Connect with us

Cestopisy

Nizozemsko – místa, která nejsou Amsterdam, ale stojí za to!

Nizozemsko – místa, která nejsou Amsterdam, ale stojí za to!

První zastávkou většiny turistů při návštěvě Nizozemska je Amsterdam. A z dobrého důvodu – je to krásné místo. Tahle malá země toho ale dokáže nabídnout mnohem více, než jen své hlavní město. Vždyť, čím vším je slavné? Větrnými mlýny, sýry, dřeváky, tulipány… zkrátka tahle země překypuje kulturou. Naštěstí pro vás jsou všechna další města a atrakce vzdálena od Amsterdamu jen krátkou jízdu autem.

Reklama

Delft

Mnozí se hrnou do Delfu pro jeho stejnojmennou modrou keramiku. Nepřehlédněte ale i samotnou strukturu a renesanční architekturu města. Klidně si ho projděte. Zavítat můžete i do Vermeer Centre, muzea věnovanému malíři Vermeerovi, slavnému autoru obrazů Dívka s perlovou náušnicí, Mlékařka, nebo Malířův ateliér. Tento umělec se ve městě narodil a současně zde i zemřel.

Haarlem

Nepleťte si jej s americkým Harlemem. Nizozemský Haarlem je úplně něco jiného. Je to městečko, které má všechna lákadla, kterými se pyšní i hlavní město. Architektura, krásné okolí… Snad i proto je mu přezdíváno „malý Amsterdam“. Ale oproti němu má jednu obrovskou výhodu – méně turistů! A až tam budete, udělejte si čas na prohlídku pivovaru Jopenkerk, vystaveného v přestavěné katedrále ze 14. století.

Kinderdijk

Vesnička Kinderdijk je zhmotněním všech vašich představ o nizozemském venkově. Mírná nizozemská krajina a dokupy devatenáct velkých větrných mlýnů postavených na počátku 18. století. Postaveny byly i proto, aby bránily záplavám a udržovaly půdu suchou. A od roku 1997 jsou dokonce i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Rotterdam

Domy ve tvaru kostiček, navržené architektem Pietem Blomem, jsou oblíbeným objektem fotografování a jsou dokonce i k pronajmutí. Už tento architektonický počin je dostatečným důvodem pro návštěvu druhého největšího nizozemského města. Jsou jím jistě i nejrůznější bary a restaurace, hrdě se tyčící most Erasmus Bridge či LED-osvětlená tržnice, kterou byste si neměli nechat ujít!

Akční letenky do Nizozemska

Volendam

Tato malebná rybářská vesnička je známá z několika důvodů, jedním z největších je její specifické kouzlo. Dřevěné barevné domečky, loďky, houpající se na vlnách, křupavá porce fish and chips nebo uzený úhoř, nakládaní sledi s cibulkou… vše, co může rybářská vesnička nabídnout.

Thorn

Městečko Thorn se nachází v provincii Limburg, blízko belgických hranic. Vyhledávaný je ale pro jeho jedinečný architektonický styl. Bílé cihlové budovy města doplněné dlážděnými uličkami – to je z každého úhlu výhled, jako by z pohlednice vypadl. Jeho chloubou je pak opatský kostel v centru města, postavený v desátém století.

Zaanse Schans

Pokud se vám líbila myšlenka zajet si do rybářské vesničky, možná vás nadchne i vesnička Zaane Schans, charakteristická svými barevnými domečky, s větrnými mlýny v dáli, to celé na břehu řeky Zaan. Mimo samotného města si pak nenechte ujít továrnu na slavný nizozemský sýr, a přivezte si klidně nějaké ty dřeváky.

Waddensee

Waddenské moře je nizozemskou oblastí u Severního moře. Rozlohou zasahuje do Německa i Dánska a je součástí národního parku Waddenmeer. Jedná se o mírné, vlhké, rozlehlé pobřeží s přílivovými kanály, zátokami, písečnými mělčinami, loukami mořské trávy, úložišti škeblí, písečnými plážemi a dunami, ale i bažinami.

Oblast je zanesena na seznam světového dědictví UNESCO a je údajně největším téměř neporušeným ekosystémem přílivových písků a bažin na světě! Vyhledávané je pak nejen pro jeho drsnou krásu, ale i pro množství různých druhů živočichů, kterým nabízí domov, jako jsou například tuleni nebo sviňuchy. Je též zimovištěm milionů ptáků. Takže pro milovníky přírody určitě stojí za návštěvu!

Haag

Amsterdam je sice hlavním městem, ale sídlo parlamentu najdete jinde, a to právě ve městě Haag u Severního moře, třetím největším městě země. Na jeho gotickém dvoře sídlí jedno z nejlepších nizozemských muzeí a v samotném městě jich najdete hned několik. A pokud po muzeích a galeriích chodit úplně nechcete a raději byste byli někde venku, zkuste si projít tamní botanickou zahradu nebo Westbroekpark, rozpínající se Haagem a Scheveningenem.

Ostrov Texel

Texel je největším a nejlidnatějším ostrovem souostroví Fríšské ostrovy, známého také pod názvem „Waddenské ostrovy“, vzhledem k jejich blízkosti Waddenskému moři (ano, jde o to popsané výše). Ostrov vyhledávají pro jeho mírný povrch hlavně cyklisté – nejvyšší bod je pouhých 15m nad mořem. Nabízí výhled na krajinu tak trochu odlišnou od nizozemského standardu. Rozsáhlé písčité duny, ke středu ostrova porostlé jehličnany… a na pláži si po procestování ostrova můžete odpočinout v příjemných bungalovech.

Alkmaar

Město toho nabízí hodně – muzea, středověkou architekturu, ale většina turistů (a vsadím se, že do budoucna i vy) se sem hrnou hlavně z jednoho chutného důvodu, a tím je sýr! Od začátku dubna do konce září se tu konají slavné, ohromné sýrové trhy. Sýr zaplaví doslova celá náměstí.

Lisse

Není možné navštívit Nizozemsko, aniž by člověk aspoň koutkem oka nezahlédl tulipány. Pokochat se jimi můžete například v Keukenhof Garden, tedy jen od března do května. Co si tak vyrazit na celá jejich pole? Dojeďte si třeba na jedno rozsáhlé v okolí města Lisse a zaručeně nebudete zklamáni.

Giethoorn

Místo ulic kanály? Zdá se vám, že jste to už někde viděli? Určitě ano, a i z toho důvodu se téhle malebné, snad i trochu kýčovité vesničce přezdívá „Benátky severu“. Domečky se slaměnými střechami, kanály a obloukové mosty – jako by vypadla z pohádky. Prozkoumat ji můžete pěšky nebo i na kole, ale úžasný zážitek je určitě projet si ji na loďce. Nebo v zimě si na říčce můžete i zabruslit, pokud je led dost silný.

Národní park De Hoge Veluwe

Největší národní park si můžete projít pěšky nebo na kole. V parku se nachází 1800 kol, která jsou návštěvníkům k dispozici zcela zdarma. Kromě mnoha zvířat a krásné přírody můžete potkat cestou i Kröller-Müller muzeum, kde najdete uměleckou sbírku 19. a 20. století, včetně soukromé Van Goghovy sbírky.

Utrecht

Čtvrté největší město a hlavní město stejnojmenné provincie je proslulé hlavně svou katedrálou sv. Martina, jejíž věž je vysoká 112 m. Jinak nabízí, jako mnoho nizozemských měst, též síť kanálů a historická nábřeží s příjemnými hospůdkami, kde si můžete užít i jednu raritku. V hospůdkách si můžete vychutnat drink nebo jídlo na úrovni vodní hladiny. Město je přitom velmi pohodlně dostupné – autem, autobusem, ale bez problému i vlakem – je totiž významným železničním uzlem.

Eindhoven

A jistě nevynecháme páté největší město v pořadí. Užijete si jej hlavně pokud máte rádi technologii a design. Město je plné různých institucí věnující se jim. Nenechte si ujít například Van Abbemuseum (muzeum moderního a současného umění), Strijp-S (kreativní a kulturní centrum v průmyslovém parku) a Inkijkmuseum. Moderní vzhled může být klamný. Eindhoven je jedním z najstarších nizozemských měst.

Přeloženo Pelipecky.sk, autor původního článku: Lucia Zaciková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru