Connect with us
Léky na dovolenou

Tipy

Jaké léky si sbalit na dovolenou v jednotlivých zemích? (Itálie, Řecko, Chorvatsko, Turecko) – (1/2)

Jaké léky si sbalit na dovolenou v jednotlivých zemích? (Itálie, Řecko, Chorvatsko, Turecko) – (1/2)

Po našem článku se seznamem léků, které by měly být součástí cestovní lékárničky, jsme se rozhodli individuálně specifikovat země, které jsou frekventovanými dovolenkovými destinacemi. Doporučujeme vám přečíst si nejprve ten výše zmíněný článek s obecnými informacemi. Kromě léků a jiných zdravotnických prostředků si nezapomeňte zakoupit i pojištění, abyste se vyhnuli vysokým poplatkům například za lékařské vyšetření nebo případný pobyt v nemocnici.

Reklama

Jaké léky do Itálie?

Jen velmi málo konkrétních odpovědí jsme dostali na otázku: Jaké léky bychom si měli sbalit do Itálie? Zdravotnické portály zdůrazňují spíše poplatky spojené se zdravotní péčí. Vzít si lékárničku na dovolenou v Itálii se vyplatí i kvůli tomu, že bezplatná lékařská péče je poskytnuta pouze v případě urgentních a vážných stavů (ohrožení zdraví a života). Kromě toho, pokud vás lékař i vyšetří a předepíše vám léky, za ty zaplatíte vždy plnou částku. (Nezapomeňte si zakoupit cestovní pojištění.) Pro každý případ si vezměte léky proti bolesti a horečce, zácpě, průjmu a nevolnosti, nezapomeňte ani na přípravky na ošetření ran a náplasti a obvazy.

Cala Mariolu, Sardínia, itálie

Jaké léky do Řecka?

Na menších Řeckých ostrovech nejsou přímé zdroje sladké vody, proto je pití vody z vodovodu velmi riskantní. Pokud by se ale náhodou do vašeho koktejlu dostalo pár kapek „čisté“ vody, nebude na škodu mít po ruce pár tabletek proti průjmu a nevolnosti a / nebo probiotika. (Tam, kde je vybudována vodovodní síť, nemusíte mít žádné obavy, tedy kromě příchutě vody, která není úplně příjemná.)

Před dovolenou v Řecku není žádné očkování povinné, ale například portál Avenier (ockovacicentrum.cz) doporučuje preventivně se chránit proti hepatitidě A i B a proti tetanu, zároveň doporučuje zkontrolovat platnost pravidelných očkování proti záškrtu, spalničkám, příušnicím atd., zároveň doporučuje, cestujete-li letadlem a jinými prostředky hromadné přepravy, zvážit očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám. Také v Řecku (jako všude na světě) platí to, že na spálenou pokožku je nejlepší léčbou prevence, ale pokud náhodou to s pobytem na slunci přeženete, hodí se vám panthenol a léky proti bolesti a horečce.

Jaké léky do Chorvatska?

Napsat celý odstavec o tom, jaké léky si máte sbalit do Chorvatska, je docela těžký úkol. Na dovolené v Chorvatsku nám nehrozí žádné speciální a větší zdravotní riziko. Stejně jako v ostatních prázdninových destinacích u moře, při nedostatečné prevenci nám i při zájezdu v Chorvatsku hrozí spálení pokožky. Tehdy pomůže pantenol, pokud se mezi příznaky objeví i silná bolest a horečky, tak je vhodné si dát i tabletku s obsahem paracetamolu. Občas se vyskytnou i žaludeční a trávicí problémy kvůli změněné stravě, nezapomeňte proto na aktivní uhlí nebo lék s podobným účinkem. Dávejte pozor i na ostřejší kamínky ve vodě a ježovky na zdejších obláskových plážích, pokud se zraníte, ránu vyčistěte antiseptikem.

Jaké léky do Turecka?

Pokud se zeptáte frekventovaných rekreantů, jaké léky byste si měli vzít na dovolenou do Turecka, určitě vám hned doporučí pilulky na nevolnost a proti průjmům (například antacida, aktivní uhlí atd.). V letním období nás v Turecku může překvapit více hmyzu než jsme na to zvyklí v našich končinách. Proto je dobré vždy mít po ruce repelent. Dbejte na to, abyste nespálili, ale pokud už problém nastal, příznaky zmírní přípravky s pantenolem. Pokud máte silné bolesti, tak si můžete dát i tabletku s obsahem paracetamolu.

Zdroj fotiek: Unsplash, Shutterstock

Chorvatsko – akční letenky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru