Connect with us
China Southern Airlines letadlo

Koronavirus

China Southern jsou už největšími aerolinkami na světě. Předběhly giganty z USA

China Southern jsou už největšími aerolinkami na světě. Předběhly giganty z USA

Aerolinky China Southern Airlines se během pandemie staly největší leteckou společností na světě. Číňané využili globální pokles poptávky v letectví a vyšplhali se nad americké dopravce Delta a American Airlines. Cestovní ruch v Číně se rovněž rekordně rychle vrací na výsluní.

Reklama

Zatímco jiné významné letecké společnosti po celém světě drasticky snížily svou provozní kapacitu, společnosti China Southern se už téměř podařilo dostat zpět na úroveň před koronakrizí. Podle dostupných údajů analytické společnosti OAG měla společnost China Southern 26. října plánovanou kapacitu sedadel 2 580 529, čímž předběhla společnosti American Airlines a Delta.

Zajímavé rovněž je, že zmíněné číslo představuje pouze 10% pokles předkrizové kapacity – ta byla v případě čínských aerolinek dne 20. ledna na hodnotě 2 877 703 sedadel. Ostatní čínské letecké společnosti, včetně společností China Eastern Airlines a Air China, se už také dokázaly přiblížit k úrovním před COVID-19.

Amerika v útlumu

Zatímco letecký průmysl v Číně opět roste, v USA bojuje o přežití. Americké letecké společnosti od ledna 2020 utrpěly až 50% pokles kapacity. Například společnost American Airlines měla v lednu kapacitu více než 4,8 milionu sedadel, na podzim dosáhla hodnotu 2,4 milionu.

Čínská letecká společnost China Southern se v minulosti netajila tím, že má ambice být na piedestalu. Hlavní viceprezident společnosti pro mezinárodní a korporátní vztahy Wu Guoxiang ještě začátkem roku 2019 uvedl, že do tří až pěti let budou China Southern Airlines největšími aerolinkami.

Je však nepravděpodobné, že si čínské aerolinky udrží prvenství dlouhodobě. Americké aerolinky se vrátí mezi největší hned, jakmile jim to umožní situace ve světě, všímá si SimpleFlying.com.

Bude zbytek světa kopírovat úspěch Číny?

Čínské aerolinky zažily krizi okamžitě po vypuknutí pandemie – země se totiž stala epicentrem nákazy. Do poloviny února bylo v Číně zrušeno až 80 % letů a tamní letecký průmysl se zúžil do takové míry, že ho v počtu letů a nabízených sedadel porovnávali s maličkým Portugalskem. Začátkem září se však čínský trh téměř vrátil na úroveň před pandemií, zatímco všechny ostatní trhy na světě se trápí a hledají způsoby, jak přežít kvůli přetrvávajícím restrikcím.

Podle představitelů aerolinek China Southern aktuálně k růstu výrazně pomáhá i iniciativa Fly Happily. Je to v podstatě permanentka, která cestujícím umožnila neomezené cestování po celý rok a potrvá až do 6. ledna 2021.

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru