Connect with us
Cestovní doklady po svatbě

Tipy

Svatební cesta a doklady. Jak cestovat s novým příjmením?

Svatební cesta a doklady. Jak cestovat s novým příjmením?

V životě je mnoho chvil, které s sebou mimo radosti přináší i trochu těch starostí, a svatba není výjimkou. Jak to ale zařídit, když hned po svatbě máte naplánovanou svatební cestu, a nové doklady jsou v nedohlednu?

Reklama

JAKÉ ÚDAJE VYPLNIT NA LETENKU?

Pokud si do odletu stíháte vyřídit nové doklady a potvrzení (viz níže), pak můžete letět s klidným svědomím vyplnit údaje nové. Ovšem svatební cesta bývá obvykle brzy po svatbě, a v takovém případě je obecně doporučováno cestovat ještě na staré příjmení, nebo tedy takové, které je uvedené na Vašem cestovním dokladu, pro který se rozhodnete. Je to i praktické, neboť v té době obvykle stihnete maximálně o nové doklady teprve požádat, a neměl by být při cestě žádný problém.

NEJVĚTŠÍ JISTOTA – CESTOVNÍ PAS

S cestovním pasem nemůžete udělat chybu. Je jedno, zda jste si při svatbě změnili příjmení, či ne, protože pas je platný ještě 3 měsíce po svatbě, i na staré příjmení. Důležité je si zkontrolovat platnost a bez problémů si můžete dopřát líbánky kdekoliv… Pokud máte ještě nějaký čas, můžete si nechat vyrobit pas za zkrácenou dobu, ovšem za příplatek. Jak na to se dočtete v našem článku.

OBČANSKÝ PRŮKAZ – MÍRNÝ HAZARDÉR

Ihned po, nebo už dokonce před svatbou, je váš občanský průkaz “znehodnocen” odstřižením růžku. Jistě, stále je platný a na většině letišť, úřadů a dalších institucí s tím nemáte problém, hlavně v rámci EU. Ovšem je také mnoho institucí, které po svatbě doporučují cestovat výhradně na cestovní pas, kde nemůžou kvůli novému příjmení nastat zbytečné zmatky a nedorozumění. Dokonce Ministerstvo vnitra ČR jistou dobu cestování na občanku po svatbě nedoporučovalo.

Také nezapomeňte, že do 15 dnů po svatbě jste povinni zažádat o občanku novou! Tedy je rozumné si délku líbánek dobře naplánovat. Nová občanka vás nebude stát ani korunu, v případě zrychleného vyhotovení není poplatek ani tak moc vysoký.

  • do 5 pracovních dnů – 250 kč
  • do 24 hodin – 500 kč

Průběh žádosti je navíc úplně stejný, jako žádat o občanku novou, jen předložíte potvrzení o svatbě a nutnosti nových dokladů, které při svatbě dostanete…

JAKÉ DOKLADY S SEBOU?

Nejnutnějšími doklady na svatební cestu zůstávají:

  • průkaz totožnosti (občanský průkaz/pas – ideálně obojí, pokud na pas necestujete, občanka stačí)
  • průkaz zdravotní pojišťovny
  • doklad o uzavřeném cestovním pojištění (na stejné příjmení, jako průkaz zdravotní pojišťovny)

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw10 hodinami dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus12 hodinami dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus13 hodinami dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky13 hodinami dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus13 hodinami dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus13 hodinami dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a401 dnem dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm1 dnem dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky1 dnem dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky1 dnem dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru