Connect with us

Cestopisy

Nejkrásnější místa Slovenska – část 3.

Nejkrásnější místa Slovenska – část 3.

Tak a je to tu, dostali jsme se až k poslední části naší slovenské trilogie (část 1., část 2.). Poslední část našeho cyklu bude trochu obsáhlejší než předchozí dvě. Řekli jsme si, že se do toho pořádně opřeme! A přinášíme vám posledních 15 věcí, co se vyplatí na Slovensku navštívit.

Reklama

Klin, socha Krista

Mohli byste mít pocit, že jste se ocitli v Riu de Janeiru, ale ne. Takovýhle výhled má největší slovenská Kristova socha v obci Klin. Na tomhle místě je zvláštní energie a určitě tu zrelaxujete svou duši i tělo.

Slovenský ráj

Jen těžko bychom uměli popsat krásy Slovenského ráje. Svým návštěvníkům nabízí jeskyně, rokliny, kaňony i nádherné vodopády! Slova jsou asi zbytečná, ale přesto to zkusíme. Uvedeme vám tu jednu vyhlídku – Tomašovský výhľad. Není nijak extra náročný na výstup, zvládnou to děti i starší lidí, a přitom vás na konci čeká sladká odměna – nezapomenutelný výhled do okolí.

Súľovské skály

Naučná stezka Súľovskými skalami je nejpopulárnější trasou v Súľovských vrchoch. Po celé délce okruhu se nachází tabule s informacemi o místní flóře a fauně i geologii. Hlavně přes víkend a přes víkendy o letních prázdninách je tu docela plno, takže pokud máte možnost, doporučujeme je navštívit ve všední dny… Na trase najdete několik vyhlídek, kuriozitku Gotickou bránu (nejedná se o stavbu, ale o skálu) a samozřejmě zřícenina Súľovského hradu.

Hammam, Trenčianske Teplice

Nemusíte jezdit až na blízký východ, abyste se ocitli v orientálním světě. Vyzkoušejte navštívit lázně Hammam v Trenčianskych Teplicích. Pro Slovenské prostředí poměrně dost netypickou stavbu. A její půvab ještě doplňuje i její účel.

Hammam v minulosti sloužil jako vanové koupele pro bohaté šlechtice a finanční magnáty. Dnes je k dispozici i široké veřejnosti, a nejen lázeňským hostům. Mimo koupelí si tu můžete dopřát i příjemné masáže. Jeho uklidňující prostředí, krása a orientálnost interiéru dokážou ducha pořádně vzpružit.

Jeskyně Domica

Domica je dost možná nejznámější, ale určitě nejdelší jeskyní Národného parku Slovenský kras. Mimo samotné jeskyně s jejími krásami je místo významné i svými architektonickými nálezy a početným zastoupením netopýrů. Navštívit můžete krátký okruh, nebo okruh s plavbou. Oba stojí jistě za to, protože sama jeskyně je zapsána na seznamu světového přírodního dědictví.

Muzeum moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborciach

Ve zkratce MMUAW bylo založeno v roce 1991 jako první muzeum na světě věnované osobnosti krále pop-artu. Dnes je muzeum nadregionální specifickou institucí muzeino-galerijního typu, zaobírající se aktuálními tendencemi současného umění a hlavně životem a dílem Andyho Warhola.

Najdete zde stálou expozici jeho uměleckých děl, ale i další, věnovanou street-artu a pop-artu. Ta je obohacena o díla Keitha Haringa, který se s Andym znal osobně. Ale mimo něj zde můžete vidět i díla významných autorů jako jsou Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Poppy, Bambi atd. Expozice je jedinou svého druhu.

Zpívající fontána a zvonkohra v Košicích

Hlavní město „východu“ nabízí mnoho aktivit, tentokrát jsme se ale zaměřili na Zpívající fontánu. Často se při ní fotí novomanželé a ve stínu stromů odpočívají Košičané. Zahrát vám může i na přání! Hudba ale musí být uložená na USB nosiči.

Zámek Bojnice a jeho Zoo

Bojnický zámek známe my Češi už od dětství z pohádky Šíleně smutná princezna. Patří ale k těm nejstarším a nejvýznamnějším na slovenském území. První písemná zmínka o původním dřevěném hradu je už z roku 1113. Přes mnoho rodů se hrad postupně rozšiřoval a přibývalo i architektonických slohů. Jeho nynější podobu má na svědomí jeho poslední šlechtický majitel – hrabě Pálfi, který se rozhodl jej přestavět do romantického slohu a tak vznikl tento pohádkový zámek. Hrabě se sice jeho úplné dostavby nedožil, ale i tak jsme mu my, všichni návštěvníci, vděční!

A ještě třešnička na dortu. Tak, jako mají vlastní Zoo v Schönbrunnu, najdete Zoo i ve Zbojnicích. A ne ledajakou. Zbojnická Zoo je nejstarší a nejnavštěvovanější Zoo na Slovensku a zároveň jedinou slovenskou státní Zoo. Pro veřejnost byla otevřena 1. dubna 1995 a její rozloha je celých 40 hektarů. Určitě stojí za návštěvu, ale my přikládáme ještě jednu kuriozitku jako lákadlo. Věděli jste, že lvi, s nimiž se bojovalo v římském Koloseu, už nežijí jinde než v zajetí? A pár exemplářů Lva Berberského mají právě zde!

Červený kameň

Samotný hrad je jedním z nejzachovalejších na Slovensku, a je součástí Slovenského národního muzea. V hradním areálu je k dispozici restaurace, kavárna i hradní vinotéka.

Mimo prohlídek a úžasné architektury se zde můžete podívat i na spousty akcí (tady najdete seznam…). Řemeslnické trhy, vinařský festival, ale třeba i na burzu starožitností a zajímavostí. (Poznámka autora: Tu vám já osobně můžu doporučit. Nakupovat starožitnosti nebo prostě vidět spousty úžasných starých kousků je zajímavé vždy, ale v prostředí staletí starého šlechtického sídla to dostane šmrnc!)

Kalameny

Termální pramen a jezírko v Kalamenách, u známých Lúček, nabízí možnost se koupat v jakémkoliv období. Vzniklo vrtem v roce 2000. Vyvěrající voda má 33 °C a jeho atraktivitě jen přidává volný vstup. A pokud jsme psali o každém období, mysleli jsme to doslova – vstup totiž není po celý rok nijak omezen.

Šútovo (jezero)

Tyrkysová průzračná voda, příjemné slunéčko a krásná příroda všude okolo. Ne, nejste v žádné exotické krajině. Šútovské jezero je v podstatě zatopeným kamenolomem. V jeho okolí se nacházejí bufety, restaurace, parkoviště, a dokonce i menší nudistická pláž.

Slnečná jazera, slovenské Tahiti

Známá Sluneční jezera, která leží jen 25 km od Bratislavy jsou populární destinací pro milovníky koupání, vodních spor tů a slunka. A právě tu se můžete ubytovat v polynéském stylu. Bungalovy Lobster představují komfortní a nevšední dovolenou na Slovensku, kterou si tu můžete užít. Leží jen 25 km od Bratislavy a nutno dodat, že jsou velmi vyhledávanou destinací.

Vlkolínec

Tak tuhle vesničku určitě znáte, byť z nějaké pohádky. Vlkolínec je dosud obydlenou vesnicí, nejedná se o žádný skanzen. Vrh Sidorovo, tyčící se nad vesnicí, patří do pohoří Velké Fatry, (sama vesnička vlastně spadá do území stejnojmenného národního parku) a lidově se mu přezdívá Žiar (žár), a každoročně na Velikonoční neděli tu organizují turistický výstup. A pokud patříte mezi cykloturisty, potěší vám tamní 2 cyklostezky.

Základním stavebním materiálem je dřevo okolních lesů (kámen se využíval jen pro stavbu sýpek a komor). Vyrovnání svahovitého terénu je řešeno vysokou kamennou podezdívkou. Nerovnosti stěn se upravovaly hlínou, která se bílila a následně 2x ročně, na jaře a na podzim, se barvila.

Vysoké Tatry

Tatry jsou krásné v každém období. A svou krásu neztrácejí ani pokud pod návalem turistů praskají ve všech…

Bratislava

No, tak hlavní slovenské město sem prostě patří. Měl by ho navštívit nejlíp každý Čech. Dost z nás má totiž o Bratislavě představu, která se podobá prezentaci Slovenska ve snímku Eurotrip. Staré, komunistické, šedé město a nic víc.. omyl! Bratislava má krásné historické centrum.

(Poznámka autora: Osobně mám z něj pocit, že je trochu kombinací středověkých úzkých uliček, které ale svým dojmem ale v létě připomínají i přímořské městečko, a širokých bulvárů, které dokládají její blízkost Brnu a Vídni. Žádnou druhou Prahu nečekejte. A čeho si na Bratislave cením jsou stromy! V centru jich totiž najdete dost, a je jedno, že se kvůli nim zřkivil chodník. Za sebe Bratislavu určitě doporučuji…)

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru