Connect with us

Asie

7 důvodů, proč ti doporučíme ostrov Cebu + 5* letenky za 15 990 Kč

7 důvodů, proč ti doporučíme ostrov Cebu + 5* letenky za 15 990 Kč

Chceš si zaplavat se žralokem velrybím? Toužíš po relaxu v tyrkysové laguně s vodopády? Miluješ sledovat východy slunce z výšek? Pokud si na všechny otázky odpověděl(a) ano, všemi deseti ti diporučuji filipínský ostrov Cebu. Je to místo nabité dobrodružstvím, navíc výborně dostupné z našich končin a skvělý výchozí bod pro poznávání Filipín.

Reklama
Letadlo EVA Air
Pohled na roztroušené ostrovy Filipín z výšky.

Chceš poznat Filipíny? Leť nejprve na Cebu!

Pokud na Filipíny letíš z Evropy, pravděpodobně poletíš nejprve do Manily. Já doporučuji letět na Cebu – nepochybně jde o nejlepší vstupní bod pro cestování po Filipínách. Proč? Na Cebu je mezinárodní letiště, na které se dostaneš poholdně i od nás, resp. od rakouských sousedů – v současné chvíli jsou k dispozici výhodné letenky s tchajwanskými aerolinkami China Airlines (obvykle létá i společnost EVA Air), s nimiž letíš z Vídně za 15 990 Kč.

Z Cebu pak létá výborná nízkonákladová společnost Cebu Pacific Air, se kterou se dostaneš za pár korun na kterýkoli filipínský ostrov. Někdy přímo, někdy s přestupem v Manile.

Akční letenky na Filipíny

Letadlo
Filipínské aerolinky Cebu Pacific jsou něco jako Ryanair v Evropě.

Například, pokud se chystáš navštívit ostrov Bohol, který je stejně vyhledávaný jako Cebu a je hned za rohem, doporučuji letět nejprve na Cebu z přístavu na sousední Bohol rychlolodí. Je to komfortní a levné.

Cebu
Letiště na ostrově Cebu je krásné zvenku i zevnitř. Udělalo na mě mnohem lepší dojem, než například letiště v Manile.

Co se týče Cebu City a Manily, nejsou to právě turistické destinace, na které budeš vzpomínat s láskou. Po příletu sem doporučuji co nejdříve opustit město – kromě pár památek tam skutečně nic výjimečného není a na mě osobně zanechalo spíš negativní dojem – špína, smrad a pochybné čtvrtě po celém městě. Takže po příletu šup šup pryč.

Plávání se žralokem velrybím v Oslobu

Asi nejznámější atrakcí na ostrově Cebu je plavání se žralokem velrybím. Děje se to všechno v jihovýchodní části ostrova – centrem pro šnorchlování a potápění se se žralokem je vesnička Oslob. Výlety jsou organizované hotely, cestovními kancelářemi, dají se dohodnout i individuální, ale ve všech případech platí, že se tam denně promele obrovské množství lidí – tak se na to připrav a nebuď z toho zklamaný.

Cebu
Velrybí žraloci jsou úžasní tvorové a nemusíš se jich vůbec bát, jedí jen plankton.

Velrybí žraloci plavou k Oslobu každý den v ranních hodinách – tak je to naučili místní rybáří, kteří je krmí. Zdržují se tu od 6 ráno do poledne. Velrybí žralok je na Filipínách chráněný, proto se k těmto zvířatům místní chovají s úctou a to samé by mělo platit i o turistech.

Zakázené je plavat po natření se opalovacím krémem, nosit jakýkoliv odpad či jídlo a za žádných okolností se jich nesnaž dotýkat, kromě jiného ti hrozí i mastná pokuta.

Cebu
Plavání s velrybími žraloky v zátoce nedaleko Oslobu.

Jde o zhruba hodinový výlet během kterého nasedneš do speciálního člunu a po pár minutách plavby už skáčeš do vody a plaveš s těmito ohromženými a obrovskými zvířaty. Bát se jich nemusíš, jedí jen plankton. Je to super zážitek a nepokazí ti ho ani masa lidí, která tam plave s tebou.

Cebu je ostrov nádherných vodopádů

Kawasan, Mantayupan, Binalayan, Aguinid a Tumalog. To je pětice vodopádů, které mě osobně okouzlily nejvíc. Jsou rozesety po jižní části ostrova, resp. ve vnitrozemí a všechny z nich se dají navštívit i během jediného dne, pokud si všechno pěkně naplánuješ dopředu. Čekají tě tyrkysové laguny, osvěžující voda a odneseš si odtamtud parádní zážitky a nezapomenutelné fotografie.

Cebu
Vodopády Aguinid sa skládají z několika na sebe navazujících čátí. Ve většině těchto přírodních bazénů se můžeš i vykoupat.

Doporučuji mít s sebou i několikero plavek, rychleschnoucí ručník, neklouzací (ideálně anti) boty do vody, pitnou vodu a voděodolný obal pro fotoaparát, telefon nebo kameru. Všechny tyhle věci oceníš, věř mi.

U některých vodopádů potkáš samozvané průvodce. Doporučuji jejich služby využít zejména u vodopádů Aguinid, kde procházíš různými stupni, až dokud se nedopracuješ k nejvýše položenému vodopádu. Poznají všechna úskalí cesty a často ti pomůžou nahoru, odfotí tě a poradí. Na konci si samozřejmě řeknou o spropitné – ale Filipíňané jsou velmi milí lidé a radost mají z každého daru.

Cebu
Průvodci u vodopádů Tumalog jsou velmi milí a řeknou ti kupu zajímavostí.

Mimořádně oblílbený je tu kaňoning (náročný adrenalinový sport, při němž zdováláte říčky, horské toky atd. ve směru jejich toku). Výlet si můžeš zařídit i přímo na místě, ale cenu si dohodni dopředu. Většinou jde o několikahodinovou zábavu, kde ti všechno půjčí – od výstroje až po gopro kameru.

Cebu
Asi nejznámější vodopád na Cebu. Kawasan je ale kromě toho i úžasnou lagunou! Pokud sem přijdeš v podvečer, nepotkáš tu už moc lidí.

Neskutečné pláže

Pláží je na Cebu habaděj. Otázka ale zní, kterou si vybrat. V první řadě musíš navštívit ostrov Mactan, ten je totiž epicentrem pláží – i když tak trochu uměle vybudovaných. Doporučuji spíš vydat se na okolní ostrůvky, tam najdeš skutečně to nejlepší.

Vydej se na pláže Bantayan, Malapascua, Sumilon alebo Camotes. Najdeš na nich nádherné resorty, krištálově čistou vodu a sněhobíly písek.

Cebu
Má oblíbená pláž na ostrově Sumilon.

Můj favorit je ostrov Sumilon, kde se nachází úžasný cíp z bílého písku a slunko tu svítí téměř celý den. Vydej se sem brzo ráno, nepotkáš tu skoro nikdo. Ideální varianou je ubytovat se přímo na ostrově, je tam jediný resort.

Cebu
Celou pláž jen pro sebe? Stačí když se ubytuješ na ostrově Sumilon.

Východ slunka z nejvyššího bodu Cebu Osmeña Peak

Pokud miluješ turistiku a láká tě to na kopce i během exotické dovolené, Cebu ti udělá radost. Nachází se tu úžasné místo na pozorování východu slunce. Nejvyšší vrch ostrova Osmeña Peak je velmi dobře dostupný ze západu i východu a dostaneš se tam mnoha způsoby.

Cebu
Východ slunce z Osmeña Peak.

Buď využiješ habal-habal, což je v podstatě motorkářské taxi, nebo tě sem zaveze klasické taxi, nebo si frajersky vyšlapeš nahoru z některé nedaleké vesničky.

Doporučuji si dopředu nastudovat mapy, mě osobně se nejvíc líbí trasa, v níž se necháš vyvézt motorkou z východu ostrova pod vrchol – odkud vyšlapeš na Osmeña Peak. Potom už jen pěkně po svých slezeš až k vodopádu Kawasan. Třeba mít vhodnou nízkou turistickou obuv, nějaký ten repelent a odhodlání (túra pěšky od moře ti může zabrat i 6 hodin).

Cebu
Stačí si ráno přivstat a takto krásně můžeš začít svůj den na Cebu.
Cebu
Cestou na vrchol získaš i nové kámoše. 

Stanovaní na pláži na nedalekém ostrově Sumilon

Jeden z TOP zážitků bylo pro mě stanování na pláži resortu Sumilon. Jde o maličký ostrov, který sousedí s Cebu a na to ho poznat ti stačí jeden den. Ubytovaným hostům nabízí bezplatný transfer na a z ostrova, all inclusive stravování a volnočasové aktivity jako kajakování, šnorchlování, turistika a krásný infinity pool s výhledem na Cebu.

Cebu
Bluewater Sumilon Island Resort je špičkový resort a nabízí jen all-inclusive stravování.

Resort nabízí klasické ubytovaní v tradičních filipínských apartmánech a potom i ubytování v klimatizovaných stanech s vlastní pláží a absolutním soukromím. Noc v hotelu s all inclusive a všemi uvedenými službami sice něco stojí, ale mě osobně to přineslo jeden z nejkrásnějších zážitků z Filipín.

Stanů je na pláži jen pět a v době, kdy jsem tam byl já, nebyl ubytovaný ve stanech nikdo jiný.

Cebu
Takové moderní stanování na pláži se ti bude líbit.
Cebu
Večer usínáš za šumu vln, ráno tě vzbudí slunko vycházející hned naproti!
Cebu
Vířivka se studenou vodou? OK, osvěžující.
Cebu
Večeře u krásného infinity bazénu s výhledem na ostrov Cebu.
Cebu
Recepčnímu jsem jen jednou zmínil, že mám rád cyklistiku a hned ráno mě tam čekalo takovéhle překvapení.

Potápění se sardinkami v Moalboal

Moalboal je vyhledávaná obec pro potápěče z celého světa. Chceš si zaplavat s tisícovkami sardinek? Chceš jít nahánět delfíny? Super, ubytuj se v některém z apartmánů nebo hotelů v Moalboal a všechny tvé potapěčské sny se naplní během pár dní.

Cebu
Jen ty, moře, a milion sardiniek.

To, že sem jezdí turisté z celého světa znamená, že tu například najdeš i McDonald’s, množství směnáren, bankomat a celé je to tu oientované do stylu Západu. Kromě jiného je to i skvělé místo, kde určitě poznáš kopu zajímavých lidí a ochutnáš výborná jídla a čerstvé pochoutky přímo z moře.

Tipy na cestování po Cebu

Jízda taxíkem. Taxikáři jsou u sjednávání velmi vytrvalí, dokonce často nechtěli ani debatovat a po neshodách odešli. Ceny za jízdu jsou vyšší, jak to ve jihovýchodní Asii bývá zvykem. Funguje tu však Uber nebo Grab, tak se ho neboj využít a ušetřit.

Doprava na Cebu. Pokud jsi byl někdy v Asii, tak víš, že doprava je v drtivé většině případů velmi chaotická a pro Evropany nepřehledná. Cebu je v tomto případě ještě větší extrém – skutečně jsem tu zažil a viděl hromadu šílenců, kteří jezdili velmi rychle a bezohledně.

I proto nedoporučuji jezdit po Cebu City scooterem nebo motorkou. Raději se nech odvézt habal-habal (motorkové taxi) nebo jeepney (něco jako tuk-tuk). Cesty nejsou v dobrém stavu a neexistují tu téměř žádné dálnice, připrav se proto i na to, že projet 100 km ti potrvá i několik hodin.

Cebu
Nejkomfortnější ale zároveň nejdražší způsob přepravy po ostrově je taxík.

Jídlo na Cebu. Sto lidí, sto chutí. Mě osobně filipínská kuchyně nevyhovovala, tvoří ji převážně rýže a mnoho druhů masa. Co ale určitě doporučuji jsou mořské plody a ryby, ty jsou tu skutečně výjimečně dobré. Jinak, jídlo je na Filipínách velmi levné.

Peníze na Cebu. Pokud je to jen možné, přijeďte na Cebu s hotovostí a tu potom směň na letišti, nebo někde ve městě. Bankomaty tu sice jsou, ale dost často mají problém s evropskými platebními či kreditními kartami. Osobně mám zkušenost, že fungovaly tak 50:50. Ideální je mít vícero typů karet – VISA, Master Card atd. V hotelech a obchodních cestrech se dá platit kartou, jinde jen velmi zřídka.

Cebu
Kam se podíváš, tam je něco krásného. Takové je Cebu!

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru