Connect with us

Cestopisy

Jak si objednat víno v zahraničí

Zdroj úvodní fotografie: G0r3cki | Dreamstime

Reklama

Blíží se doba prvního letošního vína. No a dát si nějaké fajnové víno když jste v zahraničí, obvykle zní jako dobrý nápad. Sednout si k nějakému pěknému výhledu a vychutnávat si ho se skleničkou v ruce. Nebo to taky může znamenat nervozitu z toho, že se díváte na tabuli s nabídkou plnou neznámých pojmů a značek, a vůbec netušíte co a jak si objednat. K předejití trapných ukoktaných momentů, jsme připravili malý tahák, abyste věděli jak na to.

Vyberte si barvu a použijte správné slovo, abyste ji popsali

Ano, samozřejmě, vy víte, jakou barvu vína byste rádi. Trik je ale v tom, naučit se to říct v místním jazyce. Všichni víme, že ve francouzštině se červené víno řekne vin rouge a v italštině vino rosso. Hromada lidí se ale domnívá, že když je italština a španělština tak podobná, řekne se i toto ve španělštině tak nějak podobně. Přitom je to úplně jiné – vino tinto. Takže malá rada hned na úvod: osvěžte si aspoň základní vinařský slovníček; předejdete tak trapnému momentu, kdy vás bude někdo opravovat.

Nedávejte si víno podávané v karafách

I přesto, že vás bude ta ďábelsky nízká cena lákat, nedělejte to. Víno prodávané v karafách a džbánech je většinou pro lidi, kterým je jedno co za levný patok dostanou nebo pro ty, kteří chtějí jen zapít jídlo něčím jiným, než vodou. V mnoha případech jsou totiž tato vína doplňována do nádob z kartonových krabic. Takže se nenechte zmást krásným rustikálním džbánem a radši si pár korun připlaťte. Jinak by se vám mohlo stát, že odjedete z Napa Valley nebo Toskánska a budete tvrdit, jaké hrůzy to tam produkují.

Karafa a sklenička na víno.

Stanovte si cenovou hranici a držte se lokálních značek

Vyhazování hromady peněz na neznámá vína můžete brzy litovat. Zejména pokud jste na dovolené, která není u konce. Proto si radši užijte svoji první zkušenost s novým vínem v cenově dostupném rozsahu. Nemusí nutně platit, že nejdražší víno v nabídce musí být i to nejlepší. Nechte si poradit od prodávajícího nebo číšníka. Ne všude to funguje jako u nás, že vám budou doporučovat kdejakou honosnou značku, jen abyste utratili co nejvíc. Při tázání se číšníka si počínejte elegantně. „Dobrý večer. Rádi bychom si objednali (vyjmenujte jídlo, které chcete). Mohl byste nám doporučit láhev (vyberte bílé nebo červené) vína pod (nyní uveďte onu horní hranici, kterou za to jste ochotni zaplatit), které by se hodilo k našemu jídlu?“ Vyjadřujete tím, že jídlo a víno by se k sobě mělo hodit a someliérovi to jasně naznačí cestu, kterou se při výběru vydat. Může totiž zvážit požadavky na barvu, cenu i zvolenou kuchyni.

Ještě bychom rádi připomenuli, že s největší pravděpodobností bude levnější pít lokální vína. Na ta se totiž nevztahují dovozní cla a náklady, takže bývají logicky s nižší cenovkou.  Pokud jste na jihu Francie, neobjednávejte si Cabernet Sauvignon – ten pijí v Bordeaux. Pokud jste v jižní části Itálie, neobjednávejte si Barolo nebo nějaké toskánské značky. Je to snadné. Jste v oblasti Le Merche? Dejte si Merche víno.

Sommelier vybírající víno.

Dejte si víno i bez jídla

Přestože se ve většině evropských zemí objednává víno zejména k jídlu, uvědomte si, že jste na dovolené, takže si ho klidně objednejte i samotné! Stejně si o vás nikdo nemyslí, že jste místní, takže v tomto ohledu žádné faux pas nezpůsobíte.

Pořiďte si fotku

Ne, teď zrovna nemyslíme selfie ani boomerang na Instagram. Pokud vám v zahraničí nějaké víno zachutnalo a rádi byste si ho občas dali i doma, vyfoťte si přední i zadní etiketu. Ta zadní většinou obsahuje užitečné informace, které ta přední postrádá: adresu vinice a jméno distributora. Toto vám určitě pomůže při následném honu na váš nový oblíbený nápoj.

Zapomeňte na archivní vína

Vypadá to cool, protože ve všech filmech se schází do sklepení pro zaprášenou lahvinku, ale pokud nejste odborník, datum výroby pro vás nic moc znamenat nebude. Takže si nemyslete, že čím starší, tím lepší. Většina vín v běžných restauracích byla vyprodukována proto, aby se vypila ještě „mladá“. Kvalitním archivním vínem se totiž mohou stát jen konkrétní typy.

Archivní vína obalené pavučinami.

Během teplých dní neuděláte chybu, když si objednáte rosé

Lehké rosé se opravdu stalo oblíbenou volbou teplých letních večerů a to v Evropě i v Americe. Už to dávno není jen ženský drink, který se popíjí na verandě při klebetění o rivalkách. Takže pánové, směle do toho!

Pokud si nevíte rady, vsaďte na bublinky

Šumivá vína dokáží zklamat jen málokdy. Frizzante v Itálii, Cava ve Španělsku, Champagne ve Francii. Ve Francii si navíc můžete být zcela jistí, že to co dostanete, bude vždy opravdové šampaňské. Berou to tam velmi vážně, zatímco ve Spojených státech byste namísto toho mohli dostat i prosecco.

Šumivé víno s ovocem.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru