Connect with us
Cestování za pandemie

Cestopisy

Cestovat se dá bezpečně i za pandemie: Adriana se vydala za vodními sporty do Portugalska a Egypta

Cestovat se dá bezpečně i za pandemie: Adriana se vydala za vodními sporty do Portugalska a Egypta

Adriana Šturdíková je profesionální učitelka tance a milovnice cestování. Přestože ji globální pandemie koronaviru donutila z práce udělat koníček, od cestování ji neodradila. Její zálibou se staly totiž vodní sporty, které se vydala vyzkoušet rovnou do ráje surfařů – Portugalska a úžasného místa pro milovníky wakeboardingu – Egypta. Adriana se na cestu do zahraničí připravila v souladu se všemi platnými opatřeními a její dobrodružství mohla začít. Jak to v těchto zemích vypadalo, co všechno si potřebovala zajistit a kam se chystá příště? Přečti si v rozhovoru.

Reklama

Úvodem byste nám mohla říct něco o sobě… ☺️

Pracovně se věnuji výuce tance, i když poslední měsíce se z profese stal zase koníček, protože momentální vládní opatření tuto oblast téměř úplně zničila a už se v ní nedá uživit. Nadále se ale snažím věnovat svým tanečníkům, kteří jsou vděční i za online podobu, v jaké nyní umění a sport přežívá. Ve volném čase se věnuji sportům, zejména vodním, poslední roky mi život změnil surfing, mám také ráda wakeboarding a potápění. V minulosti jsem hodně cestovala bez cestovky na vlastní pěst po celém světě.

Kdy jste se rozhodla, že podniknete dovolenou v zahraničí i přes pandemii koronaviru?

Jak jsem zmiňovala, oslovily mě vodní sporty a cestování pro mě znamenalo možnost se jim věnovat. Cílem mého cestování nebylo ležet na pláži, ale trávit čas na vodě nebo v ní. Vycestovat navzdory pandemii jsem se rozhodla koncem července 2020, kdy byla pandemická situace přehlednější.

Na která místa jste během pandemie procestovala? Podle čeho jste si vybírala?

Poprvé jsem vyjela do Portugalska 1. srpna. Jakmile se obnovilo přímé letecké spojení s Vídní. Rozhodly za mě vlny, které tam jsou i v létě ????, dostupnost, jasná komunikace místní vlády s veřejností a přehledná opatření. Do Portugalska jsem se vrátila i na podzim a v zimě.

Cestování za pandemie

Která cesta do zahraničí byla aktuálně vaše poslední?

Na přelomu února a března jsem byla v Egyptě, opět za sportem – v El Gouna nedaleko Hurghady se nachází jeden z největších wakeboardingových parků na světě a stejně Rudé moře, které je známé svými prvotřídními podmínkami na potápění.

V čem vidíte hlavní rozdíl v cestování před koronavirem a za něj?

Nejistotu v tom, co bude – situace, měnící se nařízení ze dne na den. Letenky kupuji jednosměrné, těsně před odletem nebo flexibilní s možností změny termínu nebo vrácení peněz.

Akční letenky do Portugalska

Jak to vypadalo na letištích, z nichž jste odletěla a na která jste přilétla?

Vždy jsem odlétala ze Schwechatu, který byl „jako po vymření“. Letiště, kam jsem přiletěla nebo na nich přestupovala, byla rozhodně živější, ale nedá se to srovnat se stavem před koronou.

Jaké podmínky jste musela splnit při vstupu do zemí, kam jste cestovala?

Portugalsko v době, kdy jsem tam cestovala, nevyžadovalo žádné testy (v dnešní době už od Slováků vyžaduje nejen 72hodinový test, ale i povinnou 14denní karanténu, protože jsme pro ně červená země – a to na tom byli v lednu 2021 s čísly mnohem hůře než my…). PřI tak jsem čerstvé negativní testy měla, protože na Slovensku jsem na ně kvůli kontaktům i hromadnému testování chodila častěji než na klavír…

Minulý měsíc jsem do Egypta musela mít povinně ne více než 72 hodin starý PCR test, který byl během mé cesty zkontrolován asi 5-6krát – při check-inu, vstupu na palubu letadla, přestupu a při příjezdu do ubytování.

Cestování za pandemie

Jak vypadal každodenní život v zemích, které jste navštívila? Dodržují všichni zavedená opatření?

Život v zemích kam jsem cestovala plynul v porovnání se Slovenskem víceméně běžně i přes opatření. Situace se ale lišila podle času cesty a dané země.

V Portugalsku jsem v létě necítila žádná omezení, kromě toho, že se nekonaly žádné hromadné akce a restaurace a bary zavíraly dříve, počet osob u jednoho stolu byl omezen. Na podzim byla opatření přísnější, některé oblasti v zemi měly zpřísněná opatření – například víkendový zákaz vycházení, myslím že po 13:00 (do té doby bylo ale vše normálně včetně restaurací, barů, fitness center…). V zimě, na konci roku, byl největší rozdíl se zvyšujícími se čísly, zákaz vycházení už platil ve vícero oblastech, restaurace fungovaly pouze na take-away. Cestou na letiště nás při překročení hranic okresu kontrolovala policie a zjišťovala důvod naší cesty. Sport a pohyb v přírodě byl ale povolen, děti chodily do školy…

Místní opatření dodržovali, v obchodě jste neviděli člověka s rouškou pod nosem (což jsem bohužel tehdy na Slovensku viděla často), kontrolovali, zda jste si opravdu dezinfikovali ruce při vstupu a podobně. Osobně jsem vnímala, že místní nařízení dodržují a nebyli z nich unavení, vláda komunikovala velmi jasně a informovala lidi předem (jak místní, tak turisty).

Cestování za pandemie

V Egyptě byla nařízení méně přísná (nebo alespoň já jsem je tak vnímala), ovšem velmi záleželo na konkrétní situaci – v resortech jste neviděli jediného zaměstnance bez roušky, všude byla dezinfekce a měření teploty před snídaní. Mimo resortů se roušky používaly pouze v taxi, veřejné dopravě – jak kdo, v lékárně, bankách, úřadech, větších supermarketech. Na místních trzích, v restauracích, menších obchodech a podobně opatření nebyla dodržována až tak precizně…

Ve které destinaci se vám líbilo nejvíce?

Pokud mám brát v úvahu poslední rok, tak mám na výběr Portugalsko a Egypt. Portugalsko zde určitě vyhrává.

Pokud beru i cesty minulé, není možné odpovědět, protože každá země nabízí něco jiného (pozitiva i negativa), a vždy se snažím reflektovat zkušenosti z cest ve svém běžném životě a vnímání každodennosti. Cestování mě jednoznačně změnilo, přitáhlo více k zemi, naučilo myslet otevřeněji, více si vážit věcí, které jsou pro nás na Slovensku běžné (jako pitná voda z kohoutku, dostupné vzdělání a zdravotní péče, možnost cestovat do většiny zemí světa bez komplikací…) a dívat se na věci nejprve z pozitivní stránky a z toho, co vnímám negativně se snažit poučit.

Cestování za pandemie

Co vám nejvíce pomohlo k tomu, abyste se na dovolené a během cestování cítila bezpečně?

Jednoznačně komunikace místních vlád, předem známá opatření, a také možnost pojištění v případě nutnosti hospitalizace nebo karantény v případě covidu. Stejně tak jsem se cítila bezpečněji, když země vyžadovala při vstupu od každého negativní PCR (ne antigen) test

Bylo těžké rozvrhnout si čas tak, abyste po cestování stihla i karanténu a čekání na výsledky testu?

Vzhledem k tomu, že momentálně nechodím do práce a tanci se věnuji pouze online (i během cest), venkovní sportoviště jsou také uzavřená, nebyl to problém. Partner pracuje z domu a máme ochotného souseda, který nám nakoupí pokud něco potřebujeme ???? Karanténa mi můj životní styl, který jsem poslední měsíce měla na Slovensku, výrazně neovlivnila…

Cestování za pandemie

Chystáte se ještě někam? (Po zrušení aktuálního zákazu cestování do zahraničí za účelem rekreace – pozn. redakce: platné na Slovensku)

Cesty aktuálně neplánuji, jakmile bude lepší situace a aktuální opatření to umožní, určitě jedu za oceánskými vlnami. A tajně doufám, že už očkovaná

Máte nějaké osobní tipy pro cestovatele, kteří by se chtěli do zahraničí vydat ještě během pandemie?

Určitě ano – myslím, že cestu během pandemie je nutné si promyslet a akceptovat všechna rizika s ní spojená – v první řadě zvýšené riziko nemoci, hospitalizace nebo povinné karantény v zahraničí. Je třeba seznámit se se situací v zemi kam cestujete – aktuální stav, možnosti zdravotního pojištění, dostupnost zdravotní péče – ještě více, než tomu bylo v minulosti.

Cestování za pandem

Rovněž je třeba počítat s neustále se měnícími pravidly ohledně cestování tam a zpět – letenky doporučuji kupovat těsně před cestou nebo flexibilní s možností změny i pár hodin před odletem. Vždy počítejte po návratu nejen s karanténou, ale i s možností, že váš test bude po domácí karanténě pozitivní a vy budete muset zůstat doma dalších 14 dní – ne každý to zvládne – profesně nebo osobně. Cestování v této době není levnějš, jak by si mnozí očekávali – počítejte s výdaji navíc, například na testy, pojistky nebo dlouhou karanténu v zahraničí či doma. Pokud máte nejmenší pochybnosti, zda toto dokážete akceptovat, počkejte s cestou dokud se situace a podmínky nezmění natolik, abyste je mohli 100% dodržet.

Na co se po skončení pandemie koronaviru nejvíc těšíte?

Že budu moci navštívit svou rodinu mimo okres a snad se vrátit ke své práci a žákům.

Za rozhovor děkujeme Adrianě Šturdíkové. Fotografie: Archiv Adriany Šutrdíkové.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru