Connect with us

Cestopisy

Chorvatsko je toto léto opět v kurzu! Tipy na zajímavá místa

Chorvatsko je toto léto opět v kurzu! Tipy na zajímavá místa

Chorvatsko je již tradičně nejoblíbenější letní destinací Čechů. V posledních letech však krásy této země objevuje i stále více lidí z celého světa. Proč zůstávat jen na pláži, když má Chorvatsko mnoho dalších zajímavých míst? Podívej se na naše tipy a naplánuj si netradiční výlet!

1. Ostrov Dugi Otok

Slyšel jsi o chorvatském ostrově Dugi Otok? Právě tam se nachází jedna z nejzajímavějších přírodních atrakcí Jadranu, kterou je slané jezero Mir. Toto jezero je s oceánem spojeno podzemními prasklinami. Ostrov patří do skupiny Severodalmatských ostrovů a objevíš ho u města Zadar, kam seženeš velmi levné letenky z Prahy. Ze Zadaru si pak jednoduše koupíš jízdenku na trajekt. Na jihu Dugi Otok sousedí se známějšími Kornatskými ostrovy a zátokou Telašćica. Do národního parku Kornati si tak bez problémů domluvíš výlet. Ubytovat se můžeš ve vesnicích Sali, Luka nebo Božava. Odměnou ti budou krásné klidné pláže a skvělé podmínky pro windsurfing, jachtink, rybaření a potápění.

Kluk rybaří na ostrově Dugi Otok
Kluk rybaří na ostrově Dugi Otok

2. Chorvatsko a jeho chlouba Dubrovník

Dubrovník je v posledních letech stále více populární díky oblíbenému seriálu Hra o trůny. Město nás na první dojem uchvátilo, neboť má úžasnou atmosféru dávných dob. Ve středověku byl Dubrovník velmi důležitým přístavem a dokonce v prosperitě konkuroval Benátkám. Historický Dubrovník poznáš podle toho, že je obehnaný monumentálními hradbami.

Historická část města Dubrovník.
Dubrovník je jedním z nejhezčích balkánských měst

Do města vstoupíš velkou branou a budeš se procházet po kamenné promenádě. Úzké uličky mají své kouzlo hlavně v noci, kdy se rozsvítí venkovní osvětlení. V Dubrovníku to samozřejmě žije hlavně v létě, kdy každoročně probíhají Dubrovnické letní hry – Dubrovačke ljetne igre. Každý den budeš svědkem představením divadla, opery nebo hudby předních chorvatských i světových umělců.

Dubrovník
Noční procházka v Dubrovníku

Pokud si půjčíš auto, můžeš se zajet podívat např. do nedalekého Kotoru v Černé hoře. Už máš akční letenky do Dubrovníku?

3. Národní park Plitvice

Národní park Plitvice je často při cestě do Chorvatska vynecháván, neboť se nenachází v přímé blízkosti moře. Rozhodně se nedopusť této chyby!  Plitvice jsou totiž jedním z nejhezčích míst, které Chorvatsko nabízí. Národní park je jedinečnou přehlídkou krásné a na evropské poměry exotické přírody. Nachází se zde kolem 140 vodopádů, asi 20 jeskyň, 5 řek a spousta jezírek.

Plitvická jezera
Národní park Plitvice je Chorvatským klenotem

Na výběr budeš mít několik turistických stezek, které vedou po mostech a dokonce i pod vodopády. Nejkrásnější výhled na celý národní park je z vrcholu kaňonu. Když budeš mít štěstí, zahlídneš v národním parku srnu, rysa, vlka, nebo dokonce medvěda, který je symbolem parku. Nedaleko Plitvic nezapomeň navštívit také Slunjčické vodopády v malebné osadě Rastoke.

Čistá příroda národního parku
Čistá příroda národního parku
Plitvice Chorvatsko
Chorvatsko nemá jen moře!

4. Chorvatské hlavní město Záhřeb

Kolikrát jsi byl v Chorvatsku a kolikrát v Záhřebu? Hlavní město Chorvatska je dalším opomíjeným místem. Je to ale velká škoda, neboť hlavní města vždy dokreslí atmosféru země a jsou místem národní kultury a historie. Záhřeb je přehlídkou divadel, galerií, kin, muzeí a uměleckých výstav. Město je velmi příjemné a své návštěvníky láká velkým množstvím parků, kaváren a restaurací. Severně od města leží malé pohoří Medvednica, kam se lze vypravit na pěkný jednodenní výlet.

Záhřeb tě bude bavit!
Záhřeb tě bude bavit!

Mrkni se také na článek: Portugalsko: 6 míst, která stojí za to navštívit

5. Ostrov Pag

Dalším zajímavým chorvatským ostrovem je Pag, který objevíš na severu Dalmácie poblíž města Zadar. Ubytovat se můžeš ve stejnojmenném historickém městě Pag nebo v severnějším letovisku Novalja. U města Pag se nachází solné planiny Paške solane, které obstarávají většinu chorvatské produkce soli. Nezapomeň ochutnat typický pažský sýr, který miluje celé Chorvatsko. Oblast je také ideální pro pěstování vinné révy. Ostrov tvoří krasová jezera, mnoho zálivů a krásných písčitých i oblázkových pláží. Z vesnice Metajna se dostaneš pěší chůzí do zátoky Beritnica, kde objevíš typické kameny a krásnou pláž s tyrkysovým mořem. Příznivci lezení ocení nedalekou skalní stěnu Sotga.

Chorvatsko je vždy dobrou volbou
Chorvatsko je vždy dobrou volbou

Vyhledej si výhodné letenky z Prahy. Chorvatsko tě určitě nezklame!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Portugalsko: 6 míst, která stojí za to navštívit
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Malajsie jako brána do Asie. Tvůj velký průvodce
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru