Connect with us
Letiště Praha

Koronavirus

Od 4. května se mohou očkovaní vracet do ČR bez testů a karantény

Od 4. května se mohou očkovaní vracet do ČR bez testů a karantény

Pravidla návratu ze zahraničí zpět do České republiky od 4. května 2021 zohledňují očkování. Na cestující, kteří se budou vracet do ČR ze zemí označených na cestovatelském semaforu oranžovou nebo červenou barvou, se již nebude vztahovat povinnost testů a karantény. Podmínkou je, že přijíždějící již absolvoval očkování proti COVID-19 a od druhé dávky uplynulo alespoň 14 dní.

Reklama

O změně na svém Twitteru informoval ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek. Podle jeho vyjádření se jedná teprve o první krok k obnovení běžného cestování.

Pravidla návratu ze zahraničí zpět do Česka

Cestující vracející se zpět do ČR se budou i nadále řídit cestovatelským semaforem, který na základě rizika nákazy rozděluje země do 5 kategorií (zelené, oranžové, červené, tmavě červené a černé). Rozdělení oblastí do jednotlivých kategorií je pravidelně aktualizováno každý týden.

Cestovatelský semafor

Pro neočkované cestující se nic nemění. Dále se mohou vracet zpět do ČR bez omezení pouze ze zelených států. Při návratu ze zemí z oranžové, červené či tmavě červené kategorie od nich budou vyžadovány testy, případně i karanténa. Kategorie černých států, do nichž mají občané České republiky i cizinci s bydlištěm na území ČR zákaz vstupu, rovněž platí i nadále.

Očkovaní cestující se mohou vracet domů do Česka bez nutnosti testu či karantény ze zelených a nově i z oranžových a červených oblastí (rozdělení zemí do jednotlivých kategorií určuje cestovatelský semafor). Při návratu z tmavě červených států platí i pro očkované Čechy stejná pravidla jako pro ty neočkované. Resp. ještě před příjezdem do ČR je třeba vyplnit elektronický formulář a před cestou se prokázat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu, ne staršího než 72 hodin od odběru, nebo antigenního testu, ne staršího více než 24 hodin od odběru. Následně je v ČR nutné absolvovat karanténu, která musí být ukončena nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od vstupu dalším testem (tentokrát PCR, antigenní nestačí). Součástí všech podmínek je nošení respirátoru FFP2 všude mimo domov, a to po dobu 14 dní od příjezdu. Zákaz cestování do černě označených zemí se na očkované cestující vztahuje i nadále.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru