Connect with us
Japonský mladík s notebookem

Cestopisy

Pravidla, na která byste měli myslet při stěhování se do ciziny

Svůj kufr (nebo i vícero z nich) máte sbalený, všechno jste zkontrolovali, letenku s pasem nervózně žmouláte v ruce a říkáte si, zda děláte správně. Pomalu začínáte podléhat panice, protože jste si právě uvědomili, že je to doopravdy tady – stěhování se do ciziny. Bez ohledu na to, zda se chystáte za prací na dobu neurčitou, nebo se stěhujete za studiem na semestr, či dva, rozhodli jste se pro velký krok ve svém životě. Ať už ho plánujete na blízkou nebo vzdálenější budoucnost, přečtěte si naše pravidla, na která byste při stěhování do ciziny měli myslet, aby vaše stěhování probíhalo co nejvíc hladce.

Reklama

stěhování se do nového bytu

Nejvíc lidí odchází do Spojených států

Migrace je ve všeobecnosti kombinací ekonomických, politických i sociálních faktorů. Téměř 216 miliónů lidí, což představuje asi 3,15 % celosvětové populace žije mimo místo svého narození.  Nejvíc lidí migruje buďto do USA, dále je to Rusko, Německo, Saudská Arábie, Kanada, Spojené království, Španělsko a Francie. Z České republiky se nejvíc lidí stěhuje do Německa, Rakouska, USA, Anglie, Kanady a oblíbený je i možná netradiční Izrael.

 

Nejdřív si zabezpečte ubytování

V jediném okamžiku se ocitnete v úplně cizí zemi, kde jste prakticky bezdomovcem. Představa úžasného apartmánu v centru velkoměsta se pomalu rozplývá po zjištění přehnané sumy za pronájem. Máte hned několik možností. Jednou z nich je AirBnb, kde si můžete pronajmout pokoj na měsíc i víc. UniPlaces nebo Study Abroad Apartments jsou však praktičtějšími alternativami pro evropské studenty nebo učitele, kteří si hledají ubytování na 6 až 9 měsíců. Myslete na to, že při podpisu smlouvy budete ve většině případů muset zaplatit první měsíc nájmu spolu s depozitem. Zjistěte si proto dopředu, jakým způsobem tuto sumu uhradíte. Pokud jste se rozhodli si svůj nový apartmán najít na vlastní pěst, můžete využít nejrůznějších fór, kde lidé z odlišných zemí sdílí své zážitky s hledáním ubytování v zahraničí nebo máte možnost využít mnoho facebookových skupin, kde rovněž hodně lidí hledá spolubydlícího, nabízí pokoje či nabízí k pronájmu celé byty. Tady se dá mnohdy dobře domluvit na ceně i podmínkách, a ubytování tak můžete mít sjednané celkem rychle. Další z možností je také tzv. house-sitting. Na světě je mnoho lidí, kteří v průběhu celého roku pronajímají své byty nebo domy a vracejí se do nich na víkend nebo dva. V rámci toho fungují portály jako TrustedHousesitters a MindMyHouse.

První den v novobytě

 

Poznávejte nové lidi

Ve většině krajin je naplno rozběhnutý Couchsurfing, který nenabízí turistům pouze střechu nad hlavou, ale organizuje i svoje vlastní eventy s místními, kteří mají chuť seznámit se s novými tvářemi ve městě a trochu jim ho ukázat. Mnozí z nich vás ním rádi provedou individuálně, pokud máze raději tento způsob seznamování. Projděte si profily a určité si někoho sympatického vyberete. Staňte se součástí místního dění. Určitě máte koníček, který můžete sdílet. Nebo vyzkoušejte něco úplně nového – balet, jógu, cyklistiku, filmový klub nebo komunitu vášnivých kuchařů. Pokud jste se ocitli v krajině, jejíž jazyk ještě nemáte celkem v krvi, přihlaste se do jazykové školy. Kromě jazykových schopností získáte i plno nových známých, se kterými si jistě budete rozumět. Při stěhování se jedná o skvělou možnost, jak poznat místní.

Lidé v Londýně

Starejte se o vztahy doma

Pravděpodobně plánujete zůstat s blízkými v každodenním kontaktu přes Skype nebo Facebook a sdílet s nimi své nové dojmy a zážitky. Pamatujte ale také na to, že si to bude vyžadovat hodně energie, kterou z velké části potřebujete na adaptaci v nové kultuře. Buďte trpěliví a chápaví. I přes to, že vy jste tím, v jehož životě se děje nového prakticky úplně všechno, vaši přátelé a rodina procházejí jinou životní etapou a některé věci pro ně bude možná těžší pochopit. Nejděte si proto na ně čas, ale ne tak úplně na úkor vašich nových povinností a zájmů.

Žena usmívající se do notebooku

Chvíli bude trvat, než si zvyknete na jinou kulturu

Jako přistěhovalec budete na začátku zřejmě trochu tápat v místní etice, a to především v případě, pokud se chystáte do vzdálenějších zemí. Když se budete řídit intuicí a všeobecnou zdvořilostí určitě nic nepokazíte. Před příchodem si ale přečtěte základní etická pravidla v zemi, abyste po příjezdu nebyli moc v šoku. Nebojte, každý pochopí, že jste v zemi noví a jistě přivřou oči nad drobnou chybičkou, která se sem tam vloudí. Nejvíc pravidel v rámci kultur se rozlišuje ve zdravení a ve společném stolování a místní kuchyni. Zjistěte si proto, kdy mají v krajině, do které se stěhujete, svátky, kde se setkávají a jaké mají zhruba zvyky. Ať poté nezůstanete překvapení, proč vám pod oknem vybuchují ohňostroje. Nikdy neodmítejte žádné dary, abyste nikoho neurazili. To je však spíš obecné pravidlo slušnosti, než speciální bod jakékoliv etikety.

příprava japonského čaje

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru