Connect with us

Asie

Vietnam tě překvapí! Průvodce nejhezčími místy + letenky od 14 490 Kč

Vietnam tě překvapí! Průvodce nejhezčími místy + letenky od 14 490 Kč

Uvažuješ o cestě do jihovýchodní Asie, ale ještě nevíš, kterou zemi vybrat? Doporučujeme ti zajímavý Vietnam! Čeká na tebe pestrá kultura, hory, pláže, bláznivá velkoměsta, levné pivo i skvělá vietnamská kuchyně. Připravili jsme pro tebe průvodce nejhezčími místy, který ti pomůže s přípravou cesty!

Reklama

Akční letenky do Vietnamu

Vietnam a jedinečná příroda
Vietnam a jedinečná příroda

Kde začít cestu po Vietnamu?

Cestu do Vietnamu je ideální začít v hlavním městě Hanoji nebo v největší metropoli, kterou je Ho Či Minovo Město. Záleží na tom, jaké části země chceš poznat a kam seženeš výhodnější letenku z Evropy.

Cestování ve Vietnamu je pomalé

Cestu si dobře naplánuj, protože vzdálenosti jsou ve Vietnamu poměrně velké. Dvě nejznámější vietnamská města jsou od sebe vzdálená více než 1500 kilometrů. Cestování v Jihovýchodní Asii je navíc pomalé, provoz je hustý a silnice nejsou vždy v ideálním stavu.

Ze severu na jih

Pokud máš méně času, doporučujeme ti mezi severním a jižním Vietnamem přeletět. Trasa je velmi frekventovaná a operuje na ní hned několik nízkonákladových leteckých společností. Samozřejmě lze využít i autobusy, vlaky nebo půjčení auta a motorky. Právě motorka je hlavním vietnamským dopravním prostředkem. Vietnam je na turismus za poslední léta připraven, a tak nabízí půjčení motorky na severu a vrácení na jihu. Máš-li na cestování více času, můžeš si motorku nebo skútr dokonce jednoduše koupit např. v Ho Či Minově Městě a prodat v Hanoji.

Vietnamci převezou na motorkách všechno
Vietnamci převezou na motorkách všechno

Na silnicích pozor!

Pokud si netroufáš vyjet do bláznivého vietnamského provozu, půjč si auto nebo motorku vždy mimo hlavní města na různé úseky cesty. Dej si pozor na špatné cesty, kamiony a také na počasí. Vždy se informuj o stavu cest na internetu i u místních obyvatel. V neposlední řadě nepodceň dobré cestovní pojištění, neboť pády na skútrech a motorkách jsou v jihovýchodní Asii poměrně časté. Řidiči často přecení své zkušenosti a asijská doprava navíc vyžaduje pevné nervy!

Ho Či Minovo Město 

Ho Či Minovo Město, dříve známé pod názvem Saigon, je největším městem celého Vietnamu. Žije v něm více než 6 milionů lidí a jeho návštěva je velkým zážitkem! Při pohledu na koncentraci lidí a motorek nebudeš věřit vlastním očím! Dávej si pozor, protože přejít ulici je občas skutečná výzva. Zábavné je také pozorovat, jaký počet Vietnamců se na motorku nebo skútr vejde a co všechno dokáží převézt! Pouliční život je podle nás největší atrakcí Ho Či Minova Města.

Vietnam a jeho největší Ho Či Minovo Město

Zajdi si na pestrobarevný trh Ben Thanh market nebo do čínské čtvrti Cholon. Nedaleká katedrála katedrála Notre Dam je zase vzpomínkou na francouzskou kolonizaci. Historie celého Vietnamu je velmi zajímavá, a proto nevynechej ani Muzeum války, které mapuje hlavně válku s USA a ukazuje všechny její hrůzy. Prohlídka tohoto muzea je skvělým začátkem k pochopení celé země a její drsné historie.

Moderní metropole
Moderní metropole dříve známá jako Saigon

Legendární tunely Cu Chi

Na okraji Ho Či Minova Města objevíš město Cu Chi, kde si budeš moci na vlastní kůži vyzkoušet, jak se vietnamští vojáci soukali do miniaturních tunelů, kde během války žili. Podzemní tunely a využití místní přírody bylo hlavním důvodem, proč Vietnamci nakonec USA přemohli. Tunely měly celkově až stovky kilometrů a vojáci tak mohli plánovat nečekané útoky.  Při cestě k tunelům se můžeš ještě stavit v barevném a trochu bizarním chrámu Cao Dai.

Vietnam proslavili i jeho tunely
Vietnam proslavily i jeho tunely

Delta Mekongu je tradiční výlet z Ho Či Minova Města

Mekong je jednou z největších i nejdelších řek světa. Neprotéká jen přes Vietnam, ale vede i přes Laos, Kambodžu nebo Čínu. Výlet k deltě Mekongu lze absolvovat za jediný den a to v rámci nabízené exkurze i po vlastní ose. Z Ho Či Minova Města se vydej do měst My Tho nebo Can Tho a přímo u řeky usmlouvej s místními Vietnamci výhodnou plavbu kanály. Obdivuj okolní přírodu a život na řece a také ochutnej nějakou místní specialitu. Vietnamské jídlo je velmi chutné!

Delta Mekongu je skvělý výlet z Ho Či Minova Města
Delta Mekongu je skvělý výlet z Ho Či Minova Města

Vietnam a pláže

Plážové letovisko Nha Trang

Vietnam má mnoho kilometrů pobřeží Jihočínského moře, a tak ani o pláže nebudeš mít v této zemi nouzi. Za vietnamskými plážemi a ostrovy na jihu Vietnamu můžeš vydat například do Nha Trangu. Známá sedmikilometrová písečná pláž láká turisty z celého světa. Příjemné plážové město Nha Trang objevíš asi 450 kilometrů od Ho Či Minova Města. Kromě pláží zavítej i do chrámu jedinečného starodávného chrámu Po Nagar Cham Towers nebo si zajdi do některé z lokálních restaurací na speciální polévku ze žraloka a medúz.

Nejlepší výhled ze střešního baru

Pokrmy ve Vietnamu tě nepřestanou překvapovat a jsou jedinečnou součástí cesty. Vydej se i do „roof top“ restaurace Skylight bar, odkud je opravdu božský výhled na celé město a pobřeží.

Výhled ze Skylight baru
Výhled ze Skylight baru

Ostrov Phu Quoc u hranic s Kambodžou

Pláže jsou obecně lepší na jihu Vietnamu. Za dalšími pěknými plážemi můžeš vyrazit např. na největší ostrov Phu Quoc, kolem kterého se nachází další menší ostrůvky. Zamluv si ubytování v hlavním městě ostrova v Zuong Dong, které ti bude příjemnou základnou k výletům do okolí. Pláže na Phu Quoc jsou považovány za nejlepší v celém Vietnamu.

Vietnam má i mnoho pláží
Vietnam má i mnoho pláží

Opuštěné pláže a příroda

Úžasné scenérie a divoké pláže objevíš v provincii Phu Yen, kde nepotkáš mnoho turistů. Navštívit můžeš hlavní město Tuy Hoa, ale hlavně se soustřeď na venkov. Další pěkné plážové městečko, kde můžeš strávit pár dní, je Quy Nhon. Najdeš tam zátoky, písečné pláže, klidnou atmosféru i mnoho rybářských lodí. S koupáním můžeš začít na jihu města na známé dlouhé pláži Vin Hoa Beach.

Stačí si vybrat! Co třeba Quy Nhon?
Stačí si vybrat! Co třeba Quy Nhon?

Střední Vietnam

Danang a okolí

Přibližně ve středu Vietnamu se nachází další přímořské město – Danang, kde najdeš také několik pláží, jako např. My Khe Beach. Rozhodně se podívej na originální most s drakem, do vyhlášeného muzea čamského sochařství a také do Mramorových hor. Na kopci nad městem objevíš rozsáhlých chrámový komplex Lady Buddha Da Nang, kde je kromě 70 metrové sochy Lady Buddha i krásný výhled na město.

Dračí most v Danangu
Dračí most v Danangu

Vyhlídkový Zlatý most Cau Vank

Minulý rok byl nedaleko Danangu otevřen most Cau Vank, jehož fotografie ihned obletěli všechny sociální sítě. Most je totiž velmi netradiční. Podpírají ho totiž dvě obrovské ruce. Konstrukce mostu spojuje stanice lanovky a zároveň nabízí úžasný výhled do okolních kopců.

Vyhlídkový Zlatý most Cau Vank
Vyhlídkový Zlatý most Cau Vank

Krásné historické městečko Hoi An

Z Danangu se jednoduše dopravíš i do Hoi An, kde na tebe čeká mnoho chrámů a starých domů, řeka s loďkami, malebné uličky i trh. Město bylo historicky významným přístavem v celé jihovýchodní Asii. Dnes je právem zapsáno na seznam památek UNESCO. Jednou z největších památek je krytý japonský most. Jsou zde ale patrné i čínské nebo portugalské vlivy.

Příjemné město Hoi An
Příjemné město Hoi An

Do Hue přes průsmyk Hai Van Pass

Příznivci motorismu určitě ocení krásy silnice vedoucí přes průsmyk Hai Van Pass do města Hue, které je dalším historickým klenotem Vietnamu. Kdysi bývalo Hue dokonce hlavním městem, a proto tu o památky a pozůstatky paláců, chrámů i hrobky vládců není nouze. Půjč si skútr nebo kolo a udělej si výlet do okolí. Odměnou ti bude typický vietnamský venkov a rýžová políčka. V nedalekém národním parku Bach Ma stojí za pozornost krásná divoká příroda a pláž Thuan An, která patří k nejlepším ve středním Vietnamu

Vietnam je proslulý podobnými cestami
Vietnam je proslulý podobnými cestami

Vietnamem dále na sever

Kousek dále na sever se nachází město Dong Ha, kam turisté přijíždí, aby viděli Demilitarizované pásmo, které oddělovalo Severní a Jižní Vietnam a kde proběhla řada bojů. Do města Dong Hoi se zase jezdí za největší jeskyní světa Hang Son Doong. Vidíš, že Vietnam toho nabízí opravdu mnoho!

Hlavní město Hanoj

Hlavní město Hanoj je centrem kultury země. Na první pohled je menší a trochu klidnější než Ho Či Minovo Město. Prohlídku lze začít ve Staré čtvrti, kterou tvoří úzké uličky a spousta obchodů a restaurací. Večer se Vietnamci věnují popíjení malých piv na malých stoličkách. Tento druh večerní zábavy je ve Vietnamu hodně zábavný. Cena piva je navíc velmi levná! Malé skleničky se dávají hlavně proto, aby pivo v horku nezteplalo.

Na typické hanojské tržnici Dong Xuang uvidíš potraviny, které jsi v životě neviděl. Symbolem města je pak jezero Hoan Kiem a také Želví věž – Thap Rua. Do parku se vydej i v noci, neboť je pěkně nasvícený.

Vítej v Hanoji, hlavním městě
Vítej v Hanoji, hlavním městě

Mauzoleum, pagody i hanojský Notre Dam

V Hanoji se nachází také spousta pagod, chrámů i památek komunismu. Legendární prezident Ho Či Min má v Hanoji monumentální mauzoleum. V nedalekém Ho Či Minově muzeu se dozvíš více o drsné historii, kterou si Vietnam prošel. Nejznámější pagodou v Hanoji je  Chua Mot Cot, která je zajímavá tím, že se tyčí na jednom sloupu. Bohužel se jedná jen o repliku, protože mnoho památek bylo při bojích zničeno. Francouzskou nadvládu připomíná Katedrála svatého Josefa inspirovaná Notre Damem. Stavba tak úplně nezapadá do asijského stylu.

Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji
Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji

Centrum vietnamské kultury

Hanoj je hlavním městem kultury. Rozhodně nevynechej úžasné Vodní loutkové divadlo, které místní Vietnamci předvádí po pás ponoření ve vodě. Vzniklo totiž původně v zatopených rýžových polích na vietnamských vesnicích. Dalším zážitkem je návštěva Hanojské opery. Představení jsou sice poměrně drahá, ale zato nezapomenutelná.

Vietnam a rýžové terasy Mu Cang Chai

Jedna z typických věcí ve Vietnamu je rýže, a proto si nenech ujít ani slavné rýžové terasy. Do města Mu Cang Chai se dostaneš z Hanoje autobusem. Počítej s tím, že 300 kilometrová cesta trvá i 8 hodin. V samotném městě se můžeš na pár nocí ubytovat a vyrážet na krásné výlety do okolních kopců a teras. Kromě dech beroucích rýžových políček tě okouzlí i etnické vesnice Hmongů, kde se lze také přímo ubytovat v tzv. „homestays“. Ubytování je velmi skromné, ale pomůžeš tím místním komunitám.

Rýžové terasy ve Vietnamu ti vezmou dech
Rýžové terasy ve Vietnamu ti vezmou dech

Severní Vietnam je nádherný!

Severní Vietnam v blízkosti hranice s Čínou je plný zelených kopců, vodopádů, klikatých cest a rýžových polí. Je to možná jedna z nejhezčích částí celé jihovýchodní Asii. Turismu vévodí Sa Pa, kde objevíš další rýžové terasy a spoustu dalších památek a přírodních krás. 

Vietnam a vodopády

Vietnam je jedinečný mix historie, kultury, gastronomie a přírodních krás! Blízko hranice s Čínou objevíš scenérie jako z pohádky. Vodopád Ban Gioc trochu připomíná Plitvická jezera v Chorvatsku. Okolní zelené kopce zase vypadají jako z filmu Avatar. Vodopády najdeš po celé zemi! Pokud cestuješ vietnamským jihem, vyprav se k neméně krásným vodopádům Thác Pongour a Thac Bao Dai. Nachází se relativně blízko Ho Či Minova Města, tj. asi 300 kilometrů.

Nádherný vodopád Ban Gioc
Nádherný vodopád Ban Gioc

Fenomenální Ha Long Bay

Na závěr našeho průvodce Vietnamem nesmíme vynechat jedinečnou zátoku Ha Long Bay, která byla dokonce zvolena mezi 7 nových přírodních divů světa! Zařadila se tak po bok takových míst, jako jsou Amazonský prales nebo vodopády Iguazu. Tisíce hornatých ostrůvků, domky na vorech, ostrovní jezírka, jeskyně i pláže lákají do Vietnamu turisty z celého světa.

Jak vyzrát na Ha Long Bay?

Přístav Ha Long je od Hanoje vzdálen asi 200 kilometrů, a proto si můžeš v hlavním městě domluvit přímo organizovaný výlet. Do Ha Long se můžeš vydat i na vlastní pěst a plavbu si domluvit přímo na místě. Budeš mít větší prostor pro smlouvání. Snaž se zvolit, co nejmenší loď s nejmenším počtem lidí, neboť budeš více flexibilní a uvidíš více míst.

Ha Long Bay je jedním z novodobých přírodních divů světa
Ha Long Bay je jedním z novodobých přírodních divů světa

Nejlepší je vyrazit na dvoudenní plavbu s přespáním na lodi. Na výběr jsou velmi luxusní lodě i lodě se základním vybavením. Úrovni přepychu vždy odpovídá i cena. V Ha Long Bay se také určitě projeď na kajaku, který často bývá i přímou součástí výletů.

Ha Long Bay lze navštívit i levně
Ha Long Bay lze navštívit i levně

Levnější varianta čeká na ostrově Cat Ba Island

Pokud je tvůj rozpočet omezený, můžeš Ha Long Bay navštívit z ostrova Cat Ba Island. Z Hanoje se dá zakoupit jízdenka “bus-boat-bus ticket”, která ti zajistí dopravu až na ostrov. Celková doba cesty jsou asi 4 hodiny. Ceny ubytování a restaurací jsou na Cat Ba mnohem levnější než v Ha Long. Výhodnější jsou i nabízené výlety nebo půjčení kola a kajaku. Užiješ si klidné prostředí ostrova, ušetříš a vyhneš se turistickým davům.

Podívej se také na články:

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru