Connect with us
Praha

Koronavirus

Češi budou testovat zelený COVID pas mezi prvními. Testy začnou 15. května

Češi budou testovat zelený COVID pas mezi prvními. Testy začnou 15. května

Za méně než dva týdny se v Česku začne testovat celoevropský zelený pas, který by měl lidem umožnit cestovat na dovolenou. Česká republika je v první vlně zemí evropské sedmadvacítky, kde budou tyto – zatím technické testy – probíhat. Eurokomisař Didier Reynders, který má zavedení COVID pasu na starosti, to potvrdil České televizi. Ostrý start zeleného COVID pasu, resp. vstupenky na letní dovolenou plánuje EU již v červnu. Získají ho cestující s negativním PCR testem, kompletním očkováním proti koronaviru nebo imunitou na COVID.

Reklama

Zelený COVID pas je dočasným řešením, které má v létě lidem umožnit vydat se na vytouženou dovolenou. V Bruselu nyní probíhají intenzivní jednání, přípravy a testování, aby bylo přesně za měsíc vše hotové. Evropský COVID certifikát by měl Evropský parlament schválit v červnu a platit by měl nejpozději začátkem léta, tedy ještě v červnu – případně v červenci. QR kód v tištěné nebo digitální podobě by měl zajistit bezpečný a volný pohyb po zemích EU během letní turistické sezóny.

Brusel počítá s tím, že Unie bude mít jednotný pas. Bude součástí národních aplikací – tedy vždy v lokálním jazyce a jednom univerzálním – v angličtině. Některé země plánují, že na to využijí již existující programy. Pro ty, kteří nemají k dispozici smartphone, budou vydávat dokument v tištěné podobě.

Zelený covid pas EU
Zdroj fotografie: Evropská komise

Některé země chtějí tento pas využít i ke vstupu na koncerty nebo do restaurací. Obdobné využití už testuje například i slovenské město Trnava.

Komise rovněž požaduje, aby bylo vystavení dokumentu zdarma. Členským státům pak na zavedení celého systému nabízí milion eur.

Důležité informace o COVID pasu

  • COVID pas se týká těch, kteří absolvují očkování nebo negativní PCR test nebo mají doklad o překonání nemoci COVID-19. Členské státy EU musí pas poskytnout všem, kteří splňují alespoň jednu ze tří uvedených podmínek.
  • Certifikát bude mít podobu QR kódu. Kód bude obsahovat informace, jako je jméno, datum narození a informaci o zdravotním stavu člověka ve vztahu k onemocnění COVID-19, tedy zda onemocnění překonal, zda byl očkován nebo má negativní PCR či antigenní test.

„Pokud někdo nebude moci získat ani jeden z těchto tří elementů, měl by si cestování zatím rozmyslet,” uvedl pro portál EURACTIV zdroj, který stál u vzniku legislativního návrhu.

Akční letenky

Zdroj: Euractiv

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

USA připravují plán na otevření hranic pro očkované z EU a UK. Mluví se už o listopadu https://t.co/AeTdSr4Il0 #koronavirus9 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus12 hodinami dozadu
Tri Studničky jsou zpět! Luxusní wellness pobyt v Nízkých Tatrách od 2 590 Kč https://t.co/s1afmEws5g13 hodinami dozadu
Tajemná Praha: Znáte atmosféru a příběhy těchto míst? https://t.co/UrmdGvexpN15 hodinami dozadu
Prahu prohlásili za nejkrásnější město na světě https://t.co/0NpNTeAzqK #novinky16 hodinami dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 20. 9. https://t.co/zRkk71uosR #koronavirus17 hodinami dozadu
Rozhovor: Se psem na tripu? Důležité je, aby byli člověk i pes stejná krevní skupina https://t.co/jcClVyH7Zc2 dny dozadu
Hra o trůny v Evropě – kam se můžete podívat? https://t.co/zMRoiZcg8i4 dny dozadu
PECKA DNE: 4* pobyt v přírodě Vysokých Tater od 3 690 Kč https://t.co/QcOWBqhkP94 dny dozadu
Chtějí zbourat slavné havajské Schody do nebe na ostrově O’ahu https://t.co/QSrsmNKtB0 #novinky4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru