Connect with us
Bonaire

Amerika

7 věcí, které musíš zkusit na karibském ostrově Bonaire (a máme i super letenku)

7 věcí, které musíš zkusit na karibském ostrově Bonaire (a máme i super letenku)

Říká se, že nejkrásnější památky nizozemského ostrova Bonaire leží pod mořskou hladinou. Souhlasíme, ale jen zčásti, protože pláže, atrakce a aktivity na tomto ostrově patří rovněž mezi to nejlepší v Karibiku. Proč si to myslíme? Koukněte na náš cestopis o Bonaire a inspirujte se klidně už i na tuto zimní sezónu – na konci článku máme parádní letenku z Prahy.

Reklama

1. Klein Bonaire – jako na opuštěném ostrově

Jestli jste někdy chtěli vědět, jaké to je žít na opuštěném ostrově, naskočte na vodní taxi a odvezte se na Klein Bonaire. Malý, neobydlený ostrov asi půl kilometru západně od pevniny Bonaire, součást národního mořského parku Bonaire, je bezchybnou oázou chráněnou před civilizací.

Tento izolovaný ráj se může pochlubit nedotčeným bílým pískem a díky vynikající viditelnosti i perfektními podmínkami na šnorchlování a potápění. Jen nezapomeňte, že na ostrově nejsou žádné stánky s občerstvením, ani plážové slunečníky, takže si budete muset sbalit vlastní vodu, jídlo, opalovací krém, ručníky a jakékoliv další zásoby. To nám během pandemie všem vyhovuje, no ne?

2. Národní mořský park

Bonaire je další z nizozemských ostrůvků, který z toho, co mu nadělila příroda, umí vytěžit opravdu mnoho. Národní mořský park je známý tím, že se aktivně stará o mořské zdroje ostrova. Rozlohu 2 700 hektarů tvoří korálové útesy a plochy mořských trav. Mezi vzácné živočichy, které zde můžeš vidět, patří například želva zelená.

3. Výprava za mangrovníky

Informační centrum Mangrove Bonaire je určeno k ochraně a vzdělávání návštěvníků o jedinečném mangrovovém ekosystému na Bonaire. Návštěvníkům nabízí možnost absolvovat prohlídky přes unikátní mangrovníky v zálivu Lac Bay, které jsou jedním z nejzachovalejších mangrovových lesů svého druhu v Karibiku.

Jestli se chcete rozhýbat, vyberte si mezi hodinovým výletem na kajaku (27 dolarů pro dospělé a 15 dolarů pro děti) a dvouhodinovou exkurzí na kajaku se šnorchlováním (46 dolarů pro dospělé a 25 dolarů pro děti, které neobsahují výstroj na šnorchlování). Pokud si chcete raději posedět a odpočinout si, rozhodněte se pro dvouhodinovou plavbu lodí na solární pohon (27 dolarů), kde budete jezdit přes mangrove s dalšími sedmi cestujícími.

4. Nizozemsko uprostřed Karibiku

Kralendijk – hlavní město Bonaire – je malebné centrum obchodních a kulturních aktivit, které se rozléhá na ploše jen několika bloků. Pro toho, kdo miluje Holandsko a Amsterdam bude Kralendijk vhodným místem. Má svoji unikátní architekturu, výborné restaurace na nábřeží a rovněž malý, ale rušný trh.

Projděte se po náměstí Plaza Wilhelmina a nakupte autentické suvenýry podél hlavní ulice Kaya Grandi. Doporučujeme i muzeum Bonaire, kde si zdarma můžete prohlédnout velké sbírky mušlí a dozvědět se více o historii ostrova.

5. Potápění pro pokročilé i pro začátečníky

Potápění má v Bonaire tradici už po desetiletí. I proto je tento ostrov jedním z nejlepších potápěčských cílů v Karibiku. Z 63 oficiálních míst na potápění na hlavním ostrově (a dalších 26 míst na ostrůvku Klein Bonaire) si vybere každý.

Nalevo útesy – napravo solná pole, kterými se ostrov Bonaire proslavil.

Pamatujte, že dříve, než se ponoříte do hlubin moře – potřebujete mít osvědčení. Ačkoliv mnoho karibských letovisek nabízí potápěčské balíčky, trénink před cestou může snížit celkové náklady a umožní vám ponořit se hned první den po příjezdu. Všichni potápěči jsou povinni zaplatit poplatek ve výši 45 dolarů, který je pak nutné připevnit i k potápěčské výstroji. Tento poplatek vám poskytuje jeden rok neomezeného potápění a výtěžek z něj pomáhá udržovat národní mořský park Bonaire.

6. Tisícovka schodů? Je jich méně

Na tomto oblíbeném plážovém místě se ve skutečnosti nebudete muset přesouvat po 1 000 schodech – je jich pouze 67. Názvu 1000 Steps však porozumíte, když budete muset po potápění a se zapnutou potápěčskou výstrojí vyšlapat až nahoru.

Pláž 1000 Steps severně od Kralendijku na západním pobřeží ostrova se může pochlubit nedotčenými azurovými mělčinami a působivou ukázkou korálů, hub, želv a ryb.

7. Oslí farma

Když prozkoumáte podmořský život na ostrově a budete chtít malou změnu, upřete svoji pozornost na Donkey Sanctuary Bonaire, tedy záchrannou stanici pro oslíky. Založena byla v roce 1993 Holanďankou Marinou Melisovou a jejím manželem Edem Koopmanem a dodnes poskytuje útočiště stovkám osiřelých oslů.

Oslíci na Bonaire jsou velmi přátelští, ať už přes farmu projíždíte autem, na skútru, kole nebo procházíte pěšky.

Zajímavost na závěr

Trasa mezi nizozemským ostrovem Bonaire a Curacao je oficiálně druhým nejkratším mezinárodním letem na světě. Letadla při této cestě překonají jen 64 kilometrů. Společnost Winair provozuje několik letů týdně menšími turbovrtulovými letadly.

Akční letenka na Bonaire

KDY POLETÍM?

Lety provozuje letecká společnost KLM z Prahy a akční kalendář má termíny od ledna do března 2021.

KLM - letadlo

CO JE V CENĚ LETENKY?

Všechny letištní poplatky a 2 kusy příručních zavazadel:

  • 1 ks příručního zavazadla do 10 kg (55 cm x 35 cm x 25 cm)
  • 1 ks příručního zavazadla do 2 kg (40 cm x 30 cm x 15 cm)

Jak se létá s KLM do exotiky? Podívejte se na přehledy, které jsme pro vás připravili.

Letadlo KLM

Ubytování na ostrově Bonaire

Na stránce hotely.pelikan.cz najdete ubytování v apartmánech a hotelech i během hlavní sezóny. Prohlédnout si hotely a apartmány na Bonaire.

Užitečné info k vstupu

Občané EU mají na Bonaire bezvízový vstup na dobu 30 až 60 dní. Na dovolenou na ostrově Bonaire potřebujete platný cestovní pas. Jeho platnost musí být minimálně 6 měsíců po návratu. Děti musí mít vlastní cestovní pas.

Od léta 2020 vláda Bonaire oficiálně oznámila, že země znovu otevírá své hranice a opět vítá turisty ze zahraničí.

Před vstupem třeba vyplnit formulář a absolvovat PCR test

Každý, kdo cestuje do Bonaire, musí nejpozději 48 hodin před odletem vyplnit online zdravotní prohlášení. Po příchodu se pak tímto formulářem (vytištěný nebo digitální kopii v telefonu) stačí prokázat zaměstnanci veřejného zdravotnictví, pokud o to budete požádáni. Vyplnění online formuláře se doporučuje až po zakoupení letenek na Bonaire.

Ke vstupu na ostrov Bonaire je potřebný platný cestovní pas a e-mailová adresa.

Součástí vstupní procedury je poskytnutí informací ohledně zdravotního stavu cestujícího – tyto informace musí být odevzdány online přes uvedený formulář.

Cestující ve věku od 13 let se při příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu. Ten musí být proveden nejpozději 72 hodin před odletem a potvrzení musí být v anglickém jazyce. Každý, kdo se při příjezdu nemůže prokázat negativním výsledkem testu, musí být v souladu s nouzovým nařízením orgánu veřejné správy Bonaire okamžitě umístěn do karantény na 10 dnů v místě určeném guvernérem ostrova a to na své náklady.

Před cestou na Bonaire se doporučuje mít i komplexní cestovní pojištění.

Návrat zpět do České republiky

Návrat zpět do ČR se řídí podmínkami, které stanovuje cestovatelský semafor.

Tento článek si můžete přečíst a uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY. Díky aplikaci budete mít čerstvé a žhavé informace z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw1 dnem dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky1 dnem dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus1 dnem dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus1 dnem dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a402 dny dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru