Connect with us
Německo

Cestopisy

Rozmanité Německo: 10 méně známých měst, která stojí za to

Rozmanité Německo: 10 méně známých měst, která stojí za to

Německo – země dlouhých slovních spojení, bohaté historie, voňavých klobás, vzducholodí, ale i umělců či nadčasové architektury. Každý si zde najde to své. A tím spíš, že máme tuto zemi co by kamanem dohodil, byla by škoda ji neprošmejdit důkladněji. Vynechejme protentokrát všemi obdivované německé velikány a vypravme se do měst, která jako by trochu stála v jejich stínu. Snad vás přesvědčíme, že slunce na ně svítí úplně stejně.

Reklama

1. Lindau

Až budete brouzdat po jižním Německu, nenechte si ujít město Lindau, jehož historická část leží na jednom ze tří ostrovů Bodamského jezera. Jde o menší charismatické město s příjemnou atmosférou, kterou dotváří pohled na alpské vrcholy a svěží horský vzduch.

Při procházce byste neměli minout malbami zdobenou radnici a zejména přístav s promenádou. Nemusíte se bát, že na něj nenarazíte. Ostrov není nijak velký a hlavně přístav střeží z jedné strany kamenná socha lva a z druhé maják. Jedním z nejkrásnějších pohledů na město je ten z lodi proplouvající mezi dvěma velikány rovnou do přístavu. Tím dalším bude výhled z romantické promenády. Budete tak mít jezero i město jako na dlani

Zdroj fotografie: shutterstock.com / trabantos

Ještě malá zmínka o Bodamském jezeře. Mimo to, že je třetím nejvetším sladkovodním jezerem ve střední Evropě, je i jedním z nejčistších v Evropě vůbec. Německo se o něj dělí ještě se Švýcarskem a Rakouskem. Jezero je atraktivním místem pro strávení dovolené. V létě si ho můžete vychutnat z hřebu svého kola (kolem jezera je spousta cyklotras) nebo na místních plážích. V zimě zase můžete využít rakouská lyžařská střediska.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Carsten Ortlieb

Akční letenky do Německa

2. Konstanz

Konstanz neboli Kostnice. Asi ani není potřeba nic psát a všichni si vybaví poznámku z hodiny dějepisu – 6. 7. 1415 Upálení mistra Jana Husa. Nicméně i přes tuto událost si návštěvu města můžete užít. Kostnici najdete stejně jako Lindau u Bodamského jezera, je dokonce největším městem na jezeře.

Závan historie pocítíte v katedrále Münster a pak samozřejmě, když se vydáte po stopách samotného kazatele. Ten do Kostnice přijel u příležitosti kostnického koncilu, kde obhajoval své teze. Následně byl vězněn, prohlášen za kacíře a upálen. K vidění je zde dům, v němž Hus při příjezdu do města pobýval (Hus Haus), dále budova Konzilgebäude, kde koncil zasedal, nebo místo jeho upálení (Hussenstein). Dnes je tam kámen s datem upálení společně se vzpomínkou na Jeronýma Pražského, Husova přítele, který tu byl upálen o rok později.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Boris Stroujko

A nyní z veselejší strany. Kostnice je mimo jiné známým kulturním centrem. Najdete tu divadla, galerie, muzea či filharmonii. Co by vám ale nemělo ujít, je výlet na květinový ostrov Mainau. Jen je potřeba počítat s tím, že s jarním rozkvětem této nádhery zřejmě nebudete jedinými návštěvníky.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / AlinaMD

Pokud vyrazíte do Lindau a Kostnice, byla by škoda nenavštívit cestou i město Friedrichshafen, které je spojeno se vzducholoděmi. Právě ve zdejší továrně je totiž v 19. století začal vyrábět Ferdinand von Zeppelin.

3. Lübeck 

I v tomto městě hraje významnou roli voda, tentokrát ale Baltské moře. No a zřejmě tato poloha zapříčinila, že bylo kdysi centrem Hanzy (svaz obchodních měst, který vznik ve 12. století). To se projevilo na výstavnosti starého města. Určitě nepřehlédnete vysoké věže monstrózních chrámů. Připomínkou středověkého opevnění je Holštýnská brána, nejvýznamější dochovaná brána z celkového souboru 4 bran. Pokud ale spíš než historii holdujete sladkému, potěší vás, že je Lübeck královstvím marcipánu. Milovníci kultury se zase vydají po stopách držitele Nobelovy ceny Thomase Manna a romantici si přijdou na své při procházce přístavem.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Andrei Nekrassov

4. Ahrenshoop

Do tohoto města na severu Německa doporučujeme přijet zejména kvůli jeho atmosféře. Ta je podobně svobodná jako racci denně kroužící nad hladinou Baltského moře. Není divu, že se z rybářského městečka stalo rovněž místo, kam se sjíždí spousta umělců. Pohledy na pláže s útesy či přístav působí jako by je někdo namaloval.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / mitchFOTO

5. Weimar

Weimar, česky Výmar, je městem velkých jmen, architektury i historie. Působili tu velcí němečtí filozofové a umělci v čele s Goethem. Barokní dům, v němž Goethe bydlel, najdete na třídě Frauenplan v blízkosti městem protékající řeky Ilm. Dům je společně s dalšími památkami starého města, jako je například knihovna či barokní zámek, zapsán na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Fanoušči architektury se sem vydají zejména kvůli architektonické a umělecké škole Bauhaus. Díky ní je Výmar městem studentů. Ti se sem sjíždí z celého světa, aby zde mohli studovat architekturu a pokračovat tak v tradici výmarské školy.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Sina Ettmer Photography

Hned za městem najdete místo, jež připomíná oběti nacistické diktatury v koncentračním táboru Buchenwald. Smutnou historii si do areálu bývalého tábora ročně přijíždí připomenout zhruba půl milionu návštěvníků.

6. Heidelberg

Heidelberg – starobylé univerzitní město plné středověkých uliček, studentských lokálů a antikvariátů. Místní univerzita je nejstarší a tím pádem i nejslavnější německou univerzitou vůbec, což místu dodává jeho jedinečnou atmosféru, kterou umocňuje poloha mezi zalesněnými vrchy.

Po příjezdu do Heidelergu povedou vaše první kroky nejspíš do starého města Altstadt, které se rozprostírá na levém břehu řeky Neckar, a kterému vévodí rozlehlý zámek. Za zmínku stojí určitě i univerzitní areál s knihovnou, kostel svatého Ducha na náměstí Marktplatz nebo třeba starý most přes řeku. Ostatně když se přes něj vydáte na protější stranu, budete mít krásné panorama města jako na dlani.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / DaLiu

7. Wuppertal

Patříte mezi obdivovatele železnic, vlaků a jiných kolejových vozítek? Potom jste už o Wuppertalu asi slyšeli. Tady se totiž do práce nejezdí tramvají, ale lanovkou. No dobrá, oficiální název je Schwebebahn a jde o jakousi visutou dráhu veřejné dopravy. Vlaky se tu prohání napříč městem, nad řekou či ulicemi. Trochu to připomíná spíš obrazy z budoucnosti. Člověk by nevěřil, že tu dráha funguje už více než 100 let.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Majonit

8. Ramsau

Městečko Ramsau najdete v jihovýchodním cípu Německa, obklopené Bavorskými Alpami, přírodním jezerem Königssee a národním parkem Berchtesgaden. Pokud potřebujete dobít energii, jste tu na správném místě. Dominantu města je vedle ohromujícího horského masivu kostel svatého Sebastiána. Nudit se tu nebudete. Okolní příroda přímo volá po turistice nebo lyžování. Zážitek umocní tradiční speciality z bavorské kuchyně a samozřejmě tuplák piva.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / canadastock

9. Erfurt

Hlavní město spolkové země Durynsko vás nadchne hned několikrát. Zdobí ho věže kostelů, mosty s hrázděnými domy a atmosféru dotváří městem prostoupená vůně durynské klobásy.

Kostely a katedrály určitě neminete­ – je jich tu skutečně habaděj. Který se ale vyplatí vidět, je kostel svatého Severina, kde najdete zvon Glorisa, největší volně zavešený středověký zvon na světě. Při procházkách historickým jádrem můžete narazit i na klášter, v němž žil určitý čas Martin Luther. Dál si to určitě namiřte do spletitých uliček se spoustou mostů. Ne nadarmo se městu přezdívá Malé Benátky. Nejznámějším mostem je určitě Krämerbrücke s hrázděnými domky, ve kterých nyní najdete kouzelné obchůdky či kavárny. A až vám po těch všech cestách vyhládne, vzpomeňte si na zmíněnou durynskou klobásu, ta totiž ke slávě města dopomohla úplně stejně jako místní architektura.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / FooTToo

10. Görlitz

Görlitz, česky Zhořelec, leží na rozhraní Německa, Polska a České republiky. V historii byl součástí českého království a nyní ho řeka Lužická Nisa rozděluje na německý Görlitz a polský Zgorzelec. Je to takové město dvou států a dvou odlišných identit.

Město Görlitz si zachovalo krásnou historickou část a může se tak pyšnit mnoha památkami, z nichž byste neměli vynechat například Biblický dům s pískovcovou fasádou, kostel svatého Petra a Pavla nebo bydliště kata Lorenze ze Strasbourgu.

Další ze zajímavostí města je, že jím prochází poledník středoevropského času. A když už budete na německé straně, omrknětě i tu polskou. Prý tam lidé z německé strany jezdí nakupovat levnější zboží.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / JiriCastka

Mohlo by vás zajímat:

Zdroj úvodní fotografie: shutterstock.com / Alexander Rochau

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru