Connect with us

Cestopisy

Koronavirus: Madriďané hrají se sousedy balkonové Bingo

Koronavirus: Madriďané hrají se sousedy balkonové Bingo

Je šest hodin večer. Pokud si ze Španělska něco pamatuji, tak to, že je to čas, kdy lidé začínají vycházet ven. Šest hodin večer je prostě čas na socializaci. Prý tomu říkají „šťastná hodinka“. Ti pracovitější opouštějí kanceláře, studenti zavírají knihy, pošťáci a pošťačky zhasínají světla. Ještě dřív, než se vydají domů, zastaví se s přáteli na tapas nebo cañas, nejlíp na obě z těchto městských dobrot.

Reklama

No, teď jsou podobně jako ty pražské, římské, barcelonské nebo i newyorské, prázdné i ty madridské ulice. V sobotu 28. března bylo ve Španělsku infikovaných 72 248 lidí, píše Denník N. A v počtu úmrtí Španělsko láme rekord. Překonali Čínu a nemají daleko od toho, aby překonali práh úmrtnosti Itálie. Zní to hrozně, já vím. Rekordy v počtu úmrtí…

Šťastnou hodinku si vzít nenechají

Svět se trochu pozastavil, zpomalil. Jsme zavření doma. Italové si po večerech na balkonech zpívají, Češi, Slováci a půl světa tleskáme v 8 večer lékařům, kteří zachraňují nemocné. Na sociálních sítích přijímáme různé výzvy s toaletním papírem a starými fotografiemi z dětství, fitness trenéři dávají lekce zdarma online nebo dokonce na střeše, jako ten v Seville. I ekonomický život v Madridu, a s ním související šťastnou hodinku, bylo nutné pro šíření koronaviru zastavit. Ale ne každý si ji nechal vzít.

V bytovém komplexu v madridské Hortaleze, severně od centra města, šťastná hodinka o šesté večer pokračuje. Otevřou se okna a balkony, chvíli si sousedé z protáhlých domů jen slušně povídají a pak to vypukne. Začíná Bingo, dámy a pánové!

V epicentru koronaviru solidarita

Jednou ze zakladatelek balkonového Binga v epicentru koronaviru ve španělském Madridu, je Cristina Pruenza, postgraduální studentka madridského Instituto de Empresa. Proč to dělá? Pro pocit soudržnosti a solidarity, řekla pro magazín CN Traveler.

Jeden z obyvatelů vytiskl hromadu velkých Bingo karet, Cristina je pak umístila v obálce do výtahu bytovky, aby si všichni, co mají chuť, mohli zahrát. Jiný soused, ten s pronikavým hlasem, byl zvolen za hlasatele, po ostatních sousedech teď křičí čísla.

Bingo hrají od pondělí do pátku, vždy v šest večer. Ještě než začnou hrát, poslechnou si písničku, aby se dostali do nálady a zpívají. Hra trvá přibližně 45 minut. Zapojilo se do ní asi deset rodin, ale z balkonů vykukuje více hlav, ostatní sousedi se dívají. Když někdo vyhraje, spustí se pořádný aplaus. A skončit míní až tehdy, když budou moci opět o šesté svobodně vyjít do ulic.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru