Connect with us

Afrika

Tipy, jak poznat skutečný Zanzibar

Tipy, jak poznat skutečný Zanzibar

Dvě Slovenky, dva červené kufry, 75 outfitů a jedna fantastická destinace – Zanzibar! Už loni jsme strávili 5 úžasných dní na ostrově hřebíčku a vanilky. Domů jsme se vrátily nejen opálené, ale plné zážitků, nových zkušeností a samozřejmě i nezapomenutelných vzpomínek. Zajímá vás, co je za luxusními rezorty, jaká je skutečná Afrika? Chtěli byste vědět, zda Zanzibar stojí za to? Přečtěte si nás článek, protože v něm najdete užitečné tipy a triky, jak si užít Zanzibar na 100% a poznat jeho pravou tvář!

Reklama

Co se aktuální situace související s pandemií koronaviru týká, tak pro Zanzibar platí stejná pravidla jako pro celou Tanzanii. Mezinárodní doprava byla obnovena ještě na jaře tohoto roku a stejně se zrušila povinnost dvoutýdenní izolace. Cestující během cesty pouze vyplní registrační formulář na palubě letadla. Na cestu je rovněž třeba s sebou mít platná víza, ty si však v klidu vybavíte během letu na palubě letadla a zaplatíte za ně po příletu.

Zanzibar je jednou z exotických destinací, kde není třeba test, ani karanténa.

Akční letenky na Zanzibar

Kdy kupovat letenku?

Zanzibar se stává stále populárnější destinací i mezi Čechy a Slováky, čemu se vůbec nedivíme. Bílé písečné pláže a tyrkysové moře jsou lákadlem pro mnohé turisty. Letenky na Zanzibar, jak už to bývá, je dobré koupit v předstihu.

Kdy je sezóna?

Hlavní sezóna pro dovolené na Zanzibare trvá od července do března. V tomto období se teploty pohybují kolem 30-32 °C a pokud je pod mrakem, dbejte i tak na svou pokožku. I přes mraky vás může pěkně spálit. Od dubna do půlky června je období dešťů, neprší ale celý den a teploty se pohybují kolem 26°c. Výhodou období dešťů je pochopitelně méně turistů. V období dešťů totiž prší nejvíce v dubnu – přibližně 19 dní, v květnu 16 a v červnu zhruba 8 dní.

Jsou potřeba víza?

Odpovědí je Ano, stále jsou do Tanzánie potřeba víza. Ale žádný strach, nemusíte si s nimi dělat starosti nějak dopředu. A jak to teda probíhá? Během letu na palubě vyplníte potřebné dokumenty se základními informacemi o cestě. Po příletu (a teplotním šoku – najednou bylo 26 °C a my letěli v lednu…) na letiště Kisauni zaplatily 50$ za víza, následovala pasová kontrola (jistě, i pro vízum prostě potřebujete pas), vyzdvihly zavazadlo a pak rovnou na hotel.

Očkování a hygiena

Před vycestováním jsme se ujistily, zda jsou potřebná nějaká očkování nebo léky. Podle vyjádření očkovacího centra Zanzibaru potřebujete vakcínu proti žluté zimnici jen v případě, že přecházíte z endemické oblasti (africké země, Jižní Ameriky, kde se nemoc vykytuje). V případě, že cestujete z Evropy a tranzit na letišti v endemické zemi nepřesáhne 12 hodin, nebudou po vás očkování vyžadovat a je tedy jen na vás, jak se rozhodnete.

Každopádně si s sebou zabalte repelent. Jako všude, i na Zanzibaru jsou komáři, kteří na noc vylézají, a v rámci období dešťů i ve dne… Malárie je tu ojedinělá, ale za prevenci nic nedáte, a proto používejte moskytieru a po západu slunce ještě i repelent.

Co se hygieny týče, třeba si uvědomit, že jste v Africe. Zvyky a možnosti jsou jiné než v Evropě. Většina rezortů a hotelů splňuje všechny naše standardy. Pokoje jsou spíše jednoduché, ale mají základní vybavení, samozřejmě to záleží i na hvězdičkách hotelu, ale kvůli hotelu přeci primárně na Zanzibar necestujeme. A hlavně nedoporučujeme pít vodu z vodovodu, kupujte si na pití raději balenou.

Čím se dá na ostrově platit?

Oficiální měna v zemi je Tanzánský šilink, ale skoro všude už berou dolary. Pokud ovšem chcete nakupovat výhodně, doporučujeme platit šilinky. Klasicky, většina věcí a služeb vychází laciněji pokud využíváte místní měnu. Samozřejmě pokud nejsou fixní ceny, místní vás budou zkoušet. Raději se trochu informujte, co kolik asi tak stojí mimo hotel, abyste zbytečně neutráceli více, než je třeba.

SIM karta

Pokud v této zemi plánujete delší pobyt, doporučujeme si koupit SIM kartu, protože někteří operátoři, například na Slovensku, Tanzánii nepodporuje. Pokud máte T-mobile, tak vám tam signál atd. fungovat bude, ale za vysoké ceny. My tam strávily na ostrově jen 5 dní, a proto jsme neměly potřebu si SIMku zařizovat.

Odliv a příliv

Jednou z nejzajímavějších věcí na Zanzibaru je odliv a příliv. Na některých místech se oceán může stáhnout až o několik stovek metrů. My dvě jsme byly ubytované na východní části ostrova, přesněji na pláži Bwejuu. Okolo desáté se oceán začal pomalu stahovat a okolo třetí bylo zase vše při starém. Během odlivu se procházely po pláži, přesněji po malých kalužích, co v písku zůstaly, sbíraly mušle a kochaly se tímhle unikátním přírodním divadlem. Většina rezortů je vybavena bazény, a tak i během odlivu máte možnost se schladit.

Dala dala

Neboli místní autobus. Předtím, než vám prozradíme víc o místní dopravě, chceme vám říct, že jsme se rozhodli poznat skutečnou tvář Zanzibaru – vidět, co se skrývá za luxusními hotely, povídat si s místními, ochutnat jejich kuchyni a k tomu patřilo i to, abychom vyzkoušely místní dopravu dala dala. Jsou to v podstatě malé mikrobusy – cesta byla dost vtipná, zastávky na Zanzibaru byste totiž hledali marně. Stoupli jsme si ke krajnici, zdvihli ruku, autobus zastavil, zeptali jsme se na Stone Town a pokud jeli tím směrem, nasedli jsme.

Tuto dopravu využívají vysloveně místní. Proto vám doporučujeme vzít si nějaký šátek nebo tričko s dlouhým rukávem. Za cestu z Bwejuu do Stone Town-u jsme zaplatily 2000 šilinků (což je 1$). Pokud se na cestu vydáte s dala dala, informujte se o cenách, a hlavně v autobuse nepoužívejte větší bankovky, ale připravte si přesnou sumu. V hotelu nám doporučili vrátit se do západu slunce, potom jsou tyhle autobusy plné lidí, kteří se vracejí z práce.

Stone Town

Město Zanzibar je rozdělené na Stone Town, staré město a Other Town (Ng’ambo). Jak už víte, do města jsme se dostaly pomocí dala dala a vystoupily jsme na konečné zastávce. Povím vám pravdu. Byly jsme pořádně zmatené. Ve městě byl obrovský hluk, milion aut a po tichoučkém rezortu to tedy byla řádná změna. Na orientaci jsme použily offline mapu, kterou jsme si stáhly raději do mobilu a bedekr.

Pokud cestujete na Zanzibar, měli byste vědět, že na ostrově nenajdete bankomaty, jedině ve Stone Town-u. Platit se sice dá kartou v hotelech, ale pokud budete potřebovat další hotovost, musíte si jít vybrat do města. O tom, co se ve městě vyplatí vidět jsme vám napsali v samostatném článku Jak vyrazit na Zanzibar na 5 dní a užít si ho naplno.

Smlouvání

My jsme to vzali jako hru, se kterou domácí automaticky počítají. Běžně se vám stane, že cena, kterou vám na tržištích, v obchodech se suvenýry anebo při nabídce výletů řeknou, je přemrštěná. Pokud jste při smlouvání ve svém živlu a máte železné nervy, po pár minutách se dostanete i na sumu poloviční oproti té původní… Pokud vás ale smlouvání vysloveně otravuje, tak ve Stone Town-u najdete i tzv. Marina shops, ve kterých máte už fixní ceny.

Smlouvání doporučujeme i v hotelech, jelikož většina z nich nabízí právě nabízené výlety. Mimochodem ohledně výletů – spojte jednotlivé zájezdy, jako jsme to udělaly my. Chtěly jsme navštívit národní park Jozani Forest a vydat se na Spice Tour. Tyhle dva výlety jsme spojili v jeden úžasný den a tak jsme ušetřili 40$ za každou.

Spropitné

Měli byste vědět, že průměrná mzda se pohybuje okolo 250 $, samozřejmě lidé žijící ve vesničkách vydělávají méně. Během naší cesty jsme si všimli, že ne málo domácích bylo zaměstnáno jako dobrovolníci, za večerů chodili do školy učit se jazyky a jejich jediný příjem bylo právě spropitné od turistů. Je na vás, jak se rozhodnete, resp. komu kolik uznáte za vhodné, v hotelu jsme za úklid a jiné služby nechaly pár dolarů. Měly jsme velké štěstí na průvodce, kteří mluvili perfektně anglicky, byli velmi srdeční a dali nám fakt užitečné a zajímavé informace. Některým jsme nechali 5$, některým i 10$.

Bezpečnost

Během naší cesty jsme se ani jednou necítily v nebezpečí. Samozřejmě, může se stát, že vám během výletu ve Stone Town-u zmizne telefon nebo peněženka, ale to samé se vám může stát i v Praze, New Yorku nebo Tokiu. Třeba si dávat pozor na osobní věci, mít zapnutou kabelku nebo ruksak a nepohybovat se po nocích na plážích – a kdybyste přece jen dostali chuť na noční procházku, poproste někoho z hotelu aby šel s vámi. Přes den jsme si telefony a peněženky nechaly na lehátkách a nic nám nezmizelo…

Zapůjčení auta, skútru, kol

Na Zanzibaru se jezdí stejně jako v Anglii – vlevo. Cesty jsou poměrně dobré, avšak velký pozor si dejte na zpomalovače, ty jsou totiž velmi zle označené. Auto si můžete půjčit na ostrově, přesnou sumu vám však napsat nemůžeme. I tu platí pravidlo, kdo rád smlouvá, půjčí levněji. Auto si před zapůjčením pořádně projděte a zkontrolujte, zda jsou k němu všechny možné licence – jsou tu totiž často policejní kontroly. Takže můžete dostat pěkně mastnou pokutu.

My vám ale raději doporučujeme skútr nebo jízdní kolo. Většinou je nabízí hotel a ještě jen za pár dolarů. Můžete jezdi po pláži a navštívit pohodlně i blízké vesničky…

Na kolik dní se tam vyplatí jet?

To je na vás. Na ostrově je opravdu co dělat, a kdybyste měli chuť na safari, ze Zanzibaru se můžete jednoduše přesunout do Dar Es Salaam.

Co musíte vidět?

Nungwi, Kendwa, Paje, Jambiani – pláže

Vydejte se na Space Tour

Navštivte opičky v Jozani Forest

Stone Town

Prison Island a obrovské želvy

Potápějte se na Mnemba Atoll

Plavání s delfíny

Full moon parties

Pro koho je Zanzibar?

Pro každého! Zanzibar má všechno. Pokud jste se zrovna vzali a hledáte romantickou destinaci na líbánky – doporučujeme směr Zanzibar (pokud nevíte, jak vlastně cestovat po svatbě, když ještě nemáte doklady, dozvíte se to zde). Pokud chcete cestovat s dětmi a nechcete trávit celé dny v hotelu, ale chcete chodit po výletech, plavat s delfíny, potápět se – znovu doporučujeme Zanzibar (jak na dětské doklady se dozvíte zde). A pokud máte chuť vypnout, hledáte klidné místo bez televize, s krásnými plážemi a idylickými rezorty – opět doporučuje Zanzibar! Pokud chcete poznat africkou kulturu, ochutnat nejlepší plody moře – Zanzibar určitě nezklame! Pro nás to byla láska na první pohled a proto této destinaci dáváme 10/10!

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Barbora Schillerová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru