Connect with us
Stockholm - náměstí

Cestopisy

12 atrakcí ve Stockholmu. A ani jedna z nich nejsou masové kuličky

12 atrakcí ve Stockholmu. A ani jedna z nich nejsou masové kuličky

Stockholmu se často přezdívá Benátky severu. Jednoznačně můžeme prohlásit, že je jedním z nejkrásnějších hlavních měst Evropy. Základem jeho přitažlivosti je ohromující panorama 53 ostrovů propojených 53 mosty, příjemné klima díky Golfskému proudu, půvabné staré město, architektura, parky a muzea. Dobrou zprávou je, že Švédsko umožňuje turistické cesty, takže pokud byste ho po přečtení tohoto článku chtěli poznat i osobně, jděte do toho.

Reklama

Gamla Stan (Staré město)

Zkušení cestovatelé se mnohokrát stěžují na to, že jim historická centra evropských měst po určité době začnou splývat. Gamla Stan ale patří mezi ty zapamatovatelné. Už ten samotný fakt, že jde o ostrov, je neobvyklý. Jakýsi efekt novosti vyvolává zejména svými barevnými budovami ze 17. – 18. století. Je rovněž domovem katedrály Storkyrkan a královského hradu, oficiálního sídla krále. Stylová bistra nabízí výtvory novodobé severské kuchyně a bázi nočnímu životu poskytují staré hospody a luxusní koktejlové bary.

Nejnavštěvovanější muzeum Švédska

Nejnavštěvovanějším muzeem Švédska je Vasa, které bylo založeno v roce 1990. Všechny jeho exponáty se točí kolem jediné lodi, ale ne ledajaké. Jde o úžasné válečné plavidlo Vasa, které bylo postaveno proto, aby se stalo pýchou švédské císařské flotily. Přesto se stalo předskokanem katastrofy Titanicu, potopilo se na své první plavbě v roce 1628. V roce 1961 se uskutečnila jedna úžasná záchranná operace, jejíž výsledek je dnes možné obdivovat v tomto slavném kulturním zařízení.

Djurgården jako hlavní centrum Stockholmu

Někteří považují Djurgården za tu hlavní část centra Stockholmu, jiné portály ho nazývají oázou klidu. Park je součástí Královského národního městského parku a podle aktivit, které nabízí, je typickým rekreačním turistickým místem (muzea, kavárny, restaurace, plavby v kánoi, skanzen, zábavní park atd.). Nechte se sem dovézt trajektem z Gamla Stanu, pak nasedněte na kolo a užijte si celý den bezstarostného aktivního odpočinku.

Akční letenky do Stockholmu

Královský národní městský park

Tento park je zelenou skrýší hlavního města, a to doslova. První národní městský park na světě se řídí principy ekologie a udržitelnosti, kromě toho klade obrovský důraz na biodiverzitu. Zároveň je známý tím, že nabízí možnost procházky lesem jen několik kroků od města. Rozprostírá se od Djurgårdenu a ostrova Fjäderholmarna na jihu po Sörentorp a Ulriksdal na severu. Sice to zní jako ideální místo na relax uprostřed přírodních krás, nicméně můžete se sem vydat i za dobrodružstvím a to například na kole, prohlédnout si nádherné budovy, navštívit hrady a muzea atd.

Skanzen (Skansen) je nejstarší venkovní muzeum na světě

Skanzen je prvním a nejstarším externím muzeem na světě. Jak už prozrazuje jeho název, zobrazuje historii a život v minulosti a to ve formě domů, kostelů, větrných mlýnů, škol, dílen a jejich vybavení z 18. a 19. století. Návštěvníky do dávných dob přenáší nejen prostřednictvím exponátů, ale i interaktivní výstavou a reálnými lidmi, herci, kteří vypadají dobově a samozřejmě i představují (hrají) životní situace z těchto dob. Mimo jiné můžete navštívit místní školu a zúčastnit se vyučovací hodiny. Můžete ale zajít i ke kováři nebo do pekárny. V přibližně 30hektarovém parku se nachází i tiskárna, kde se vyrábí programová brožura Skanzen.

Královský palác (Sveriges Kungahus)

Na návštěvu paláce královské rodiny si klidně naplánujte jeden celý den. Oficiální sídlo švédského krále se postavilo na vodě, na okraji Gamla Stan. Zajímavé je, že rezidence královny se nachází jinde, na krásném ostrově Drottningholm (ostrov královny), asi 45 minut jízdy trajektem od Stockholmu. Ale zůstaňme nyní v Sveriges Kungahus. Je jedním z největších paláců Evropy, může se pochlubit více než 600 pokoji a několika muzei. Pochází z 18. století a je zařízen v barokním stylu.

Fotografiska pro fanoušky fotografie

Fotografiska není jen galerií, ale jedním z největších center fanoušků současné fotografie na celém světě. Každoročně stíhá uspořádat čtyři jedinečné velké výstavy a asi 20 menších. Nachází se zde i knihkupectví (které prodává i suvenýry), restaurace a na nejvyšším patře kavárna nabízející jeden z nejkrásnějších výhledů na Stockholm. Restauraci provozuje známý šéfkuchař Paul Svensson, a nabízí jídla ze sezónních ingrediencí.

Radnice (Stadshuset) a věže se třemi korunami

Stockholmská radnice se svou věží s 3 zlatými korunami tvoří jednu z nejslavnějších siluet švédského hlavního města. Vyznačuje se rovněž jako významné architektonické dílo, je totiž učebnicovým příkladem stylu národního romantismu. Satdshuset navrhl architekt Ragnar Östberg, a je postavena z osmi milionů cihel. Jak jsme již zmínili výše, 106 metrů vysoká věž má na svém vrcholu tři koruny, což je vlastně švédský národní erb. Za nádhernými fasádami se skrývají kanceláře a jednací síně politiků a úředníků, ale i nádherné sály a jedinečná umělecká díla.

Moderna Museet a umění 20. století

Jestli jste příznivcem moderního výtvarného umění, toto místo se stane vaší stockholmskou srdeční záležitostí. Moderna Museet nabízí jednu z nejvýznamnějších evropských sbírek umění od 20. století po současnost a obsahuje díla umělců včetně Picassa, Dalího, Derkerta a Matisse. Nachází se na ostrově Skeppsholmen a samotná budova a ji obklopující prostředí je rovněž příjemným vizuálním zážitkem.

Za kulturou a bary do Östermalm

Pokud hledáte eleganci a styl, vydejte se do Östermalmu. Podstatnou složkou jeho současného hip image jsou trendy bary a restaurace hraničící s náměstím Stureplan, jakož i kulturní podniky, například Švédské historické muzeum. Jestli se zajímáte i o módu, určitě vás potěší to, že v okolí najdete spoustu designérských butiků. V létě se v místním parku Humlegård u impozantní Švédské národní knihovny dokonce konají i divadelní představení.

Hodinová prohlídka městem

Během letních měsíců je Stockholm doslova zaplaven loděmi všech tvarů a velikostí. Vidět toto město z vody je nezbytností pro každého návštěvníka. Vydejte se na výlet pod stockholmskými mosty nebo na hodinovou prohlídku královského kanálu. K dispozici jsou rovněž  možnosti hop-on, hop-off s 24hodinovým lístkem. Mnoho obyvatel města vlastní letní domy na ostrovech Skärgården (souostroví) a tráví tam pak celé nebo alespoň většinu teplých víkendů. Přes léto jsou páteční večery tedy obvykle bez davů.

SkyView: The Globe

SkyView se nachází na jižním okraji Stockholmu, ale vyplatí se za ním vycestovat. Nabízí totiž výhled z vrcholu největší sférické budovy na světě, kterou je Ericsson Globe. Ze 130 metrů nad mořem očekávejte panorama města, které je nezvykle nádherné a nezapomenutelné.

Zdroj fotek: Shutterstock, Unsplash

Články, které by vás mohly zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru