krásná rozlehlá jezera a nespoutaná příroda, to je pravá Kanada! Tato země toho ovšem nabízí mnohem víc. Minimálně ještě lahodný javorový sirup a úžasnou turistiku. 😉 Při pohledu do mapy zjistíš, že Kanada na tom „papíře“ zabírá poměrně velkou část. A tak je tomu i ve skutečnosti, čemuž pochopitelně odpovídá i množství zážitků, které si z její návštěvy můžeš odnést. Která místa rozhodně nevynechat, a na co se při svých toulkách zaměřit? Máme pro tebe pár tipů.

Reklama

V současné době sice Kanada turisty nepřijímá, ale dovolenou si člověk může naplánovat i na příští rok. A s levnějšími letenkami, které pořídíš již dnes, to bude hned o něco snazší.

1. Národní park Banff – Alberta

Jestli patříš k „outdoorovým nadšencům“, bude pro tebe národní park Banff skutečným rájem na zemi! Ať už si vybereš jednu z tisíce kilometrů dlouhých turistických tras, jízdu na kajaku, nebo kánoi po rozlehlých jezerech, nešlápneš vedle. Pokud si teda dáš pozor. 😉

Park byl založený roku 1883 a je zařazený do seznamu světového dědictví UNESCO. Místo je ideální pro celoroční návštěvy. V létě je na programu zmíněná turistika, zatímco v zimě na tebe čekají dlouhé kilometry nejrůznějších sjezdovek. Banff je navíc proslulý také svými horkými termálními prameny. Hotely jsou situovány do centra města, aby nerušily krásu kanadské přírody. Jestli teda toužíš po odpočinku a „vypnutí“, je národní park Banff tím správným místem pro tebe.

2. Cypress Hills – Saskatchewan/Alberta

Na hranicích mezi Saskatchewanem a Albertou leží další z národních parků. Cypress Hills se vyznačuje mírně zvlněnými kopci, rozsáhlými loukami a bujnými lesy. Vše doplňují nádherná jezera a široká rozmanitost rostlin a živočichů. V parku máš možnost ubytovat se na klasickém ranči, kde se můžeš seznámit s typickým životem v horách, jezdit na koni, dojit krávy, nebo se naučit pást stádo. Podstatou je, co nejvíce splynout s přírodou a nechat se ní vést. Je to skvělá očista z našeho uspěchaného světa plného techniky.

3. Wolf Lake – Yukon

Za městem Whitehorse, přes hory a údolí řek, leží jedno z nejlépe chráněných tajemství Kanady – jezero Wolf. Toto místo je hotovým rájem pro rybáře! Narazíš tu na nejrůznější sladkovodní ryby všemožných velikostí. S povolením si tady můžeš klidně ulovit svoji večeři. Jen dávej pozor na medvědy a jinou divokou zvěř, která se potuluje po okolí.

4. Fernie – Britská Kolumbie

Fernie je opět místem plným lyžařských sjezdovek a svahů všemožných velikostí. Užiješ si především prvotřídní prašan a extrémní lyžování na neupraveném povrchu, které ti napumpuje adrenalin do žil.

5. Drumheller – Alberta

V srdci kanadských Badlands najdeš místo zvané Drumheller, známé jako hlavní město dinosaurů. Důvod je jednoduchý. Koncem osmdesátých let se při dolování uhlí v blízkosti řeky Red Deer podařilo najít něco mnohem zajímavějšího, než jen „černé zlato“. Šlo o lebku dinosaura a od té doby se městu přezdívá právě město dinosaurů. Za návštěvu stojí muzeum Royal Tyrrell, kde je k vidění mnoho rozsáhlých expozic s prehistorickou tématikou a plno zachovalých fosilií. Na návštěvu v Kanadě si jistě vytřiďte chvíli na návštěvu této zajímavosti.

6. Fraser River – Britská Kolumbie

Téměř jeden a půl tisíc kilometrů dlouhá řeka Fraser je nejdelší řekou Britské Kolumbie. Významná je pro rybáře, a ještě více pro lososy a jesetery. Právě na tomto místě totiž probíhá největší migrace lososů, kterým tato řeka nabízí ideální podmínky pro život. Stejně jako zmíněným jeseterům, díky nimž je rybaření na řece Fraser populární po celém světě. Nezáleží na tom, kdy se sem vydáš. Britská Kolumbie má své kouzlo i na podzim.

Akční letenky do Kanady

7. Old Quebec – Quebec

Nádech historie v Kanadě neucítíte ani tak z jejího hlavního města, jako právě z ulic Quebecu. Staré části města Quebec by se klidně mohlo přezdívat kameny kanadské historie. Jediné opevněné město severně od Mexika je rovněž nejstarším městem v Severní Americe. Historie je ve Starém Quebecku skutečně cítit na každém kroku, a to hlavně díky bohaté architektuře. Ikonická je stavba historického hotelu Château Frontenac z roku 1893 (předtím stál na tom místě zámek Sainte-Louise), která může návštěvníkům připomínat kus Evropy. Od roku 1985 je navíc Staré město zapsáno také na seznamu UNESCO.

8. Anne of Green Gables – Ostrov prince Edwarda

Provincie Kanady, která se celá rozkládá na ostrově, je nejmenší z kanadských provincií. I přes svou velikost má toto místo velké kouzlo a rozhodně stojí za návštěvu. Oceán, nádherné pláže i malá koncentrace lidí, to všechno každoročně láká mnoho kanadských rodin na návštěvu Ostrova prince Edwarda.

Možná se ti do rukou dostala knížka Anne z Green Gables, nebo znáš stejnojmenný film, jehož děj se odehrává právě na tomto ostrově. Farma, která je ústředním místem celého děje se rovněž nachází tady. Její prohlídku si můžeš vychutnat i s komentářem průvodců, kteří ti popíší nejen typický život na ostrovní farmě, ale jako zajímavost tu také objasní celou historii a zákulisí tvorby románu Anne z Green Gables. A jestli ti film, ani tato kniha nic neříkají, nevadí, máš čas si ji přečíst (nebo shlédnout film) třeba v letadle cestou na ostrov. 😉

9. Niagarské vodopády

Asi nejznámější vodopády na světě není třeba nějak blíž představovat. Jsou ideálním místem pro rodiny s dětmi, stejně jako pro zamilované páry, toužící si vyznat lásku na jednom z nejkrásnějších míst na světě. Ať už se řadíš do první, nebo druhé skupiny, jedno je jasné, když už poletíš do Kanady, „Niagary“ nesmíš vynechat! Místo ale nenabízí jen výhled na „vodu padající z obrovské výšky“. Ve městě probíhá mnoho kulturních akcí, od koncertů živé hudby v doprovodu „šumějící“ vody zpovzdálí, přes divadelní představení, komentované plavby, kempování a mnoho dalšího.

10. Selkirk – Manitoba

O tomto městě, které leží na řece Red River, asi 22 kilometrů severovýchodně od provinčního hlavního města Winnipegu, se dočteš, že jeho význam tkví v cestovním ruchu, ocelárně a významné psychiatrické klinice, která se ve městě nachází. To na první pohled nezní jako nejlepší pozvánka. Když se ale na Selkirk zaměříš víc, zjistíš, že toto město je hlavním městem sumců. Díky řece Red River se do města každoročně sjíždí velké skupiny rybářů a pořádají plno rybářských soutěží v lovu na tyto ryby. Ve městě najdeš i velké námořní muzeum, které je celé ukryto v lodích.

11. Zahrady Butchart – Britská Kolumbie

Nádherné kanadské zahrady Butchart vznikly v původně opuštěném lomu. A to byl od města určitě „správný tah“, protože od roku 2004 je místo označováno také jako historická památka, která každo7ročně přiláká mnoho turistů. Důvodů je hned několik. Nejen, že je tam mnoho nejrůznějších rostlin, které se vlivem ročních období mění, a ty to můžeš v rámci pravidelných návštěv pozorovat, ale také se tam pořádají různé kulturní akce, a celé zahrady jsou „dog friendly“, což je výhodné především pro „pejskaře“.

12. The Forks – Manitoba

The Forks je nejoblíbenější turistickou destinací v kanadském Winnipegu. Místo v centru města, nabízí nejrůznější atrakce, kavárny, restaurace a místa, kde se můžeš potkávat s přáteli. Navíc i tady probíhají pravidelně kulturní akce a nejrůznější vystoupení, tak se není čemu divit, že The Forks doporučujeme rozhodně neobejít.

13. Město uranu – Saskatchewan

Kdysi prosperující město je dnes „městem duchů“, které tě dostane svojí děsivou atmosférou. Vše je opuštěné, jako by se tady zastavil čas. Počátkem 80. let se ve městě zavřel uranový důl a místní obyvatele zasáhla ekonomická krize. Byli nuceni opustit své domovy, a tak to zůstalo až dodnes. Místo s jedinečnou atmosférou, bezkonkurenční nedotknutou přírodou a neuvěřitelným nádechem tajemna je ale zajímavostí, která si tě získá.

14. Whistler Blackcomb – Britská Kolumbie

A jsme opět u kanadské přírody, konkrétně u nepopsatelně krásných hor. Whistler Blackcomb je mezinárodně uznávané jako jedno ze čtyř nejlepších zimních středisek v Severní Americe (a my si troufáme tvrdit, že i možná na světě). V roce 2010 bylo toto místo také jedním ze stanovišť, kde se uskutečňovaly zimní olympijské hry. Místo je plné turistického ruchu, který doplňují nádherné horské hotely, bohatý noční život a také vyhlášené restaurace.

15. Toronto – Ontario

Muzea, galerie, restaurace, umění, divadlo, sport, nakupování a mnoho dalších atrakcí, na které si jen vzpomeneš. Toronto je prostě jedinečný zážitek. Navštiv hokejovou síň slávy, CN Tower, nebo třeba Baťovo muzeum bot (to, aby ti na druhém konci světa něco připomínalo domov). V Torontu je toho k vidění opravdu hodně. Město doslova roste každým dnem. Jak se Toronto během desetiletí změnilo, se můžeš podívat v jednom z našich článků.

16. Katedrála Notre Dame – Quebec

První kanadská katedrála v Severní Americe, postavena roku 1647, je nepopsatelná. Od svého postavení prošla rekonstrukcemi, protože ji zasáhl požár a podepsal se na ní i čas. Všechny opravy ale probíhaly pod dohledem renomovaných umělců a architektů, aby byla její historická památka zachována co nejvíce. Katedrála je zapsaná i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Při své návštěvě ji najdeš v historické části Montrealu.

17. Budova Parlamentu – Ontario

V hlavním městě Kanady, Ottawě, se nachází jeden z nejkrásnějších architektonických prvků celé země – budova Parlamentu. Na její návštěvu si vyhraď aspoň 3 hodiny, protože budeš mít na co „koukat“. Dominantou je 92 metrů vysoká věž Peace Tower a samotné nádvoří je dlouhé zhruba 200 metrů. Místem se můžeš projít buď sám, nebo využít jednu z komentovaných prohlídek s vyškoleným průvodcem.

18. Charlevoix – Quebec

Jedním slovem dokonalost! Tak by se dalo popsat městečko Charlevoix. Právě tady totiž můžeš pozorovat velryby v jejich přirozeném prostředí z bezprostřední blízkosti. K tomu si můžeš naplno užít pěší turistiku, rybaření, a v zimě sáňkování, nebo lyžování. Město lemují nádherné hotely, které nabízí nespočet programů pro jednotlivce, páry i rodiny s dětmi.

19. Dawson City – Yukon

Toto kanadské město na břehu řeky Yukon je známé především svojí historií spojenou s těžbou zlata. Ano, Dawson byl na místě postaven právě v době Zlaté horečky, a mnoho budov tak připomíná právě tuto „zlatou éru“. Město nyní už těží pouze ze své historie, ale kulturní vyžití a mnohá muzea odkrývající průběh těžby zlata, láká turisty z celého světa.

20. Batoche – Saskatchewan

Národní historické místo Batoche je cestou zpět v čase. Právě tam se roku 1885 uskutečnila poslední bitva o území, takže pokud miluješ poznávání historie, bude se ti tady zaručeně líbit. Na místě se zachoval kostel, fara a zákopy, které místu dodávají silnou atmosféru.

21. Jezero Reindeer

V odlehlé poušti severního Saskatchewanu najdeš skvost všech rybářů. Jezero Reindeer patří k rybářské špičce. Nejhlubší záliv jezera je široký 13 kilometrů a 700 metrů hluboký. Podle místní legendy je právě toto místo domovem jezerní příšery. Ty se tak raději ubytuj v jednom z malebných hotelů v okolí, které jsou v srdci nádherných lesů a čisté přírody.

22. Flin Flon – Manitoba

Drsná krajina se zalesněným terénem je jako stvořená pro horskou turistiku. Místo bylo také bohatým ložiskem nerostných surovin, jako například zinku, mědi, stříbra i zlata. Muzeum Flin Flon nabízí expozici různých nástrojů a důlních vzorků. Seznámí tě taky s historií důlního průmyslu a životem v hornické komunitě.

23. Ostrov Sable – Nové Skotsko

Na izolovaný a osamocený ostrov Sable se dostaneš pouze letadlem, nebo lodí, a právě v tom je jeho největší kouzlo. Neporušená příroda, dlouhé pláže, klid a ticho. Neskutečná změna v porovnání s evropským shonem. Každý, kdo chce ostrov navštívit, musí mít speciální povolení, takže dostat se tam nebude jen tak. O to silnější zážitek si z ostrova ale odneseš. Sable je navíc taky domovem pro stovky divokých koní. Tak co, už cítíš tu neuvěřitelnou atmosféru?

24. Pláž Cavendish – Ostrov prince Edwarda

Ikonická pláž celého ostrova je bezpochyby ta s názvem Cavendish. Načervenalý písek je oblíbenou atrakcí místních i turistů. Nemusíš se ale bát šílených davů. Chladné vody Atlantiku, objímající celý ostrov, ukrývají právě na pláži Cavendish okouzlující červené pískovcové útesy, jejichž scenérie je jako vystřižena ze spořičů obrazovky. Ubytování najdeš ve stejnojmenném městě, kde se potkáš i s místní zemědělskou komunitou, která je velmi přátelská.

25. Churchill – Manitoba

Město Churchill je známé i jako hlavní město polárních medvědů. Kde jinde než tady můžeš na vlastní oči vidět polární medvědy v jejich přirozeném prostředí, které se ale, bohužel, stále více zmenšuje. Toto město, nacházející se na ústí řeky Hudson Bay, je odlehlé od všech měst. Nejbližší větší osada je vzdálená 400 kilometrů. Na místě tak najdeš opravdu neporušený kus divoké a hlavně drsné přírody.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru