Connect with us

Cestopisy

Kari Kola vytvořil z irských hor světelné umělecké dílo

Kari Kola vytvořil z irských hor světelné umělecké dílo

Finský umělec Kari Kola proměnil irské hory Connemara na jedinečné umělecké dílo.  Využil je totiž jako základ pro atypickou hru barev a světla. I když mělo původně umělecké dílo s názvem Savage Beauty trvat 3 dny, kvůli aktuální situaci ohledně koronaviru autor instalaci představil ve formě speciální digitální edice.

Reklama

Irské město Galway je evropským hlavním městem kultury pro rok 2020. Instalace nese jméno podle irského autora Oscara Wilda. Právě ten totiž popsal Connemaru jako divokou krásku (Savage Beauty). Finský umělec se s nepříznivou situací popral online a originálně.

Umělcova instalace je složena z tisíců světel rozmístěných na pěti kilometrech v horách Connemara. Kola tvrdí, že všechno na planetě se odvíjí od světla. Při své tvorbě rád pracuje s vědeckými projekty a novými futuristickými technikami. Se svým týmem pracoval nepřetržite dva týdny a to i za velmi nepříznivého počasí, aby mohl Divoké krásce vdechnout život.

„Protože neumím malovat, používám světla,“ říká Kari Kola. „Zajímám se o světla i mimo jejich uměleckou hodnotu. Při abstraktních světlech existuje tolik příběhů, kolik diváků je pozoruje. Kdykoliv si můžu vybrat, sáhnu po tvorbě v přírodě, protože je tím nejlepším uměním jaké máme.“

Kari Kola řídil již přes 2 000 projektů v dramatických scenériích včetně Stonehange v roce 2018 i otvíracího ceremoniálu Roku světla v centrále UNESCO v Paříži v roce 2015.

Osvětlený Stonehange

I když je umělec zklamaný, že jeho instalace byla pro veřejnost zrušena, doufá, že digitální verze odhalí něco, co lidé nečekali.

Více informací o díle a Galway, evropském městu kultury 2020, najdeš ZDE.

Zdroj informací: lonelyplanet.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru