Connect with us
Malta cestopis

Cestopisy

Dovolená na Maltě? Vše, co potřebujete vědět a levné letenky k tomu

Dovolená na Maltě? Vše, co potřebujete vědět a levné letenky k tomu

Malta se v posledních letech stala vyhledávanou destinací. Není se čemu divit, v této zemi si přijde na své opravdu každý. Krásné pláže, historická města či turistika. Ideální pro plážové typy, ale i pro ty, co neposedí na jednom místě. Dovolená na Maltě nudná určitě nebude. V tomto článku se dozvíte, jak se dostanete na Maltu, co vás čeká po příletu na letiště, nicméně najdete tady také prokliky na levné letenky či skvělé pobyty. Pojďme na to ale pěkně postupně.

Reklama

Levné letenky a tipy na Maltu

Pokud jste věrnými fanoušky letenek a dovolených od Pelikána, víte, že na našich stránkách vždy najdete zajímavé nabídky. Jsme na ně obzvláště hrdí, protože ať už si koupíte letenky, ubytování nebo kompletní dovolenou na Maltě, budete mít z čeho vybírat. Jak jsme již zmínili na začátku tohoto článku, kromě širokého výběru letenek nabízíme také mimořádně výhodné balíčky s letenkami, ubytováním a transfery z letiště.

Odkud? S kým? Tipy redakce na letenky na Maltu

 • Odkud? Z Česka se na Maltu letecky dostanete snadno, ale alternativy nabízí rovněž letiště sousedních zemí. Pro českého turistu jsou přirozeně nejlepší lety z Prahy. Dobře dostupnými odletovými místy jsou i Vídeň, Bratislava a polská města.
 • S kým? Zřejmě nejoblíbenější jsou sezónní přímé lety z Prahy s Air Malta. Příjemné ceny pak nabízí zejména nízkonákladoví dopravci jako Ryanair a Wizz Air.
 • Kdy? Dovolenou na Maltě si turisté dopřávají zejména během hlavní sezóny. Návštěva se ale vyplatí i mimo letní měsíce. Velké plus je rozhodně menší množství turistů a nižší ceny za ubytování.

Akční letenky na Maltu

Jaké jsou podmínky vstupu na Maltu?

Malta již v červenci 2022 zrušila všechna vstupní covid opatření. Opět tam tak můžeme přicestovat zcela bez omezení, tedy bez potvrzení o očkování, překonání koronaviru či negativního testu.

Ubytování na Maltě? Hezké hotely za dobré ceny

Pokud hledáte ideální ubytování, zkuste některý z těchto tipů na hotely na Maltě. Ve které části ostrova je nejlepší hledat ubytování? Pro turistiku, restaurace, hotely a přístav je nejideálnější lokalitou Buggiba. Milovníkům historie doporučujeme bydlení v hlavním městě Valletta, ale počítejte s vyššími cenami. Paceville je zase častou volbou párty turistů. Soustředí se zde maltský noční život.

Zemi je možné velmi přehledně rozdělit na jednotlivé turistické části, což jsme učinili v tomto souhrnném článku.

Co očekávat od Malty?

Jestli toužíte po dovolené, na které si chcete pořádně odpočinout a proležet týden u moře, Maltu vám moc nedoporučujeme. Je velká škoda nepokochat se krásami, které nabízí, a místo toho strávit čas pouze na plážích.

Jak dlouho zde zůstat?

Řekli bychom, že i dva týdny jsou málo. Nicméně, pokud nejste nároční, týden vám postačí. Odpočinete si, poznáte další dva ostrovy a stihnete si prohlédnout i nejznámější města Malty.

Fakultativní výlety

Co rozhodně nesmíte vynechat, jsou výlety na další ostrovy Malty – Gozo a Comino. Gozo je menší ostrov, na kterém se soustřeďuje několik příjemných pláží, krásné útesy, ale rovněž mnoho historických budov. Doprava na odlehlá místa je trošku složitější, každopádně je toho tady skutečně mnoho. Přijet sem alespoň na jeden den se tak rozhodně vyplatí. Pokud si vzpomínáte na Azurové okno, které se před pár lety zřítilo kvůli bouři do moře, nacházelo se právě na ostrově Gozo. Dnes tam najdete už jen jeho pozůstatky.

Comino je maličký ostrov, na kterém se nachází slavná Modrá laguna. Pokud jste někdy googlili něco o Maltě, tak jste ji už určitě zahlédli. Můžete sem jet na půldenní, ale i celodenní výlet. V určitých částech dne se připravte na davy lidí a stánky s předraženým jídlem a pitím. Ale i tak se to vyplatí. Je to opravdu pastva pro oči a voda je skutečně taková jako na fotkách.

Jaká města na Maltě rozhodně navštívit?

Přestože je Malta samostatný stát a rozlohou je ještě o něco menší než naše hlavní město, prozkoumat ji celou dá opravdu zabrat. Na ostrově se nachází desítky měst. Některé jsou větší a turisticky známé, o jiných jsme zas nikdy neslyšeli. Která města na Maltě stojí za to?

Valletta

Hlavní a rozhodně také nejvyhledávanější město na Maltě. Vždyť přece patří i na seznam světového dědictví UNESCO. Najednou se z klidné maltské atmosféry přehoupnete do ruchu hlavního města, ve kterém se to hemží turistickými skupinkami, obchody se suvenýry a pouličními umělci. Mnozí ji považují za jedno z nejkrásnějších měst ostrova, avšak podle nás Malta skrývá mnohem hezčí zákoutí, než je její hlavní město. Je ale samozřejmé, že bez návštěvy Valletty se dovolená na Maltě neobejde. Vstup do Valetty je opravdu nádherný, a když budete kráčet do centra města, Valletta vám bude postupně odkrývat mnoho strmých uliček s úžasnou atmosférou. Některé jsou rušné, na jiných zase nepotkáte ani nohu. Valletta je tak ideální pro příjemnou procházku, oběd či večeři.

Valletta

Marsaxlokk

Rybářskou vesničku Marsaxlokk nesmíte vynechat. Nachází se na samotném okraji ostrova. Její přístav zdobí malebné barevné loďky, které se nazývají Luzzu. Někteří rybáři dokonce namalovali na lodě oči, protože věří, že je ochrání před možným nebezpečím. Celá vesnička srší barvami. V ulicích najdete mnoho barevných dveří a u přístavu se to hemží prodavači s různými ručně vyráběnými produkty. Jsme si jistí, že nepřehlédnete ani krásný kostel Parish Church of our Lady of Pompeli nebo červené Londýnské telefonní budky. Nedaleko této vesničky se nachází také známá pláž St.Peter’s Pool, kam vás jinak místní za poplatek velmi rádi odvezou.

Barevné dveře Malta

Mdina

Stejně jako ve Valettě, i v extrémně tichém městečku Mdina se soustřeďuje velké množství turistů. Může za to i fenomén Game of Thrones – nachází se zde známá brána, kterou jste mohli shlédnout právě v tomto seriálu. Zajímavostí je, že kdysi byla Mdina hlavním městem Malty. Celé město je opevněno a žije zde méně než 300 lidí. Přesto je neustále plné, historická část totiž láká davy po celý rok. Příjemným překvapením je, že do Mdiny je zakázán vstup autům. Celá je tedy pro pěší. Není ani velká, takže ji celou projedete křížem krážem (pokud počítáme s tím, že se párkrát ztratíte v úzkých uličkách) maximálně za dvě hodiny.

Mdina Malta

Paceville

Kdybychom museli Paceville představit pár slovy, bylo by to rozhodně: město, kde to žije. Je přímo stvořeno na párty, které končí východem slunce. Nachází se zde množství barů, restaurací či nočních klubů. V blízkosti najdete krásné zátoky: St. George’s Bay a Bay of St Julian’s. Nejznámějšími ulicemi Paceville jsou Triq Santu Wistin, Triq San Gorg a Triq il-Wilga. Je zde také nákupní středisko, kasino a kino. Paceville má rovněž pláž St. Julians. Takže pokud váš záměr je přes den odpočívat na pláži a v noci ožít na párty, ubytování v Paceville bude pro vás správná volba.

Paceville Malta

Floriana

Ideální čas k návštěvě Floriany je cestou do hlavního města. Pokud budete projíždět Florianou, rozhodně nesmíte vynechat barevný přechod pro chodce.

Floriana Malta

Bugibba

Méně historická část Malty, ale o nic ošklivější. Výhodou je přístav, ze kterého odjíždí mnoho výletních lodí. Nachází se na straně ostrova, která je nejblíže Gozu a Cominu. Soustřeďuje se zde množství hotelů, barů, restaurací či obchůdků se suvenýry. Vstup do vody je zde většinou ze strmých kamenů. Za zmínku stojí také vyhlídková věž, kterou naleznete na konci Bugibby.

Malta

Doprava po ostrově (auto, veřejná doprava, taxi)

Jelikož Malta není velká, doprava po ostrově je dostupná do všech koutů ostrova. Nejpohodlnější volbou je rozhodně prozkoumat Maltu pronajatým autem. Nezapomeňte, že na Maltě se řídí na levé straně a provoz občas může dát zabrat. Pokud si netroufáte na řízení na divokých maltských silnicích, tak je skvělým řešením autobus.

Takže, pokud nevyužijte možnosti transferu z letiště na ubytování, s maltskou veřejnou dopravou přijdete do kontaktu hned po příletu na letiště. Autobusy s označením X jezdí do většiny měst nacházejících se na hlavním ostrově, jakož i přímé linky Tallinja (TD Routes). Na menší ostrov, tedy na Gozo, se dostanete s přestupem na trajekt ve městě Ċirkewwa.

V letní sezóně za jeden lístek zaplatíte 2 EUR přes den a 3 EUR v nočních hodinách. Můžete si jej zakoupit přímo u řidiče a platí 2 hodiny. Dávejte si pozor na to, že v autobuse můžete platit pouze hotově a přesnou částkou. Týdenní lístek stojí 21 EUR pro dospělé a 15 EUR pro děti. Platí na všechny spoje na hlavním ostrově, ale také na ostrově Gozo (neplatí na trajekt). Je třeba si důkladně naplánovat odjezd a příjezd. Autobusové spoje lze dobře vyhledat buď přes Google mapy, nebo přes Maltskou aplikaci Tallinja.

Řekněme, že řídit se vám nechce, ale veřejná doprava není váš šálek kávy. Na váš hotel vás z letiště dostane i taxi. Tato služba je k dispozici 24/7. Zaplatit za ni můžete přes aplikaci Malta Taxi nebo na letišti v k tomu určených kioscích.

Malta doprava po ostrově

Počasí na Maltě

Malta má středomořské podnebí s teplotou moře vyšší než v kterékoli jiné části Evropy. Léto je horké a suché s teplotami dosahujícími v červenci a srpnu i 32 °C. Zima je mírná a mokrá a teploty klesají jen v průběhu prosince až února na přibližně 15-17 °C. Souostroví je úžasným místem pro dovolenou během celého roku.

Malta

3 tipy na pojištění, které ochrání tvé zdraví i peněženku

Pelikán není jen prodejce letenek a výhodných zájezdů. Nabízí také různé doplňkové a zejména užitečné služby a spolupracuje s TOP partnery v různých oblastech. Jednou z nich je i cestovní pojištění, které je dnes pro drtivou většinu cestovatelů naprostou samozřejmostí již při rezervaci letenky. Proč?

Takže, představ si, že máš koupenou letenku, ale před odletem:

 • nečekaně onemocníš s minimálně 5denní léčbou (i bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následky, které ti nedovolují odletět,
 • tvá přítomnost doma je nezbytná kvůli nemoci nebo smrti rodinného příslušníka,
 • otěhotníš,
 • vznikne ti značná škoda v důsledku živelné pohromy,
 • ztratíš svoji práci ne z vlastního zavinění,
 • musíš řešit rozvod,
 • neobstojíš u maturity nebo státnic,
 • nedostaneš víza.

V první řadě by nás upřímně mrzelo, že musíš svůj let zrušit. Na druhé straně bychom ti s radostí oznámili, že pokud máš pojištění STORNO a jsi schopen/a se prokázat potvrzením dané události (kvůli které nemůžeš cestovat), za nepřeletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze. Úžasnou výhodou je i to, že stornovat mohou také všichni ostatní pojištění rodinní příslušníci, kteří s tebou cestují/měli cestovat a další 3 pojištění spolucestující bez rodinného vztahu.

Pojištění Pelikán

Pokud ti jde pouze o proplacení letenky, tak je to opravdu top nabídka. Ale ještě větší jistotou je ISTOTA, a to není jen prázdná slovní hříčka. Na tu totiž můžeš spoléhat i tehdy, když ti vznikne škoda ne přímo v důsledku nemožnosti odletět. Pro většinu cestujících je nejsilnějším důvodem ke koupi tohoto pojištění proplacení léčebných nákladů a následků po úrazu. Platí však i v jiných různých nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob. Třešničkou na dortu je už jen to, že ISTOTA obsahuje i pojištění STORNO a dalších 15 důvodů stornování letenky.

Pojištění Pelikán

Do třetice zde máme ještě jeden zajímavý tip a v podstatě novinku. Představ si, že si u nás koupíš akční letenku, která tě vyjde do 2 500 Kč. Přijde den D, dlouho očekávaná cesta, ale tvou radost nakonec zmírní tříhodinové zpoždění letu. Možná ti tato nepříjemná událost nepřekazí žádné plány, ale ruku na srdce, stejně by tě určitě potěšila nějaká útěcha. Co řekneš například na kompenzaci v hodnotě 5 000 Kč? Není to překlep. Není to žádné spekulantství. Žádná finanční fata morgána. Jedná se o novinku, kterou máš na dosah ruky díky čerstvé spolupráci Pelikan.cz se společností Koala.

Pojištění proti zpoždění letadla

Všechny tři typy pojištění můžeš objednat společně s letenkou Pelikána. STORNO i ISTOTU si ale případně objednáš i dodatečně ve Správě objednávky, stačí se přihlásit a zadat požadavek.

Máš své tipy na Maltu? Sem s nimi

Pokud máš pocit, že jsme na něco důležitého nebo praktického zapomněli, klidně nám napiš zprávu nebo ještě lépe, doplň náš článek něčím užitečným v komentářích pod ním. Děkujeme 🙂

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru