Connect with us
Velikonoční ostrov

Cestopisy

Jaký vliv mají klimatické změny na světové památky? Google vám to ukáže

Jaký vliv mají klimatické změny na světové památky? Google vám to ukáže

Rapa Nui, Kilwa Kisiwani na pobřeží Tanzanie, nejstarší městská část Edinburghu, bangladéšské město mešit Bágerhát a starobylé město Chan Chan v Peru. Každý, kdo má připojení k internetu, může prostřednictvím nové funkce společnosti Google monitorovat změny, které na těchto pěti světových místech způsobují klimatické změny. Projekt dostal název Heritage on the Edge. Všechna tato místa jsou klasifikována jako lokality světového dědictví UNESCO.

Reklama

Funkce využívá 3D mapování a další nástroje na zachycení snímků těchto lokalit. O ty se spolu s Google postaraly nezisková organizace CyArk a Mezinárodní rada pro památky a sídla. Co je jejich cílem? Podpořit ochranu těchto míst a zvýšit povědomí turistů i veřejnosti o problémech, kterým čelí.

Památky na hraně

Na webové stránce Heritage on the Edge najdete aktuálně 50 online exponátů, včetně 3D modelů a ilustrací, ale i rozhovory s místními odborníky a online průvodce klimatickými změnami. Jak klimatické změny ohrožují tyto památky a místní komunitu?

Hrozí, že sochy na Velikonočních ostrovech zmizí pod hladinou oceánu, bouřky a sucho zase znehodnotí ruiny města Chan Chan v Peru. Jaká je pravděpodobnost, že Edinburský hrad zkolabuje pod přívalovými dešti? Jaká vliv má pobřežní eroze v Tanzanii na zříceninu starověké mešity, nejstarší na východoafrickém pobřeží, nebo na zdroje pitné vody pro místní obyvatele? Stáhněte se Heritage on the Edge a zjistíte víc, máme na to teď přece dost času, ne?

Tento projekt je též výzvou k akci, klimatické změny a jejich dopady na planetu se přece týkají nás všech.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru