Connect with us

Tipy

Jak získat povolení ESTA ke vstupu do USA krok po kroku

Jak získat povolení ESTA ke vstupu do USA krok po kroku

ESTA – Electronic System for Travel Authorization je automatizovaný americký vládní systém, který umožňuje cestování do USA. Prostřednictvím ESTA můžete požádat a následně získat povolení online. Je povinný od roku 2009 v rámci posílení bezpečnosti. Cestující tak musí získat elektronické povolení ještě před cestou do Spojených států. Zjistěte, jak získat povolení ESTA ke vstupu do USA (krok po kroku).

Reklama

Kdo může žádat o povolení ESTA?

Při žádosti o povolení ke vstupu do USA je potřebný platný biometrický cestovní pas. Ačkoliv je ESTA známé pod výrazem „víza“, je součástí VWP (Visa Waiver Program), tedy bezvízového programu a umožňuje vstup do Spojených států do 90 dní bez nutnosti zabezpečení víz. O povolení ESTA mohou žádat všichni občané zemí, které jsou součástí VWP. Kromě České republiky je to například i Slovensko, Dánsko, Itálie, Velká Británie, Austrálie, Island, Tchaj-wan a další. Formulář vyplňte na stránce esta.cbp.dhs.gov.

Jaká je cena za povolení ESTA?

ESTA povolení stojí 14 EUR (cca 356 Kč). Mějte u sebe připravenou debetní kartu Visa/Mastercard nebo kreditní kartu Visa/Mastercard Discover nebo American Express. Zaplatit můžete i prostřednictvím platební brány PayPal. Budete muset poskytnout i platnou e-mailovou adresu, kam vám bude potvrzení zasláno.

ESTA alebo víza do USA?

Zásadní rozdíl mezi povolením ESTA a vízy je délka pobytu a jeho důvod. ESTA povoluje vstup do Spojených států v maximálním rozmezí 90 dní. Pokud v USA plánujete pobývat déle (najít si práci, studovat na univerzitě, tedy usadit se), je vaší povinností požádat na ambasádě o víza. Autorizace ESTA je vhodná na cestování za turistikou, kvůli studiu jazyků či v případě, že je váš pobyt v USA jen přechodnou destinací. Nejpozději byste měli formulář vyplnit 3 dny před odletem. To je čas, během kterého musí úřady na formulář odpovědět. ESTA povolení platí na dva roky. Není zárukou vstupu do Spojených států, opravňuje vás vycestovat, ovšem po příletu musíte projít ještě celní kontrolou. Pokud jste dosud nebyli z USA vyhoštěni, nepobývali jste v zemi ilegálně a nepředstavujete pro ni bezpečnostní riziko, pravděpodobnost zamítnutí registrace ESTA je minimální.

Jak vyplnit formulář ESTA

Vyplnění formuláře vám zabere asi 10-15 minut. Jak už to v online formulářích bývá, povinná jsou všechna políčka označená červenou hvězdičkou. Své číslo ESTA si uložte pro případ, že ho budete chtít znovu použít a obnovit. Po žádosti o povolení ESTA by vám Oddělení vnitřní bezpečnosti USA a Americký imigrační úřad měly odpovědět nejpozději do 72 hodin. V každém bodu žádosti je na pravém boku otazník, který vám konkrétní otázku specifikuje.

Co je národní identifikační číslo?

Tato otázka trápí mnohé cestující do USA. Do pola Národní identifikační číslo (National Identification Number) napište rodné číslo bez lomítka.

Webová stránka náhled

Krok 1: Vytvoření žádosti

Otevřete si oficiální webovou stránku ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/. V pravém horním rohu si můžete změnit jazyk. Nezapomeňte si připravit svůj biometrický pas a platební kartu. Pokud si chcete ověřit svoji předchozí žádost, klikněte na políčko Zkontrolovat stávající žádost a ověřte si ji pomocí čísla ESTA nebo čísla cestovního pasu. Jinak klikněte na Nová žádost, a pokud cestujete jako jednotlivec, pokračujte na Jednotlivá žádost. Skupina žádostí je možnost vhodná pro skupiny či rodinu, která cestuje do Ameriky společně. I přesto, že každý člen takové skupiny musí mít vlastní ESTA, tato volba vám usnadní vyplňování formuláře, například při úhradě poplatku za všechny členy dohromady.

Krok 2: Přihlášení pro bezvízový styk ESTA

Druhým krokem je obeznámení se s bezpečnostními upozorněními. Po přečtení obou částí zaškrtnete Potvrdit a pokračovat a přejdete na další stranu.

Krok 3: Základní informace o žadateli

V dalším kroku vyplníte své osobní informace. Pokud nějaký údaj neznáte, zadejte UNKNOWN. Piště v angličtině, bez diakritiky. Pokud vaše jméno obsahuje například přehlásku, použijte zápis jména ze strojové zóny pasu (tzn. Müller se zapíše jako Mueller).

Kromě jména a příjmení v této části vyplňujete i údaje o místě a zemi narození, o čísle cestovního pasu (obsahuje dvě písmena a 7 číslic), vaše státní občanství, národní identifikační číslo (rodné číslo bez lomítka), datum a zemi vydání cestovního pasu i datum jeho vypršení.

Osobní identifikační číslo se nevyplňuje. Další informace se týkají vaší státní příslušnosti. Následující informace se týkají vašich rodičů, přesné adresy a kontaktních informací (telefonní číslo, e-mailová adresa), informací o vaší práci (pracovní pozice je nepovinná položka), adresy a kontaktu zaměstnavatele či školy. Zadané informace si zkontrolujte a přejděte na Další.

Novinka: váš profil na sociální síti

Od roku 2021 přibyla v rámci autorizace ESTA jedna nová povinnost. Cestující musí nově uvést rovněž údaje o tom, zda má nebo nemá profil na sociálních sítích. Lze zadat Facebook profil, LinkedIn profil, Twitter, Instagram. Pokud profil na sociální síti nemáte, stačí zaškrtnout tuto možnost.

ESTA - profil na sociální síti

Krok 4: Údaje o vaší cestě

V této sekci vyplňujete informace o vaší aktuální cestě do Ameriky. USA je vaší tranzitní zemí tehdy, pokud například cestujete do Chile a v Americe přestupujete na jiný let. Pokud cestujete se známými, v dalším kroku o nich vyplňte kontaktní údaje. Pokud v USA žádný kontakt nemáte, do kolonky zadejte UNKNOWN a do telefonního čísla nuly. Adresa pobytu je nepovinná položka, uvést v ní můžete název města nebo i adresu hotelu, kde budete pobývat.

Další screenshoty jsou ve slovenštině, ale snad nám to prominete. 🙂

Nouzové kontaktní údaje vyplňujte o osobě, která s vámi do Ameriky necestuje. V případě vašeho ohrožení bude tato osoba následně kontaktována. Znovu si informace zkontrolujte a pokračujte na Další.

Krok 5: Otázky týkající se způsobilosti

Na další stránce pravdivě odpovězte na několik otázek, které mají zabránit vstupu do země nežádoucím osobám. Týkají se například užívání drog, bezúhonnosti, vašeho případného zájmu pracovat v Americe nebo vašeho předcházejícího pobytu v USA. Po vyplnění informací potvrďte a pokračujte dál.

Krok 6: Kontrola žádosti

Zkontrolujte si všechny části povolení ESTA a po každé sekci zaklikněte políčko Potvrdit a pokračovat. V závěrečné části pro ověření vyplňte číslo svého pasu, příjmení a datum narození a pokračujte na Další.

Krok 7: Platba žádosti

Poslední stránka se týká platby cestovní registrace so USA. Zaplatit můžete platební kartou (debetní nebo kreditní) nebo prostřednictvím internetového platebního systému PayPal.

Pro jistotu si udělejte screenshot stránky, na které se v horní liště bude nacházet číslo vaší žádosti a číslo cestovního pasu. Pošlete si ho na svoji e-mailovou adresu.

Krok 8: Potvrzení žádosti

Po úhradě povinného poplatku budete přesměrováni na stránky, kde se zobrazí výsledek žádosti, který bude obsahovat jeden ze tří statusů: 1. Authorization approved – ESTA byla schválena, 2. Authorization Pending – vaše žádost čeká na posouzení a její stav si budete moci ověřit později (v krajním případě může její ověření trvat i 72 hodin), 3. Travel not authorized – ESTA byla zamítnuta a vy musíte ke vstupu do USA požádat o víza. Rozhodnutí vám nepřijde e-mailem, je dostupné výhradně na oficiálním webu.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku: Viktória Bellová

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru