Connect with us
Cestovní doklady po svatbě

Tipy

Svatební cesta a doklady. Jak cestovat s novým příjmením?

Svatební cesta a doklady. Jak cestovat s novým příjmením?

V životě je mnoho chvil, které s sebou mimo radosti přináší i trochu těch starostí, a svatba není výjimkou. Jak to ale zařídit, když hned po svatbě máte naplánovanou svatební cestu, a nové doklady jsou v nedohlednu?

Reklama

JAKÉ ÚDAJE VYPLNIT NA LETENKU?

Pokud si do odletu stíháte vyřídit nové doklady a potvrzení (viz níže), pak můžete letět s klidným svědomím vyplnit údaje nové. Ovšem svatební cesta bývá obvykle brzy po svatbě, a v takovém případě je obecně doporučováno cestovat ještě na staré příjmení, nebo tedy takové, které je uvedené na Vašem cestovním dokladu, pro který se rozhodnete. Je to i praktické, neboť v té době obvykle stihnete maximálně o nové doklady teprve požádat, a neměl by být při cestě žádný problém.

NEJVĚTŠÍ JISTOTA – CESTOVNÍ PAS

S cestovním pasem nemůžete udělat chybu. Je jedno, zda jste si při svatbě změnili příjmení, či ne, protože pas je platný ještě 3 měsíce po svatbě, i na staré příjmení. Důležité je si zkontrolovat platnost a bez problémů si můžete dopřát líbánky kdekoliv… Pokud máte ještě nějaký čas, můžete si nechat vyrobit pas za zkrácenou dobu, ovšem za příplatek. Jak na to se dočtete v našem článku.

OBČANSKÝ PRŮKAZ – MÍRNÝ HAZARDÉR

Ihned po, nebo už dokonce před svatbou, je váš občanský průkaz “znehodnocen” odstřižením růžku. Jistě, stále je platný a na většině letišť, úřadů a dalších institucí s tím nemáte problém, hlavně v rámci EU. Ovšem je také mnoho institucí, které po svatbě doporučují cestovat výhradně na cestovní pas, kde nemůžou kvůli novému příjmení nastat zbytečné zmatky a nedorozumění. Dokonce Ministerstvo vnitra ČR jistou dobu cestování na občanku po svatbě nedoporučovalo.

Také nezapomeňte, že do 15 dnů po svatbě jste povinni zažádat o občanku novou! Tedy je rozumné si délku líbánek dobře naplánovat. Nová občanka vás nebude stát ani korunu, v případě zrychleného vyhotovení není poplatek ani tak moc vysoký.

 • do 5 pracovních dnů – 250 kč
 • do 24 hodin – 500 kč

Průběh žádosti je navíc úplně stejný, jako žádat o občanku novou, jen předložíte potvrzení o svatbě a nutnosti nových dokladů, které při svatbě dostanete…

JAKÉ DOKLADY S SEBOU?

Nejnutnějšími doklady na svatební cestu zůstávají:

 • průkaz totožnosti (občanský průkaz/pas – ideálně obojí, pokud na pas necestujete, občanka stačí)
 • průkaz zdravotní pojišťovny
 • doklad o uzavřeném cestovním pojištění (na stejné příjmení, jako průkaz zdravotní pojišťovny)

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru