Connect with us
Cestovatelský semafor pro ČR, Evropská unie dohodla společný cestovatelský semafor

Koronavirus

Rada EU schválila společný cestovatelský semafor pro země EU

Rada EU schválila společný cestovatelský semafor pro země EU

Evropská rada schválila 13. 10. 2020 společný cestovatelský semafor pro země Evropské unie. Děje se tak více než měsíc poté, co Evropská komise předložila svůj návrh na koordinaci opatření omezujících volný pohyb v Evropské unie během pandemie. Nové doporučení přinášejí opatření o předcházení diskriminaci mezi zeměmi a jejich občany. Semaforové označování rizikovosti zemí nebo regionů se od 13. října sjednocuje. Je na rozhodnutí zemí EU, jak tato pravidla začnou uplatňovat.

Reklama

Společný semafor pro země EU

Návrh obsahuje společný cestovatelský semafor, resp. společnou barevně odlišenou mapu rozdělenou podle regionů a společný rámec pro možná opatření pro cestující včetně pravidel testování, karantény a formulářů pro cestující.

„Vítáme dohodu, která přinese více pořádku do momentálně nepřehledné situace. Shromáždění členských států vysílá občanům silný signál a je jasným příkladem toho, že EU jedná tam, kde je to potřeba. Poučili jsme se z toho: krizi nepřekonáme jednostranným uzavíráním hranic, ale spoluprací,“ uvádí se v prohlášení.

Koordinace opatření proti šíření COVID-19 má podle ministrů jednotlivých zemí zajistit občanům EU volný pohyb a zvýšit transparentnost pro občany a firmy podnikající na území EU.

Stejná kritéria pro všechny

Evropská rada se dohodla, že hodnocení rizika přenosu koronaviru v jednotlivých zemích se bude provádět na základě počtu testování v každé zemi na 100 000 obyvatel v týdnu před datem hodnocení, procentuálního podílu pozitivních testů ve stejném období, jakož i počtu nových případů na stejný počet lidí za poslední dva týdny na regionální úrovni.

Barvy evropského cestovatelského semaforu

  • Zelená (bezpečné cestování) – země, kde je počet zjištěných případů koronaviru nižší než 25 po dobu dvou týdnů a procento pozitivních testů je méně než čtyři procenta
  • Oranžová (varovný prst) ☝️ – země, kde je celkový počet nových případů během dvoutýdenního období méně než 50, ale procento pozitivních testů ze všech testů COVID-19 je čtyři procenta nebo více, stejně jako oblasti, kde je celkový počet nových známých případů COVID-19 mezi 25 a 150, ale procento pozitivních testů ze všech testů COVID-19 je méně než čtyři procenta
  • Červená (vysoké riziko) ❗ – zbývající země, které se nevejdou do dalších dvou výše uvedených kategorií
  • Šedá ???? – země s nedostatkem dostupných informací pro posouzení kritérií navrhovaných Komisí nebo počtu provedených testů COVID-19 na 100 000 lidí je méně než 300

Cestující ze zelených oblastí budou cestovat bez jakýchkoli omezení, zatímco ti z oranžových a červených oblastí mohou být povinni po příjezdu nebo před příjezdem podstoupit karanténu / vlastní izolaci nebo test na COVID-19.

Členské státy jsou také povinny informovat ostatní dotčené země EU 48 hodin před uplatněním nových opatření.

EK se nelíbilo, že pravidla a doporučení jednotlivých států o tom kam můžeme cestovat se mění ze dne na den a způsobují pro lidi chaos. „Současné kroky Komise staví na tom, co jsme už dosáhli, abychom dokázali ze Schengenského prostoru plně profitovat. Právě proto chceme jasný ‘zelený, oranžový a červený’ systém a ne kaleidoskop individuálních opatření,“ zdůraznila eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johansson.

Zdroj: Schengenvisainfo.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru