Connect with us
Antoni Gaudí

Cestopisy

Antoni Gaudí: nesmrtelný odkaz Barcelony

Antoni Gaudí na škole svým spolužákům připadal jako blázen. Byl mlčenlivý a hodně kreslil. Nakonec se mu ale architektura stala nejen koníčkem, ale i životní vášní. Sagrada Familia, celým názvem Temple Expiatori de la Sagrada Familia (česky Chrám Svaté rodiny) je jeho nejznámějším architektonickým počinem. Není se čemu divit. Vždyť do hlavního města Katalánska (místním opravdu neříkejte, že jste ve Španělsku nebo vás roztrhají na kusy) přicházejí ročně stovky turistů, jen aby tuto nevšední krásu zahlédli. Původně však projekt Sagrady Familie nebyl určený jemu. Byl to Gaudího učitel, Francisco de Paula del Villar, který se s městkou radou nedokázal na stavbě dohodnout. Mladý Antoni Gaudí chytil příležitost za pačesy a svého učitele přerostl. Stavbě doslova zasvětil svůj život a celých 43 let života. Během té doby odmítl i několik prestižních nabídek, jako například z New Yorku. Mnozí ho popisovali jako zádumčivého člověka, což se mu nakonec i stalo osudným. Neslyšel blížící se tramvaj a kvůli jeho tehdejšímu vzhledu ho kolemjdoucí považovali za tuláka. Dodnes mu však náleží přívlastek nejslavnějšího španělského katalánského architekta. Pojďte se s námi vydat po stopách Antoniho Gaudího.

Reklama

 

Panorama města Barcelony

Gaudího rodné město Reus

Provincie Tarragona v Katalánsku ukrývá ve svém nitru město, kde se v roce 1852 Antoni Gaudí narodil, a který tu strávil prvních 16 let života. V Reuse, městě prošpikovaném modernistickou architekturou, byste však marně hledali budovy navrhnuté tímto architektem. Narodil se v domě, který leží v ulici Sant Vincenc. Tam se dnes bohužel nedostanete, protože je objekt v soukromém vlastnictví. Vedle vchodu se však nachází informační plaketa s informacemi o umělcových prvních krůčcích, ať už těch skutečných nebo profesních, a jeho rodině. Ty svoje kroky teď ale nasměřujeme do Gaudího centra, nacházejícího se na Plaça del Mercadal. Prostředníctvím audiovizuální interaktivní výstavy se na jeho život a tvorbu podíváte zblízka. Stačí se dotknout a obdivovat. Vydejte se zpět v čase a navštivte Gaudího dílnu, ve které vytvářel baziliku Sagrada Familia.

Město Reus

Zdroj fotografie – Matyas Rehak / Shutterstock.com

Zahrada oplátkou za pohostinnost

Organický tekutý design. Gaudího láska k přírodě se odrazila i v jeho osobním stylu a jeho modernistické architektonické dílo je dodnes viditelné po celém Španělsku. La Pobla de Lillet v katalánské části Berguedà je obec, kterou proslavil právě tvořivý dotek tohoto velikána. Zahrady Artigas se budovaly mezi lety 1905 až 1906 a dnes jsou veřejnosti volně přístupné. Umělec v Lillete přebýval během stavby budovy Catllaràs. Stal se hostem textilního magnáta, který vlastnil velkolepé panství Font de la Magnèsia. Když byla stavba dokončená, Antoni Gaudí se rozhodl svému hostiteli poděkovat po svém. Navrhl mu krásné zahrady Artigas. Ty charakterizuje jejich složitá kamenná práce, organické řetězové oblouky, křesťanská symbolika a umělé jeskyně. Klikatý chodník slouží návštěvníkům jako neživý průvodce, který je provází pod i přes mosty i kolem kamenné fontány. Sochy zobrazují symboly čtyř evangelií koncipovaných do tvaru kříže. V 70. letech minulého století byly zahrady celkem zpustošené. Díky centru Reial Càtedra Gaudí, které začalo s restaurováním, se zahradám vrátil jejich dávný lesk a dnes patří do vlastnictví obce, díky čemuž jsou otevřeny veřejnosti.

Gaudího odkaz za hranicemi

Je jen málo děl, které se Antoni Gaudí rozhodl vytvořit za hranicemi Katalánska. Budova El Capricho v městečku Comillas, ležící v oblasti španělské Cantabrie, je jedním z nich. Symbióza hudby a architektury. Takový byl první nápad, který nakonec v 19. století nabyl i své reálné podoby. Stavba je kombinací plastických rostlinných ornamentů, neogotických elementů a obrysů stromů. Dalším městem, ve kterém Gaudí zanechal svůj umělecký otisk, je západně ležící León, hlavní město stejnojmenné provincie. Casa de los Botines je modernistická budova, která byla přizpůsobená jako centrála místní pojišťovny Caja España. Ta si nakonec budovu, bez ohledu na původní Gaudího projekt, přizpůsobila k obrazu svému. Jeho vize stavby se středověkým nádechem a neogotickými prvky se však zachovala. Třetí budovou, navrhnutou umělcem mimo Katalánsko je Episcopal palace, ležící také v provincii León, konkrétně v městečku Astorga. Krásná a impozantní stavba, Museo de los Caminos, dnes slouží jako muzeum náboženského umění věnovaného myšlence Svatojakubské cesty.

El Capricho

Zdroj fotografie – J2R / Shutterstock.com

Sagrada Família, kniha která nemá konce

„Pošlete Gaudího i jeho Sagradu Famílii do pekla,“ napsal jednou Picasso. Na jedné straně je evidentní, jak některé náboženské elementy budovy a zbožná vroucnost dokázaly tohoto tvůrce, mladého kubistu, rozčílit. Barcelonský kultovní chrám však ve své pompéznosti nepřestává fascinovat mnohé příchozí. Po více než 40 letech svého života, které věnovat této stavbě, odpočívá dnes Gaudího tělo pod jeho sloupy. Fasáda chrámu na první pohled působí, jako by na ni nějaký neopatrný obr vylil rozteklý vosk. Při bližším pohledu však zjistíte, že každý tvar je součástí složitého sochařského motivu fauny, flóry nebo lidské postavy, které v kombinaci vytvářejí jakoby pohybující se kamennou mozaiku, která znázorňuje scény z Kristových mladých let. Nejúžasnější na projektu Sagrady Famílie je to, že vůbec existuje. První překážky se objevily už v roce 1930, pouhé čtyři roky po jeho smrti, kdy anarchisté zlikvidovali Gaudího detailní plány a modely a stavitelé pokračovali s nedostatkem finančních prostředků. Probíhající práce s sebou nesou mnoho dohadů o datu dokončení stavby. Původně se mělo jednat o rok 2026, k příležitosti stého výročí umělcovi smrti, dnes se ale zdá tento datum jako nepravděpodobný.

Katedrála Sagrada Familia a její přední čelo

Zdroj fotografie – CastecoDesign / Shutterstock.com

Celoživotní přítel a zákazník Eusebi Güell

V roce 1900 dostal Antoni Gaudí zakázku od svého mecenáše a celoživotního přítele Eusebi Gülla navrhnout rodinné sídlo s výhledem na moře. Zastaralé smlouvy, komplikované podmínky prodeje nebo špatná dopravní dostupnost k pozemku způsobily, že původní plány projektu nebyly nikdy úplně zrealizovány. Po smrti Eusebi Güella odkoupilo pozemky město a v roce 1926 je označilo za městský park. 84 sloupů při okázalém schodišti je ozdobených malými kopulemi s tradiční katalánskou mozaikou. Gaudí nenechal nic náhodě a do projektu schodiště, teras a sloupů zakomponoval potrubí, které odvádělo dešťovou vodu. Při odtékání se voda čerpala tlamou salamandra, který se stal jedním z nejznámější symbolů parku. Gaudího hlavní myšlenkou při výstavbě zahrad bylo to, aby dílo splynulo s okolím a přírodou v jeden celek.

Park Güell se salamanderem

Zdroj fotografie – Felix Lipov / Shutterstock.com

Gaudího umělecké objednávky

Jedna z prvních objednávek, které umělec kdy dostal, byla budova podobající se pevnosti, Palau Güell. Po dlouhé rekonstrukci byla pro veřejnost znovuotevřena roku 2011. další zakázkou pro katalánského průmyslníka, politika a mecenáše byl komplex budov nazvaný Pavellons Güell. Gaudí je autorem i Colonia Güell, kostela v Santa Coloma de Cervelló, ležícího nedaleko Barcelony. Nepřehlédnutelný secesní dům v Barceloně architekt navrhl na objednávku textilního magnáta Josepa Batllóeho. Rozeznatelná fasáda, balkóny ve tvaru lebek, okna rozdělená holenními kostmi. Casa Batlló je skutečnou architektonickou třešničkou na Gaudího dortu a právem si vysloužila i místo v seznamu světového dědictví UNESCO. Casa Milà, neboli La Pedrera, se stala poslední soukromou budovou navrhnutou Antoniem Gaudím. Secesní stavba s prvky španělské gotiky a baroka byla objednávkou aristokrata pereho Milána i Campsa a jeho partnerky. Dům byl však postavený vyšší a širší, než bylo stanoveno. Vícero sporů kolem stavby nakonec vedlo k rozvázání smlouvy a nedokončení projektu. Na dostavbu musela stavba počkat až do nadcházejících let.

Güell Palau

Zdroj fotografie – Luciano Mortula – LGM / Shutterstock.com

Vydejte se po stopách Antoniho Gaudího a užijte si prodloužený víkend s balíčky od Pelikána:

➡ Prodloužený víkend s odletem z Prahy od 5 790 Kč ⬅

➡ Prodloužený víkend s odletem z Bratislavy od 5 890 Kč ⬅

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru