Connect with us

Cestopisy

Koronavirus: Madriďané hrají se sousedy balkonové Bingo

Koronavirus: Madriďané hrají se sousedy balkonové Bingo

Je šest hodin večer. Pokud si ze Španělska něco pamatuji, tak to, že je to čas, kdy lidé začínají vycházet ven. Šest hodin večer je prostě čas na socializaci. Prý tomu říkají „šťastná hodinka“. Ti pracovitější opouštějí kanceláře, studenti zavírají knihy, pošťáci a pošťačky zhasínají světla. Ještě dřív, než se vydají domů, zastaví se s přáteli na tapas nebo cañas, nejlíp na obě z těchto městských dobrot.

Reklama

No, teď jsou podobně jako ty pražské, římské, barcelonské nebo i newyorské, prázdné i ty madridské ulice. V sobotu 28. března bylo ve Španělsku infikovaných 72 248 lidí, píše Denník N. A v počtu úmrtí Španělsko láme rekord. Překonali Čínu a nemají daleko od toho, aby překonali práh úmrtnosti Itálie. Zní to hrozně, já vím. Rekordy v počtu úmrtí…

Šťastnou hodinku si vzít nenechají

Svět se trochu pozastavil, zpomalil. Jsme zavření doma. Italové si po večerech na balkonech zpívají, Češi, Slováci a půl světa tleskáme v 8 večer lékařům, kteří zachraňují nemocné. Na sociálních sítích přijímáme různé výzvy s toaletním papírem a starými fotografiemi z dětství, fitness trenéři dávají lekce zdarma online nebo dokonce na střeše, jako ten v Seville. I ekonomický život v Madridu, a s ním související šťastnou hodinku, bylo nutné pro šíření koronaviru zastavit. Ale ne každý si ji nechal vzít.

V bytovém komplexu v madridské Hortaleze, severně od centra města, šťastná hodinka o šesté večer pokračuje. Otevřou se okna a balkony, chvíli si sousedé z protáhlých domů jen slušně povídají a pak to vypukne. Začíná Bingo, dámy a pánové!

V epicentru koronaviru solidarita

Jednou ze zakladatelek balkonového Binga v epicentru koronaviru ve španělském Madridu, je Cristina Pruenza, postgraduální studentka madridského Instituto de Empresa. Proč to dělá? Pro pocit soudržnosti a solidarity, řekla pro magazín CN Traveler.

Jeden z obyvatelů vytiskl hromadu velkých Bingo karet, Cristina je pak umístila v obálce do výtahu bytovky, aby si všichni, co mají chuť, mohli zahrát. Jiný soused, ten s pronikavým hlasem, byl zvolen za hlasatele, po ostatních sousedech teď křičí čísla.

Bingo hrají od pondělí do pátku, vždy v šest večer. Ještě než začnou hrát, poslechnou si písničku, aby se dostali do nálady a zpívají. Hra trvá přibližně 45 minut. Zapojilo se do ní asi deset rodin, ale z balkonů vykukuje více hlav, ostatní sousedi se dívají. Když někdo vyhraje, spustí se pořádný aplaus. A skončit míní až tehdy, když budou moci opět o šesté svobodně vyjít do ulic.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Podzimní Milán z Vídně nebo Prahy od 702 Kč https://t.co/tnhwOv3e5J15 minutami dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus48 minutami dozadu
5 důvodů proč navštívit Cancún aspoň jednou v životě https://t.co/fVRFx4NpD517 hodinami dozadu
LEVNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 5 990 Kč https://t.co/3Mz4nvSbTw18 hodinami dozadu
LEVNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 5 990 Kč https://t.co/3Mz4nvSbTw #letenky18 hodinami dozadu
Cestování do Velké Británie: očkovaní nepotřebují test před vstupem, otestovat se mohou hned po příjezdu https://t.co/0udsUi5Pb9 #koronavirus19 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus20 hodinami dozadu
10 tipů na dovolenou s letenkami Turkish Airlines! Objev svět už od 3 790 Kč https://t.co/9c7EwItAQT20 hodinami dozadu
Užijte si EXPO s celou rodinou: s Emirates létají děti do Dubaje se slevou až 75 %! https://t.co/CeT76GRFW5 #novinky2 dny dozadu
Užijte si EXPO s celou rodinou: s Emirates létají děti do Dubaje se slevou až 75 %! https://t.co/CeT76GRFW5 #letenky2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru