Connect with us

Amerika

Toto jsou nejkrásnější vlakové tratě!

Toto jsou nejkrásnější vlakové tratě!

Pomalé pečení, pomalé vaření, i pomalé cestování. Ano – vlaky se opět vrací do módy a my to i přes naše letenkové zaměření nemůžeme ignorovat. Zatímco letadla primárně umožňují rychlost, vlaky disponují pocitem oddychu, a navíc krásnými výhledy do krajiny, což v naší uspěchané stresující době nejeden ocení. My vám přinášíme hned 10 úžasných tratí, rozesetých po celém světě, které se vyplatí projet.

Reklama

1. The Ghan, Austrálie

Australská krajina je tak rozmanitá, že by byla škoda ukrojit si jen jeden kousek v podobě výletu na konkrétní místo. Pokud chcete vidět jak se Austrálie každým kilometrem mění, vydejte se na cestu s The Ghan, tedy Velkou jižní železnicí. V dobře vybaveném kupé vyrazíte z Adelaide v jižní Austrálii a přijedete do města Darwin na severu. Cesta má 3000 km a ve vlaku strávíte celkem 4 dny. Vlak během cesty několikrát zastavuje, aby si cestující dopřáli exkurzi po okolí, takže přírodu neuvidíte jen přes sklo, ale můžete si ji přímo osahat.

https://www.youtube.com/watch?v=ABYwky4Tk0o

2. Glacier Express, Švýcarsko

Jízda přes dlouhá údolí, ostré záhyby, desítky tunelů a mostů – to vše nabízí trasa švýcarského expresu ze Zermattu do St. Moritze, a trvá přitom „jen“ kolem 7 hodin. Právem ji přezdívají „okno do švýcarských Alp“ – vlak je totiž vybaven panoramatickými okny, takže máte opravdu výhled. Na vlak nasednete v nadmořské výšce 1600 metrů a vystoupáte cestou až na úroveň 2004 m.n. m. Výhled máte na Alpy, údolí řeky Rýn a hlavně nádhernou švýcarskou přírodu.

3. Transsibiřská magistrála, Rusko

Transsibiřská magistrála v Rusku je asi nejslavnější vlakovou trasou na světě. Cestou z Moskvy do Vladivostoku přejedete za 7 dní více než 9000 km a vystřídáte 7 časových pásem. Týden ve vlaku ale stojí za to! Trasa vede přes řeku Ob ve městě Novosibirsk až na Sibiř a její odlehlá zákoutí, až po krajinu v okolí Bajkalského jezera. Rusi trasu v minulosti nazvali „nejkrásnějším klenotem v carské koruně.“

4. The Flåm, Norsko

Železnice The Flåm v Norsku je poměrně krátká, má jen 19 km, ale zážitek z ní je o to intenzivnější. Cesta s těmi nejkrásnějšími horskými výhledy je jedna z nejstrmějších vlakových tras v Evropě. Za padesát minut překonáte téměř 900 výškových metrů. Kromě zmiňovaných hor vás čekají pohledy na divoké řeky a nádherné vodopády.

5. TranzAlpine, Nový Zéland

Jízda jižním Novým Zélandem nabízí nejdramatičtější scenérie ostrova. Z pulzujícího města Christchurch se vydáte směrem k bývalému centru těžby uhlí a zlata, městu Greymouth. Po cestě uvidíte stepní oblasti, hory, řeky, ale i subtropický prales. A to všechno za míň jak 5 hodin. Novozélandská TranzAlpine je proto považována za jednu z nejkrásnějších železničních tras na světě.

6. The Jacobite, Skotsko

Tušíte správně. Trasa, po níž jezdil slavný Bradavický expres, v tomhle seznamu nesmí chybět. Vlak Jacobite vyráží z města Fort William a svoji jízdu končí v přístavním městečku Mallaig. Čeká vás v něm 66 km krásné skotské přírody, plné jezer a jízda po monumentu Glenfinnan spolu s viaduktem známým z filmů o Harrym Potterovi. To, že vám stevard ve vlaku předá Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak vám zaručit nedokážeme, ale jedinečný zážitek ano!

7. Rocky Mountaineer, Kanada

Dvoudenní výlet vlakem napříč Kanadou začíná ve Vancouveru a končí v historickém městě Banff. Na výběr jsou celkem 4 trasy, přičemž velmi populární je historická trasa s názvem „První cesta na západ.“ Cestu obsluhuje výborně vybavený vlak s panoramatickými okny, takže si nádherné scenérie můžete nerušeně vychutnávat třeba i vleže.

8. Grand Canyon Railway, USA

Tato cesta by se dala nazvat i „stylově do Grand Canyonu.“ V arizonském městě Williams nastoupíte na vlak z 50. let minulého století a užijete si dvě a půl hodiny cestování v čase. Stevardi a stevardky v dobových uniformách se o vás příkladně postarají, zatímco budete obdivovat borovicové lesy, pouště, pláně a nakonec samotný Grand Canyon.

9. The Royal Scotsman, Skotsko

Pokud jste umělecká duše a chtěli byste zažít cestování jako z románu, pak je tahle jízda přesně pro vás. Není nejlevnější, ale zato si na palubě Royal Scotsmanu užijete pořádnou dávku luxusu. Všechny trasy se začínají v Edinburghu a končí ve Skotské vysočině. Vlak během jízdy zastavuje na různých místech, podle toho, jaký lístek si koupíte. Lákadlem je určitě návštěva některého z lihovarů, kde můžete ochutnat pravou skotskou whiskey. A když vás ta degustace unaví, zregenerujete se ve vlakovém spa.

10. Bergen Railway, Norsko

Bergen railway se napojuje na výše zmiňovanou železnici Flåm. Z města Begen se dostanete do Hønefoss za přibližně 7 hodin. Vlak projíždí přes více než 200 tunelů a 300 mostů a po cestě zastavuje v malebných norských vesničkách.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Barbara Skoloutova. Editace, překlad a úpravy Dominika Zmítková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru