Connect with us

Cestopisy

Nejkrásnější místa Slovenska – část 2.

Nejkrásnější místa Slovenska – část 2.

Na Slovensku kudy chodíš, tam je krásně… 8 z nejkrásnějších slovenských míst jsme vám představili v prvním článku naší krátké série. Ve druhé části vám představíme dalších 7 míst, která na Slovensku stojí za to vidět a někdy ani nejsou ještě tak zprofanovaná.

Reklama

Dražovský kostelík

Vydejte se směrem na Nitru, do Dražovic. Tahle vesnička vlastní jeden z nejkrásnějších a nejvzácnějších památek na Slovensku – Dražkovský kostelík. Nenachází se přímo ve vesnici, ale dostanete se k němu po mírně stoupající pěšince. Výhled od kostelíku ale za překonání vrstevnic stojí!

Románský jednolodní kostel s věžičkou z 11. století doporučujeme každému návštěvníkovi, který hledá na své dovolené na Slovensku nějaké příjemné, tiché místo, kde si odpočine od ruchu měst a civilizace. Ale i takovému, který má rád pocit, že „má celý svět u nohou.“

Mořské oko

Pokud pojedete někdy na východ Slovenska, tak si vyrazte na místo, které je důkazem slovenských přírodních krás. Čerstvý vzduch, flóra jako ze světa před nástupem motorismu, žádné zvuky kromě lesních živočichů a jako bonus málo lidí! Řeč je o Mořském oku ve Vihorladském pralese. Tato přírodní památka je zapsána i na seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO. Jezero vzniklo v období, kdy Vihorlat ukončoval svou sopečnou činnost. A místo i historický kontext. V roce 1880 tu postavili první turistická zařízení na slovenském území mimo Vysoké Tatry.

Park tmavej oblohy, Poloniny

Vzít někoho dívat se na hvězdy je jeden z nejromantičtějších počinů, co člověk jistě párkrát podnikne. Jenomže planeta je plná světelného smogu a vidět hvězdy je čím dál tím větší výzva. Zajeďte si do parku tmavé oblohy v Poloninách a budete mít výhled královský. Park byl založen v roce 2010 (v Mezinárodním roce biodiverzity) právě proto, aby upozornil širokou veřejnost na tuto problematiku. Uvidíte tam hvězdy, které právě kvůli světelnému smogu nevidíme, nebo aspoň nijak často. Poloniny jsou totiž nejtemnějším místem celého Slovenska, a tím pádem ideálním místem pro pozorování hvězdné oblohy se vším, co na ni patří – mléčnou dráhou, průsvity apod.

Ale nezapomeňte ani na to, že Poloniny jsou Národním parkem, rozpínajícím se až k Polsku a Ukrajině, takže během jednoho výletu navštívíte místo, které je skutečně obdivuhodné.

Čičmany

Tohle místo je tak slovenské! Slovenské, autentické a musí být velmi zajímavé pro člověka, který se ještě nikdy nesetkal s typickými znaky slovenské kultury a folkloru. Obec, nejvýše položená v Žilinském okrese, je známá díky celkem 136 dřevěným chalupám (dreveniciam) s charakteristickou ornamentální výzdobou. S lidovou kulturou se zde můžete blíže seznámit ve stálých expozicích v chaloupkách Radenov dom a Gregorov dom. Po obhlídce místní architektury a krojů si pak můžete dojít i na oběd do kaštěla, který nabízí i ubytování.

Post-komunistická prohlídka Bratislavy

Je mnoho Čechů, kteří mají o Bratislavě představu vytvořenou na základě zhlédnutí sníku Eurotrip a pak jsou při její návštěvě dost překvapeni. Ale navštívit nehistorické „komunistické“ části hlavního města může být také opravdovým zážitkem. Podíváte se na hlavní město z úplně jiného úhlu. Betonová sídliště, továrny, bunkry z dílen socialistických architektů, to všechno v komunistické československé Škodovce (kde si můžete zařídit jízdu v unikátním vozidle, zeleném VW Caravelle). Výška vstupného se liší (od 25-60€), ale v ceně není jen prohlídka města, nýbrž i průvodce a občerstvení, resp. nápoje v místních krčmách, samozřejmě autentických.

Oravský hrad

No, v tomhle případě se o profláklou památku opravdu jedná. Kdybyste se zeptali kteréhokoliv Čecha na nějaký slovenský hrad, nejspíš by odpověděl buď Čachtický, nebo právě Oravský. Ale ani jeho sláva mu neubírá na kráse. A zase naopak kdybyste se nějakého Slováka zeptali, co by ze severu jejich vlasti ukázal cizincům, odpověděli by, že Oravský hrad.

Hrad najdete v okrese Dolný Kubín a jeho minulost sahá až do roku 1241. Detailní historii se dozvíte, jak jinak, než v některé z expozicí pro veřejnost a při prohlídkách. Díky krátkým představením jsou jedny z těch nejživějších…

Ochtinská aragonitová jeskyně

Navštivme teď jednu skutečnou světovou raritu, a sice Ochtinskou aragnitovou jeskyni na Revúcké vrchovině. Není „jen“ národní přírodní památkou, ale je zapsaná i na seznamu Světového dědictví UNESCO. Dlouhá je 300 metrů, z nichž veřejnosti přístupných je pouze 230 metrů. A prohlídnout si ji můžeme už od roku 1972. Objevena přitom byla čirou náhodou v roce 1954.

Zvláštnost jeskyně tkví právě v minerálu aragonit – bílém a hnědém uhličitanu vápenatém, který vytváří unikátní vnitřek jeskyně. Výzdobu pak tvoří jakési aragonitové trsy, větvičky a keříčky. Za nejkrásnější místo v jeskyni je považována tzv. Síň mléčné dráhy, a už podle názvu se máte na co těšit.

Nestihl jsi náš první článek, tak tady ho máš! Nebo tě snad zajímá, co bude dál? Tak si přečti poslední část naší malé trilogie!

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Anna Ováryová. Úpravy a překlad Dominika Zmítková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru