Connect with us

Koronavirus

Riziko nákazy koronavirem v letadle je nízké, potvrdil zdravotnický expert

Riziko nákazy koronavirem v letadle je nízké, potvrdil zdravotnický expert

Riziko, že se cestující nakazí koronavirem v letadle, je nízké. Tvrdí to David Powell, zdravotnický expert Mezinárodního sdružení leteckých dopravců IATA (International Aviation Transport Association), které celosvětově sdružuje 290 leteckých společností.

Reklama

„Celkově je riziko nákazy onemocněním COVID-19 během letu nízké. Vzduch v kabině letadla je mimořádně čistý. Je to kombinace 100 % čerstvého vzduchu a určitého množství recyklovaného vzduchu, který prochází HEPA filtrem. Stejným, jaký se používá i na operačních sálech a který odstraňuje všechny mikroorganismy,“ tvrdí David Powell z IATA.

„Letecký sektor čelí vnímání, že dopravní letadla jsou nebezpečným místem,“ dodává Powell, což však vyvrací. „Na základě diskusí s velkým množstvím leteckých společností, s odborníky z oblasti veřejného zdraví a odborné literatury, víme, že došlo pouze k ojedinělým případům přenosu na palubě letadla, ale to jsou opravdu jen výjimky. V jedné zemi sledovaly zdravotnické orgány 1 100 lidí nakažených chřipkou a neevidovaly ani jediný přenos nemoci z cestujícího na cestujícího.“ doplňuje Powell.

Domnívá se, že důvodem je umístění sedadel na palubách letadel. Cestující nesedí čelem k sobě, sedadla letadel jim vytváří fyzickou bariéru a vzduch cirkuluje od stropu k podlaze, čímž kapičky směřují shora dolů. I podle odborného leteckého portálu Aviation Week lze považovat přenos viru na cestujícího či posádku na palubě letadla za zřídkavý.

„Bylo zaznamenáno pár případů na některých delší dobu trvajících dálkových letech či mezinárodních repatriačních letech, kde však cestující už předtím vykazovali symptomy onemocnění nebo jim bylo zjištěno po příletu. Ovšem ve všech případech se od těchto lidí nikdo během letu nenakazil přenosem viru,“ dodává šéfredaktorka portálu Air Transport World, Karen Walker.

Hygienická opatření v prostorách letiště

Na pražském Letišti Václava Havla rovněž platí již několik měsíců řada ochranných opatření. Odbavení během odletů i příletů probíhá za přísných hygienických podmínek, jejichž cílem je zajistit zdraví a bezpečnost cestujících.

 • Po celém prostoru letiště jsou rozmístěny stojany s dezinfekcí.
 • Celková frekvence úklidu se znásobila.
 • Všechny prostory jsou pravidelně a komplexně dezinfikovány. Důraz je kladen zejména na pravidelnou dezinfekci veškerých madel, klik, vozíků, pásů a karuselů.
 • Přepážky a kontaktní místa jsou vybavena ochrannými skly.
 • Byl upraven systém front a je kontrolováno dodržování rozestupů.
 • Procesy při odbavování jsou upraveny tak, aby nedocházelo k nadměrné kumulaci cestujících.

Cestující i návštěvníci letiště by se měli řídit pokyny, které zahrnují následující:

 • Dodržování bezpečné vzdálenosti při čekání.
 • Nošení roušky či respirátoru, případně si jiným způsobem (šála, šátek apod.) zakrývat obličej.
 • Důkladné mytí rukou a jejich dezinfekce (stojany jsou rozmístěny po celém letišti).
 • Zakrývání úst kapesníkem nebo paží při kýchání a kašlání.
 • Vyhýbání se zjevně nemocným a místům s vyšším počtem lidí.
 • Nedotýkat se neumytýma rukama očí, úst a nosu.

Zdroj informací: Aviationweek.com, Airasia.com, prg.aero

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru