Connect with us

Novinky

Chile: Po 30 letech ticha masové protesty. Cestování zvažte!

Chile: Po 30 letech ticha masové protesty. Cestování zvažte!

V Chile se už více než dva týdny protestuje proti sociální nerovnosti a špatné ekonomické struktuře v celé zemi. K vlně zdánlivě neškodných shromáždění naštvaných studentů proti zdražení cestovného v metru hlavního města Santiago o 30 pesos se přidali i jejich profesoři a státní zaměstnanci s podporou největších odborů v zemi. Nízké mzdy a důchody, nákladné zdravotnictví a mizerné školství, velké rozdíly mezi bohatými a chudými – Chilané toho mají už dost.

Reklama

Tihle lidé vědí, že další balíček sociálních reforem prezidenta Sebastiana Piñera je jen snahou utlumit jejich hlas na ulici, ne vyřešit jejich problémy tady a teď. Jeho rétorika o nepřátelích, s kterými vede válku a zákaz nočního vycházení odstartovaly největší shromáždění v zemi od konce režimu diktátora Augusta Pimocheta 1989.

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com

Po 30 letech ticha

„Polovina obyvatelstva si ze svých příjmů nedokáže naspořit na dostatečnou penzi v soukromých fondech, 30% pracovních smluv jsou krátkodobé kontrakty v průměru na 10 měsíců,“ komentuje situaci v Chile Tomáš Nídr pro Denník N.

Protestů v metropoli Santiago se v pátek 25. října se zúčastnilo kolem milionu Chilanů, přibližně 5% populace. Řidiči aut a nákladních vozidel zablokovali chilské dálnice a cesty vedoucí do Santiaga – i mýtné je předražené. Vládní představitelé poslali do ulic 20 tisíc vojáků se slzným plynem a vodními děly, výjimečný stav byl vyhlášen v pěti regionech. Politiky museli z budovy kongresu v pátek eskortovat, protivládní aktivisté byli jen kousek od toho, aby se probili dovnitř.

Způsob, kterým Chilané vyjadřují nespokojenost se systémem a s vládou je ale velmi agresivní. Zlikvidovali asi 85 stanic metra, rabovali obchody a supermarkety, ničili autobusové zastávky, autobusy i semafory, stavěli a pálili barikády v ulicích. Sociální nerovnost pro delegaci ekonomiky přivádí obyvatelstvo až k takovým činům.

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com

Škod a ran je příliš

Podle Associated Press, americké tiskové agentury, nejméně dvě letecké společnosti zrušily nebo přeplánovaly během největších protestů lety do chilského hlavního města. Přibližně dvacet lidí je mrtvých, o způsobu smrti se vedou spory, asi sedmnáct dalších sedí ve věznici, píše BBC. Zranění jsou i vojáci a policisté. Všechna úmrtí a použití ozbrojených sil v takovém množství bude muset vyšetřit nezávislý orgán, řekla Michelle Bachelet, komisařka OSN pro lidská práva a bývalá prezidentka země pro BBC.

Piñera slíbil protivládním protestujícím změny uvnitř kabinetu, zatím ale o nich nic víc nevíme. Mnozí stále chtějí jeho rezignaci, politikům nedůvěřují. Ozývají se i hlasy, které na vyřešení krize sociální nerovnosti a korupce zvou i mimovládní organizace a nezávislá hnutí. Omezení diskusí o problémech jen na politickou elitu už není způsobem, jakým lidé chtějí v zemi dělat politiku.

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com

Pomyslná stabilita se rozpadla

Chile nebude pro problémy na ulicích ani organizovat summit Asijsko-tichomořské hospodářské spolupráce (APEC) a klimatický summit OSN (COP25) v listopadu a v prosinci. Summit OSN se bude konat v španělském Madridu. APEC se měli opět zúčastnit, i americký prezident Donald Trump a čínský prezident Xi Jinping. Rokovat měli o ukončení obchodní války.

Model stability a sociálního pokoje, který Chile v Jižní Americe dlouho ostatní záviděli, se rozpadl. Zřejmě ani nebyl tak docela skutečný. Ačkoliv je Chile jednou z nejbohatších zemí Latinské Ameriky, má mezi třiceti členskými státy Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD) i nejhorší rovnost příjmů.

Dalším způsobem, jak zohlednit nerovnost v této zemi je pohled na příjmy těch nejbohatších a nejchudších. V roce 2006 vydělalo 20% nejbohatších desetkrát víc než 20% nejchudších. V roce 2017 pak rozdíl klesl o 1,1%.

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com

Bez potravin, zdraví a školy to nejde

Chilská vláda dělá každé dva roky národní průzkum domácností a monitoruje, kolik lidí v zemi vlastně čelí chudobě. Patří sem lidi, kteří nemají dostatek prostředků na to, aby si koupili potraviny pro přežití, ale i ti, kteří jen za stravování utratí většinu svého rodinného rozpočtu, přičemž na ostatní jim už nezbude. Za poslední desetiletí chudoba v Chile klesla – z přibližně 29% zůstalo v chudobě 8% země (Údaje jsou z roku 2017).

Reálná mzda bez inflace se podle vládních statistik zvýšila za posledních pět let o 4% na přibližně 400 tisíc chilských pesos, tedy 490€. Věci se mění, ale příliš pomalu. Zdravotnictví a školství, dvě základní složky, které potřebuje lidstvo pro svůj aktuální i budoucí blahobyt, jsou pro občany stále příliš drahé.

Salvo conducto pro cizince

Katie Lockhart, redaktorka magazínu Conde Nast Traveler, přicestovala do Chile o půl jedenácté večer v čase, kdy ještě platil večerní zákaz vycházení a výjimečný stav v několika částech země. Bylo to v úterý 22. října, tři dny před velkým protestem. Některé části města byly úplně odstaveny, centrum bylo prázdné, všude byli vojáci a policisté.

Na imigračním úřadu na letišti v Santiagu dostala papírek s názvem Salvo Conducto, který má ukázat bezpečnostním službám, pokud by ji náhodou někde v takové noční hodině zastavili. Následující den popsala jako celkem pěkný letní den, až na ty vrtulníky scanující město a mladé lidi potloukající se po ulicích skandujíc a mávajíc vlajkami, bijíc do hrnců, v čem je povzbudili kolemjedoucí troubením.

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com

Cestovat nebo necestovat?

Když protesty začaly, zahraničním cestovatelům úřady doporučily, aby se jakékoliv oblasti západně od centrální čtvrti Providencia vyhnuli. Tam se nachází většina turistických atrakcí města. Providencia a cokoliv na východ od toho místa, včetně Parku Bicentenario a chilského řemeslnického trhu Centro Artesanal Publito Los Dominicos zůstaly otevřené.

Zákaz vycházení je ale už zrušen, většina restaurací a obchodů se vrací zpět do běžného provozu, i když protestům zřejmě ještě neodzvonilo. Ani vojáci se zbraněmi z města ještě nezmizeli. Několik míst, například Constanera Center, masivní nákupní centrum s 360° výhledem na město, zůstává zavřené. Stejně tak i Národní muzeum výtvarného umění.

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com

Počítat se nedá ani s metrem, desítky stanic ještě od protestů nejsou opraveny, spoléhat se dá možná na zdejší Uber nebo taxíky.

Velvyslanectví České republiky v hlavním městě Santiago de Chile doporučuje nevyskytovat se ve středu města, Plaza Italia, Plaza Baquedamo a Av. Vicuňa Mackena. Sporadické manifestace jsou nadále ve Vaparaísu, Antofagastě a ve městě Concepción. A vzhledem ke stávající situaci je zatím nemožné cestovat po celém chilském území. Pokud tam hodláte cestovat, ministerstvo a velvyslanectví doporučuje zaregistrovat se do databáze DROZD, Nutno dodat, že v některých zemích byl pro situaci v Chile vyhlášen tzv. třetí stupeň doporučení = vůbec necestovat.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru