Connect with us

Cestopisy

10 extra barevných ulic Evropy – od Stockholmu po Lisabon

10 extra barevných ulic Evropy – od Stockholmu po Lisabon

Všichni známe ten pohled na šedá bezbarvá města. A když už barvy, většinou dáváme přednost tlumenějším jemnějším odstínům. Jsou ale v Evropě místa, kde to barvami září. Pravda, někdy může jít trochu o kýč, ale posouzení už necháme na vás. Podívejte se na pár opravdu pestrých uliček.

Reklama

1. Malé Benátky v Colmaru, Francie

Konkrétně jeho část „Malé Benátky“ je považována za jedno z nejkrásnějších míst Evropy, nebo za perlu Alsaska. Takměř každá ulička tohoto malebného středověkého města je výbuchem barev. Zároveň je směsí zachované germánské a francouzské architektury, což dává městu opravdu specifický vizuál, na který se jezdí dívat turisté z celého světa.

2. Happy Rizzi Haus v Braunschweigu, Německo

Tahle stavba vyvolává nejrůznější reakce. Mnozí jsou její zastánci a opravdu odvážnou formu i barevnost považují za skvostný způsob oživení města, druzí ji zase považují za zbytečný kýč, který neměl nikdy vzniknout a třetím je to buď jedno, nebo tento dům prostě nějak trpí. A cože je to vlastně za budovu?

V kontrastu s její extrémně hravou fasádou je ironické, že slouží jako sídlo různých kanceláří. My jen dodáváme, že budovu samotnou navrhl Konrad Kloser a nástěnných maleb se zhostil americký umělec James Rizzi, a to s jeho osobitým stylem.

3. La Muralla Roja, Španělsko

Samotné městečko Caple asi 100 km od Valencie vám nabídne skály v moři, pár malých uliček, pomalovaných stěn, pěkných turistických restaurací, pláž, hotely… A pak tento narůžovělý dům na útesech. Ztvárnění je inspirováno severoafrickou tradicí obydlí Kasba, který kombinoval veřejný a soukromý prostor. Architektonický počin Richarda Bofilla byl postaven roku 1973, a nazván příznačně „Červená zeď“. Mimo africké architektury byl též inspirován prvky tvorby mexického architekta Luisa Barragána. Zvnějšku je fasáda červená/růžová a uvnitř pak nabízí chladné modré schodiště a také modrý střešní bazén.

4. Malebný ostrov Burano, Itálie

Ostrov je vlastně seskupením několika ostrůvků. Původně rybářský ostrov, vzdálený lodí asi 45 min od Benátek, je známý hned pro dvě zajímavosti – krajky, a právě pro své barevné domky. Jsou vystavěné podle striktního plánu, který je dodržován už od osídlení ostrova. Pokud si jeho obyvatelé chtějí dům přemalovat, musí na to nejprve dostat povolení.

Tip redakce: Burano si stihnete pohodlně prohlédnout během víkendového pobytu v Benátkách.

5. Stortorget ve Stockholmu, Švédsko

V historickém centru najdete nejstarší náměstí Stortorget. Je známé hned dvěma věcmi – jeho slavnými vánočními trhy a nápadné výmalbě fasád cechovních domů ze 17. století. Na sychravém a chladném severu vám barevné domy jistě rozzáří den. A kdyby vám byla venku stejně zima, můžete navštívit i tamní Nobelovo muzeum, jež sídlí právě zde.

6. Nyhavn, Kodaň

Místní ulice, nebo abychom byli přesní, celý lem vodního kanálu bývalého rušného přístavu. V zimě se tu konají vánoční trhy, v létě zase koncerty a různá jiná vystoupení. Díky své atmosféře patří mezi nezapomenutelná místa, za což vděčí i barevným fasádám okolních domů. Téměř celou ulici pak lemují stánky a zahrádky restaurací nebo kaváren. Navštívit zde pak můžete i dům číslo 67, v němž žil a tvořil spisovatel Hans Christian Andersen.

7. Hlavní náměstí města Poznaň, Poľsko

Krásné nebo Tržní náměstí. I taková pojmenování můžete slyšet, když se mluví o tomhle náměstí v Poznani, plném líbezných domků. Velká část náměstí byla za 2. světové války bohužel zničena a přestavována v 50. letech. I proto má každá budova specifický vizuál.

8. Vernazza, Itálie

Součástí italské riviéry Cinque Terre je výjimečné panorama městečka Vernazza. Barevné domečky jsou veselou paletou odstínů žluté, oranžové a červené. Legenda praví, že kdysi si rybáři pomalovávali domy, aby je odlišili od moře. Podobná legenda panuje i o městečku Burano…

9. Rue Crémieux, Paříž, Francie

Dlážděná ulice, lemovaná barevnými domky v pastelových odstínech, se nachází ve 12. obvodu Paříže. Okna plná keramických květináčů a barevné okenice dodávají místu nádech Provence. Pokud ji budete chtít navštívit, zkuste to udělat v co největším poklidu. Méně turistů tam najdete o víkendu, ale i tak jimi způsobený hluk rozpoutal diskuse o víkendových uzavření.

10. Nova do Carvalho v Lisabonu, Portugalsko

Lisabon je plný jasných barevných ulic, které najdete na starém městě. Tento projekt byl zrealizován díky José Adrião Architects a městské radě. Měl přinést do ulic pozitivní vibrace, a my si tedy myslíme, že se jim to povedlo. Pokud do Lisabonu, hlavního města Portugalska zavítáte, nezapomeňte se Růžovou ulicí projít.

Akční letenky

Všechny akční letenky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Nahoru