Connect with us
Amsterdam, Nizozemsko

Koronavirus

Nizozemsko již při tranzitu nevyžaduje rapid test

Nizozemsko již při tranzitu nevyžaduje rapid test

NOVĚ: Od 16. března 2021 již není při tranzitu přes Nizozemsko potřeba 4 hodiny starý rapid test. Nutný je už jen PCR test, který nebude při příjezdu do Nizozemska starší než 72 hodin od odběru.

Reklama

Nizozemsko koncem loňského roku přistoupilo na výraznější zpřísnění podmínek vstupu i tranzitu přes zemi. Tamní vláda dokonce zakázala lety z vícero zemí mimo Evropské unie. Nyní země prodloužila zákaz civilních letů z Británie, JAR a některých zemí Jižní Ameriky do 1. dubna. Zároveň Nizozemsko zrušilo zákaz letů z Kapverdských ostrovů.

Podmínky vstupu do Nizozemska

Pro všechny cestující, včetně občanů EU/Schengenu, platí po příjezdu do Nizozemska z tzv. rizikových zemí (patří sem i Česká republika) při využití letecké přepravy, při cestě vlakem, autobusem nebo lodí, předložit potvrzení o negativním testu na COVID-19.

Pokud tedy cestujete do Nizozemska z rizikové země, máte dvě možnosti:

 • Předložení 1 testu – v tomto případě je vyžadován negativní výsledek PCR testu na COVID-19, který nebude při nástupu do letadla směřujícího do Nizozemska starší 24 hodin od odběru.

NEBO

 • Předložení 2 testů – pokud si vyberete druhou možnost, budete muset předložit:
  • negativní výsledek PCR testu na COVID-19, který nebude při příjezdu do Nizozemska starší 72 hodin od odběru,
  • a současně negativní výsledek rapid (antigenního) testu na COVID-19, který nebude při nástupu do letadla směřujícího do Nizozemska starší 24 hodin od odběru.

Výjimku z testování mají osoby mladší 13 let. Negativní výsledek testu (v digitální či tištěné verzi) musí být v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, portugalštině, španělštině nebo nizozemštině.

Předložení potvrzení o provedeném negativním RT-PCR testu na COVID-19 nenahrazuje důrazně doporučenou 10denní karanténu a podstoupení testu na COVID-19 v případě příznaků onemocnění po příjezdu do země.

Nizozemsko dále vydalo zákaz příletů z těchto mimoevropských zemí: Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Dominikánská republika, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Jihoafrická republika, Surinam, Uruguay, Venezuela.

 • Výjimku ze zákazu příletů z těchto zemí tvoří občané a obyvatelé Nizozemska a rovněž i občané a obyvatelé EU/zemí Schengenu v případě, že přes Nizozemsko tranzitují dále do některé ze zemí Schengenu a Nizozemsko tak není jejich cílovou destinací.

Nizozemská vláda zavedla 15. prosince 2020, předběžně do 19. ledna 2021, omezení pohybu. Vzhledem k aktuální velmi nepříznivé epidemiologické situaci v zemi, která se nadále zhoršuje, nizozemská vláda důrazně vyzývá, aby cestování do země i v rámci ní probíhalo pouze v nezbytném případě, a to předběžně do poloviny března 2021. Hranice zůstávají otevřeny.

Podmínky tranzitu a odjezdu z Nizozemska

Letecká přeprava/povinná cestovní dokumentace

 • Všichni cestující ve věku 13 let a starší, kteří cestují na nizozemské letiště z tzv. rizikových zemí (včetně České republiky) musí předložit potvrzení o negativním výsledku RT-PCR testu na COVID-19, který nebude při vstupu do Nizozemska starší než 72 hodin od odběru.
 • Při využití letecké dopravy je nutné mít k dispozici kromě potvrzení rovněž vyplněné potvrzení o zdravotním stavu.
 • V případě absence potvrzení o negativním PCR testu na COVID-19 nebude cestujícímu umožněn vstup na palubu letadla. Potvrzením se aktuálně nemusí prokazovat cestující z Islandu.
 • Negativní výsledek testu musí být v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, portugalštině, španělštině nebo nizozemštině.

Dokument se kontroluje v 5 bodech

 • Typ testu: musí jít o PCR test na Sars-CoV-2/COVID-19. Jakýkoliv jiný typ testu, včetně rychlotestu, je neplatný,
 • Výsledek testu: musí být negativní,
 • Jméno a příjmení: v souladu s údaji uvedenými v cestovním pasu nebo občanském průkazu,
 • Datum a čas absolvování testu: test s platností do 72 hodin při příjezdu do Nizozemska (počítáno od odběru, ne vyhotovení potvrzení),
 • Informace o medicínském zařízení nebo laboratoři, které provedlo test.

Povinnost předložit potvrzení nemají např. osoby pracující v logistice, námořníci, kteří cestují při výkonu svých povinností, a podobně.

Všichni cestující ve věku 13 let a starší, kteří cestují na nizozemská letiště a z nizozemských letišť, z tzv. méně rizikových zemí, musí mít před vstupem na palubu letadla formulář pro kontrolu zdravotního stavu. Cestující, kteří nahlásí příznaky podobné COVID-19, nebudou moci do letadla nastoupit.

Formulář ke kontrole zdravotního stavu je možné zkontrolovat při vstupu na letiště a v samotné budově letiště. Na cílovém letišti budou cestující náhodně vybráni a požádáni, aby formulář předložili.

Nejdůležitější opatření v zemi:

 • vykonávat práci zejména z domu,
 • dodržovat odstup 1,5 metru od cizích osob,
 • v případě symptomů onemocnění COVID-19 zůstat v domácí izolaci a nechat se otestovat,
 • dodržovat základní hygienické zásady,
 • vyhýbat se velkým skupinám lidí a cestovat zejména mimo dopravní špičku,
 • hromadné akce jsou zakázány (mimo protestů, organizací trhů a podobně),
 • minimalizovat cestování v rámci země a do rizikových oblastí v zahraničí,
 • doporučení nosit ochrannou obličejovou masku ve veřejných vnitřních prostorách,
 • ve skupině jsou povoleny maximálně dvě cizí osoby,
 • v domácnosti je možné přijmout maximálně dvě cizí osoby (mimo dětí do 13 let) 1x denně,
 • podniky s licencí na stravování (kavárny, restaurace, bary) zůstávají zavřeny,
 • platí zákaz prodeje alkoholu a dalších legálních drog od 20.00 do 7.00 hodin.

Zámořská území Nizozemska

Cestování z ostrovů do Evropy

Při cestování z ostrovů neplatí zákaz vstupu do zemí EU pro držitele platných cestovních dokladů zemí EU.

Osoby s uděleným povolením k pobytu, které nejsou držiteli cestovních dokladů zemí EU, podléhají zákazu cestování do a v EU, a proto nemohou vstoupit do EU, pokud nepatří do žádné kategorie výjimek.

Cestování na ostrovy

Aruba – Při vstupu na Arubu je vyžadováno potvrzení o negativním PCR testu na COVID-19. Všichni cestující se musí zaregistrovat online. Elektronický registrační proces (ED karta) zahrnuje pět kroků. Před začátkem procesu je třeba si připravit platný cestovní pas a platnou e-mailovou adresu. Cestující z rizikových zemí, zákazníci JetBlue, mají možnost využít před vstupem na ostrov domácí test na bázi slin od certifikovaného výrobce, není nezbytné provést PCR test.

Curaçao – Po příjezdu na ostrov z ČR nebo Nizozemska, je nezbytné dodržet 10denní izolaci a zaregistrovat se prostřednictvím stránky gobiernu.cw/reisverificatie. Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci na ostrově, se od 16. listopadu 2020 zpřísnily podmínky vstupu na ostrov i pravidla na ostrově. Byla zavedena povinnost nošení ochranné obličejové masky ve veřejných vnitřních prostorách a také je omezen počet lidí ve skupině ve vnitřních a venkovních prostorách, maximální počet jsou 4 osoby. Omezený režim přijaly i podniky s licencí na stravování, na přijímání hostů a poskytovatelé kulturních akcí.

St. Maarten – Před příjezdem na ostrov je nezbytné vyplnit formulář o zdravotním stavu (je to třeba provést elektronicky 72 hodin před příjezdem). Na ostrov je nezbytné cestovat s ochrannou obličejovou maskou a dezinfekcí rukou.

Bonaire – Cestující na Bonaire musí 48 hodin před odletem vyplnit online zdravotní prohlášení. Po příjezdu mají povinnost se tímto formulářem prokázat (vytištěným nebo digitální kopií v telefonu) zaměstnanci veřejného zdravotnictví.

Cestující ve věku od 13 let se musí při příjezdu prokázat negativním výsledkem PCR testu na COVID-19 s platností méně než 72 hodin. Každý, kdo se při příjezdu neprokáže tímto výsledkem, bude v souladu se zvláštním nařízením úřadu veřejné správy Bonaire umístěn na 10 dní do izolace na vlastní náklady na místě určeném guvernérem ostrova.

Cestující ze Saba a St. Eustatius mají výjimku, mohou cestovat bez PCR testu. Je ale nutné, aby vyplnili online zdravotní prohlášení, nejlépe 48 hodin před odletem.

Saba – Při cestování na Saba je nezbytné se zaregistrovat prostřednictvím e-mailu na adrese info@sabagov.nl. Turismus není povolen. Cestující z Evropy, Kanady, Bonaire, Curacao a St. Eustatius musí být v izolaci 14 dní po příjezdu na Saba. Cestující z vysoce rizikových zemí, jako jsou USA, Dominikánská republika, Sint Maarten a Aruba, jedou do místa určeného guvernérem a musí před příjezdem absolvovat PCR test na COVID-19.

St. Eustatius – Každý, kdo chce vstoupit na St. Eustatius ze středně nebo vysoce rizikové země (i země EU), musí požádat o vstup e-mailem na adresu info.covid19@statiagov.com. E-mailová žádost musí obsahovat důvod návštěvy, plánované datum vstupu, jméno a příjmení, datum narození, národnost a místo pobytu za posledních 14 dní. Žádost o vstup je třeba doručit nejméně 72 hodin před plánovaným datem příjezdu. Odpověď žadateli se předpokládá do 48 hodin od přijetí žádosti.

Zdroje: government.nl, klm.sk

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
1/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru