Connect with us
Nákaza virem v letadle má velmi malou pravděpodobnost

Novinky

Nakazit se virem v letadle? Spíš vás trefí blesk, ukázal nový výzkum IATA

Nakazit se virem v letadle? Spíš vás trefí blesk, ukázal nový výzkum IATA

Nejnovější výzkum Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA – International Air Transport Association) ukazuje, že riziko přenosu koronaviru je v letadle velmi nízké. Od začátku roku 2020 bylo zaznamenáno pouze 44 případů COVID-19 na palubě letadla z celkového počtu 1,2 miliardy přepravených cestujících, přičemž většina případů byla registrována ještě v době, kdy nebylo překrytí horních cest dýchacích rouškou na palubě povinné pro cestující i palubní personál.

Reklama

Riziko nákazy je velmi nízké, stačí dodržovat opatření

Důležité také je, že ze 44 případů z celkového počtu 1,2 miliardy přepravených cestujících jsou některé potvrzené, pravděpodobné či předpokládané. I kdyby bylo případů například sto nebo dvě stě – stále je to ve srovnání s jednou miliardou zanedbatelné množství a průzkum ukázal, že by muselo jít o velmi výjimečné situace.

„Riziko, že se cestující nakazí Covidem-19 na palubě letadla, se zdá být velmi nízké. Jen 44 potenciálních případů přenosu onemocnění během letu z 1,2 miliardy cestujících – to vychází na 1 případ na každých 27 milionů cestujících. Uvědomujeme si, že číslo může být podceněno, ale i kdyby bylo 90 % případů neodhalených, stále by to činil jen 1 případ cestujícího z 2,7 milionu letecky přepravených osob. Věříme, že tato čísla jsou pro cestující veřejnost velmi uklidňující. Navíc většina z těchto případů byla zaznamenána ještě před tím než se rozšířilo překrytí obličeje rouškami na palubách,“ řekl Dr. David Powell, zdravotnický poradce sdružení IATA.

New research from Airbus, The Boeing Company & Embraer demonstrates that combining the aircraft’s existing design…

Gepostet von International Air Transport Association (IATA) am Donnerstag, 8. Oktober 2020

Powell přirovnal pravděpodobnost zavlečení koronaviru na palubu letadla k možnosti zásahu osoby bleskem. Pravděpodobnost, že osobu zasáhne blesk je 1 ku 500 000 až 1 ku 1,2 milionu, což je ještě větší pravděpodobnost než pravděpodobnost nákazy novým virem na palubě letadla, doplnil informace z mediálního brífinku Davida Powella odborný letecký portál www.aviationweek.com.

Další výzkum od tří leteckých gigantů

Novou perspektivu přinesl i další průzkum, do kterého se nezávisle na sobě zapojily tři letečtí giganti – tedy firmy, které mají k problematice nejblíže. Ty sledovaly pohyb vzduchu a jednotlivých částic v kabině. I když se metodiky měření mírně lišily, každá podrobná simulace potvrdila, že systémy proudění vzduchu v letadlech a aktuální opatření snižují riziko přenosu téměř na nulu.

Proč se virus v letadle nešíří vzduchem?

  • Systémy proudění vzduchu v letadle jsou na to speciálně přizpůsobené – vzduch proudí směrem dolů, následně se filtruje a velmi rychle se v kabině vymění – vzduch v letadle se vymění i 20krát nebo 30krát za hodinu – například v městských kancelářích stejných rozměrů se běžně vzduch vymění jen 2-3 krát za stejný čas
  • Moderní letadla mají vysoce účinné HEPA filtry zachycující 99,9% virových částic
  • Roušky na palubě pro všechny cestující jsou dalším významným prvkem pro zastavení šíření koronaviru vzduchem – to bylo prokázáno v interiéru i exteriéru a tuto formu ochrany doporučuje Světová zdravotnická organizace i IATA
  • Letadla jsou dezinfikována po každém letu – aerolinky a letiště aktuálně čistí své prostory stejně precizně, jak se to dělá v prostorách nemocničních. Místa, kterými procházejí cestující, jsou sterilní, jako kdybyste se nacházeli na jednotce intenzivní péče

Bezpečnost je i nyní nejvyšší prioritou

Letectví si získává a potvrzuje reputaci v oblasti bezpečnosti při každém jednom letu. To se nezměnilo ani v době pandemie onemocnění COVID-19. Jedna z posledních studií IATA také ukázala, že 86 % nedávných cestujících mělo pocit, že opatření ohledně COVID-19 je udržují v bezpečí a jsou správně implementovány.

„Neexistuje jediné opatření, které by nám umožnilo bezpečně žít během pandemie. Ale kombinace opatření, která se aktuálně zavádějí, uklidňuje cestující na celém světě – COVID-19 neporazí jejich svobodu v cestování. Nic není zcela bez rizika. Ale s pouze 44 zveřejněnými případy možného přenosu COVID-19 během letu mezi 1,2 miliardami cestujících se zdá, že riziko nákazy virem na palubě je ve stejné kategorii jako pravděpodobnost zasažení bleskem,“ uvedl Alexandre de Juniac, generální ředitel a výkonný ředitel IATA.

P.S.: Věřte lidem, co v leteckém průmyslu pracují

Koncem srpna například člen slovenského ústředního krizového štábu a lékař Peter Visolajský na tiskové konferenci označil cestování letadlem za vysoce rizikové – ovšem své vyjádření nepodložil žádným konkrétním výzkumem. Rozzlobil si tehdy značnou část cestujících, ale zejména lidí, kteří v leteckém průmyslu pracují. Za všech zmíníme zejména komentář slovenského pilota na Facebooku, který se stal rychle virálním:

Už nemôžem a nebudem mlčať. Naivne som si myslel že doba diletantizmu, zbytočného šíenia paniky a veľkohubých vyhlásení…

Gepostet von Go2sky am Dienstag, 25. August 2020

Cestování nezmizí ani během pandemie. Od března 2020 sice letecký průmysl, ale i celý svět zažívá krizi obrovských rozměrů, ale vrátit se do normálu můžeme jen tehdy, když se budeme chovat zodpovědně, nebudeme věřit dezinformacím a budeme respektovat nezbytná opatření. Nakonec bude cestovaní i díky koronakrizi ještě bezpečnější než kdykoliv předtím. Souhlasíte? Dejte o tomto průzkumu vědět i svým známým a pošlete jim tento článek.

Zdroj: BTS.AEROIATAAviationweek

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru