Connect with us
Skiathos, Řecko

Cestopisy

Řecké letiště Skiathos je evropským Svatým Martinem. Přistávání je tu zážitkem

Řecké letiště Skiathos je evropským Svatým Martinem. Přistávání je tu zážitkem

Ostrov Svatého Martina (nebo nizozemsky St Maarten) v Karibiku je známý mezi „planespottery“ díky přistávání letadel a jejich přeletech ve velmi nízké výšce nad pláží Maho. Málokdo ale ví, že podobnou raritou se vyznačuje i řecký ostrov Skiathos.

Reklama

Malý ostrov na severozápadě Egejského moře patří do souostroví nazvaného Severní Sporady spolu s většími bratry jako Alonnisos, Skopelos a Skyros. Právě tyto čtyři ostrovy jsou jediné trvale obydlené. Ostrov Skiathos je mimo jiné známý tím, že se zde natáčel film Mamma Mia.

Severní Sporady mají přibližně 13 798 obyvatel, z nichž polovina žije právě na Skiathosu. Ten je oblíbenou destinací turistů z celé Evropy. Přicházejí sem zejména v letních měsících. Jednou z možností, jak se sem dostat, je plavba lodí z pevniny, ale většina z nich přiletí na letiště Alexandros Papadiamantis.

Skiathos letiště, Řecko
Zdroj: Shutterstock/Markus Mainka

Letiště otevřeli v roce 1972, nachází se u města Skiathos a postavit ho nebyla žádná legrace. Nejen, že je ostrov Skiathos rozlohou velmi malý, ale má i nelehký terén. Takže na postavení velkého a podle možností plochého letiště potřebovali originální nápad. Architekti nakonec využili pás pevniny táhnoucí se mezi Skiathosem a menším sousedním ostrovem lazaretu, takže se spojily do jednoho většího ostrova.

Letiště Skiathos má přistávací dráhu dlouhou 1 628 metrů, takže některá letadla se sem ani nedostanou. Přistávání a odlétání letadel na takovém letišti je pro některé nadšence skutečným divadlem.

Skiathos letiště, Řecko
Zdroj: Shutterstock/Minoli

Kromě globální pandemie, která přirozeně snížila počet návštěvníků na ostrově, podobně jako v oblíbených destinacích po celém světě, letiště zaznamenávalo v minulých letech každoroční nárůst pasažérů, a to od roku 2010. Tehdy na letiště Skiathos přiletělo 230 489 turistů a do roku 2019 se tento počet téměř zdvojnásobil. Nejvíce turistů sem přijíždí z Velké Británie, výjimkou nejsou ani Rakousko, Německo, Itálie či Nizozemsko, píše Simple Flying. Ostrov doufá v návrat do normálu už v létě 2021.

Dostupné akční letenky do Řecka

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Finsko je počtvrté po sobě nejšťastnější zemí světa. Žebříček ovlivnila i koronakrize https://t.co/LI4ZBoBwjb #koronavirus2 dny dozadu
Finsko je počtvrté po sobě nejšťastnější zemí světa. Žebříček ovlivnila i koronakrize https://t.co/LI4ZBoBwjb #novinky2 dny dozadu
Koronavirus a cestování – vše, co potřebuješ vědět https://t.co/PL0SPvKTOy #koronavirus2 dny dozadu
UNESCO park Wadden Sea v Dánsku bude mít unikátní vyhlídkovou věž. Přibude i velký kemp pro karavany https://t.co/L9uYf8SXy92 dny dozadu
PECKA DNE: Dovolená v Dubaji! Hilton se snídaní + letenka od 14 891 Kč https://t.co/T9uccXd4an2 dny dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus2 dny dozadu
Velké sčítání cestovatelů: Jak vidíš dovolenou v roce 2021? Klikni a vyplň krátký dotazník https://t.co/WpQqy7nhll #koronavirus2 dny dozadu
10 míst a věcí, které při návštěvě Mexico City nevynechat https://t.co/xiWjL4Cfmz2 dny dozadu
Rekonstrukce Notre Damu bude hotová v roce 2024. Dnes jsou to dva roky od nešťastného požáru https://t.co/6Z87Jwjxtc #novinky3 dny dozadu
Na letišti v Tokiu testují bezkontaktní check-in pomocí snímání obličeje https://t.co/SoXsDNZUEq #koronavirus3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru