Connect with us

Cestopisy

10 míst ve Švédsku, která nejsou Stockholm, ale musíš je zažít

10 míst ve Švédsku, která nejsou Stockholm, ale musíš je zažít

Švédsko je známé svým interiérovým designem, popudlivou módou, masovými kuličkami a samozřejmě skupinou ABBA. To všechno se dá vidět a zažít ve Stockholmu, dynamickém hlavním městě této země. Asi se shodneme, že švédské hlavní město by mělo být povinnou zastávkou každého turisty. Země o velikosti Kalifornie ale nabízí mnohem víc, než jen samotnou metropoli. Objevte jeho ostrovy, mezi kterými můžete plachtit, národní parky, které čekají na prozkoumání nebo ledové hotely, v nichž můžete strávit dobrodružnou noc. Přinášíme vám seznam deseti nejlepších míst ve Švédsku, za kterými byste se měli určitě vydat.

Reklama

1. Ystad

Nepříliš velký Ystad je dějištěm zločinů Kurta Wallandera, za něhož zrodem stojí švédský spisovatel Hennig Mankell. Ystad je přímořským městem, plným překvapení. Muzea na světové úrovni, barevné srubové domy, náměstí políbená sluncem a přibližně 40 kilometrů písečných pláží. Určitě nepřehlédněte ani největší skandinávské filmové studio Ystad Studios.

Typická ulice ve švédském Ystadu

2. Národní park Sarek, Laponsko

Průvodci jej označují za jednu z posledních skutečných oblastí divoké přírody v Evropě. Součástí Národního parku Sarek, území severně od polárního kruhu, je šest ze třinácti nejvyšších švédských hor a asi sto ledovců. Národní park, který je jedním z nejstarších v Evropě, je oblíbeným místem na turistiku, láká ale též svými volně žijícími živočichy, jako jsou polární lišky, rosomáci, losi, vlci a další druhy. Typické Laponsko.

Součástí Národního parku Sarek je šest ze třinácti nejvyšších hor Švédska

Akční letenky do Švédska

3. Göteborg

Druhé největší švédské město a kulturní centrum samo o sobě (a tím nemyslíme jen jeho slavnou death-metalovou scénu). Přijďte si sem vychutnat některé z nejlepších švédských kulinářských kreací (nenechte si ujít oblíbený trh s potravinami a restauraci Feskekyrka), vydlážděnou čtvrť Haga, jejíž historie sahá do 18. století a Gothenburg Museum of Art. Pokud jste naplnili svou touhu objevovat město, vydejte se na ostrovy Bohuslän, táhnoucí se z Göteborgu k norskému pobřeží, které jsou známé malebnými pobřežními vesničkami, čerstvými mořskými plody a jízdou na kajaku.

Malebný Göteborg

4. Ostrov Fårö, Baltské moře

V zemi s jedinečnou scenérií na každém kroku vyniká Fårö ještě o něco víc. Celý ostrov sestává z vápence a je plný do nebe sahajících skalních útvarů, které jej činí jedinečně pohádkovým. Ani slavný švédský režisér Ingman Bergman neodolal jeho kouzlu. Natočil tu šest filmů i jeden televizní seriál, a usadil se tu. S větším ostrovem Gotlanf spojuje Fårö trajekt a je oblíbenou letní destinací mnohých Švédů.

Koupání v Baltském moři? Proč ne!

5. Visby, ostrov Gotland

Visby, jediné město ostrova Gotland, bylo kdysi hlavní obchodní osadou Vikingů. Dnes je obestavena městem zapsaným na seznamu UNESCO. Vydejte se na procházku městem, udělejte si přestávku a poznejte historii ostrova v Gotland Museum. Pokud se rozhodnete pro jakýkoliv program, určitě si nenechte ujít saffranspannkaka (nebo rovnou i tři). Tato gotlandská specialita, šafránová palačinka, se podává s čerstvou smetanou a ostružinami a její historie sahá až do 18. století.

6. Jukkasjärvi

Jukkasjärvi má méně než 600 obyvatel. Většina jeho návštěvníků sem ale nepřichází, aby se s nimi spřátelila. Turisté se do této maličké lokality hrnou především kvůli její trefně pojmenovanému Icehotelu, který byl poprvé otevřen v roce 1992. Od té doby se stal celoroční, 20apartmánový hotel, s vlastní galerií umění a barem atrakcí pro všechny, kteří milují Švédsko.

7. Palác Drottningholm

Drottningholm se nachází na ostrově Lovön, asi 45 minut jízdy ze Stockholmu, a je současnou soukromou rezidencí švédské královské rodiny. Komplex byl původně postaven v šestnáctém století a v roce 1991 byl vyhlášen za světové dědictví UNESCO, jehož komise jej nazvala „nejlepším příkladem královské rezidence z osmnáctého století inspirovaným palácem Versailles“.

Palác Drottningholm je jako z pohádky, že?

8. Marstrand

Malebný Marstrand je nevíce známý pevností ze sedmnáctého století – Carlsten, pojemnované po švédském království Carl X Gustavovi. Idylický ostrov je též oblíbeným pro lodníky. Každoročně tu probíhají události jako Marstrand Regatta, Match Cup Švédsko a další.

9. Národní park Abisko, Laponsko

Abisko je domovem největšího skandinávského jezera a známé je též díky svému kvetoucímu údolí Abiskodalen, tekoucím kaskádám a přístupným naučným trasám. Park, založený v roce 1909, je díky svým souřadnicím a jasnému počasí považovaný a jedno z nejlepších míst na světě, kde si můžete prohlédnout polární záři.

10. Malmö

Ve třetím největším švédském městě se elegantním způsobem setkává staré s novým. Najdete tu skvěle zachované staré město, kosmopolitní nábřeží, útulné kavárny, městský park ze 16. století, špičkovou gastronomii a dva inženýrské zázraky – točíčí se mrakodrap Turning Torso Santiaga Calatrava a lanový park Øresund, spojující město s dánskou Kodaní.


Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Nahoru