Connect with us

Cestopisy

Rio de Janeiro: Pláže, fotbal, Kristus a caipirinha – část II.

Rio de Janeiro: Pláže, fotbal, Kristus a caipirinha – část II.

V prvním dílu průvodce Rio de Janeiro jsme si představili celkovou atmosféru města, bezpečnost, favely, důležitý výběr hotelu i večírky ve čtvrti Lapa. V tomto dílu se zaměříme na dopravu, půjčení kol a koloběžek, fotbal, pláže, Krista a další atrakce!

Reklama

Vyhledej si akční letenky do Ria.

Rio de Janeiro a doprava

Pokud se ubytuješ v „downtownu“ poblíž čtvrti Lapa, dostaneš se na pláže jednoduše asi za půl hodiny přímou linkou metra. Jízdenku si koupíš i kartou přímo v metru. Občas jsme k přesunům využili i Uber, který v Riu podporuje novou funkci sdílení vozu, kdy řidič po cestě nabere ještě jiné osoby. Cesta může trvat lehce déle, ale je výrazně levnější.

Rio de Janeiro a slavná Copacabana
Rio de Janeiro a slavná Copacabana

Uber i místní aplikace 99

Dej si pozor na Copacabaně, kde je o služby Uberu velký zájem a ve špičce můžeš na auto čekat i hodinu. Je proto lepší najít nejbližší stanici metra, anebo si pronajmout kolo. V Riu funguje i další obdobná aplikace Uberu s názvem 99. Účtování prý není závislé na dopravní špičce. Můžeš si vždy porovnat cenu obou aplikací. Plánuješ-li výlety i mimo Rio, můžeš si půjčit i auto.

Pohyb kolem pláží

V okolí pláží Copacabana a Ipanema se můžeš pohybovat pěšky, na kole nebo na koloběžce. K půjčení oranžového kola budeš potřebovat kreditní kartu. Debetní karta bohužel nefunguje ani v automatu u stojanů s koly, ani při zadávání do stažené aplikace. Pokud kreditní kartu nemáš, zkus poprosit někoho ze známých, aby ti registraci do aplikace provedl.

V červnu je v Riu zimna, krásných 28 stupňů.
V červnu je v Riu zimna, krásných 28 stupňů.

Kolo můžeš používat vždy hodinu, pak pět minut počkat a zase pokračovat v celkové délce 24 hodin. Kdyby ti nešlo kolo otevřít, tak na plážích objevíš i klasické půjčovny kol s hodinovou sazbou.

Po Copacabaně na koloběžce

Další možností je pronájem belektrických koloběžek, které jsou teď ve velkých městech populární. Trochu jsme se při aktivaci koloběžky trápili, neboť je potřeba být online. Nejlepší možností je proto zakoupení brazilské sim karty. My jsme jí neměli, a tak jsme koloběžku museli dotáhnout několik desítek metrů ke dveřím jednoho z hotelů na pláži Ipanema. Poprosili jsme o kód wifi a koloběžku jsme přes aplikaci aktivovali.aplikaci Yellow si dobiješ kredit. V tomto případě už bylo možné použít i debetní kartu.

Rio a jeho pláže hravě projedeš i na koloběžce
Rio a jeho pláže hravě projedeš i na koloběžce

Za koloběžku dlužíme dodnes, ale stojí za to!

Dej si pozor, neboť systém je jiný než u kola. Koloběžka účtuje po minutách a cena je poměrně drahá. Navíc se po vyčerpání kreditu nezastaví, ale čerpá do minusu. Dodnes tak máme na účtu Yellow záporný zůstatek! Tento typ dopravy je velmi zábavný a vhodný na krátký přejezd např. z Copacabany na Ipanemu nebo do pěkné botanické zahrady Jardim Botânico do Rio de Janeiro.

Nezapomeň koloběžku v aplikaci ukončit

Na konci jízdy se musíš zase připojit a koloběžku v aplikaci deaktivovat, jinak ti bude kredit stále odečítán. Hrozí ti i stržení pokuty za překročení rychlosti. I přes všechny obtíže byla jízda na elektro koloběžce zážitkem a velkou zábavou!

Rio de Janiero a západ slunce
Rio de Janiero a západ slunce

Rio a jeho hlavní taháky

Rio de Janeiro má kromě pláží a centra města další dvě turistické atrakce, kterými jsou socha Krista Spasitele (Cristo Redentor) a skála Pão de Açúcar.

Výhledy z kopce Corcovado

Jak se dopravit na sochu Krista?

Na Krista mikrobusem

Tvá návštěva v Rio de Janeiru by nebyla úplná bez výletu ke slavné soše Krista Spasitele, který na město dohlíží z kopce Corcovado a je vidět z mnoha částí města. Nejlepší možností dopravy se pro nás ukázaly být oficiální mikrobusy. Na náměstí Praça do Lido na Copacabaně (poblíž hotelu Hilton) objevíš turistickou kancelář, kde ti prodají jízdenky, které zároveň slouží jako vstupenky na Krista. Mikrobusy objevíš hned vedle kanceláře a jejich výhodou je, že odjíždí celý den v krátkých 15 minutových intervalech. V ceně je zahrnuta i zpáteční cesta.

Socha Krista Spasitele je největší památkou v Riu
Socha Krista Spasitele je největší památkou v Riu

Organizované výlety nejsou drahé

Na místě nebudeš muset stát frontu na vstupenky jako lidé, kteří přijedou např. vlastním autem nebo lokálním autobusem. Místní autobus navíc nezajíždí přímo do areálu a je nutné ještě pochodovat do kopce.

Další možností je využít nabízené exkurze, což doporučujeme např. v případě omezeného času. Ceny výletů se nám zdály velmi příznivé, neboť konkurence je obrovská. I za jeden den tě dokážou vzít na Krista, na Pão de Açúcar, na stadion Maracanã, do katedrály i na barevné schody umělce Selarona a ještě ti dají v ceně oběd. Nevýhodou je krátký čas na každé z atrakcí. Pokud si chceš každé místo užít naplno, pak ti doporučujeme rozložit si památky do více dnů a prokládat to odpočinkem na plážích.

Rio a Ježíš Kristus
Lidí je samozřejmě všude dost, ale plošina u Ježíše není největší

Ráno, v poledne nebo večer?

Pokud máš rád fotografování, možná tě bude zajímat, kdy je nejlepší vyrazit na Krista nebo na horu Pão de Açúcar. Řiď se především počasím! Rio de Janeiro má totiž velmi specifické, vlhké a deštivé klima. Ježíš nebo výhledy na město tak bývají často zahaleny do mraků. Počasí se ale rychle mění, a tak určitě některé dny bude slunečno. Po příjezdu se podívej na předpověď pro Rio a vše si dobře naplánuj.

Úžasná skála Pão de Açúcar je dalším symbolem Ria
Úžasná skála Pão de Açúcar je dalším symbolem Ria

Kdy tedy fotit?

Ráno se fotí lépe socha Ježíše, neboť na ní neleží stín. Město a okolní kopce a ostrůvky se většinou vybarvují do hezkých a jasných barev spíše odpoledne a navečer. Dej si pozor i na zavírací dobu, abys nepřijel pozdě. Poledne je pak takový kompromis, kdy dobře vyfotíš Ježíše i Rio.

Pokud je jasné počasí, může tě ještě překvapit mlha nebo opar, do kterého se město díky vysoké vlhkosti často ponoří podobně jako destinace v Thajsku, Vietnamu a podobně vlhkých asijských zemích.

Při západu slunce na Pão de Açúcar

Na skálu Pão de Açúcar, v překladu cukrová homole (skutečně tak vypadá), jsme se vydali při západu slunce a bylo to velmi kouzelné. K lanovce se dostaneš velmi jednoduše Uberem, metrem nebo na kole. Vstupné je poměrně drahé, ale výhledy na Rio rozhodně stojí za to!

Rio a adrenalinový zážitek z jízdy lanovkou
Rio a adrenalinový zážitek z jízdy lanovkou

Lanovky mezi jednotlivými skálami ti vženou do krve trochu adrenalinu. Z vrcholu hory uvidíš okolní ostrovy, zátoky, plachetnice i horu s Ježíšem. Za slunečného počasí vypadá Rio jako ráj a několikrát jsme se pozastavovali nad jeho úchvatnou polohou mezi zelenými kopci, skálami a plážemi. Jaké to teprve muselo být před příchodem lidí!

Fotbal je v Brazílii náboženstvím

Fotbal k Brazílii patří snad ještě více než caipirinha a Kristus. Všichni ho hrají, nebo se na něj aspoň dívají a komentují ho. Rio mělo v době turnaje Copa America parádní atmosféru! Větším zážitkem je však samozřejmě fotbalové mistrovství světa, které Brazilci prožívají snad ze všech zemí nejvíce. Ať už se hraje mistrovství nebo ne, každý malý bar ve městě má zapnutou televizi s nějakým fotbalem!

Rio a fotbal jsou dvě neodlučitelné věci!
Rio a fotbal jsou dvě neodlučitelné věci!

Pravá brazilka se hraje na pláži

Až se budeš na kole nebo na koloběžce projíždět kolem pláží Copacabana a Ipanema, uvidíš všude skupinky hrající plážový volejbal, tenis a samozřejmě fotbal na různé způsoby. Nejoblíbenějším stylem je po celém světě vyhlášená „brazilka“, kdy si kolečko hráčů vyměňuje balón bez dopadu na zem.

Na pláži Ipanema jsme takto v jednu chvíli viděli ve vzduchu snad stovku míčů! „To je neuvěřitelný! Jak si to ty Brazilci dávaj a navíc bez bot!“, koukali jsme na kopající skupinky s otevřenou pusou. Triky, které předváděli kluci ale i dívky, byly úžasné. Míč jim často nespadl na zem dlouhé minuty. Občas někdo z hloučku odběhl, aby ho bez problému nahradil jiný Brazilec. Zdálo se, že „do toho“ umí kopnout každý!

Triky Brazilců s míčem na pláži Ipanema
Triky Brazilců s míčem na pláži Ipanema

Rio jako Kalifornie

Pláže a dlouhé promenády trochu připomínají Kalifornii. Kromě kol a koloběžek si sem chodí zaběhat nebo zajezdit na skateboardu či kolečkových bruslích mnoho místních lidí. O caipirinhu nebo jiné občerstvení nebudeš mít nouzi, neboť Brazilci jsou i skvělí prodavači. Neustále po dlouhých plážích prochází a nabízí koktejly, hamburgery, vařené kukuřice, zmrzlinu a dokonce i plavky a další oblečení.

Pokud nemáš o nic zájem, slušně odmítni stylem „No, obrigado“ (Ne, děkuji). Ekonomická situace v Brazílii není příliš růžová, a proto se nediv, že se spousta lidí snaží uživit nejrůznějším způsobem. Pokud budeš vždy zdvořilý a usměvavý, nemusíš se bát, že by ti veselí Brazilci úsměvy neoplatily!

Brazilci jsou velmi zábavní
Brazilci jsou velmi zábavní

Rio je cool

Chceš-li si koupit plavky, tak v Riu jsou u žen v kurzu jednoznačně tanga a u pánů co nejkratší kraťasy! Zdá se, že všichni jsou v Riu opálení a sexy! Brazilci mají také velmi rádi zábavu, hudbu a tanec. Často budeš právě na plážích svědkem nejrůznějších hudebních vystoupení a koncertů.

Nechtěně jsme se stali součástí hudebního videoklipu

Dokonce jsme se zúčastnili natáčení hudebního videoklipu, když jsme se nechtěně přidali k tancujícím davům na promenádě. Museli jsme následně podepsat papír, že souhlasíme se zveřejněním natočeného videa na sociálních sítích a možná i v televizi!

Plavky v Riu frčí co možná nejmenší
Plavky v Riu frčí co možná nejmenší

Brazílie není jen Rio!

Máš-li na návštěvu Brazílie více dní, rozhodně nezůstávej jen v Riu. Už jen nedaleké okolí nabízí totiž nádherné ostrovy, opuštěné pláže, dobré jídlo a milé Brazilce!

Začít můžeš několikadenní návštěvou ostrova Ilha Grande, který je skvělým doplňkem k občas hektickému Riu. Kromě Ria a okolí se lze v Brazílii samozřejmě vypravit i do Amazonského pralesa, kde se setkáš s domorodými kmeny, šamany i divokými zvířaty. O našem zážitku z Amazonského pralesa ti napíšeme na pelipecky.cz 😉

Už máš letenky Praha-Rio? Jsou nyní v akční nabídce!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Kuba: Velký průvodce karibským ostrovem zaseknutým v čase
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru