Connect with us
Janov

Cestopisy

Zažij Janov a okouzlující Cinque Terre s letenkami z Vídně od 934 Kč

Zažij Janov a okouzlující Cinque Terre s letenkami z Vídně od 934 Kč

Největší mořský přístav Itálie je plný protikladů. Dotýká se vznešenosti i bídy, šumivého světla i hlubokého šera. Tato brána k riviéře v sobě nese architektonické dědictví a vypráví o své bývalé slávě. Nejjasnější janovská republika, známá i jako Ligurská republika, ve 12. a 13. století vládla středomořským vlnám a historie zde naplno dýchá v bludišti klikatících se úzkých uliček (caruggi) starého města. Janov, hlavní město regionu Ligurie, je nejzápadnějším pobřežním městem země. V čarokrásné severní Itálii jsme strávili několik dní a v tomto článku vám přinášíme naše rady i triky právě z Janova.

Reklama

Akční letenky do Janova

Oblíbená přímá linka z Vídně do Janova pravděpodobně koncem aktuální zimní sezóny, tedy v březnu, končí. Využijte ještě tohoto spojení.

Janov

Janov a jeho výjimečná poloha

Geografie mu dopřála jedinečný tvar – první proudy Apeninských hor na severu a Středomoří na jihu město přiměly rozšířit se podél pobřeží do takové míry, že zabírá dvaatřicet kilometrů z východu na západ, ale pouze devět ze severu na jih. Výsledkem je zúžené centrum zahrnující Porto Antico, původní přístav města (obnovený v devadesátých letech jako skupina barů, restaurací a dalších atrakcí), a Centro Storicom, jeho staré město.

Janov

Město několika tváří a vášní

Úzké uličky a historické pozadí. Janov se přes den proměňuje na uspěchaný dopravní uzel, kde se mezi sebou předjíždí motocykly a auta převážně malých rozměrů, protože parkování je v Itálii permanentním problémem. Doprava zde funguje docela svižně, i když poněkud chaoticky. Autobusy šplhají po strmém povrchu města, lidé střídavě naskakují a vyskakují na zastávkách postavených poměrně hustě u sebe. V centru jsou terasy kaváren, jež tvoří oblíbenou část dne. Kvalitní káva je něčím, bez čeho se italská komunita neobejde. Ráno je to spíše cappuccino se sladkým croissantem, odpoledne i dva, tři šálky espressa. V pátek večer se město převléká do svého extrovertnějšího já. Uličky jsou plné mladých lidí mířících za rytmickými tóny, které mají Italové v krvi, nebo jen tak postávajících na ulici ve skupinkách.

Janov

Ubytujte se podle vašich představ

Jelikož centrum města je částečně omezeno, městská doprava pro vás bude velmi užitečná (i když se často připravte na přeplněné autobusy). Její systém zahrnuje autobusy a jedinou linku metra.

Ubytujte se v jednom z hotelů, s výjimečným prostředím. Pokud patříte mezi cestovatele, kteří raději uberou na luxusním vybavení hotelu a přidají například na gastronomických zážitcích, finančně nenáročnou možností pro vás bude Hotel Chopin, lokalizovaný nedaleko hlavního nádraží a centra města. Další alternativou je Hotel Nologo, jehož interiér září barvami a hudebními motivy. Pokud si plánujete dopřát dovolenou na vysoké úrovni, určitě vás nezklame Grand Hotel Savoia, který patří mezi nejluxusnější a bezpochyby nejlepší hotely ve městě.

Portofino

Kdy se do Janova vydat?

Vydejte se sem vypnout v pozdějších letních týdnech nebo začátkem podzimu, tehdy je Janov ve svém druhém rozpuku. Počasí je dostatečně teplé na to, abyste si vychutnali procházku podél nábřeží Corso Italia. My jsme sem zavítali ještě v červnových dnech, kdy byl vzduch nesmírně teplý a pláže plné rozžhavených těl. Později, po letní přestávce, kdy si kultura alespoň částečně odpočine, se místní stáhnou do kaváren ve stylu Art Nouveau, barů s pouličním jídlem či do galerií roztroušených po ulicích.

Janov

Kam na výlet?

Možností, kde se pořádně vykoupat, nabrat barvu, užít si slunce i přímořskou atmosféru, je vskutku mnoho. My jsme se vydali vlakem do Santa Margherity Ligure, kam pravidelně jezdí přímý spoj a cesta trvá asi dvacet minut. Pohled, který se nám naskytl hned po vykročení z nádraží, byl jednoduše okouzlující. Samotné městečko má díky mnoha restauracím, barům, úžasným zmrzlinárnám a maličkým obchůdkům svoji specifickou atmosféru. Hraje nádhernými barvami. Nachází se mezi Janovem na severu a překrásným pobřežím Cinque Terre na jihu, které je zařazeno do světového dědictví UNESCO.

Santa Margherity Ligure

Nesmírně kouzelné Cinque Terre

Terasovité pobřeží, ze kterého jakoby přímo vyrůstaly pestrobarevné vesničky, je oblíbeným místem během celého roku. Řetězec pěti vesnic a měst je propleten chráněným národním parkem, kam se můžete vydat za turistikou. Ze Santa Margherity si udělejte výlet do Portofina. Cestou narazíte na skalní útesy a útvary, kde si jednoduše natáhnete ručník a užíváte si čistého doteku přírody s průzračnou vodou. Pokračujte přímo do městečka plného skvělých restaurací a krásného výhledu na okolí.

Cinque Terre

Vůně kávy a chuť pistácií

Jelikož je Janov přístavním městem, nabídka čerstvého sortimentu na vašem talíři bude vskutku bohatá. Pokud máte možnost i chuť si navařit sami, správnou volbou je market s mořskými plody na Piazzale Bligny. Za šťavnatým ovocem, voňavým pepřem a ještě teplým chlebem si to namiřte do Mercato Orientale. Kvůli výborné ranní kávě doporučujeme navštívit Caffetteria Orefici e Latteria Buonafede, kde byste jednoznačně měli ochutnat i vyjímečný nadýchaný pistáciový croissant, tomu neodoláte!

Janov

Janov, město kde se zrodilo oblíbené pesto Genovese

Za autentickým gastronomickým zážitkem se vydejte do restaurace Zeffirino, která vás omámí vůní italské a středomořské kuchyně. Nevynechejte zde domácí pesto alla Genovese, pro které je Janov znám. Zapít ho můžete úžasným vínem z široké nabídky. Ravioli se sýrem Castelmagno či vařená treska. Už máte chuť? Toe Drûe bude pro vás tím správným místem k obědu. Pokud hledáte spíše klasické domácí vintage prostředí a rodinnou atmosféru, Le Cicale vám nabídne ravioli s lanýži a máslem či králíka s rozmarýnem, pórkem, piniovými oříšky a rozinkami.

Cestuj na jistotu s pojištěním

  • Pojištění KOALA: každý pasažér obdrží 5 000 Kč za každý zrušený let nebo za zpoždění více než 2 hodiny. Pojištění KOALA si můžeš zajistit jednoduše společně s rezervací letenek. Pár kliků a cestuješ bezpečně s pojištěním (pojištění nelze dokoupit dodatečně).
  • Pojištění ISTOTA: zaručuje proplacení léčebných výloh a následků po úrazu. Platí však i v jiných nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob.
  • Pojištění STORNO: v případě událostí, jako onemocnění, úraz nebo i ztráta práce a další neočekávané situace. Za neproletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze.
Pojištění Pelikán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Nahoru