Connect with us

Tipy

Léky na dovolenou. Které, jakým způsobem a proč?

Léky na dovolenou. Které, jakým způsobem a proč?

„Dobrý den, poprosím Vás všechny léky na cestování.“ Sice bys se sestavováním své cestovní lékárničky mohl začít i takto, ale dokážeš to vyřešit mnohem levněji a rozumněji. Vytvoř si seznam, jaké léky na dovolenou potřebuješ, lékárnu přepadni až pak.

Reklama

Proč bych si měl vzít léky na dovolenou?

Protože ti toto rozhodnutí může ušetřit spoustu starostí, stresu a také času. To, že nikdy nevíš, co se může stát, není prázdná fráze. Náš organismus se musí vyrovnávat už i s krátkým létem, takže i když si majitelem železné imunity, tvé tělo tě může překvapit neobvyklými reakcemi na různé situace.

Pokud již nastal problém, je mnohem jednodušší vyhrabat jednu tabletku nebo kapky z vlastního ruksaku, než se pustit do otravného surfování po internetu – a ještě k tomu ve zhoršeném zdravotním stavu. Není pravděpodobné, že znáš nabídku lékáren v dané destinaci, nebo že víš, že ti léky prodají bez lékařského předpisu, ale mohou tě ​​zaskočit i ceny. A ruku na srdce, věděl by sis v zahraničí bez slovníku vyžádat aktivní uhlí ke zmírnění průjmu s krabičkou probiotik pro obnovu normální střevní flóry? A pokud to řekneš anglicky, budou jazykové znalosti zaměstnanců lékárny na takové úrovni, že pochopí, co si vlastně prosíš?

Na cestování si připrav tyto léky

Samozřejmě, nepředpokládáme, že si do svého příručního zavazadla sbalíš vše, co najdeš v následujících bodech. Svůj seznam zdravotních pomůcek a léků na dovolenou si sestav podle toho, na jakou dovolenou jedeš a do jaké země:

  • na zranění: obvaz, náplast, dezinfekční prostředek (např. s jodem), sprej nebo mast na popáleniny, elastický obvaz, pinzeta (např. na třísku)
  • na nachlazení: teploměr, antipyretikum (lék proti horečce), vitamin C, pastilky na bolesti v krku, tabletky proti kašli, bylinkový čaj (heřmánek), kapky do nosu, protizánětlivé tabletky
  • proti bolesti: univerzální analgetikum (lék proti bolesti),
  • antikonvulzívum (lék proti křečím): zvláště pokud míváš silné menstruační bolesti
  • proti průjmu: aktivní uhlí, a pokud máš doma nějaká probiotika, sbal si je, jsou účinná při obnovení střevní flóry
  • proti nevolnosti a zvracení: antiemetikum, vitamín B6
  • lék proti zácpě (ale silná projímadla rozhodně nedoporučujeme)
  • lék na první pomoc v případě kousnutí hmyzem: šumivé kalciové tabletky (na alergické záchvaty), antihistaminika, ať už formou tabletek, ideálně i masti

Jak přepravovat léky v letadle?

Existuje nějaký tiskopis na léky do letadla? ptal se nás před pár týdny jeden náš čtenář. Pokud to nevyžaduje konkrétní letecká společnost nebo letiště, tak ne. Obvykle nejde o nějaký formulář, má to být prohlášení lékaře v anglickém jazyce. Doporučujeme ho mít po ruce zejména tehdy, pokud máš léky na předpis nebo pokud potřebuješ užít lék na palubě letadla. Totéž platí i pro zdravotní pomůcky, například inzulinové pero. Léky by se měly přepravovat v příručním zavazadle, o tom, jak je třeba zabalit / sbalit, jsme psali v jednom starším článku.

Zdroj fotografií: Unsplash, Shutterstock

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Jak vyrazit na Zanzibar na 5 dní a užít si ho naplno (letenky od 11 990 Kč) https://t.co/Bu1IqK1FPu34 minutami dozadu
HAPPY HOUR s Pelikánem: Rezervuj citybreak nebo pobyt na Slovensku se slevou až 1 200 Kč https://t.co/TrIb3rcoLv43 minutami dozadu
Leť do Dubaje s Emirates a získej vstup do Aquaventure Waterpark zdarma https://t.co/nHoY5PIuz6 #novinky49 minutami dozadu
New York! 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě https://t.co/u4czLzhXFp2 hodinami dozadu
PELIPECKA: New York z Prahy od 7 990 Kč! https://t.co/c5Jwqf3D3C3 hodinami dozadu
PELIPECKA: New York z Prahy od 7 990 Kč! https://t.co/c5Jwqf3D3C #letenky16 hodinami dozadu
PELIPECKA: New York z Prahy od 7 990 Kč! https://t.co/c5Jwqf3D3C16 hodinami dozadu
PECKA DNE: Dovolená na Menorce v hotelu u pláže od 10 090 Kč https://t.co/we2EHcHNZv18 hodinami dozadu
Když vás místo budíku vzbudí horský potok. Vítejte v hotelu Tri Studničky! https://t.co/9ssXOKPMQe21 hodinami dozadu
HAPPY HOUR s Pelikánem: Rezervuj citybreak nebo pobyt na Slovensku se slevou až 1 200 Kč https://t.co/TrIb3rcoLv1 dnem dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru