Connect with us
Kostarika

Amerika

Cestování do Kostariky: ke vstupu netřeba test, ani karanténu, stačí cestovní pojištění

Cestování do Kostariky: ke vstupu netřeba test, ani karanténu, stačí cestovní pojištění

Mezinárodní letiště Kostarika otevřela pro vybrané země již v létě a od 1. listopadu 2020 vítá cestující z celého světa. Země zrušila podmínku prokázat se při vstupu negativním PCR testem a turisté již nepodléhají ani povinnosti absolvovat 14denní karanténu. Určité podmínky si ale země klade i nadále, v případě turistických cest bude požadováno cestovní pojištění s náležitým krytím a vyplnění speciálního formuláře.

Reklama

Upozorňujeme, že vstup do země v současné chvíli není podmíněn COVID testem, ovšem mohou jej vyžadovat některé aerolinky na základě podmínek stanovených tranzitními destinacemi.

 • Přestup v Amsterdamu s KLM Nizozemsko vyžaduje i při tranzitu PCR test, který nesmí být při vstupu do Nizozemska starší 72 hodin od odběru.
 • Přestup v Paříži (letiště Charles de Gaulle), pokud byl let z Prahy do Paříže operován aerolinkami Czech Airlines – u letů s Air France není při přestupu v Paříži vyžadován test, pokud cestující neopustí tranzitní zónu. Jestliže ale letíte z Prahy do Paříže s Czech Airlines, jste při přestupu nuceni opustit tranzitní zónu. Mělo by stačit prokázat se palubní vstupenkou, ale pro jistotu se doporučuje i negativní PCR test.

Testování v Kostarice před návratem domů například kvůli podmínkám stanoveným ČR (PCR test, ne starší 72 hodin) či kvůli přestupu v Amsterdamu (rovněž PCR test, ne starší 72 hodin):

 • Seznam odběrových míst, která vykonají PCR test (dostupný na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR).
 • Od 11. února je v Kostarice dostupné i antigenní testování. Tamní ministerstvo vytvořilo seznam laboratoří, kde by měly být testy dostupné. Mělo by se jednat o tato zařízení:
  • Lab Echandi (San Jose area),
  • Hospital Clinica Biblica (San Jose area),
  • Lab San Jose (San Jose area),
  • Lab Paez (San Jose area),
  • Hospital Metropolitano (San Jose, Quepos/Manuel Antonio, Huacas near Tamarindo).

Podmínky vstupu do Kostariky

Jestli chcete prozkoumat Kostariku, dechberoucí zemi plnou pralesů, hor, sopek, vodopádů, pláží a exotických zvířat, máte možnost. Země se otevřela všem turistům, stačí jen splnit několik podmínek:

1. Vyplnění online formuláře HEALTH PASS (rovněž PASE DE SALUD)

Dokument bude dostupný 48 hodin před nástupem do letadla v aktualizovaném prohlížeči (kromě Internet Explorer) na odkazu https://salud.go.cr/. Formulář musí vyplnit každý cestující zvlášť, včetně nezletilých.

2. Zajištění cestovního pojištění

Zde máte dvě možnosti – buď si zakoupíte jakékoliv pojištění, které splňuje požadavky stanovené Kostarikou, nebo si zakoupíte pojištění přímo u kostarické společnosti, jež vyhovuje požadovaným podmínkám.

2.1 Zakoupení cestovního pojištění splňující podmínky stanovené Kostarikou

Turisté si musí zakoupit cestovní pojištění, které bude pokrývat jejich náklady na ubytování v případě karantény a lekářské výdaje v souvislosti s onemocněním COVID-19. Potvrzení o tomto pojištění, které splňuje požadavky určené státem Kostarika, musí být nahráno do tzv. HEALTH PASSu, kde bude zkontrolováno a odsouhlaseno kostarickými úřady. V případě nedostatků v pojištění budou místní úřady cestujícího kontaktovat.

Mezinárodní cestovní pojištění musí být vydáno formou certifikátu v angličtině nebo španělštině a musí splňovat následující podmínky:

 • platnost pojištění během celé návštěvy Kostariky,
 • garance pokrytí lekářských nákladů v případě onemocnění COVID-19 na území Kostariky (v minimální hodnotě 50 000 dolarů),
 • pokrytí nákladů na prodloužení ubytování, případně přerušení nebo zrušení dovolené v případě onemocnění COVID-19 v minimální hodnotě 2000 dolarů.
2.2 Zakoupení pojištění přímo u kostarické společnosti

V případě, že cestující nemá předem smluvené mezinárodní cestovní pojištění, je možné jej sjednat u lokálních pojišťovacích společností, které své služby poskytují na mezinárodních letištích (San José a Liberia). Ta jsou schválena generálním dozorcem pojištění v Kostarice (SUGESE).

Velvyslanectví České republiky v Bogotě na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR doporučuje cestovní pojištění kostarické společnosti INS, které rovněž splňuje krytí stanovené Kostarikou.

3. Víza a důkaz o návratu

Ke vstupu za účelem turistiky nejsou víza nutná, návštěvník zde může zůstat až 90 dní bez vízové povinnosti. Je ovšem třeba mít dostatečné finanční prostředky na celou dobu pobytu a zpáteční letenku jako důkaz o návratu či dalším cestování.

4. Platný cestovní pas

Ten by měl být platný minimálně 3 mesíce ode dne vstupu do země.

5. Očkování  

Při cestování do Kostariky se nevyžaduje žádné povinné očkování. Záznam o očkování proti žluté zimnici by mohl být vyžadován pouze u příletů z endemické oblasti jejího výskytu (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů).

Návrat zpět do České republiky

Podmínky pro návrat ze zahraničí zpět do ČR se řídí cestovatelským semaforem.

Kostarika je na základě něj vnímána jako země s velmi vysokým rizikem (vyznačena tmavě červenou barvou). Při návratu zpět do České republiky je tak nutné se prokázat vyplněným elektronickým příjezdovým formulářem. Současně je třeba splnit podmínky podle kategorie, do níž cestující spadá:

 • Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s přechodným pobytem či cizinci s trvalým pobytem v ČRse musí už před cestou do Česka prokázat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu, ne staršího než 72 hodin od odběru, nebo antigenního testu, ne staršího více než 24 hodin od odběru. Následně je v ČR nutné absolvovat karanténu, která musí být ukončena nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od vstupu dalším testem (tentokrát PCR, antigenní nestačí).
 • Cizinci přijíždějící do České republiky z tmavě červených zemí se musí už před cestou do ČR prokázat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu (antigenní nestačí), ne staršího než 72 hodin od odběru. Následně je v ČR nutné absolvovat karanténu, která musí být ukončena nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od vstupu dalším PCR testem.

Součástí všech podmínek je nošení respirátoru FFP2 všude mimo domov, a to po dobu 14 dní od příjezdu.

Akční letenky do Kostariky

Letenky bez problémů – Pelikán proplatí stornopoplatky

Novinka od Pelikána! Kup si k letence nebo pobytu pojištění a automaticky dostaneš BONUS v podobě proplacení stornopoplatku, pokud nebudeš moci odletět kvůli pozitivnímu testu na COVID-19! Tento bonus získají automaticky všichni cestující, kteří si zakoupili pojištění STORNO nebo ISTOTA od 1. 1. 2021 (včetně).

Pelikán proplatí storno poplatky, stačí si zakoupit pojištění!

Zdroje: mzv.cz, gov.uk, ockovacicentrum.cz, visitcostarica.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Finsko je počtvrté po sobě nejšťastnější zemí světa. Žebříček ovlivnila i koronakrize https://t.co/LI4ZBoBwjb #koronavirus2 dny dozadu
Finsko je počtvrté po sobě nejšťastnější zemí světa. Žebříček ovlivnila i koronakrize https://t.co/LI4ZBoBwjb #novinky2 dny dozadu
Koronavirus a cestování – vše, co potřebuješ vědět https://t.co/PL0SPvKTOy #koronavirus2 dny dozadu
UNESCO park Wadden Sea v Dánsku bude mít unikátní vyhlídkovou věž. Přibude i velký kemp pro karavany https://t.co/L9uYf8SXy92 dny dozadu
PECKA DNE: Dovolená v Dubaji! Hilton se snídaní + letenka od 14 891 Kč https://t.co/T9uccXd4an2 dny dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus2 dny dozadu
Velké sčítání cestovatelů: Jak vidíš dovolenou v roce 2021? Klikni a vyplň krátký dotazník https://t.co/WpQqy7nhll #koronavirus2 dny dozadu
10 míst a věcí, které při návštěvě Mexico City nevynechat https://t.co/xiWjL4Cfmz2 dny dozadu
Rekonstrukce Notre Damu bude hotová v roce 2024. Dnes jsou to dva roky od nešťastného požáru https://t.co/6Z87Jwjxtc #novinky3 dny dozadu
Na letišti v Tokiu testují bezkontaktní check-in pomocí snímání obličeje https://t.co/SoXsDNZUEq #koronavirus3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru