Connect with us
Malta cestopis

Cestopisy

Dovolená na Maltě? Vše, co potřebujete vědět

Dovolená na Maltě? Vše, co potřebujete vědět

Malta se v posledních letech stala vyhledávanou destinací. Není se čemu divit, v této zemi si přijde na své opravdu každý. Krásné pláže, historická města či turistika. Ideální pro plážové typy, ale i pro ty, co neposedí na jednom místě. Dovolená na Maltě nudná určitě nebude. V tomto článku se dozvíte, jak se dostanete na Maltu, co vás čeká po příletu na letiště, ale najdete i prokliky na levné letenky, skvělé pobyty a na královnu letošních maltských dovolených ve formě poznávacího zájezdu se slovenským průvodcem. Ale pojďme na to pěkně postupně.

Jak se dopravit na Maltu?

Na Maltu se letecky z České republiky dostanete snadno, ale také z letišť sousedních zemí. Pro českého turistu je nejlepší alternativou, přirozeně, Praha. Avšak dobře dostupnými odletovými místy jsou také Vídeň či Bratislava. Dovolená na Maltě navíc nemusí stát ani během hlavní sezóny moc peněz. Návštěva se ovšem vyplatí i mimo letní měsíce. Velké plus je rozhodně méně turistů a nižší ceny za ubytování.

Pokud jste věrným fanouškem letenek a dovolených od Pelikána, víte, že na naší stránce vždy naleznete mimořádně výhodné nabídky. Na maltský „pelikánovský“ sortiment jsme obzvlášť hrdí, protože ať už je cílem vašeho nákupu letenka, ubytování nebo kompletní dovolená na Maltě, budete si mít z čeho vybírat. Jak jsme zmínili již v úvodu článku, kromě toho, že máme nejširší výběr letenek, nabízíme také cenově mimořádně optimální balíčky s letenkou, ubytováním a transferem z letiště. Nemluvě o speciálním poznávacím zájezdu se slovensky mluvící průvodkyní.

Akční letenky na Maltu

Jaké jsou podmínky vstupu na Maltu?

Malta se s platností od 25. července 2022 rozhodla zrušit všechna dosud platná vstupní opatření. Opět tam tak můžeme přicestovat zcela bez omezení, tedy bez potvrzení o očkování, překonání koronaviru či negativního testu.

Doprava po ostrově (auto, veřejná doprava, taxi)

Jelikož Malta není velká, doprava po ostrově je dostupná do všech koutů ostrova. Nejpohodlnější volbou je rozhodně prozkoumat Maltu pronajatým autem, a samozřejmě mezi službami Pelikána nemůže chybět ani tato. Nezapomeňte, že na Maltě se řídí na levé straně a provoz občas může dát zabrat. Pokud si netroufáte na řízení na divokých maltských silnicích, tak je skvělým řešením autobus.

Malta doprava po ostrově

Takže, pokud nevyužijte možnosti transferu z letiště na ubytování, s maltskou veřejnou dopravou přijdete do kontaktu hned po příletu na letiště. Autobusy s označením X jezdí do většiny měst nacházejících se na hlavním ostrově, jakož i přímé linky Tallinja (TD Routes). Na menší ostrov, tedy na Gozo, se dostanete s přestupem na trajekt ve městě Ċirkewwa.

V letní sezóně za jeden lístek zaplatíte 2 EUR přes den a 3 EUR v nočních hodinách. Můžete si jej zakoupit přímo u řidiče a platí 2 hodiny. Dávejte si pozor na to, že v autobuse můžete platit pouze hotově a přesnou částkou. Týdenní lístek stojí 21 EUR pro dospělé a 15 EUR pro děti. Platí na všechny spoje na hlavním ostrově, ale také na ostrově Gozo (neplatí na trajekt). Je třeba si důkladně naplánovat odjezd a příjezd. Autobusové spoje lze dobře vyhledat buď přes Google mapy, nebo přes Maltskou aplikaci Tallinja.

Řekněme, že řídit se vám nechce, ale veřejná doprava není váš šálek kávy. Na váš hotel vás z letiště dostane i taxi. Tato služba je k dispozici 24/7. Zaplatit za ni můžete přes aplikaci Malta Taxi nebo na letišti v k tomu určených kioscích.

Malta

Ubytování na Maltě

Ve které části ostrova je nejlepší hledat ubytování? Pro turistický ruch, restaurace, hotely a přístav je nejideálnějším místem Buggiba. Pro milovníky historie je zde možnost ubytovat se v hlavním městě Valetta, kde je však třeba počítat s vyššími cenami. Oblíbeným městem mezi párty-turisty je také Paceville, kde se soustřeďuje maltský noční život.

Malta turistika

Co očekávat?

Pokud toužíte po dovolené, na které si chcete pořádně odpočinout a proležet týden u moře, Maltu vám rozhodně nedoporučujeme. Je velká škoda nepokochat se krásami, které nabízí, a místo toho strávit čas na přeplněných plážích.

Jak dlouho zde zůstat?

Řekli bychom, že i dva týdny jsou málo. Nicméně, pokud nejste nároční, týden vám postačí. Odpočinete si na pěkných plážích, poznáte další dva ostrovy a stihnete si prohlédnout i nejznámější města Malty.

Fakultativní výlety

Co rozhodně nesmíte vynechat, jsou výlety na další ostrovy Malty – Gozo a Comino. Gozo je menší ostrov, na kterém se soustřeďuje několik příjemných pláží, krásné útesy, ale také mnoho historických budov. Doprava na odlehlá místa je zde trošku složitější, ale je zde toho opravdu mnoho, takže navštívit ostrov alespoň na jeden den se rozhodně vyplatí. Pokud si vzpomínáte na Azurové okno, které se před pár lety zřítilo kvůli bouři do moře, nacházelo se právě na ostrově Gozo. Dnes tam najdete už jen jeho pozůstatky.

Comino je maličký ostrov, na kterém se nachází slavná Modrá laguna. Pokud jste někdy googlili něco o Maltě, tak jste ji už určitě zahlédli. Můžete sem jet na půldenní, ale i celodenní výlet. V určitých částech dne se připravte na davy lidí a stánky s předraženým jídlem a pitím. Ale i tak se to vyplatí. Je to opravdu pastva pro oči a voda je skutečně taková jako na fotkách.

Naším oblíbeným zájezdem je Malta se slovenskou průvodkyní. Obsahuje všechny maltské povinnosti, například návštěvu hlavního města, ostrova Gozo, přírodních krás s možností plavby v útesech, ale také takové fantastické drobnosti jako cestu retro autobusem nebo ochutnávku místních likérů, sýrů a marmelád. Nemluvě o ceně zájezdu, která obsahuje letenku, ubytování, transfer z letiště a na letiště, no a hlavně: poznávání země s někým, kdo zemi zná lépe než svou dlaň.

Městská dovolená na Maltě

Přestože je Malta samostatný stát a rozlohou je ještě o něco menší než naše hlavní měso, prozkoumat ji celou dá opravdu zabrat. Na ostrově se nachází desítky měst. Některé jsou větší a turisticky známé, o jiných jsme zas nikdy neslyšeli. Která města na Maltě stojí za to?

Valletta

Hlavní a rozhodně také nejvyhledávanější město na Maltě. Vždyť přece patří i na seznam světového dědictví UNESCO. Najednou se z klidné maltské atmosféry přehoupnete do ruchu hlavního města, ve kterém se to hemží turistickými skupinkami, obchody se suvenýry a pouličními umělci. Mnozí ji považují za jedno z nejkrásnějších měst ostrova, avšak podle nás Malta skrývá mnohem hezčí zákoutí, než je její hlavní město. Je ale samozřejmé, že bez návštěvy Valletty se dovolená na Maltě neobejde. Vstup do Valetty je opravdu nádherný, a když budete kráčet do centra města, Valletta vám bude postupně odkrývat mnoho strmých uliček s úžasnou atmosférou. Některé jsou rušné, na jiných zase nepotkáte ani nohu. Valletta je tak ideální pro příjemnou procházku, oběd či večeři.

Valletta

Marsaxlokk

Rybářskou vesničku Marsaxlokk nesmíte vynechat. Nachází se na samotném okraji ostrova. Její přístav zdobí malebné barevné loďky, které se nazývají Luzzu. Někteří rybáři dokonce namalovali na lodě oči, protože věří, že je ochrání před možným nebezpečím. Celá vesnička srší barvami. V ulicích najdete mnoho barevných dveří a u přístavu se to hemží prodavači s různými ručně vyráběnými produkty. Jsme si jistí, že nepřehlédnete ani krásný kostel Parish Church of our Lady of Pompeli nebo červené Londýnské telefonní budky. Nedaleko této vesničky se nachází také známá pláž St.Peter’s Pool, kam vás jinak místní za poplatek velmi rádi odvezou.

Barevné dveře Malta

Mdina

Stejně jako ve Valettě, i v extrémně tichém městečku Mdina se soustřeďuje velké množství turistů. Může za to i fenomén Game of Thrones – nachází se zde známá brána, kterou jste mohli shlédnout právě v tomto seriálu. Zajímavostí je, že kdysi byla Mdina hlavním městem Malty. Celé město je opevněno a žije zde méně než 300 lidí. Přesto je neustále plné, historická část totiž láká davy po celý rok. Příjemným překvapením je, že do Mdiny je zakázán vstup autům. Celá je tedy pro pěší. Není ani velká, takže ji celou projedete křížem krážem (pokud počítáme s tím, že se párkrát ztratíte v úzkých uličkách) maximálně za dvě hodiny.

Mdina Malta

Paceville

Kdybychom museli Paceville představit pár slovy, bylo by to rozhodně: město, kde to žije. Je přímo stvořeno na párty, které končí východem slunce. Nachází se zde množství barů, restaurací či nočních klubů. V blízkosti najdete krásné zátoky: St. George’s Bay a Bay of St Julian’s. Nejznámějšími ulicemi Paceville jsou Triq Santu Wistin, Triq San Gorg a Triq il-Wilga. Je zde také nákupní středisko, kasino a kino. Paceville má rovněž pláž St. Julians. Takže pokud váš záměr je přes den odpočívat na pláži a v noci ožít na párty, ubytování v Paceville bude pro vás správná volba.

Paceville Malta

Floriana

Ideální čas k návštěvě Floriany je cestou do hlavního města. Pokud budete projíždět Florianou, rozhodně nesmíte vynechat barevný přechod pro chodce.

Floriana Malta

Bugibba

Méně historická část Malty, ale o nic ošklivější. Výhodou je přístav, ze kterého odjíždí mnoho výletních lodí. Nachází se na straně ostrova, která je nejblíže Gozu a Cominu. Soustřeďuje se zde množství hotelů, barů, restaurací či obchůdků se suvenýry. Vstup do vody je zde většinou ze strmých kamenů. Za zmínku stojí také vyhlídková věž, kterou naleznete na konci Bugibby.

Malta

Cestuj na jistotu s pojištěním

  • Pojištění KOALA: každý pasažér obdrží 5 000 Kč za každý zrušený let nebo za zpoždění více než 2 hodiny. Pojištění KOALA si můžeš zajistit jednoduše společně s rezervací letenek. Pár kliků a cestuješ bezpečně s pojištěním (pojištění nelze dokoupit dodatečně).
  • Pojištění ISTOTA: zaručuje proplacení léčebných výloh a následků po úrazu. Platí však i v jiných nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob.
  • Pojištění STORNO: v případě událostí, jako onemocnění, úraz nebo i ztráta práce a další neočekávané situace. Za neproletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze.
Pojištění Pelikán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

10 nejlepších pláží v Emirátech. Dubaj, Abú Dhabí i Ras Al Khaimah https://t.co/3RtKaDAZEp2 dny dozadu
Do Vídně raz dva. RegioJet spustí přímé vlakové spojení na vídeňské letiště https://t.co/k8fK9v4xar2 dny dozadu
10 důvodů, proč jsou Kanárské ostrovy dobrý nápad i v zimě https://t.co/IkV7lgGMm62 dny dozadu
LEVNÁ EXOTIKA: Ammán a Aqaba z Vídně od 1 389 Kč https://t.co/3u0gb6OD0K3 dny dozadu
7 úžasných míst na Azorech, která stojí za to! Navíc s letenkami z Prahy od 5 690 Kč https://t.co/ZOnN16U5xC3 dny dozadu
Bali s 5* EVA Air od 18 990 Kč: TOP servis a velké zavazadlo https://t.co/I5NPe9Ljg03 dny dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ3 dny dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ #letenky3 dny dozadu
Vyraz na Kanáry ještě letos! Slunná Fuerteventura z Vídně od 1 936 Kč https://t.co/So83B53OMt3 dny dozadu
POBYT DNE: Pobyt v Nízkých Tatrách se snídaní + vstup do wellness od 2 790 Kč https://t.co/39XNFNTf8i3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru