Connect with us
Expo 2020 Dubai

Cestopisy

Jak navštívit celý svět za jeden den? Pojeď na EXPO 2020, vybrali jsme TOP pavilony

Jak navštívit celý svět za jeden den? Pojeď na EXPO 2020, vybrali jsme TOP pavilony

Zní to možná trochu jako klišé, ale na EXPO 2020 v Dubaji můžeš navštívit všechny země světa za jeden den. Je sice pravda, že by to musel být pořádně dlouhý den, ale na druhé straně – ne všechny pavilony jsou nutností, že? Jestli si chceš největší událost na přelomu let 2021 a 2022 užít stejně dobře jako se to podařilo nám, máme pro tebe pár tipů. Čti dál a dozvíš se, které pavilony se nám líbily nejvíce.

Reklama
Expo 2020 Dubai

Singapur

Singapur byl první pavilon, který jsme navštívili, a hned jsme jej označili za jeden z nejlepších. Prohlídka netrvá dlouho, ale za to je plná zajímavostí a samotný pavilon je nejudržitelnější stánek, který jsme kdy viděli. Lemuje ho přes 80 tisíc rostlin, sám si pomocí fotovoltaických panelů vyrábí elektrickou energii a je kompletně soběstačný. Vyznačuje se rovněž obrovskou vlhkostí, čímž chtěli tvůrci vyvolat skutečný dojem toho, že se nacházíš v Singapuru. Tématem pavilonu je splynutí přírody s městem.

Expo 2020 Dubai
Expo 2020 Dubai

Japonsko

Na vstup do japonského pavilonu se běžně čeká i hodinu a půl. Vůbec se nedivíme. Je to největší bizár, jaký na EXPO uvidíš, určitě si ho nenech ujít. Díky své architektuře inspirované origami, která vypadá v porovnání s mnoha jinými grandiózními a barevnými pavilony skromně a minimalisticky, japonská výstava zkrátka ohromí tvou mysl. Nejvíce nás pobavila interaktivní místnost, kde speciální avataři roztančí celý prostor nebo prohlídka těchto miniatur:

Expo 2020 Dubai
Expo 2020 Dubai

Česká republika

Vstup do českého pavilonu zdobí instalace mraku z nerezových trubek a v interiéru najdeme množství světelných a uměleckých instalací či objektů. Zaujmou například záchranářské drony nebo roboti, které jsou schopny doručovat zásilky. Česko rovněž představilo unikátní systém, díky němuž je možné vyrábět vodu ze vzduchu. A ti, kteří ke všemu milují české pivo, by sem určitě měli zavítat!

Expo 2020 Dubai

Maďarsko

Maďarsko vsadilo na lázně a wellness. Jak ale postavit lázně či wellness na takovém místě jako je EXPO v Dubaji? Maďaři to vyřešili po svém. Součástí expozice je bazén, ve kterém nenajdeš vodu, ale plastové kuličky. Celé je to ovšem spojeno s příjemnou audiovizuální show a hudbou. Doporučujeme zažít!

Expo 2020 Dubai

Slovensko

Když vynecháme vodíkové auto, které ve slovenském pavilonu samozřejmě poutá největší pozornost zahraničních návštěvníků, musíme zmínit i výbornou práci slovenské agentury Slovakia.travel, která si pro návštěvníky připravila zajímavou prezentaci slovenských krás. Třešničkou na dortu je pak slovenská restaurace s barem, kde si dáš slovenské, ale i jiné dobroty od TOP šéfkuchařů Martina Zahumenského či Jaroslava Žídka a ochutnáš nejlepší drinky na světě od Erika Lorincza.

Expo 2020 Dubai

Saúdská Arábie

Jeden z největších pavilonů má Saúdská Arábie. Má rovněž neuvěřitelnou LED podlahu s 8 000 světly, která se pohybují zároveň s tebou, za což jí patří i zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Saúdská Arábie byla dlouhá léta pro návštěvníky zavřena a mnozí z nás si dosud ani neuměli představit, jaké poklady se v této utajené blízkovýchodní zemi ukrývají.

Objevíš je díky neskutečné projekci, která se odehrává uprostřed pavilonu. Pavilon Saúdské Arábie, nazývaný rovněž okno do světa, zve návštěvníky, aby se seznámili s bohatou minulostí země, úchvatnými přírodními zázraky a slibnou budoucností. Z vnější strany budova skutečně vypadá jako by hledala oblohu, a to naznačuje neomezené ambice Saúdské Arábie. Saúdskoarabský pavilon zabírá plochu dvou fotbalových hřišť a po pavilonu Spojených arabských emirátů je druhým největším.

Expo 2020 Dubai

Švédsko

Pokud miluješ severskou přírodu a minimalismus, švédský pavilon tě bude vítat už z dálky krásnou expozicí stromů. Dá se zde perfektně relaxovat, je zde například i kavárna od IKEA. Určitě si sem přijď posedět a odpočinout.

Expo 2020 Dubai

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty, které jsou hostitelem výstavy Expo 2020 Dubai, se postaraly o to, aby jejich pavilon vyčníval z davu. A samozřejmě patří mezi ty, které je třeba vidět. Nejoblíbenější částí pavilonu SAE je krásná animace představující kulturu SAE, v kinosálu se promítá i krátký film. Architekti tuto stavbu navrhli ve tvaru sokolích křídel, která lze kompletně otevřít a zavřít do 3 minut! Výstava SAE tě provede cestou z minulosti do budoucnosti, a stojí to za to!

Stejně tak samostatný stánek letecké společnosti Emirates. Můžeš si to zde vyzkoušet i v pozici designéra, ale ne ledajakého. V pavilonu letecké společnosti Emirates dostaneš možnost navrhnout svůj vlastní letoun pomocí robotických rukou, a přitom poznáš i stavební kovové materiály budoucnosti.

Itálie

Když všechny cestou vedou do Říma, pak i všechny cesty na EXPO budou vést do italského pavilonu. Proč? Mají tam úžasnou kávu, dezerty a další dobroty. To je samozřejmě informace jen tak na okraj. Italský pavilon se určitě vyplatí vidět i zevnitř. Italové zde předvádějí to, co umí nejlépe. Jsou kreativní, inovativní a vynalézaví, a přesně takový je i jejich pavilon. Jestli miluješ architekturu a moderní řešení, nenech si ujít ani tento stánek.

Další pavilony, které nás zaujaly

 • Írán se prezentuje velmi pěknou architekturou, návštěvníky učí tkát perský koberec.
 • Brazílie ukazuje podstatu amazonského pralesa, pavilon je z poloviny naplněn vodou.
 • Indie nabídne to, co ji proslavilo ve světě – ayurvéda, jóga, jídlo a Bollywood.
 • V lucemburském pavilonu najdeš obrovskou skluzavku, která se kroutí mezi stovkami stromů a rostlin.
 • Holandský pavilon učí vertikálnímu farmaření i tomu, jak získat vodu z obyčejného vzduchu.
 • Palestinský pavilon nabízí VR set, který návštěvníky přenese do Starého města Jeruzaléma. Malé nádoby v pavilonu umožňují poznat vůně palestinského ovoce a bylinek.
 • Dotkni se měsíční skály starší než 3,5 miliardy let, která byla nalezena během jedné z misí Apollo v pavilonu USA.
 • Na turistiku se přes mlhu a světelnou show vydej ve švýcarském pavilonu, který zobrazuje den v Alpách.
 • Garden in the Sky je panoramatická vyhlídková věž, ze které je 360° výhled na areál a doporučujeme ti vydat se sem zejména v noci!

Proč letos vidět EXPO?

 • EXPO 2020 Dubaj je první světovou výstavou, která se kdy konala v regionu Blízkého východu, Afriky a jižní Asie, potrvá od října 2021 do března 2022.
 • 6měsíční program je nabitý zážitky, které vyhovují všem věkovým kategoriím a zájmům, včetně bohaté nabídky tematických týdnů. Příznivci umění a kultury, stejně jako i nadšenci od gastronomie až po moderní technologie mohou objevovat výstavy, workshopy, představení, živá vystoupení a další.
 • Návštěvníci mohou vidět svůj národní pavilon a zažít stánky vlastní země nebo dalších více než 190 pavilonů.
 • Kromě toho, že EXPO bude zároveň i oslavou 50. výročí založení Spojených arabských emirátů, budou jej doprovázet události, akce a aktivity, které už samy o sobě stojí za návštěvu. Akce je rozdělena na podtémata Příležitost, Mobilita a Udržitelnost jako klíčové hnací síly budoucnosti globálního pokroku.
Expo 2020 Dubai

Vstupenku na EXPO lze získat i bezplatně

Největší mezinárodní událost a výstavu na přelomu let 2021 a 2022 můžeš navštívit několika způsoby – pokud cestuješ vybranými aerolinkami, jednodenní vstupenku získáš dokonce bezplatně. Týká se to zejména leteckých společností flydubai a Emirates. Vstupenku zdarma získáš i při zakoupení vybraných dovolenkových balíčků do Dubaje od Pelikána.

Emirates

Podmínky vstupu na EXPO

Vstup na světový veletrh pro návštěvníky nad 18 let je možný pro ty, kteří mají kompletní očkování nebo byli za posledních 72 hodin negativně testováni na COVID. 72hodinový PCR test je ale i tak podmínkou vstupu do Emirátů, a tak ti postačí i ten. Pokud již vypršela jeho platnost, PCR testy na COVID-19 budou držitelům lístků nabízeny bezplatně, uvedl organizátor.

Ke vstupu na Expo 2020 jsou akceptovány vakcíny, které jsou schváleny i WHO – takže v podstatě všechny, kterými se očkuje i v Česku – Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson.

Jednodenní lístek stojí standardně 650 Kč, vícedenní lístek s neomezeným vstupem na 30 po sobě následujících dní lze koupit za 1 250 Kč, sezónní permanentka stojí 3 150 Kč. Důchodci a děti mají vstup na EXPO 2020 DUBAI ZDARMA.

OTEVÍRACÍ HODINY

Výstava Expo 2020 bude probíhat šest měsíců od 1. října 2021 do 31. března 2022. Expozice jsou otevřeny sedm dní v týdnu od 10:00 do 00:00 v sobotu až středu a od 10:00 do 02:00 ve čtvrtek a pátek.

Několik užitečných tipů pro návštěvu EXPO 2020 v Dubaji

 • Pomocí aplikace Smart Queue si na Expo 2020 rezervuješ časový úsek pro pavilon, který chceš navštívit. Vyhneš se tak dlouhým řadám a ušetříš spoustu času. Stačí přijít a ukázat, že máš v aplikaci rezervované místo.
 • Některé pavilony neumožňují rezervovat si čas pomocí služby Smart Queue. Jsou to například Japonsko, Německo, Nizozemsko či Velká Británie. Proto, pokud plánuješ návštěvu některého z nich, přijď ještě před 10:00, vyhneš se hodinovému čekání.
 • Ať už bydlíš v kterékoli části Dubaje, použij metro – doveze tě až k hlavní bráně EXPO a je to super komfortní.
 • Přines si vlastní naplnitelnou láhev na vodu. Čerpací stanice s pitnou vodu jsou k dispozici po celém výstavišti.
Expo 2020 Dubai

Chystáš se na EXPO 2020 s rodinou? Pak nevynechej:

 • Okouzlující světelnou show na Al Wasl Plaza. Je krásná zejména večer.
 • Osvěž se u Vodopádu, jednoho z nejvíce fascinujících zážitků na Expo, ve kterém se 153 individuálních vln řítí ze stěn dolů na náměstí, kde opět zmizí.
 • Pavilon možností (Opportunity Pavilion) – děti zde mohou pomoci vyrůst obrovské květině a naučí se něco o šetření vody, energie a jídla.
 • Naskoč na vláček Expo Explorer a pohodlně objevujte tajemství výstavy.
 • Nech děti vybít si energii na hřištích, kde si mohou vyzkoušet například i komoru bez gravitace či velrybí skluzavky.
 • Zúčastni se workshopů v Hammour House, kde se děti naučí něco o ničení oceánských korálů. Tento komunitní umělecký projekt byl inspirován Příběhy tisíce a jedné noci.
 • Navštiv Pouštní farmu, na které najdeš rostliny, které přirozeně rostou na poušti, a ryby endemické pro Arabské moře.
Expo 2020 Dubai

Akční letenky do Dubaje

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru