Connect with us

Tipy

Dětské cestovní doklady a jejich vyřízení

Dětské cestovní doklady a jejich vyřízení

Už jsme vám psali, jak je snadné založit si pas, když jste plnoletý. Co ale dělat, když hodláte cestovat do zahraničí s celou rodinou, tedy i včetně svých dětí. Už řadu let totiž není možné cestovat pouze na doklady rodičů. Jaké jsou vlastně možné varianty dětských cestovních dokladů a co obnáší?

Reklama

Už od roku 2011 platí zákon EU, který nařizuje, že každé dítě musí mít při překročení hranic osobní doklad, tedy není možné děti zapsat do občanských průkazů nebo pasů rodičů. Ale naštěstí to není takový problém, jak by se mohlo na první pohled zdát. Svým dětem můžete pořídit doklady hned dva – občanský průkaz nebo cestovní pas.

1. Občanský průkaz

První občanky už nejsou výsadou patnáctiletých teenagerů. Zařídit ji můžete i mladšímu dítěti, klidně i novorozenci. A pro cestování do zahraničí ji zařídit vysloveně musíte. Její platnost je 5 let, ovšem nezapomeňte na rychlost, s jakou dítě roste a mění se jeho tvář. Fotografie musí být aktuální, pokud je to jen možné. Navíc není takový problém ji dítěti pořídit i vícekrát – (snad i proto) stojí pouhých 50 kč.

Nezapomeňte ale před odjezdem zkontrolovat, zda vašemu dítěti bude občanka stačit. Někam budete tak jako tak potřebovat dětský pas.

2. Cestovní pas

Pas pro malé dítě, mladší 15 let

Opět jednoduchá záležitost. O pas žádá zákonný zástupce dítěte, který jej posléze i vyzvedává a oproti dospěláckému cestovnímu pasu platí ten dětský pouze 5 let.

Co s sebou na úřad?

  • Dítě

(Ano, je to vysloveně nutnost! Fotografii už nepředkládáte totiž vy, ale při žádosti dítě přímo na pobočce vyfotí a pokud je vašemu dítěti víc než 12 let, vezmou mu i otisky prstů.)

  • Rodný list dítěte + jeho předchozí pas  (pokud dítě nějaký má)
  • Občanský průkaz nebo cestovní pas rodiče (pokud jste osoba, která nemá trvalý pobyt v ČR, předložíte doklad o státním občanství)

Kolik zaplatíte?

Dětský pas je platný kratší dobu nežli dospělácký, ale nemusíte se děsit velkých výdajů, stojí totiž o dost méně. A stejně jako u dospělého rozhoduje o výši cena délka potřebná k vyhotovení pasu.

Vydání do 30 dnů – 100 kč

               do 5 dnů – 1000 kč

do 24 hodin – 2000 kč (možné pouze prostřednictvím Ministerstva vnitra České republiky)

  • Pas pro nezletilého mezi 15 a 18 lety

Zařizování pasů pro čerstvé občany je podobné vyřizování dospěláckého pasu. O pas žádá, a posléze si jej i vyzvedává, sám nezletilý, a přikládá navíc pouze souhlas zákonného zástupce (ten je udělen buď osobě, nebo podpisem v žádosti) a platnost pasu je už 10 let, tedy stejně jako pasů dospělých. A od dospěláckých pasů se neliší ani v poplatku za základní dobu k vydání. Pokud na něj ale spěcháte, zaplatíte trochu menší navýšení než u dospěláckých pasů…

Vydání do 30 dnů – 600 kč

               do 5 dnů – 3000 kč

               do 24 hodin – 6000 kč 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru