Connect with us
Letiště Praha

Koronavirus

Od 4. května se mohou očkovaní vracet do ČR bez testů a karantény

Od 4. května se mohou očkovaní vracet do ČR bez testů a karantény

Pravidla návratu ze zahraničí zpět do České republiky od 4. května 2021 zohledňují očkování. Na cestující, kteří se budou vracet do ČR ze zemí označených na cestovatelském semaforu oranžovou nebo červenou barvou, se již nebude vztahovat povinnost testů a karantény. Podmínkou je, že přijíždějící již absolvoval očkování proti COVID-19 a od druhé dávky uplynulo alespoň 14 dní.

Reklama

O změně na svém Twitteru informoval ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek. Podle jeho vyjádření se jedná teprve o první krok k obnovení běžného cestování.

Pravidla návratu ze zahraničí zpět do Česka

Cestující vracející se zpět do ČR se budou i nadále řídit cestovatelským semaforem, který na základě rizika nákazy rozděluje země do 5 kategorií (zelené, oranžové, červené, tmavě červené a černé). Rozdělení oblastí do jednotlivých kategorií je pravidelně aktualizováno každý týden.

Cestovatelský semafor

Pro neočkované cestující se nic nemění. Dále se mohou vracet zpět do ČR bez omezení pouze ze zelených států. Při návratu ze zemí z oranžové, červené či tmavě červené kategorie od nich budou vyžadovány testy, případně i karanténa. Kategorie černých států, do nichž mají občané České republiky i cizinci s bydlištěm na území ČR zákaz vstupu, rovněž platí i nadále.

Očkovaní cestující se mohou vracet domů do Česka bez nutnosti testu či karantény ze zelených a nově i z oranžových a červených oblastí (rozdělení zemí do jednotlivých kategorií určuje cestovatelský semafor). Při návratu z tmavě červených států platí i pro očkované Čechy stejná pravidla jako pro ty neočkované. Resp. ještě před příjezdem do ČR je třeba vyplnit elektronický formulář a před cestou se prokázat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu, ne staršího než 72 hodin od odběru, nebo antigenního testu, ne staršího více než 24 hodin od odběru. Následně je v ČR nutné absolvovat karanténu, která musí být ukončena nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od vstupu dalším testem (tentokrát PCR, antigenní nestačí). Součástí všech podmínek je nošení respirátoru FFP2 všude mimo domov, a to po dobu 14 dní od příjezdu. Zákaz cestování do černě označených zemí se na očkované cestující vztahuje i nadále.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Kam se vydat v Dominikánské republice? 11 TOP pláží https://t.co/M2A9BgcjbB19 hodinami dozadu
Letiště v Mnichově bude aerolinkám nabízet možnost natankovat udržitelné palivo https://t.co/xJhat2RjQH #novinky19 hodinami dozadu
Korsika: 10 důvodů proč se určitě vrátíme https://t.co/Z69NbkOmZI21 hodinami dozadu
PECKA DNE: All Inclusive Kanáry v hotelu na pláži od 19 890 Kč https://t.co/JWAeRGoHAi21 hodinami dozadu
Mamma mia! Zaleť si z Prahy v létě do Pisy již od 798 Kč. https://t.co/s2l7OQzXxg22 hodinami dozadu
Projdi si nejkrásnější slovenské vodopády https://t.co/f93KSF2jHd22 hodinami dozadu
Itálie chce vítat turisty od 15. května. Ke vstupu postačí test, imunita nebo očkování https://t.co/dZ1QasZAcu #koronavirus24 hodinami dozadu
Cestování do Švýcarska: Vstup možný bez testu i karantény https://t.co/velJSVhTQZ #koronavirus24 hodinami dozadu
Ostrov Skiathos: Znáte ho díky filmu Mamma Mia a skvělému vínu https://t.co/yQ7we3DSSl2 dny dozadu
Tipy redakce na léto: 10 nejkrásnějších pláží Itálie https://t.co/hmYLllcLsY2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru