Connect with us
Panorama Stockolmu

Cestopisy

Těhle 5 věcí ve Stockholmu nesmíte minout!

Těhle 5 věcí ve Stockholmu nesmíte minout!

Kráska na vodě, tak někdy obyvatelé Stockholmu nazývají své město. I přes dochované historické jádro není Stockholm jen jakýmsi muzeem, ale moderním, dynamickým a neustále se měnícím městem. Jeho příjemná estetika a smysl pro módu jsou víc než legendární.

Reklama

Na každém kroku tu najdete krásný severský design. I ty nejskrovnější kavárničky investují do atraktivního vybavení, strategicky umístěné zeleně a bohatě texturovaných tapet. Milovníci dobrého jídla zase rychle zjistí, že ve Stockholmu jsou na správném místě. Není to asi žádným překvapením, když ingredience čerpají hlavně z moře a úrodné půdy, a jejich gastronomické trendy postupně dobývají celý svět. Přečtěte si, kterých 5 věcí byste měli ve Stockholmu zažít!

Nábřeží ve Stockolmu

Koupání i kayakování přímo ve městě? Bez problému!

Jednou z výhod, které přináší život ve městě, kde jsou horká léta a přísné zákony na ochranu životního prostředí, je, že se můžete vykoupat v řece přímo v centru. Kromě toho je voda okolo 14 ostrovů Stockholmu tak čistá, že byste se z ní mohli snad i napít.

Ne všechna místa jsou však kvůli lodní dopravě bezpečná na plavání, a proto vám přinášíme i pár tipů. Norr Mälarstrand na rohu Kungsholmen je jedno z nejlepších míst, kde můžete hupnout do vody a osvěžit se. Pak je zde také písečná pláž na ostrově Långholmen, zvlášť oblíbená rodinami s menšími dětmi a na konci parku u městské radnice objevíte místo, kde kamenné schody klesají přímo do jezera Mälaren.

Zatímco výletní lodě jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s městem, na kayaku se mu dostanete ještě blíž. Nejenže se přeplavíte pod mosty a od jednoho ostrova k druhému, ale vyhnete se často také komplikované situaci husté lodní dopravy. Vypůjčte si jeden z nich na 2 hodinky u Stockholm Adventures – vhodné jsou i pro méně zkušené kayaráře.

Stockholmský život pod zemí

Stockholm Ghost Walk je jedním z nejzajímavějších způsobů, jak si prohlédnout staré město Stockholmu (Gaml Stan). Devadesátiminutové prohlídky mají na starosti zkušení a zábavní průvodci, a jsou plné neuvěřitelné historie a zajímavostí. Samozřejmě se dozvíte i několik těch příběhů, které se jen povídají, ale to vám jen okoření už tak zajímavou prohlídku.

Stockholmské metro, tunnelbana, je také sídlem nejdelší galerie světa. Na ploše mezi stem stanic najdete více než 90 uměleckých děl, od soch po mozaiky až po dočasné instalace. Všechna díla jsou ukázkou tvorby umělců z počátku 50. let.

Stockholmské metro

A pokud budete mít chuť na akčnější večer, vyzkoušejte Trädgården, pro mnohé jeden z nejvíc cool klubů ve městě. Nachází se pod mostem Södermaln Skanstull. Je otevřený během teplých víkendových nocí do tří ráno, ale zavítejte tam raději dřív, protože tohle místo má své renomé široko daleko.

Zažijte cool Södermalm

Stockholmský Södermaln, známý jako Söder nebo The South Side se stal tak moderní a oblíbenou cestou, že dnes je centrem vinylových a vintage obchodů, šumících barů a skvělých podniků na pěkná posezení i dobré jídlo. Zastavte se tu na hustou horkou čokoládu v Chokladkoppen. Nezapomeňte tu ochutnat i cheesecake s bílou čokoládou a pohárem červeného vína. Klidně se posaďte a jen vnímejte a pozorujte lidi procházející kolem.

Stockholm, scenérie

Nevynechejte ani kulturu. Fotografiska, světoznámé muzeum fotografie, mění své výstavy pravidelně a nabízí celkem 5500 m² výstavního prostoru, konferenčních místností, bister nebo kaváren. Areál je to prostě velký. Najdete ji ve Stadsgården, secesní budově z roku 1906.

Stockholm, scenérie

Švédský design a móda

Pokud je právě design a styl to, co vám na Švédsku učarovalo, určitě nevynechejte Svenskt Tenn. Historie této firmy sahá až do roku 1924, kdy ji založil Estrid Ericon a o deset let později spolu s Josefem Frankem vytvořili elegantní a osobní vzorový design, který můžete na vlastní oči zažít. V současnosti patří pod firmu Kjell a Märta Beijer Foundation, která svůj profil investuje do výzkumu v oblastech udržitelnosti životního prostředí, genetiky, biochemie a léčiv.

A pokud milujete módu, určitě sníte o oblečení, nebo už nějaký ten kousek doma máte, značky Acne. Její úspěch není postaven jen na principech švédského designu, je produktem i marketingových zručností. Acne byla původně reklamní agentura, která na jednu ze svých akcí vyrobila pár kousků džínů. Byly tak populární, že pak vyrobila další a další. Dnes je snad až módní továrnou, která má prodejny po celém světě.

Vychutnejte si švédské FIKA

Jedna z prvních otázek, kterou byste zaručeně dostali poté, co byste někomu sdělili, že žijete ve Švédsku, by byla: „A není tam drahý život?“ Ano, v mnohých případech je to tak, ale i v hlavním městě najdete koutky, kde se najíte dobře a relativně lacino. A můžete si užít trochu té pohody.

Švédské FIKA

Ke švédské kultuře totiž neodmyslitelně patří FIKA. Ptáte se, co to vlastně je? Dost možná jste se setkali s dánským, v poslední době přetřásaným pojmem Hygge – jejich principy jsou vlastně stejné. Jde o čas, který strávíte prostě příjemně. Můžou to být kávy a posezení s přáteli, nebo jen luštění křížovky a užívání si klidu. Prostě čas, kdy vypnete pracovní a stresový režim. Dokonce je možné, že tím, že pro takové pocity a aktivity mají severní národy konkrétní pojmenování, uvědomují si, že je nutné podstupovat obojí, a ne se jen zaseknout v práci do úmoru. Takže si zajdete se známými na kávu, poznávejte nové lidi nebo si prostě jen někde v kavárničce čtěte knihu, ale prostě si užívejte život a danou chvíli.

Švédský koláč

Ačkoliv sousední Finsko a Norsko pijí na osobu více kávy, ani jeden si neudělal ke kávě takový vztah jako právě Švédsko. Možná právě pro oblíbená posezení Fika. Ke každé kávě neodmyslitelně patří i snítka skořice či sladká a lepkavá čokoládová kladdkaka (na obrázku).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru