Connect with us

Amerika

ESTA – jak jej získat krok za krokem

ESTA – jak jej získat krok za krokem

ESTA – Elerctronic System for Travel Authorization je automatizovaný americký vládní systém, který umožňuje cestování do USA. Prostřednictvím ESTA můžete požádat a následně získat povolení online. Je povinná od roku 2009 v rámci posílení bezpečnosti a cestující jsou povinni získat elektronickou autorizaci ještě před cestou do Spojených států. Tady jsme pro vás připravili malý návod.

Reklama

Kdo může žádat o povolení ESTA?

Při žádosti o povolení ke vstupu do USA je potřebný platný biometrický cestovní pas. Ačkoliv je ESTA známá jako „víza“, je součástí VWP (Visa Waiver Program) – bezvízového programu. Vstup do USA bez zabezpečení víz zajišťuje na max. 90 dní. O povolení můžou žádat všichni občané zemí, které jsou součástí VWP (mimo ČR například i Slovensko, Dánsko, Itálie atd.).

Jaký je rozdíl mezi povolením ESTA a vízy?

Zásadní rozdíl mezi povolením ESTA a vízy je délka pobytu a jeho důvod. ESTA povoluje vstup do Spojených států v maximálním rozmezí 90 dní. Je vhodná pro turistiku, kvůli studiu jazyků a v případě, že je pobyt v USA jen přechodnou destinací. Nejpozději byste měli formulář vyplnit 3 dny před odletem, to je čas, během kterého musí úřady na formulář odpovědět.

Ale pozor – jen podání žádosti není zárukou jeho udělení, takže doporučujeme jej vyplnit o něco dříve… (platí 2 roky). Pokud jste nebyli dosud vyhoštěni z USA a nepředstavujete nebezpečné riziko, pravděpodobnost zamítnutí je opravdu malá. Stejně tak není ESTA zárukou vstupu do USA, po příletu musíte vždy projít celní prohlídkou.

Pokud plánujete delší pobyt, nebo jste si našli práci, jedete studovat na univerzitu, jedete na výměnný pobyt… je vaší povinností vyžádat si na ambasádě vízum.

Jak vyplnit formulář ESTA

Vyplnění formuláře vám zabere asi 10-15 minut. Mějte u sebe připravenou debetní nebo kreditní kartu VISA/Master Card, Discover nebo American Express. Zaplatit můžete i prostřednictvím platební brány Paypal. Potvrzení o platbě vám bude doručeno na e-mail. A nezapomeňte si připravit i biometrický pas.

Jak to ve formulářích bývá, povinná políčka jsou označena hvězdičkou a u chybného nebo nedostatečného vyplnění vás systém prostě nepustí dál. Není třeba se bát, zda jste na něco v tomhle bodě nezapomněli. A pokud si nejste jistí, co přesně mají v políčku na mysli, najeďte myší na malý otazníček u každého okénka, kde vám každou položku dovysvětlí. Pro jistotu si kamkoliv uložte své číslo ESTA, pro případ opětovného použití při obnovení.

Po žádosti o povolení ESTA by vám Oddělení vnitřní bezpečnosti USA a Americký imigrační úřad měly odpovědět nejpozději do 72 hodin.

Krok 1: Vytvoření žádosti

Dostaňte se na oficiální stránku ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/. V pravém horním rohu si můžete změnit jazyk (ano i na češtinu ????). Máte hned 2 možnosti – můžete si zkontrolovat existující žádost (pomocí čísla ESTA nebo čísla pasu) anebo si založit Novou.

Webová stránka náhled

V dalším bodě si pak vyberete, zda cestujete sám (kliknete na Jednotlivou žádost) nebo ve skupině, pak zajistěte Skupinu žádost (vhodné pro rodiny). Každý člen této skupiny bude mít vlastní ESTA, ale dané políčko vám ulehčí práci – například při úhradě poplatku za všechny členy dohromady.

Krok 2: Prohlášení pro bezvízový styk ESTA

Druhým krokem je obeznámení se s bezpečnostními upozorněními. Po pročtení obou částí zaškrtnete Ano, četl jsem… a přejdete k dalšímu bodu.

Krok 3: Základní informace o žadateli

V dalším kroku vyplníte své osobní informace. Pokud nějaký údaj neznáte zadejte UNKNOW. Piště v angličtině, bez diakritiky. Pokud vaše jméno obsahuje přehlásku, použijte zápis jména ze strojové zóny pasu (Müller se zapíše jako Mueller).

Kromě jména a příjmení vyplníte i údaje o místě a zemi narození, o čísle cestovního pasu (obsahuje dvě písmena a 7 číslic), vašem státním občanství, národní identifikační číslo (rodné číslo bez lomítka), datum a zemi vydání cestovního pasu i datum jeho vypršení.

Osobní identifikační číslo se nevyplňuje. Další informace se týkají vaší státní příslušnosti. Následující informace o vašich rodičích, o přesné adrese a kontaktních informacích (telefonní číslo, e-mailová adresa), adresy a kontakt zaměstnavatele/školy. Zadané informace zkontrolujte a přejděte dál.

Krok 4: Údaje o vaší cestě

V této sekci vyplňte informace o vaší aktuální cestě do Ameriky. USA je vaší tranzitní zemí tehdy, pokud například přestupujete na jiný let cestou do Číny. Pokud cestujete se známými, v dalším kroku o nich vyplňte kontaktní údaje. Pokud žádný kontakt v USA nemáte, do kolonky zadejte UNKNOWN a do telefonního čísla nuly. Adresa pobytu je nepovinná položka, uvést v ní můžete název města nebo i adresu hotelu, kde budete pobývat.

Další screenshoty jsou ve slovenštině, ale snad nám to prominete. 🙂

Nouzové kontaktní údaje vyplňujte o osobě, která s vámi do Ameriky necestuje. V případě vašeho ohrožení bude následně tahle osoba kontaktovaná. Znovu se informaci zkontrolujte a pokračujte na Další.

Krok 5: Otázky týkající se způsobilosti

Na další stránce pravdivě odpovězte na několik otázek, které mají zabránit vstupu do země nežádoucím osobám. Týkají se například užívání drog, bezúhonnosti, vašeho případného zájmu pracovat v Americe nebo vašeho předcházejícího pobytu v USA. Po vyplnění informací potvrďte a pokračujte dál.

Krok 6: Kontrola žádosti

Zkontrolujte si všechna povolení ESTA a po každé sekci zaklikněte políčko Potvrdit a pokračovat. V závěrečné části pro ověření vyplňte číslo svého pasu, příjmení a datum narození a pokračujte na Další.

Krok 7: Platba

Poslední stránka se týká cestovní registrace so USA. Zaplatit můžete platební kartou (debetní nebo kreditní) nebo prostřednictvím internetového platebního systému PayPal.

Pro jistotu si udělejte screenshot stránky, na které se v horní liště bude nacházet číslo vaší žádosti a číslo cestovního pasu. Pošlete si ho na svoji e-mailovou adresu.

Krok 8: Potvrzení žádosti

Po úhradě povinného poplatku budete přesměrováni na stránky, kde se zobrazí výsledek žádosti, který bude obsahovat jeden ze tří statusů: 1. Authorization approved – ESTA byla schválena, 2. Authorization Pending – vaše žádost čeká na posouzení a její stav si budete moct ověřit později a 3. Travel not authorized – ESTA byla zamítnuta a vy musíte na vstup do USA požádat o víza. Rozhodnutí vám nepřijde e-mailem – je dostupné výhradně na oficiálním webu.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku: redaktorka Viktória.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Léto na Slovensku? Zde jsou nejlepší jezera ke koupání https://t.co/vYtfvXWhPb22 hodinami dozadu
České památky UNESCO: 14 skvostů v srdci Evropy https://t.co/17ryLmFz2K22 hodinami dozadu
10 věcí, kterými vás Malta okouzlí na jaře i v létě https://t.co/m4QhY0uQWP23 hodinami dozadu
PECKA DNE: Dovolená na Maltě se snídaní od 6 890 Kč https://t.co/ryTrXwstaR24 hodinami dozadu
ČSA v květnu obnoví lety do Kodaně https://t.co/MeB41sozzG #koronavirus1 dnem dozadu
ČSA v květnu obnoví lety do Kodaně https://t.co/MeB41sozzG #evropa1 dnem dozadu
Řecko se připravuje na příchod turistů. Zavádí nová pravidla pro pláže https://t.co/omgNX2aUx8 #koronavirus1 dnem dozadu
Řecko se připravuje na příchod turistů. Zavádí nová pravidla pro pláže https://t.co/omgNX2aUx8 #evropa1 dnem dozadu
Španělsko, Itálie i Chorvatsko! Akční letenky na léto od 739 Kč https://t.co/vcgOxhAr2T1 dnem dozadu
Na výlet na slunné Azurové pobřeží do Francie! https://t.co/WXimZj0WwW2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru