Connect with us
Malta

Cestopisy

Párty vs. zen, luxus vs. batůžky. Aneb hlavní turistické části Malty

Párty vs. zen, luxus vs. batůžky. Aneb hlavní turistické části Malty

Tato země je unikátní. Leží v srdci Středozemního moře, nedaleko pobřeží severní Afriky a jen 100 kilometrů od Sicílie. Tato informace už prozrazuje to, že jde o kousek země odtržený od pevniny, čili jde o souostroví. Dnes se podíváme na to, které části Malty jsou ty nejpopulárnější mezi turisty.

Reklama
malta moře

Malta se skládá z 3 obydlených ostrovů (Malta, Gozo a Comino) a 2 neobydlených (Manoel a Ostrov Svatého Pavla). Naprostá většina turistů cestuje na Maltu – tedy na ostrov s názvem Malta v rámci státu s názvem Malta. Cestovatele potkáte ale i na ostrově Gozo, který nabízí trochu jiné, tišší a rozvážnější typy zážitků než byste od typické letní dovolené očekávali. Ale pojďme na to postupně. Představujeme vám ty části Malty, které jsou v kontextu dovolených opravdu významné.

Městská nádhera, SLIEMA (Malta)

Kdysi to byla malá rybářská vesnice. Dnes je ale hlavním obytným a obchodním centrem Malty a jedním z nejpopulárnějších míst pro turisty. Zejména pro ty, kteří preferují komerčnější dovolenkové aktivity, a mezi ty řadí například i pěší turistiku po obchodech. Těch je v Sliemě opravdu dost. Společně s restauracemi, bary a kavárnami vytváří vynikající prostředí pro velkoměstský relax obohacený o luxusní chvíle v Římských lázních nebo odpočinek na některé ze skalnatých pláží.

Trajektový terminál Sliemy poskytuje pohodlnou dopravu do různých částí země, jako jsou ostrovy Gozo a Comino, Mdina, pláž Riviera, Hal Saflieni Hypogeum a Tarxien Temples. Do hlavního města, Valletty, se dostanete za 5-10 minut.

Živý monument, VALLETTA (Malta)

Nejmenší hlavní město Evropy s 28 historickými kostely, pevnostmi, ale i obchody a restauracemi milují komerční cestovatelé i backpackeři. A to i přesto, že nenabízí mnoho možností k ubytování. Několik 4 a 5hvězdičkových hotelů sice najdete v centru, ale pokud cestujete s menším rozpočtem, s největší pravděpodobností nebudete bydlet přímo ve Vallettě. To ovšem není žádný problém. Hlavní město je přímo spojeno veřejnou dopravou s většinou turistických míst Malty, včetně Blue Grotto, rybářské vesnice Marsaxlokk, Mdiny, chrámů Ħaġar Qim a útesů Dingli. Trajektem se dostanete dokonce i na Sicílii.

Někam jinam se budete muset přesunout i tehdy, když se budete chtít opalovat na pláži. Valletta totiž žádnou nemá. Ale pokud naskočíte na trajekt, za pár minut jste ve vedlejší Sliemě nebo Gziru. Plnohodnotnou útěchou bude také bezedná zásoba kulturních aktivit, historických památek a přátelské atmosféry města, které se jako celek zapsalo na seznam světového dědictví UNESCO.

Akční letenky na Maltu

Noční kluby, ST. JULIAN’S (Malta)

Hledáte autentické prostředí a rádi byste šli na obhlídku tradičního maltského života? Tak St. Julian’s není nic pro vás. Ale pokud toužíte po dovolené plné euforických momentů v nočních klubech, tak se snadno naladíte na rychlost tepu tohoto města. Sousedí s Pacevillem, hlavním městem maltského párty života. Vaší největší starostí tak bude, do kterého baru se v daný den vydáte. Tedy, večer a v noci.

Při pohledu na luxusní nákupní centrum se dá jen těžko věřit, že toto město bylo kdysi rybářskou vesničkou. Pozůstatky tiché přímořské atmosféry lze nalézt v romantických zátokách, například Spinola Bay a Balluta Bay nebo St. George’s Bay, která vás potěší také písčitou pláží.

Najdete zde spoustu luxusních hotelů, převážně ve střední kategorii, ale výběr je bohatý ve všech cenových relacích. Pokud po Maltě cestujete autem, ujistěte se, že vámi vybraný hotel nabízí soukromé parkoviště. Veřejné parkování v St. Julian’s je totiž dost omezené.

Spolehlivé základny, BUGIBBA, QAWRA A ST. PAUL’S BAY (Malta)

Tato tři města na klidnějším severním pobřeží Malty se v hlavní turistické sezóně promění ve veselá letoviska. Buġibba a Qawra jsou oblíbené destinace mezi rodinami s dětmi a páry, ale to neznamená, že se jedná o tišší oblasti. Jednou z hlavních složek jejich přitažlivosti je příjemný ruch ve dne i v noci. Zátoka St Paul’s Bay je tišší a stále si zachovává atmosféru typické maltské vesničky.

Ti, kteří na Maltu cestují poprvé, si na svou premiéru často vyberou právě tuto oblast. Je velmi dobře připravena na mezinárodní turisty. Poskytuje množství ubytovacích zařízení, která vyhovují cestovatelům s různou výší rozpočtu a se širokou škálou očekávání, ale převažují varianty v rámci střední kategorie. Luxusní resorty zde moc nenajdete.

V této oblasti je několik vynikajících pláží a jelikož je moře relativně klidné, rádi sem chodí plavci i rodiny s dětmi. Zátoka Ghadira nabízí mnoho příležitostí pro vodní sporty, zároveň je jednou z nejoblíbenějších pláží na Maltě snadno dostupnou ze St Paul’s Bay. Nachází se zde také skalnatá a oblázková pláž Qawra Point Beach (Ta Fra Ben Beach), umělá písčitá pláž Buġibba Perched Beach a několik menších míst ke koupání v zálivu St. Paul’s Bay jako Bajja tax-Xama, Bajja ta’ l -Għażżenin a pláž Fekruna.

Tichá rozvážnost, MDINA A RABAT (Malta)

Mdina a Rabat byly původně jedním městem, a to dokonce hlavním městem Malty. Tato informace by mohla vzbudit dojem rušné oblasti, ale opak je pravdou. Mdina je dnes známá jako „Silent City“, neboli tiché město. I když je populární mezi turisty a jednoznačně patří mezi povinné výletní destinace země, mnoho hotelů zde nenajdete. Noční život dokonce úplně abstinuje. Pokud toužíte po tomto klidu plném mimořádných vizuálních podnětů ve formě atraktivních historických památek, ubytování hledejte spíše v Rabatu.

Z Rabatu a Mdiny se veřejnou dopravou snadno dostanete do Valletty, Mosty, k Blue Grotto, útesům Dingli a na letiště. I za plážemi budete muset cestovat, protože tato města žádné nemají.

Prudké léto, MELLIEHA (Malta)

Mellieha Bay, tedy v doslovném překladu zátoka Mellieha, je považována za plážové hlavní město Malty. Není ničím překvapivé tedy to, že je to místo plné hotelů od střední kategorie až po špičkový luxus. Všechny byly postaveny přímo na pláži, zatímco místní bydlí na vysoké náhorní plošině s výhledem na moře. Hlavním lákadlem jsou logicky pláže, zejména největší písečná pláž země Mellieħa Bay/Għadira Bay, jakož i procházky po pláži nebo vysokých kopcích, které jsou oblíbené rovněž mezi backpackery.

Mellieha svou atmosférou připomíná Qawru a Bugibbu, ale s takovým rozdílem, že nemá všechny kouty přeplněné turisty. Samozřejmě je na ně stoprocentně připravena s celonárodně uznávanými restauracemi, bary i kavárnami. Žije se zde také v noci, ale určitě ne tak divoce jako v Paceville. Ve všední dny se město k nočnímu odpočinku uloží celkem brzy, o čemž svědčí i to, že autobusová doprava zde funguje pouze do 21:00. Přes den se ovšem snadno dostanete do jiných měst, například Valletty a Sliemy, stejně tak i na ostrovy Gozo a Comino.

Venkovská autenticita, MARSAXLOKK (Malta)

Je to taková pohádková rybářská vesnička, poněkud odizolovaná od ostatních částí Malty, a občas i reality. Je skoro jisté, že jen málo míst v zemi je tak půvabných jako toto. Pokud potřebujete odpočinek, Marsaxlokk pro vás může být tou pravou destinací. Nudit se ale nebudete (pokud sem tedy nepřicestujete právě za tímto účelem), už jen samotný vizuál vesnice s barevnými rybářskými loďkami je něco, co vás dlouho nepřestane bavit. Kromě toho nabízí spoustu kvalitních restaurací a každou neděli se zde koná místní trh, na kterém si můžete koupit cokoli od „pouťových“ slunečních brýlí až po čerstvé ryby od místních rybářů.

Další výhodou je to, že Marsaxlokk se nachází poblíž letiště, a to méně než 7 km. Ani k plážím to nebudete mít daleko. Na Bay Għar Aħmar chodí hlavně místní, služby pro turisty zde nehledejte, za to však uvidíte autentický odpočinek ve stylu obyvatel rybářské vesničky. Na druhé straně na pláži Peter’s Pool vás může překvapit velký dav. Pokud budete mít štěstí, potkáte zde i Tittiho, slavného pejska s potápěčskými dovednostmi. Další pláží v okolí Marsaxlokku je Il-Kalanka Bay.

Běžný život, IL GZIRA A MSIDA (Malta)

Tato dvě města vám budou vyhovovat tehdy, pokud vás baví turistická místa, ale zároveň rádi pozorujete i místní život, baví vás přístavy a kromě toho hledáte ubytování v nižší cenové kategorii.

Gzira je u Valletty a Sliemy, ale místo přepychové dovolené nabízí spíše pobyt v autentickém městě maltské pracující střední třídy. Jednou z nejpopulárnějších atrakcí je ostrov Manoel s přístavem a středověkou pevností, na který se dostanete pěšky, po hrázi. Cestou uvidíte i známý Duck Village, neboli vesničku kachen, která je ve skutečnosti kratší ulička se zvířecími obyvateli.

I v Msidě je přístav, a skutečně kouzelný. Nabízí výhled na stovky plachetnic a dechberoucí historický kostel.

Díky vodní i autobusové dopravě se velmi snadno dostanete do různých míst. Do Valletty se například přeplavíte za 5-10 minut.

Ztracený čas, GOZO

Gozo je samostatným ostrovem. Jak jsme zmiňovali již v úvodu tohoto článku, je klidnější a tišší než ostrov Malta. Mnozí dokonce tvrdí, že představuje unikátní místo světa i proto, že se zde zastavil čas. Z dlouhodobého i krátkodobého hlediska. Během dovolené na Gozu přestanete rozumět pojmu „spěchat“ a zároveň se vám může stát, že se na dlouhé minuty vrátíte do doby povozů na cestách.

Důvodem blahodárného ticha ostrova je pravděpodobně i menší populace. Rozlohou je sice Gozo čtvrtinou Malty, ale obyvatel má přibližně 15krát méně. To znamená, že najít pláže bohaté na prázdná místa, opuštěné skalnaté útesy nebo nedotčené zelené kopce nebude problém. Dokonce i klikaté uličky hlavního města (Victoria) bývají prázdné.

Bydlet budete moci jakkoli, dle vlastních preferencí. Pobyt ve vesnickém domě nebo malém penzionu je asi to, co se ke Gozu nejvíc hodí. Ale pokud toužíte po absolutním komfortu, k dispozici budete mít i několik vynikajících 4 a 5hvězdičkových hotelů, mnohé přímo na pláži.

Zdroje: Thenomadvisor.com, Mypathintheworld.com,Easytravel4you.com

Zdroj fotografií: Shutterstock, Pexels

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru