Connect with us

Cestopisy

Výstava majetku a ilustrací Joy Adamsonové

Výstava majetku a ilustrací Joy Adamsonové

Joy Adamsonová, vlastním jménem Friederika Viktória Gessnerová, byla spisovatelka, malířka, ale především velká ochránkyně zvířat v Africe. Bezpochyby nejvíce se však Joy Adamsonová proslavila jako autorka knihy Příběh lvice Elsy (v anglickém originále Born Free), která se stala bestsellerem. Kniha vyšla poprvé v roce 1960, od té doby se prodaly miliony jejích výtisků a byla přeložena do 25 jazyků. V roce 1977 byl Joy Adamsonové udělen rakouský čestný odznak za vědu a umění.

Reklama

Safari park Dvůr Králové si připomíná 110 let od narození Joy Adamsonové výstavou o jejím životě. Kde jinde než v prostoru pavilonu šelem zájemcům představí osobní předměty známé ochranánkyně přírody, spisovatelky a malířky a na osmi panelech přiblíží její život. Prostor dostanou i unikátní ilustrace rostlin nebo portréty jednotlivých etnik, se kterými se v Africe tato rodačka z Opavy setkala.

„Většina lidí si v souvislosti s Joy Adamsonovou představí lvici Elsu nebo gepardici Pippu. My jsme se rozhodli připomenout, že paní Joy byla mnohem všestrannější osobnost, navíc s kořeny v dnešní České republice,“ vysvětluje ředitel Safari parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Od narození přírodovědkyně, která svůj život zasvětila ochraně africké přírody, uplynulo v lednu 110 let a čtyři desetiletí uplynula od dne, kdy byla Joy Adamsonová v přírodní rezervaci Shaba zavražděna.

Zdroj: Flickr

Safari park Dvůr Králové výstavu připravil společně se Zuzanou Beranovou, která je autorkou životopisu Joy Adamsonové. Na první pohled na výstavě zaujmou večerní šaty zlaté barvy z obchodního domu Harvey Nichols. „Šaty jsem získala od přátel Joy Adamsonové z Nairobi. Uschovala si je u nich společně s další městskou garderobou a vybavením. Měla oprávněné obavy, že by v jejích sídlech v rezervacích tyto věci mohly přijít k úhoně. Kdykoliv pak měla akci v Nairobi nebo kdekoliv jinde po světě, stavila se u přátel a mohla vyrazit. Už styl jejích modelů dokazuje, že Joy Adamsonová byla skutečná dáma,“ přibližuje Zuzana Beranová.

Šaty doplňuje precizně vedený deník o výdajích i dalších běžných událostech, skicák a další osobní předměty. Ty doplňují výtisky knih Joy Adamsonové, dobové propagační materiály k filmu Volání divočiny a rovněž několik nádherných ilustrací přírody i lidí. Mezi lety 1938 a 1943 Joy dokončila na 700 botanických kreseb a maleb, z nichž bylo mnoho použito jako ilustrace celkem sedmi knih.

Zdroj: Safari park Dvůr Králové

I v druhé ilustrátorské disciplíně, portrétu, se Joy Adamsonová stala mimořádnou. Postupně namalovala na zakázku britské koloniální vlády 600 portrétů Keňanů nejrůznějších etnik. Během portrétování Keňany navíc vyzpovídala a na základě jejich výpovědí napsala etnografickou knihu. Portréty Joy Adamsonové se následně staly základem stálé expozice keňského národního muzea v Nairobi a část z nich zdobí i prezidentské sídlo.

Zdroj: Safari park Dvůr Králové

Výstava je k vidění denně přímo v pasáži pavilonu šelem v klasické části Safari parku. Najdete ji v těsném sousedství gepardů a leopardů, zvířat tolik typických pro práci Joy Adamsonové. Výstavu je možné shlédnout zdarma během celé otevírací doby Safari parku.

Joy a Elsa

Setkání a mimořádnému přátelství s Elsou napomohl třetí manžel Joy, George Adamson, který pracoval jako hlídač zvířat. Právě on v roce 1956 přinesl Joy malé lvíče, protože předtím v sebeobraně musel zabít jeho rozzuřenou matku. Adamsonovi lvíče pojmenovali Elsa a rozhodli se, že ho vychovají a potom vrátí zpět do divočiny. Neúmyslně se tak stali průkopníky dnes už respektovaného vrácení zvířat žijících v lidské péči zpět do volné přírody. Snažení Adamsonových bylo úspěšné. Elsa se spářila s divokým lvem a přivedla na svět lvíčata. Krátce poté však zemřela na napadení parazitem. Adamsonovi se pak postarali o její lvíčata a vypustili je v národním parku Serengeti v Tanzanii.

Zdroj: Flickr Joy Adamson a Elsa

Joy Adamsonová přitom do divoké přírody nevracela jen lvy. Podobným způsobem pracovala s gepardí samicí Pippou a leopardí samicí Penny. I o těchto experimentech napsala knihy. Díky své práci s africkými šelmami Adamsonovi předvedli, že člověk může navázat vztah s nebezpečnými zvířaty, a ukázali, že lvi jsou individuální zvířata s rozmanitými charaktery a emocemi.

Zdroj: Flickr / Joy Adamson a Pippa

Vliv Adamsonových je zřetelný dodnes. Stali se doslova prvními ochranářskými hvězdami a i díky nim se do Afriky začalo jezdit na lovy bez zbraní. Joy přitom výtěžky z prodeje svých knih i filmových práv věnovala zpět na ochranu přírody. V Keni její velkorysá podpora přispěla k založení osmi národních parků a rezervací. Značné prostředky věnovala i na boj proti pytlákům i na environmentální výchovu mladých Keňanů.

Článek vznikl ve spolupráci se ZOO Dvůr Králové, pokud se Vám líbil, neváhejte zažít zoo na vlastní kůži. Lístek si můžete jednoduše zakoupit zde.

Tento článek si můžete přečíst a uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY. Díky aplikaci budete mít čerstvé a žhavé informace z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Jako patnáctiletá se vydala na tři měsíce do Kuala Lumpur a byla to láska. Cestování i Malajsie. Pracovně procestovala mnoho asijských zemí, ale pokud by si měla vybrat jedno místo, které jí učarovalo, jsou to Princovy ostrovy, 20 km jihovýchodně od Istanbulu. Na cesty po Evropě má už nějaký ten rok s sebou parťačku – německou dogu Elizabeth a nejoblíbenější zemí, kam se vrací každý rok, je pro ni Slovinsko.

Nahoru