Connect with us
Expo 2020 Dubai

Asie

EXPO 2020 Dubai: vše, co je třeba vědět, na jednom místě (průvodce, program, ceny)

EXPO 2020 Dubai: vše, co je třeba vědět, na jednom místě (průvodce, program, ceny)

Expo 2020 Dubai je událost, kterou byste si neměli nechat ujít. Pokud mezi 1. říjnem 2021 a 31. březnem 2022 budete mít pár dní volna, tak víte, kam byste měli vyrazit. V tomto článku najdete všechny informace, které byste před návštěvou této jedinečné světové výstavy měli vědět.

Reklama

SKVĚLÁ ZPRÁVA PRO VŠECHNY: Během posledních 50 dní výstavy EXPO se dají koupit neomezené vstupy – tedy permanentky platné do 31. března jen za 50 AED (přibližně 296 Kč).

Proč navštívit EXPO 2020 v Dubaji?

Důvod, proč navštívit Expo 2020 Dubai je pro mnoho lidí zcela jednoduchý: světové výstavy jsou vždy unikátními událostmi, které obohacují svět inovativními nápady již od roku 1851. Jsou jimi například i televize nebo rentgenový paprsek. Co se týče letošního Expa, jestli se rozhodnete obohatit se o tento doslova nezapomenutelný zážitek, budete součástí premiéry eventu svého druhu v rámci regionu Blízkého východu, Afriky a Asie.

Přes výtvory občas až soutěžící s fyzikálními zákony architektury se dostanete do 200 zemí – a to vše na jednom místě, v hlavním městě futurismu a megalománie, v Dubaji. Nebude to ale jen povrchní pozlátko. Heslem Expo 2020 Dubai je „Udržitelnost, mobilita, příležitost“.

Důraz je kladen na ekologické aspekty, na splnění požadavků udržitelného rozvoje naší Země, a to s podtextem „nic není nemožné“. Kromě smyslových zážitků vás okouzlí celková atmosféra a kromě suvenýrů si domů přivezete i zcela nové úhly pohledů na fungování v běžném životě.

Expo 2020 v Dubaji

Toto si určitě nenechte ujít (tipy redakce)

Každá země, která se zúčastní Expo 2020 Dubai, bude mít svůj vlastní pavilon. Bude mezi nimi i Česká republika, která bude prezentovat tvorbu talentovaných doktorandů fakulty architektury ČVUT s ekologickými odkazy, ale i prvky české kultury. Událost ale nebude jen o výstavách. Kromě toho, že Expo bude zároveň i oslavou 50. výročí založení Spojených arabských emirátů, budou ho provázet události, akce a aktivity, které již samy o sobě stojí za návštěvu.

Začněme s úplným základem, který mnozí považují za elementární ingredienci jakékoliv návštěvy nové destinace, a to je jídlo. Tedy, dobré jídlo. Jestli máte i vy takovou cestovatelskou potřebu, věřte, že ji uspokojíte nad očekávání. Ty největší gastronomické zážitky zažijete díky nejlepším šéfkuchařům, kteří své menu rovněž sestavovali s respektem k heslu Expo 2020 Dubai, čili Přes výtvory občas až soutěžící s fyzikálními zákony architektury se dostanete do 200 zemí – a to vše na jednom místě, v hlavním městě futurismu a megalománie, v Dubaji. Nebude to ale jen povrchní pozlátko. Heslem Expo 2020 Dubai je „Udržitelnost, mobilita, příležitost“.

Můžete se postavit i na druhou stranu kuchyňské linky, a to v rámci kurzu londýnské pekařské školy Bread Ahead s profesionály. Ti, kteří jsou otevřeni experimentování s jídlem a futuristickým nápadům, mohou vyzkoušet, jak bude vypadat běžný chod v roce 2320 v multisenzorickém studiu Bompas & Parr.

Expo 2020 Dubai

Pokud po světě chodíte s duší věčného dítěte, husí kůži ve vás pravděpodobně vyvolá i klasický benátský kolotoč s ručně malovanými obrazy předchozích světových výstav. Vedle zábavních strojů zde najdete i moderní hřiště, konkrétně Latifa’s Playground, na kterém se obohatíte o zkušenost bytí bez gravitace.

Můžete si vyzkoušet i pozici designéra, ale ne ledajakého. V pavilonu letecké společnosti Emirates (ano, i takový bude) dostanete možnost navrhnout své vlastní letadlo pomocí robotických rukou, a přitom poznáte i kovové stavební materiály budoucnosti.

Výše popsané programy jsou jen maličkým zlomkem toho, z čeho všeho vám na Expo 2020 Dubai může spadnout čelist. Čekají vás i různé koncerty, představení, přednášky a oslavy budou na denním pořádku. Nebeské zahrady, emirátská opera (Emirati opera), 360stupňové projekční plátno, které je jedno z největších na světě, vstupní haly postavené ze stejného materiálu jako vesmírné lodě, dechberoucí umělecké instalace – to jsou příležitosti, které se vám jen tak v životě nenabídnou.

Expo Dubai 2020

Místo činu

Přejděme nyní k praktičtějším záležitostem. Expo se nachází mezi Dubají a Abú Dhabí, samozřejmě je přístupné každému, například hromadnou dopravou, taxíkem nebo vlastním vozidlem. Snadno se tam dostanete i jedním z 350 autobusů „EXPO RIDER“, který je pro návštěvníky výstavy bezplatný.

Možnosti, jak se dostat na Expo 2020 Dubai:

1. METRO linka 2020

Od Al Wasi Plaza startuje metro s kapacitou 44 000 lidí za hodinu s častými odjezdy na/z Expa.

2. EXPO RIDER

Přes Dubaj a Abú Dhabí jezdí 350 autobusů s účelem dostat návštěvníky na Expo. Jednou ze zastávek je i letiště. Pokud disponujete vstupenkou na výstavu, tuto službu můžete využít bezplatně. Jízdní řád naleznete níže.

3. Taxík/E-Hail

K dispozici budete mít až 100 míst, kde můžete nasednout do taxíku, který vás odveze na výstavu.

4. Parkování

Jestli se na Expo dostavíte vlastním autem, o parkovací místo se nemusíte bát, bude jich tam 30 000. Z parkoviště vás k branám Expa odveze bezplatná kyvadlová doprava.

Expo Rider

Přesouvej se po EXPO stylově: golfovým taxíkem

EXPO 2020 představilo v listopadu novou službu pro své návštěvníky – golfové buginy jako taxislužbu. V provozu jsou v době od 9:00 do 24:00 (sobota až středa) a od 9:00 do 2:00 ráno (čtvrtek až pátek). Buginy mají identifikační nálepky a je na nich uvedeno, že jsou k pronájmu. Buginy jsou k dispozici od 2,40 EUR za jízdu na osobu.

Otevírací hodiny EXPO 2020

Dubajská výstava byla zahájena začátkem října a bude k vidění celých šest měsíců. Konec je nahlášen na 31. března 2022. Dveře areálu jsou otevřeny denně – od soboty do středy vždy od 10:00 do 00:00 a ve čtvrtek a pátek od 10:00 do 2:00 hodin.

Vstupenky na EXPO 2020 Dubai (typy lístků)

Tuto část si dovolíme začít s radostnou informací: pokud do Dubaje poletíte konkrétními leteckými společnostmi, můžete získat vstupenky na Expo zdarma. Ano, ZDARMA. No a nejlepší je, že ho dostanete i od nás, tedy od Pelikána. Návod s dalšími užitečnými informacemi najdete v tomto článku.

Vybrat si můžete ze 3 typů lístků:

  • jednodenní vstupenka za 650 Kč,
  • vícedenní vstupenka s neomezeným vstupem na 30 po sobě následujících dní za 1 250 Kč,
  • sezónní vstup s neomezeným vstupem na šest měsíců Expo 2020 Dubai za 3 150 Kč.

Vstupenky zahrnují vstup do všech pavilonů, na akce, rozmanitý a neustále se měnící zábavní program s až 60 živými akcemi každý den od hudby, tance a umění světové úrovně až po zajímavé přednášky a oslavy národních svátků.

Děti mladší 18 let a návštěvníci ve věku 60 a více let mají vstup ZDARMA. Lidé se speciálními potřebami budou mít k dispozici bezplatné lístky, přičemž jejich společník získá 50procentní slevu. Studenti, kteří jsou držiteli platného studentského průkazu z kterékoliv akademické instituce na světě – JIŽ NEMAJÍ VSTUP zdarma. Pokud mají 18 let, platí za vstup klasicky.

Do areálu Expo 2020 mohou vstoupit očkovaní nebo ti, kteří se prokáží negativním PCR testem. Akceptovány jsou vakcíny, které jsou schváleny i WHO takže v podstatě všechny, kterými se očkuje i v Česku Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson.

Akční letenky do Dubaje

Podmínky vstupu na EXPO 2020 Dubai

Ke vstup na EXPO 2020 v Dubaji je povinné mít negativní PCR test nebo potvrzení o očkování proti koronaviru. Neočkovaní návštěvníci výstavy Expo 2020 mohou získat bezplatný PCR test přímo v nemocnicích a klinikách ve Spojených arabských emirátech. Povinnost negativního testu se vztahuje na neočkované osoby starší 18 let.

U jednodenního lístku pro dospělé stačí jeden PCR test, v rámci měsíčního vstupu resp. vícenásobného vstupu má návštěvník nárok na tři bezplatné PCR testy.

Seznam klinik, kde vám v Emirátech udělají bezplatný PCR test použitelný ke vstupu na EXPO:

Zdroj informací a fotografií: oficiální stránka Expo 2020 Dubai.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.4/5 - (7 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru