Connect with us

Cestopisy

Proč se vyplatí vidět Petrohrad a Rigu jednou cestou

Proč se vyplatí vidět Petrohrad a Rigu jednou cestou

„Jako byste vstoupili do ruského románu,“ popisuje Petrohrad v zimě anglický The Telegraph. Ať už se vydáte na objevnou plavbu elegantními kanály s 342 mosty, či se je rozhodnete jen sledovat při východu slunce, druhé největší město Ruska vás ani v tomto ročním období zaručeně nenechá chladnými. Důvodů, proč byste se měli do tohoto čarovného města, přezdívaného i jako Benátky severu vybrat, už máte na mysli určitě mnoho. My vám však přinášíme tip na to, proč cestu za ním spojit i s návštěvou takzvané Paříže Lotyšska. Vydejte se na dvojitou objevnou cestu za Petrohradem a Rigou.

Reklama

Petrohrad v zimě.

Riga – to jsou kočičí hlavy a kultura

Riga se podle čtenářů amerického časopisu USA Today stala nejkrásnějším městem starého kontinentu za rok 2013. A ne náhodou. Gotické věže, které městu dominují, mohou na první pohled působit přísně a stroze. Avšak jsou to právě okázalé prvky art nouveau, které tvoří tělo i ducha tohoto živého a kosmopolitního města, největšího ze tří hlavním pobaltských metropolí. Jako většina seveřanů, působí i Riga klidně, až rezervovaně. To však jen na povrchu. V jejím nitru se zatím odehrává chemie šířící se šmrncovními bary, centry moderního umění a naservírovaná vám je na talíři její experimentální kuchyně. Přibližně třicet kilometrů od města objevíte kilometry čisťounké pláže, v panorámatu s pohupujícími se borovicemi ve svěžím větru a eklektickou architekturou rezortu Jūrmala.

Ulice Rigy.

Nepřehlédnutelná architektura

800 let stará historie Rigy vypráví prostřednictvím architektury příběh o německých rytířích, švédských králích či sovětských komisařích, kteří tu všichni zanechali svoji stopu. Na křižovatce severní a východní Evropy rozpoznáte evropské hlavní město kultury roku 2014 už na první pohled. Například díky Památníku svobody – ženě, zvedající nad hlavu tři hvězdy, které symbolizují tři oblasti Lotyšska. Je poctou mužům, kteří během války za nezávislost položili životy za svoji zemi. Dalším výrazný, místem, u kterého byste se měli nejen pozastavit, ale také si ho vychutnat, je Lotyšská národní opera. Vznešené prostory interiéru doplňuje bílá fasáda a dominantní sloupy. Podívejte se předem na program a udělejte svůj výlet bohatší o skvělou hru, operu nebo baletní představení. Jak jsme již zmínili, Riga je rozeznatelná secesním uměním, které najdete na každém kroku. Více než 800 budov z pozdního 19. a raného 20. století dnes stojí především díky architektovi Mikhailovi Eisensteinovi. Ten se stal jakousi hnací silou art nouveau v tomto městě. Až budete procházet centrem, na chvíli se zastavte a zvedněte hlavu. Ulice Elizabeter, Alberta či Strēlnieku jsou plné úžasných detailních fasád, které byste neměli přehlédnout.

Art Nouveau architektura, Riga.

Výkladní skříň architektonických stylů

Nepřehlédnutelná architektura, takto bychom mohli nazvat i odstavec o Petrohradě. Město, za kterým stojí velký reformátor i tyran Petr Veliký, je přehlídkou trochu jiných architektonických skvostů. Barevný eklektický styl variuje od barokních budov k sovětské architektuře, od neoklasicistických struktur po moderní styl. Pokud máte v oblibě neoklasicismus šmrncnutý antikou, vydejte se ke Katedrále svatého Izáka, za jedním z největších petrohradských chrámů, omrkněte Palác Yelagin a nezapomeňte ani na Imperiální akademii umění. Samozřejmě, zapomenout bychom neměli ani na ikonický Zimní palác, kterého architektura se řadí k baroku. Grandiózní opulentní tvary, oděné do zelené a bílé barvy dělají z této budovy unikát. Kdysi domov carů, dnes Státní muzeum Ermitáž. K modernímu stylu zase řadíme budovu Singer, postavenou na přelomu 19. a 20. století pro stejnojmennou americkou společnost, v jejichž prostorech jste po roce 1917 mohli najít největší knihkupectví ve městě. Sovětská architektura je zde viditelná například díky textilní továrně, postavené z betonu a cihel. Jestli vám v panoptiku architektonických stylů stále ještě něco chybí, doplňte ho o Chrám Chesme, patřící do neogotiky.

Panorama Petrohradu.

Noční život i ta nejjemnější čokoláda

Při návštěvě Rigy se nemusíte obávat ani o váš noční život a brzký ranní program. Pokud toužíte vidět, jak se baví místní, přidejte se k nim v klubu Kaļķu Vārti. Tóny, na které se tu budete hýbat jsou převážně mainstreamové, avšak o to je atmosféra při společném prozpěvování družnější. Jestli toužíte nejen po dobrém drinku, ale i po dechberoucím výhledu na Rigu, vydejte se do Star Lounge baru, nacházejícím se na nejvyšším poschodí hotelu Albert. Sousedství s hippie atmosférou, kterým se nese rytmus uvolněných tónů, navštivte určitě už jen kvůli klubu One One. Nachází se ve staré továrenské budově chráněné UNESCEM. Pokud vás během dne přepadne neodolatelná chuť na kávu a něco na zub, vydejte se ke kavárně Tims Mints, kde vám budou představeny nejlahodnější domácí rodinné recepty. Jestli se bez jakéhokoliv sebeomlouvání právě chystáte vrhnout na čokoládu, potom tak učiňte v Rienzi, kavárně s božskými mandlovými cookies, roztápějící se čokoládou a koláčů všech chutí světa.

Osvětlené budovy v noci, Riga.

Tradičně i méně tradičně za ruskou kuchyní

Jestli vás během procházky pohádkovým Petrohradem přepadne hlad, zajděte si na tradiční kuchyni do restaurace Chekhov, kde vám naservírují aspik, vepřové stehno s jablky a brusinkami, uzená vepřová žebírka, smažené brambory s houbami nebo koláč z jesetera. Oběd či večeře v doprovodu saxofonu, klavírního či jiného vystoupení si můžete vychutnat v charizmatické kavárně Art Café Kommunalka. Autentické recepty i současná ruská kuchyně, jejíž jídla jsou pojmenovaná originálními názvy, například podle populárních sovětských filmů. Pokud při vašem speciálním raw či vegan stravování chcete vynechat ty nejtradičnější ruské pokrmy, vydejte se za jejich alternativou do Ukrop Restaurant. Preferovaný minimalismus je možné vidět jak na bílých stěnách, tak i na talíři.

Ruské sladké pečivo.

Plné současného umění

Art nouveau, ve spojitosti s Rigou, tolikrát zmiňovaný umělecký styl, si můžete detailněji prohlédnout v muzeu s názvem Art Nouveau Museum. Pokud jste spíš fanouškem historie, objevte její světlé i temnější stránky v Muzeu okupace Lotyšska. Chuť spíš na současné umění utišíte v multifunkčním prostoru Riga Art Space. O klasickém umění země se přiučíte v Lotyšském národním muzeu umění. Možná byste si na první pohled Petrohrad se současným uměním nespojovali. Opak je však pravdou, dnes totiž můžeme toto město považovat za hlavní město kultury celého Ruska. Potvrzuje to například Galerie Erarta, která kromě výstav organizuje i divadelní hry, koncerty, filmová promítání, různé přednášky apod. Na 21. století v ruském i cizokrajném umění se zaměřuje Umělecká galerie Anna Nova, která pracuje i s novými médii, jako jsou videoinstalace. Pokud vás víc zajímají umělci z domácího prostředí, ta správná volba pro vás může být Galerie Name.

Art Nouveau

Vídeň  – Riga – Petrohrad – Vídeň

REZERVUJTE ZA 5 490 Kč

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru