Connect with us
Most Golden Gate večer

Cestopisy

San Francisco: 10 věcí, které se vyplatí vidět

Nachází se na západním pobřeží Spojených států, je propletené klikatými uličkami a pozemními lanovkami, které představují jedinou pohyblivou památku USA. Se svými více než 800 000 obyvateli patří mezi nejlidnatější, ale i nejhustěji obydlená města v USA. Američtí obyvatelé se tu původně usídlili přibližně před 10 000 lety. V roce 1906 otřáslo základy města zemětřesení o takové síle, že zmizely téměř ¾ města. Později se město revitalizovalo a v druhé půlce 20. století přilákalo velké množství malířů, spisovatelů, hippies a muzikantů. V současnosti je San Francisco považované za město boháčů a doplňuje tak společně s Londýnem, Moskvou a New Yorkem žebříček měst s největším počtem miliardářů.  San Francisco je díky svojí poloze důležitou dopravní křižovatkou a hlavní námořním uzlem severní Kalifornie. Nerovný terén a více než padesát kopců. Důvod této charakteristiky města je jeho poloha na zlomu San Andreas. Sestavili jsme pro vás žebříček 10 věcí, které se při návštěvě San Francisca vyplatí vidět.

Reklama

1. Ikonický Golden Gate Bridge

Oranžové klenby uprostřed skalnaté mořské scenérie zálivu San Francisco. Symbol západního pobřeží a oblíbená turistická atrakce. Název mostu Golden Gate odkazuje na vodní útvar (úžina Golden Gate spojuje Tichý oceán se zátokou Francisco Bay). Byl postaven pro snazší transfer mezi San Franciscem a okresem Marin. Jestli toužíte po opravdu pohlednicových fotografiích na most, vydejte se na Golden Gate Bridge Vista Point, který se nachází vysoko na kopci, a který nabízí i výjimečný výhled na samotné San Francisco. Jestli vás netlačí čas, určitě se vypravte na objevnou výpravu i do Golden Gate National Recreation Area. Samotné území této rekreační oblasti zahrnuje vícero měst v San Mateu (jižně od San Francisca), San Francisco a kraj Martin (včetně Alcatrazu a lesů Muir). Ikonický most si můžete vychutnat autem, kolem, autobusem nebo se můžete vydat po vlastních.

Most Golden Gate

2. Přeneste se v čase zpět na ostrov Alcatraz

Stejně jako navštívit San Francisco a nevidět most Golden Gate, by bylo stejným prohřeškem navštívit toto město a nepodívat se do Alcatrazu. Leží na malém skalnatém ostrově uprostřed sanfranciské zátoky a jeho minulost je opravdu bohatá. O Alcatrazu jste určitě slyšeli jako o bývalé federální věznici, ve které přebývala některá z nejslavnějších jmen amerického podsvětí první půlky minulého století. Jednoznačně nejznámějším z nich byl Al Capone, mafiánský boss italského původu. Budova předtím během Španělsko-americké války a občanské války fungovala jako vojenská věznice, ale její paměť sahá ještě dál, kdy zde byl vůbec první maják na západním pobřeží. Většina současných návštěvníků řadí Alcatraz mezi atrakce, které byste jednoduše neměli vynechat. Prohlédnout si budete moct samotné cely v doprovodu zajímavé a informačně nabité audioprohlídce. Krom toho se mnohým toto místo zalíbilo i díky výhledu na zátoku. Vstup do Alcatrazu je volný, za lístek na loď k ostrovu si ovšem připlatíte (ceny začínají na 35 dolarech za osobu), většina návštěvníků však tuto sumu považuje za adekvátní. Zahrnuje nejen plavbu lodí, ale i samotnou audioprohlídku.  Svoje místo na lodi si však zabezpečte s dostatečným předstihem. Učinit tak můžete online, už devadesát dní dopředu.

Bývalá věznice Alcatraz

3. Naskočte do jedné z městských tramvají

Existuje velká šance, že pokud jste zahlédli televizní show, film nebo pohlednici San Francisca, pravděpodobně jste zahlédli i ikonické městské tramvaje. Jestli chcete zažít autentický zážitek ze San Francisca, měli byste naskočit dovnitř. Městský tramvajový systém je posledním svého druhu v USA. Přinesl ho sem v 19. století anglický imigrant Andrew Smith Hallidie. I když tento dopravní prostředek místní využívají spíše sporadicky (z části kvůli jejich omezeném dosahu a vysokým cenám), turisté se do nich hrnou v zástupech a objevují tak vibrující ulice města. Do takovéto tramvaje nastoupíte jen na pár místech. Patří mezi ně slavná linka Powell-Hyde Line na ulicích Powell a Market, která projíždí okolo klikaté Lombard Street, a stejně tak známého sousedství Russian Hill. Tento způsob dopravy nepatří mezi nejlevnější varianty a jednosměrná jízdenka vás vyjde na sedm dolarů. Někteří turisté proto raději volí alternativu celodenního lístku ve výši 21 dolarů. K dispozici jsou také tří nebo sedmi denní karty.

Tramvaj v San Franciscu

4. Za bohémskou atmosférou se vydejte do The Mission District

The Mission District se v uplynulém desetiletí stal silným magnetem pro mladou bohémskou generaci. Svoji autentickou lokální atmosféru si však zachovává dodnes. Toto je místo, které světu představilo burrito, proto neváhejte a vyzkoušejte některou z místních nabídek pouličního občerstvení. The Mission je mimo jiné i skvělým místem a způsobem, jak se vyhnout těm nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím jakými jsou Golden Gate Bridge nebo Fisherman’s Wharf. Čtvrť s funky atmosférou a těmi správnými vibracemi je také přeplněná zajímavým street art uměním. Za malebným výhledem na město vyšplhejte na nedaleký Brnal Heights Hill, případně si na něm udělejte přestávku na odpočinek. Zajděte také do blízkého parku Dolores, oblíbeného místa během slunečných dnů. I přesto, že The Mission District je jednou ze čtvrtí, ve kterých se vyplatí trochu zabloudit, během hluboké noci se sem raději vydejte v doprovodu další osoby.

Pouliční umění v ulicích San Francisca

Zdroj fotografie – EQRoy / Shutterstock.com

 

5. Projděte se čtvrtí Chinatown

Zatím co newyorský Chinatown je tím, který se v rámci Spojených států zvykne dávat do centra pozornosti, ten sanfranciský není o nic méně kouzelný. Chinatown v San Franciscu hostí jednu z největších asijských komunit mimo asijský kontinent a v Severní Americe je považovaný za jeden z nejstarších. Čínské přistěhovalce sem během zlaté horečky přilákala vidina blyštivého štěstí. Kvůli diskriminačním a jiným omezujícím předpisům vůči čínským imigrantům však byli donuceni začít své podnikání v osobité části města – dnes známé pod jménem Chinatown, která je známá jednou z nejnavštěvovanějších městských čtvrtí. Nejlepším způsobem, jak si ji vychutnat je se jí jen tak potulovat. The Chinatown Gate, množství obchodů se suvenýry, Grant Avenue, domečky na Waverly Place nebo nejstarší čínská svatyně v USA – Tin How Temple. Krom těchto míst se tu v Golden Gate Fortune Cookie Factory můžete podívat na to, jak se vyrábějí koláčky štěstí.

Chinatown v San Franciscu

6. Objevujte svět vědy v The Exploratorium

Toto muzeum, nebo jako samo sebe prezentuje, poznávací laboratoř, zahrnuje přibližně 600 exponátů pokrývajících oblasti jako inženýrství, psychologie, geografie a biologie. Muzem své vědomosti rozkládá do šesti galerií, jejichž nabídka nabízí vlastní interaktivní exponáty. Mezi hlavní patří dům hmatu, kde se v tmavém prostoru musíte spolehnout výhradně na vlastní hmatové smysly, a kde se vám prostřednictvím barevných světel na stěnu promítají stíny nebo instalace San Franciska z párátek. Možná vám tento popis přijde dobrý hlavně pro malé ratolesti, ale čas tady strávený ocení všechny generace. Jestli vás zajímá tajemný svět vědy, můžete tu klidně strávit i celý den. Otevřeno je od úterý do neděle, od desáté do páté odpoledne. Cena se pohybuje od 12 do 30 dolarů. Většina návštěvníků by vám však mohla potvrdit, že jsou to peníze dobře utracené.

7. Za dobrodružstvím do Muir Woods National Monument

Co dokresluje kalifornskou dramatickou krajinnou scenérii lépe, než do nebe rostoucí sekvoje? Právě ty najdete v Muir Woods, krásné a rozlehlé přírodní památce, která leží jen asi 5 km severně od San Francisca. Toto místo je povinnou zastávkou pro všechny, kteří touží po blízkém a osobním střetnutí s výjimečným sanfranciským okolím nebo se jen tak chtějí na chvíli vzdálit od ruchu velkoměsta. Nejvyšší strom v Muir Woods dosahuje výšky 78 m. Pro lepší vizualizaci, do této vzdálenosti se vejde 45, 1,8 metrů vysokých lidí. Krom toho, průměrný věk sekvojí v tomto lese dosahuje 600 – 700 let.  Turistické stezky v této oblasti jsou spíše kratší a zaberou vám půlhodinu až hodinu a půl. Pokud toužíte po pořádné turistické nadílce, namiřte si to do nedalekého Mount Tamalpais State Park. Jestli toužíte cítit písek pod nohama, navštivte místní Rodeo Beach, Muir Beach nebo největší Stinson Beach, která leží nedaleko Mount Tamalpais State Park. Pokud nemáte k dispozici auto, můžete využít autobusové dopravy.

Sekvoje v San Franciscu

8. Baseballová ochutnávka v AT&T Park

Sanfranciští Giants tento stadion přezdívají jejich „domácí půdou“ od roku 2000, kdy hostovali sérii her World Series Games.  AT&T Park je považovaný za jeden z nejzajímavějších baseballových parků ve Spojených státech, a to díky výjimečné poloze podél zátoky San Francisco. I napříč tomu, že baseballová sezóna trvá od dubna do října, nabízí stadión celoroční prohlídky, které vás zavedou do zákulisí, na samotné hřiště, do novinářské lóže a na další běžně nepřístupná místa v areálu. Do parku se vydejte raději s prázdným žaludkem. Místo nabízí jednoduchou, za to velmi chutnou nabídku občerstvení – například česnekové hranolky nebo oblíbený Sheboygan Bratwurst. Prohlídky se organizují každodenně od půl jedenácté do půl jedné po půlnoci. Za lístek zaplatíte 22 dolarů za dospělou osobu, pro děti do dvanácti let vyjde lístek na 12 dolarů.

Baseballové hřiště Giants

Zdroj fotografie – Joseph Sohm / Shutterstock.com

9. Výjimečné jídlo si vychutnejte s výhledem na zátoku ve Ferry Building Marketplace

Obchody s potravinami, stánky s občerstvením nebo útulné restaurace. Ferry Building Marketplace jsou veřejné trhy s bohatou nabídkou jídla od mořských plodů, mexických specialit, japonských delikates, stánků s oříšky nebo sýrem, až po velkém množství opravdu chutné kávy. Kvantita, rozmanitost, kvalita, atmosféra a široký výběr je to, co si návštěvníci na těchto trzích nemohou vynachválit. I přes nabídku vícera přístupných restaurací mnozí volí spíš cestu občerstvení do ruky, které si vychutnávají na nábřeží. Jestli se chcete vyhnout dlouhým frontám a čekání, raději se sem nevydávejte o víkendu. Trhy jsou otevřeny denně od desáté do sedmé večer, během víkendu se otevírací doba mění – v sobotu na dobu od osmé do šesté večer a v neděli do jedenácté do páté večer. Ferry Building Marketplace najdete na Market Street.

Market place v San Franciscu

10. Dejte odpočinout svojí mysli v Golden Gate Parku

Pokud by měla mít Kalifornie svůj newyorský Central Park, byl by jím jednoznačně Golden Gate Park. I napříč tomu, že ani zdaleka nemá takový počet návštěvníků (Central Park ročně navštíví více jak 25 mil. lidí, Golden Gate dosahuje návštěvnosti 13 mil ročně), je přibližně o 7 km2 rozsáhlejší. Malebná pikniková místa, hřiště, sportovní kurty, zahrady, chodníky a dokonce i muzea. S toliko možnostmi na aktivity je lepší si park prohlédnout dopředu a rozhodnout se, jak čas v něm strávíte. Jedním z míst, které stojí za to navštívit je určitě Japanese Tea Garden, považovaná za nejstarší japonskou zahradu v USA. Voní rozkvetlými třešněmi, její chodníky jsou obklopené rostoucím bambusem a jezírky. Objevte v ní pětiposchoďovou pagodu, na chvíli dejte odpočinout svojí mysli v zenové zahradě a nakonec si vychutnejte šálek teplého čaje v autentické čajovně.

Golden Gate Park

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru