Connect with us
Park Yosemite v Kalifornii

Amerika

Kalifornie: 12 míst, která musíte navštívit

Kalifornie: 12 míst, která musíte navštívit

Jen málokterý stát z americké federace je širší veřejnosti znám tak, jako právě Kalifornie. Hollywood a pláže v Los Angeles nebo Golden Gate Bridge v San Franciscu. To jsou místa, která se asi většině lidí vybaví, když se řekne Kalifornie. Tento stát má však jedno ohromné bohatství, které se těžko měří, a tím jsou krásy přírody. Naleznete zde zasněžené vrcholky hor v pohoří Sierra Nevada, pouště na jihu až po deštné pralesy na severu země.

Reklama

1. Lake Tahoe

Je největším vysokohorským jezerem v Severní Americe a se svými 500 m hloubky druhé nejhlubší. Jezero patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v USA.

Lake Tahoe v Kalifornii v Americe

Kolem jezera najdeme nespočet pěkných pláží a zákoutí, mezi nejkrásnější pláže patří ty ve státním parku Sand Harbor. Pro nejlepší vyhlídku na jezero doporučujeme zajet si do dalšího státního parku Emerald Bay State Park, součástí parku jsou vodopády Eagle Falls.

Lake Tahoe v Kalifornii v America

South Lake Tahoe je vysokohorské městečko, které se nachází u jezera. V zimě toto město slouží jako základna pro lyžaře a v létě je naopak využívané jako výchozí bod pro pěší túry a aktivity u jezera. Lanovkou můžete vyjet na skoro 4 km vzdálenou horu Heavenly odkud se vám naskytne nádherný výhled na celé jezero.

Lake Tahoe v Kalifornii v Americe

Zajímavostí je, že město leží u hranic s Nevadou, proto kousek od centra, na hlavní třídě, naleznete casina.  U hlavní třídy je nespočet restaurací a barů, kde se vyplatí zajít a nasát místní atmosféru. Dokonce zde čepují Plzeň!

2. Monterey

Monterey patří mezi nejkrásnější města na západním pobřeží Kalifornie. Je to pobřežní městečko, které se nachází na stejnojmenném poloostrově Monterey u jedné z nejkrásnějších silnic na světě „Pacific Coast Highway“.

Monterey v Kalifornii v Americe

Město leží 160 km jižně od San Francisca. V samotném městečku určitě stojí za návštěvu vyhlášené akvárium Monterey Bay Aquarium nebo historické molo Fisherman´s Wharf z roku 1870. Samotný záliv je potom ideálním místem pro rekreaci, můžete se zde procházet podél nekonečného oceánu nebo si dopřát procházku v lese. Záliv je taktéž skvělým místem pro pozorování velryb, tuleňů nebo mořských vyder. Velice oblíbená je vyhlídková trasa autem tzv. „17-Mile Drive“, která vás zavede na nejkrásnější místa poloostrova. Zhruba 50 km od Monterey se nachází oblast Big Sur, ta je známá pro své divoké pobřeží, kterému dominují rozervané skály.

Pláž v Monterey v Kalifornii v Americe
Monterey v Kalifornii v Americe

3. San Francisco

Jedno z nejznámějších a nejfotogeničtějších měst na světě. Kopcovitý terén, který je často zahalen v mlze, je domovem několika rozmanitých čtvrtí s Viktoriánskou architekturou, které si žijí vlastním životem. San Francisco leží na poloostrově, který je z jedné strany obklopen Tichým oceánem a z druhé strany zálivem San Francisco Bay.

San Francisco v Kalifornii v Americe
San Francisco v Kalifornii v Americe

Symbolem města je bezesporu nejslavnější most na světe Golden Gate Bridge, který je častokrát zahalený v mlze. Z mostu je krásný výhled na další neméně známou atrakci a tou je ostrov Alcatraz. Jedná se o bývalou federální věznici, ze které je dnes hojně navštěvované muzeum.

Za turistické centrum můžeme považovat promenádu Fisherman´s Wharf, kde si milovníci ryb a mořských plodů přijdou na své. Pár metrů vzdálené molo Pier 39 je místem, které nabízí nesčetné možnosti nakupování, stravování a výhledů na záliv a ostrov Alcatraz. Toto molo je také skvělým místem pro pozorování lachtanů.

Ulice v San Franciscu v Kalifornii v Americe
Tramvaj v San Franciscu v Kalifornii v Americe

Zajímavostí je, že v případě zemětřesení, je právě toto molo nejbezpečnějším místem ve městě. Union Square v centru města je skvělá lokalita pro milovníky divadel a muzeí. Při návštěvě města byste neměli minout Lombard Street, druhou nejklikatější ulici světa. Odsud pořídíte krásné fotky města a zálivu. Čas byste si měli najít i na projížďku historickou tramvají, jízda samotná je velký zážitek a k tomu budete odměněni nádhernými výhledy.

Akční letenky do Kalifornie na rok 2021

4. Los Angeles

Taktéž známé jako město Andělů. Z jedné strany obklopeno horami, ty ještě v květnu bývají zasněžené a z druhé strany tichomořským pobřežím, které je ideálním místem pro sportovní aktivity. Los Angeles symbolizuje moderní Divoký Západ. Celebrity a filmové hvězdy, které bydlí ve svých okázalých sídlech v částech Malibu a Hollywood. Vzrůstající zločinnost v centru Downtown. To je město neuvěřitelného luxusu, kde se střetává chudoba s bohatstvím.

Nápis Hollywood v Los Angeles v Kalifornii v Americe

V Los Angeles si můžete bezstarostně užívat na plážích Venice a Santa Monica, utratit peníze v luxusní ulici Rodeo Drive ve čtvrti Beverly Hills. Pokud dáváte přednost přírodě, nic vám nebude bránit útěku z města na výšlap do hor. Klidnou procházku si dopřejete v oblíbeném Griffithově parku, kterého je součástí i zoologická zahrada. V parku je také Griffithova observatoř, ze které jsou zvláště večer krásné výhledy na město.

Nejen rodiny s dětmi hojně navštěvují Universal Studios Hollywood.

Pláž v Los Angeles v Kalifornii
Panorama Los Angeles v Kalifornii v Americe

Na návštěvu si vyhraďte alespoň půl dne. V Hollywoodu ještě zůstaneme, a to kvůli další neméně známé atrakci – chodníku slávy. Graumanovo čínské kino, které se u chodníku nachází, je takovým centrem, kde na nádvoří naleznete otisky známých celebrit s jejich autogramy. S kinem sousedí nákupní a zábavné centrum Hollywood and Highland, v místním sále Kodak Theatre se každoročně předávají Oscaři.

5. Pohoří Sierra Nevada

Pohoří přezdívané High Sierra, je 650 km dlouhé a místy 130 km široké, ukrývá v sobě opravdu několik přírodních skvostů. Jsou to národní parky, národní lesy nebo monumenty a spoustu dalších přírodních rezervací. Nachází se zde také nejvyšší hora kontinentálních spojených států Mt. Whitney 4421 m n. m.

High Sierra v Kalifornii v Americe
High Sierra v Kalifornii v Americe

Přes tři národní parky, jeden národní les a dvě přírodní rezervace vede John Muir Trail, jeden z nejslavnějších dálkových pochodů na světě. Trek je zhruba 350 km dlouhý a přilétají sem kvůli němu lidé z celého světa. Během celého pochodu vystoupáte 14 000 a sestoupáte 11 000 výškových metrů. Po celou dobu jste v nadmořské výšce přes 2000 m n. m. Medvědi vám budou dávat pusu na dobrou noc a jediným společníkem bude samota v nedotčené přírodě.

Medvěd v High Sierra v Kalifornii
High Sierra v Kalifornii v Americe

6. Údolí smrti

Hory vysoké přes 3000 m n. m, písečné duny a životodárné oázy. Podobné místo v Kalifornii nenajdete. Jen málokdo o tomto místě nikdy neslyšel. Údolí smrti bezesporu patří mezi nejznámější místa USA. Pro někoho je toto místo pouze mrtvou pustinou bez života. Pro dalšího je tento NP symbolem nesnesitelných veder. Faktem však je, že v Údolí smrti je život a v letních měsících je zde také nesnesitelné vedro.

Death Valley v Kalifornii

Tento NP si drží hned několik prvenství. V červenci roku 1913 zde byla naměřena teplota 56.7 °C, což je vůbec nejvyšší zaznamenaná teplota na planetě. Je to nejsušší a nejníže položené místo na západní polokouli. Turisticky nejvyhledávanějším místem je solná pánev Badwater, která leží 86 m pod hladinou moře. Určitě byste neměli vynechat vyhlídku Zabriskie Point a pokud vám to čas dovolí, tak i vzdálenější historickou budovu Scotty´s Castle. V zimních a jarních měsících jsou zde oblíbené turistické stezky jako například Golden Canyon.

Death Valley v Kalifornii
Death Valley v Kalifornii

7. Joshua Tree

Národní park, který leží východně od Los Angeles na místě, kde se setkávají pouště Mojave a Colorado. Proto je zde tolik rozmanité flory a fauny. Park je specifický pro své mohutné balvany a bizarní rostliny Joshua Tree (Juky krátkolisté).

Národní park Joshua Tree v Kalifornii v Americe

Horolezci místní skály považují za nejlepší k lezení v Kalifornii, takže v zimě a z jara je tento park hojně navštěvován nejen turisty, ale i horolezci. Jarní měsíce jsou ideální pro návštěvu, stromy a kaktusy tu rozkvétají a vytváří tak nádhernou paletu barev.

Park samotný není tolik rozlehlý a půl dne vám na prohlídku a krátkou procházku bude stačit. Kolem vyhlídkové silnice je několik odpočívadel, kde můžete zastavit a pořídit si krásné fotky. Neměli byste vynechat vyhlídku Keys View, za jasných dnů dohlédnete až do Mexika!

Národní park Joshua Tree v Kalifornii v Americe
Národní park Joshua Tree v Kalifornii v Americe

Nejlepší krátkou 1,6 km dlouhou procházku absolvujete na parkovišti Hidden Valley. Ocitnete se v divokém shluku skal a v říši juk, kaktusů a sukulentů. Zajímavostí je, že tento park proslavila především skupina U2, když v roce 1987 pojmenovala svoje album Joshua Tree.

8. Redwood National Park and State Parks

Tyto parky leží na pobřeží Tichého oceánu v severozápadní Kalifornii. Důvodem, proč jsou tyto prastaré lesy národním parkem, je ten, že zde rostou sekvoje vždyzelené, nejvyšší stromy na světě. Nejvyšší strom Hyperion měří přes 115 metrů. Milovníci pěší turistiky si zde přijdou na své, za výkon budou odměněni krásnými scenériemi. Dokonce se zde natáčel filmy Star Wars nebo třeba Jurský svět

Národní park Redwood v Kalifornii

K parku náleží také skoro 70km pobřeží a jednou z oblíbených atrakcí je pozorování velryb z kajaků. Při návštěvě nevynechte procházku ve Fern Canyon. Budete procházet kaňonem, jehož zdi jsou vysoké 15 metrů a celé jsou porostlé kapradím. Opravdu si budete připadat jako v Jurském světě.

Národní park Redwood v Kalifornii

Tall Trees Grove je háj sekvojí, který v sobě ukrývá nejvyšší strom na světě – Hyperion. Nevedou však k němu žádné ukazatele, žádný ze strážců parku vám ani neřekne, kudy se k němu dostat. To z důvodů, aby k němu nechodili tisíce lidí a nezničili tak jedinečnou kolem rostoucí vegetaci. Parkem samotným vede 8 vyhlídkových silnic, každá z nich nabízí krásné výhledy a scenérie.

9. McArthur–Burney Falls Memorial State Park

Tento státní park je druhý nejstarší v Kalifornii. Hlavní atrakcí tohoto parku jsou vodopády Burney Falls, o kterých prezident Theodore Roosevelt prohlásil, že jsou osmým divem světa. Když vodopády poprvé spatříte, tak zůstanete nevěřícně zírat na tu neskutečnou přírodní podívanou.

McArthur–Burney Falls Memorial State Park v Kalifornii

Park samotný není rozlehlý a naleznete v něm pouze 8 km turistických stezek. Přes tyto stezky vede i jeden z nejslavnějších dálkových pochodů na světě – Pacifická hřebenovka.

Park se nachází v kaskádovém pohoří, mezi dvěma vulkány, a to Mt. Shasta a Lassen Peak. Zhruba před 200 000 lety většinu parku pokryla jednolitá vrstva lávy – čediče.

10. Mammoth Lakes

Malebné horské letovisko, které je v zimě rájem lyžařů a snowboardistů a v létě naopak Mekkou vyznavačů vysokohorské turistiky a outdoorových aktivit. Celá oblast, která se nachází v nadmořské výšce 2 402 m n. m, je obdařena nádhernými scenériemi, kterým vévodí 3369 m vysoký vrchol Mammoth Mountain. Mammoth Lakes leží 80 km jihovýchodně od Tuolumne Meadows v Yosemitském národním parku.

Mammoth Lakes v Kalifornii

Za pozornost z nespočet jezer určitě stojí jezera Convict Lake, Crystal Lake nebo Twin Lakes. Asi 20km od Mammoth Lakes leží Devils Postpile National Monument, skalní formace, která připomíná varhany. Jedná se o čedičové sloupy, které vznikly ztuhnutím lávy zhruba před milionem let.

Mammoth Lakes v Kalifornii
Mammoth Lakes v Kalifornii

Z parkoviště na konci jediné cesty v tomto národním monumentu se pěšky dostanete k vodopádům Rainbow Falls, cesta tam i zpět měří necelé 3 km.

11. Sequoia and Kings Canyon National Park

Nejmohutnější stromy světa staré tisíce let, hluboké kaňony a nekonečné lesy. Tyto dva sousedící národní parky představují divočinu pro dobrodruhy všeho druhu. Je tu minimum silnic a proto ke vzdálenějším atrakcím musíte dojít pěšky nebo na koni. Proto tyto dva parky patří k nejoblíbenějším mezi baťůžkáři.

Sequoia and Kings Canyon National Park v Kalifornii

Nikde jinde na světě nerostou sekvojovce obrovské než zde, v pohoří Sierra Nevada v Kalifornii. Právě v těchto dvou parcích rostou v největších počtech. Jsou součástí původního pralesa, který je domovem mnoha druhům divoké zvěře. Je dost pravděpodobné, že zde při toulkách narazíte na jelence, lišky nebo medvěda baribala.

Sequoia and Kings Canyon National Park v Kalifornii

Při návštěvě byste neměli minout Giant Forest, je to asi nejznámější háj sekvojovců obrovských. Roste zde nejmohutnější strom světa – General Sherman. Odbočte od davů kolem Shermana a vydejte se po pěšince na stezku Congress Trail. Nenáročná stezka (4 km tam i zpět) vás zavede do srdce pralesa, kde budete s velkou pravděpodobností naprosto sami. Nejlepší vyhlídku v parku naleznete na vrcholu žulového dómu Moro Rock.

Sequoia and Kings Canyon National Park v Kalifornii

Na začátku národním parku Kings Canyon narazíte na háj sekvojovců General Grant Grove, kde roste druhý nejmohutnější strom na světě – General Grant. Pokud dojede po silnici č. 180 až na konečnou, tak se ocitnete na louce Zumwalt Meadow, která je obklopena žulovými stěnami kaňonu, zde si můžete dopřát krásnou procházku kolem řeky Kings River.

12. Yosemite National Park

Klenot mezi klenoty, tak by se v krátkosti dal charakterizovat tento národní park v srdci pohoří Sierra Nevada. Žulové masivy, dechberoucí vodopády, subalpínské louky, kilometry stezek v divočině a mnoho dalšího vás čeká při návštěvě tohoto parku. Pro mnoho průvodců je tento národní park nejkrásnější na světě.

Park Yosemite v Kalifornii

Nejlepším termínem pro návštěvu jsou jarní měsíce, kdy na vrcholcích hor tající sníh plní řeky a ty vytváří vodopády, které volně padají do Yosemitského údolí. Pouze toto údolí navštíví drtivá většina návštěvníků, i když představuje jen zlomek rozlohy parku. Naleznete v něm hned dvě americké „nej“. Je to největší žulový masiv na světě El Capitan a největší vodopád (739 m) v USA Yosemite Falls. Právě odsud začínají jedny z nejkrásnějších pěších túr v parku. Vynechat byste neměli vodopády Vernal Fall a Nevada Fall, právě na jaře vám túra k těmto vodopádům připraví zážitek na celý život a taky vás pěkně zmáčí vodní tříšť!

Park Yosemite v Kalifornii

Mezi další oblíbené cíle patří spodní část vodopádů Yosemite Falls, na jaře vodopád vytváří takový hluk, že neuslyšíte vlastního slova. Krásný pohled na tento vodopád nabízí zastávka Swinging Bridge, kde si můžete dopřát piknik v doprovodu koncertujícího vodopádu a neskutečných výhledů.

Glacier Point je zastávka, ze které budete mít celé Yosemitské údolí a Half Dome jako na dlani. Dostanete se sem pěšky z údolí stezkou Four Mile Trail, nebo 40minutovou zajížďkou z hlavní silnice.

Park Yosemite v Kalifornii
Park Yosemite v Kalifornii

Tuolumne Meadows je oblast na hony vzdálená Yosemitskému údolí, i když jsou tyto dvě oblasti od sebe vzdálené pouze 88 km. Nečekejte zde davy turistů ani vodopády. Naopak vás zde přivítají subalpínské louky, žulové dómy a křišťálová jezera. Yosemite je rájem pro vysokohorské turisty a právě zde, po vícedenním pobytu v divočině si turisté doplňují zásoby a připravují se na další dobrodružství.

Park Yosemite v Kalifornii

Článek vznikl ve spolupráci s traveltousa.cz.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru